Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – sprawdź, jak je wybrać

Ubezpieczenie mieszkania od zalania i nie tylko

Szukaj odpowiedniej polisy mieszkaniowej? Już dziś skorzystaj z naszego narzędzia, wypełniając formularz. Bez wychodzenia z domu porównasz ze sobą oferty wielu firm ubezpieczeniowych. 

Ryzyko zalania mieszkania jest bardzo duże

Myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy, bo masz instalację wodną świeżo po remoncie lub mieszkasz w niedawno postawionym budynku? Liczne badania statystyczne są najlepszym dowodem na to, że jesteś w dużym błędzie. Zgodnie z nimi w Polsce ponad 10 milionów domów i mieszkań jest chroniona ubezpieczeniem majątkowych. Czy wiesz, że aż 77% ubezpieczonych twierdzi, że to właśnie zalanie było podstawą do ubiegania się o odszkodowanie?

Te dane mówią same za siebie. Nawet drobna awaria sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej może spowodować mnóstwo problemów. Wystarczy, że wyjedziesz na kilkudniowy urlop, w którego trakcie woda będzie się cały czas sączyć na podłogę. Szkody, jakie zastaniesz na miejscu, na pewno Cię zaskoczą, niestety bardzo negatywnie.

Oczywiście zalane mieszkanie może być również spowodowane czynnikami atmosferycznymi. Z problemem tym stykają się zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych. Przetaczająca się ulewa może ujawnić nieszczelności w pokryciu dachowym, które doprowadzą do poważnych strat. Jednak pamiętaj o tym, aby nie łączyć ze sobą pojęć zalania oraz powodzi. W tym drugim przypadku potrzebne jest dodatkowe, całkowicie odrębne ubezpieczenie.

Zalanie mieszkania, a brak ubezpieczenia – ile to może kosztować?

W zdecydowanej większości przypadków najwięcej strat związanych zalaniem dotyczy wykończenia ścian i sufitów oraz samych pokryć podłogowych. Ile to może kosztować? Wszystko zależy od tego, jak było wykończone oraz urządzone mieszkanie. Sam koszt materiałów związanych z zakupem farb lub tapet do ścian może wynieść nawet ponad 1000 zł.

zalane mieszkanie

Jeśli mówimy o pokryciach podłogowych, są to już kwoty rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście dolicz do tego koszt robocizny. Czasem zalanie może być na tyle poważne, że potrzebne będzie całkowite kucie tynków i jeszcze osuszanie murów, aby nie rozwinęła się w nich pleśń.

Na tym jednak nie koniec. Wystarczy, że woda będzie się lała po ścianie w pobliżu mebli, na których stoi sprzęt RTV. Nie trzeba wiele, aby trwale uszkodziły się w ten sposób takie rzeczy, jak telewizor, kino domowe czy wieża stereo. Zdarzają się również zalania sprzętu AGD. Jeśli woda dostanie się do czułej elektroniki, awaria jest praktycznie pewna, a naprawa często okazuje się nieopłacalna. Co to znaczy? Oczywiście zakup nowego sprzętu.

Jeśli nie masz ubezpieczenia od zalania, za wszystko będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Nie każde zalanie jest drobne i obejmuje tylko mały fragment pomieszczenia. Jeśli woda dostała się przez dach podczas ulewy, obszar zniszczeń może być ogromny. Do tego dochodzi jeszcze sama naprawa pokrycia dachowego, która także będzie droga.

Koszty zalania rosną, jeśli jego ofiarą będzie Twój sąsiad

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, ewentualne zalanie dotknie tylko Ciebie. Jeżeli jednak masz mieszkanie w bloku, powyżej parteru, koszty takiego zdarzenia mogą się podwoić. Gdy np. rura wodociągowa pęknie u Ciebie, zalejesz nie tylko swoje mieszkanie, ale osoby mieszkającej piętro niżej. Przy poważne awarii, a takie też się zdarzają, woda dociera jeszcze niżej, obejmując nie 2, a np. 3 mieszkania, jedno pod drugim.

Ubezpieczenie mieszkania od zalania - sprawdź, jak je wybrać 7

Zdajesz sobie sprawę z tego, że w takim przypadku Twoi sąsiedzi mają pełne prawo do roszczeń finansowych wobec Ciebie? Co więcej, dla nich sprawa praktycznie zawsze będzie wygrana i Twój ewentualny sprzeciw na niewiele się zda. W bloku, kamienicy czy budynku apartamentowym ryzykujesz jeszcze więcej, nie mając odpowiedniego ubezpieczenia od zalania. OC w życiu prywatnym, chroni Cię w takich sytuacjach.

Sprawdź też nasz artykuł: Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Nie skupiaj się tylko na ubezpieczeniu od zalania

Warto wspomnieć o tym, że ubezpieczenie mieszkania i domu od zalania nie jest idealne. Będzie ono działać wtedy, gdy do zdarzenia dojdzie w wyniku zdarzeń losowych. Np. po prostu rura w pionie bloku pęknie ze starości i zaleje Twoje mieszkanie oraz być może sąsiadów.

Sytuacja zmienia się diametralnie wtedy, gdy do problemu przyczynisz się sam. Wystarczy nieprawidłowy montaż instalacji wodociągowej w łazience, np. do podłączenia kabiny prysznicowej. Jeśli problem pojawi się tam i dojdzie do zalania sąsiadów, zwykłe ubezpieczenie może nie wystarczyć.

Tu przydaje się specjalne OC w życiu prywatnym, które najczęściej jest traktowane jako opcja w ubezpieczeniach mieszkań. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, koniecznie sprawdź, czy masz tę ochronę w swojej polisie. Gdy jej nie ma, zastanów się nad tym, czy nie warto jej dodać. Przy dobrych polisach pokrycie szkód w przypadku zalania może być nawet do kwoty 100 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie mieszkaniowe przed zalaniem – pakiety dodatkowe

OC w życiu prywatnym to nie wszystko, o czym powinieneś pomyśleć. Czy wiesz, że zalanie może być również skutkiem akcji gaśniczej? Jeśli np. dwa piętra wyżej wybuchnie pożar, a straż pożarna użyje wody do jego gaszenia, Twoje mieszkanie może na tym ucierpieć. Zwykłe ubezpieczenie nie obejmuje tak „nadzwyczajnego” zalania, ale i przed tym możesz się chronić. Wystarczy dokupić do polisy pakiet, którego celem jest pokrycie strat związanych z akcjami ratowniczymi.

Pozostając przy przykładzie gaszenia pożarów, jeśli zalanie będzie poważne, może zdarzyć się sytuacja, że przez jakiś czas nie będziesz mógł korzystać z mieszkania. Rodzina zazwyczaj chętnie wtedy pomaga, ale być może nie masz takiej możliwości albo nie chcesz się do kogoś sprowadzać i zawracać głowę.

Pakiet home assistance

Mając go, możesz spać spokojnie, gdyż ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnego wynajęcia hotelu czy jakiegoś innego miejsca noclegowego. Pokryje również koszty związane z przewozem osób do tymczasowego miejsca zamieszkania.

Pakiet home assistance może się również przydać na co dzień. Dzięki niemu np. nie zapłacisz za wezwanie hydraulika do awarii sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Kupując ubezpieczenie od zalania, zwróć również uwagę, co chroni polisa. W tańszych opcjach często jest to jedynie ubezpieczenie murów. Sprzęt i inne wyposażenie budynku trzeba ubezpieczyć oddzielnie.

Jedna polisa może obejmować różne formy zalania mieszkania

Awaria instalacji wodociągowej, nieszczelność związania z nieprawidłowym montażem czy zalanie budynku związane z akcją straży pożarnej. Od tych wszystkich zdarzeń może Cię chronić tylko jedna polisa. Zawsze możesz ją dopasować do własnych potrzeb, poprzez dobieranie odpowiednich pakietów dodatkowych.

Koniecznie zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia i wybierz taką ofertę, która będzie najlepiej odzwierciedlać wartość majątku, jaki możesz stracić. Pamiętaj również, że polisa tego typu ma swój okres karencji, który zazwyczaj trwa od 15 do 30 dni. Dlaczego tak się dzieje? W ramach ochrony mieszkania możesz również ubezpieczyć się od powodzi. Firmy ubezpieczeniowe chronią się w ten sposób przed osobami, które kupują polisę w reakcji na pojawiające się zagrożenie. Jeśli prognozy pogody wskazują na to, że stan wód będzie się znacznie podnosił, możesz kupić polisę, ale gdy do szkody dojdzie w okresie karencji, nie dostaniesz pieniędzy.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalanie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania od zalania - sprawdź, jak je wybrać 8

Ubezpieczając swoje mieszkanie przed zalaniem, nie możesz zapominać o swoich obowiązkach. Polisa nie daje Ci bowiem przyzwolenia do tego, aby np. całkowicie zaniedbać instalację wodno-kanalizacyjną w budynku. Firmy ubezpieczeniowe chronią się przed takimi klientami, stosując w regulaminie odpowiednie wyłączenia od odpowiedzialności.

Co to oznacza? Po wystąpieniu szkody firma zazwyczaj wysyła swojego rzeczoznawcę do ubezpieczonego. Jego celem jest nie tylko oszacowanie wysokości strat, ale także ustalenie, czy dane zdarzenie kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania. Nie dostaniesz go, jeśli np.:

instalacja wodociągowa lub kanalizacyjna była wyraźnie zaniedbana,

naprawy hydrauliczne były wykonywane na własną rękę (brak faktur, rachunków),

zalanie było spowodowane niedrożnością lub brakiem rynien,

dach był w tragicznym stanie, od dawna niekonserwowany,

w czasie ulewy w budynku były otwarte okna,

rzeczoznawca stwierdzi, że ubezpieczony sam i z premedytacją doprowadził do zalania.

Wyłączenia od odpowiedzialności mogą być różne, dlatego dokładnie czytaj warunki umowy, zanim ją podpiszesz. Sprawdź, jakie kroki musisz podjąć, aby mieć pewność, że w razie problemów dostaniesz odszkodowanie.

Doszło do zalania mieszkania? Sprawdź, jak zareagować w takiej sytuacji!

Jeśli dotknie Cię taka przykra sytuacja, staraj się reagować na nią szybko, ale z głową, aby przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. 

ubezpieczenie mieszkania zalane mieszkanie

Powinieneś przede wszystkim:

1

Odciąć dopływ prądu w mieszkaniu lub konkretnym pomieszczeniu, jeśli masz obawy, że woda mogła się dostać do instalacji elektrycznej lub urządzeń RTV/AGD.

2

Jeśli możesz, jak najszybciej powstrzymaj źródło zalania. Gdy problemem są rury, zakręć zawory. W przypadku cieknącego dachu możesz podkładać pod miejsca, z których leci woda, różne pojemniki.

3

W przypadku mieszkań jak najszybciej powiadom administrację o zdarzeniu, do jakiego doszło.

4

Jeśli masz sąsiada pod sobą, powinieneś się do niego wybrać i zapytać, czy zalanie nie dotarło również do niego. Odpowiednie podejście i przyznanie się do winy na pewno ułatwi Wam późniejszą współpracę związaną z usuwaniem skutków zalania. Możesz też wykupić OC w życiu prywatnym, wtedy jeśli zalejesz mieszkanie sąsiada to w takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci pieniądze.

5

Jeszcze tego samego dnia, najpóźniej kolejnego, powiadom o zdarzeniu ubezpieczalnię. Zanim zaczniesz cokolwiek sprzątać, postaraj się jak najlepiej udokumentować uszkodzenia na zdjęciach.

Jeśli miałeś ubezpieczenie mieszkania, pamiętaj, aby w miarę możliwości nie ruszać miejsc, w których doszło do zalania. Rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej powinien to zobaczyć, gdyż od jego analizy zależy to, jakie odszkodowanie możesz dostać.

Jeżeli natomiast nie masz ubezpieczenia, a zalanie objęło również Twojego sąsiada, powinniście spróbować wypracować jakiś kompromis. Na pewno będziesz musiał pokryć koszty usuwania szkód z własnej kieszeni. Jeśli nie uda Wam się dogadać, poszkodowana osoba ma prawo wystąpić na drogę sądową. Unikaj tego za wszelką cenę, gdyż szansa na to, iż uda Ci się wygrać przed sądem, jest minimalna. Gdy przegrasz, zostaniesz jeszcze dodatkowo obciążony kosztami postępowania sądowego.

Z nami szybko znajdziesz najlepsze ubezpieczenie mieszkania i domu

Znalezienie dobrego ubezpieczenia mieszkania czy domu od zalania wymaga bardzo dokładnej analizy. Tylko poprzez porównanie ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych możesz wybrać tę najlepszą, nie tylko możliwie najtańszą, ale zakresem dopasowaną do potrzeb. 

Zobacz nasz ostatni artykuł: Najlepsze ubezpieczenie na życie – jak je wybrać?

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *