Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży – jak to zrobić?

Jeśli jesteś posiadaczem motocykla, zapewne wykupujesz dla niego OC komunikacyjne. Jednak czy wiesz, że ubezpieczenie to nie chroni Cię przed ewentualną kradzieżą jednośladu. Jeśli do niej dojdzie, niestety stracisz pojazd bez prawa do odszkodowania pokrywającego jego wartość rynkową. Jednak na szczęście możesz się zabezpieczyć na taką okoliczność, wykupując ubezpieczenie motocykla od kradzieży. Warto to zrobić chociażby dlatego, że pojazdy te, jeśli nie są trzymane w zamkniętych garażach czy na strzeżonych parkingach, stanowią dość łatwy łup dla złodziei. Sprawdź już teraz, jak wykupić taką polisę!

Czy każdy motocykl trzeba ubezpieczyć?

Biorąc pod uwagę temat artykułu, a więc ubezpieczenie motocykla od kradzieży, to jest ono dobrowolne. Jednak przepisy narzucają na właściciela takiego pojazdu obowiązek wykupienia OC komunikacyjnego. Wynika to z faktu, że z polisy tej pokrywane są koszty błędów kierującego jednośladem. Jeśli doprowadzisz do wypadku czy kolizji drogowej, ubezpieczyciel pokryje straty uczestników takich zdarzeń – oznacza to, że Ty sam w takiej sytuacji nie dostaniesz pieniędzy.

Pamiętaj, że w przypadku tego ubezpieczenia niezwykle istotne jest pilnowanie terminu jego ważności. Polisę OC na jednoślad wykupuje się na okres 12 miesięcy i trzeba zachować jej ciągłość. Gdy się kończy, masz obowiązek ją przedłużyć na kolejny rok (chyba że wcześniej sprzedasz lub zezłomujesz pojazd). Bardzo możliwe, że z motocykla nie korzystasz w okresie jesienno-zimowym, ale niestety nie zwalnia Cię to z powyższego obowiązku tak długo, jak długo jednoślad jest zarejestrowany.

Pamiętaj, że nawet 1 dzień zwłoki w przedłużeniu ważności OC na motocykl grozi karą finansową, która jest tym wyższa, im dłuższy jest okres bez ważnej polisy. Co niezwykle istotne, jej wysokość regularnie się zmienia – zwykle co roku, gdyż jest uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Dużo poważniejszą karą będzie jednak spowodowanie wypadku czy kolizji drogowej nieubezpieczonym jednośladem. W takim przypadku koszty likwidacji wszelkich wynikających z tego szkód będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży – czy to trudne zadanie?

Z pewnością słyszałeś już o wielu sposobach ochrony motocykla przed kradzieżą. Na rynku dostępne są zarówno różne rozwiązania mechaniczne, jak i elektroniczne. Niestety żadne z nich, nawet to z pozoru najlepsze, nie daje pewności, że złodziej się zniechęci i zostawi upatrzony pojazd w spokoju. Motocykle są łakomym kąskiem dla takich osób, gdyż zamiast męczyć się z rozwiązaniami antykradzieżowymi, można je szybko przenieść na lawetę. Do tego zajmują niewiele miejsca, przez co dużo łatwiej jest je ukryć.

ubezpieczenie motocykla od kradziezy obraz 2-min

W efekcie choć polisa ubezpieczeniowa w żaden sposób nie zmniejsza ryzyka kradzieży motocykla, tak jako jedyna daje Ci pewność, że w razie gdy dojdzie do takiego zdarzenia, odzyskasz równowartość pojazdu w gotówce. Otrzymasz więc pieniądze, które pozwolą Ci np. sfinansować zakup kolejnego jednośladu. Mowa o ubezpieczeniu AutoCasco (AC), a więc identycznym jak przeznaczonym dla właścicieli samochodów. Niestety w przeciwieństwie do nich, polisy przeznaczone dla motocykli pojawiają się w ofertach niewielu firm ubezpieczeniowych. Znalezienie tej najlepszej wymaga więc nieco cierpliwości, ale na szczęście nie musisz tego robić – skontaktuj się z nami! Prześwietlimy wszystkie dostępne opcje ubezpieczenia, wybierzemy najlepsze i przygotujemy ich zestawienie, a do tego zapewnimy profesjonalne wsparcie w wyborze!

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży - jak to zrobić? 6

Skorzystaj z pomocy naszego agenta

Jeśli już teraz chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za ubezpieczenie motocykla od kradzieży, wypełnij formularz na naszej stronie, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Jaki jest zakres ochrony w AC motocykla?

Zakup ubezpieczenia AC jest bardzo opłacalny nie tylko dlatego, że zapewnia ochronę na wypadek kradzieży motocykla. Jego zakres jest znacznie szerszy i obejmuje szkody:

Wszystko to w ramach relatywnie niewielkiej, rocznej opłaty – ubezpieczenia AC dla motocykli są zdecydowanie tańsze od tych przeznaczonych dla samochodów.

Ile trzeba zapłacić za AC motocykla?

Przeciętny koszt polisy AC dla motocykla waha się w granicach kilkuset złotych rocznie, ale cena również dobrze może opiewać nawet na parę tysięcy. Różnice te wynikają przede wszystkim z tego, że wysokość składki w dużej mierze uzależniona jest od wartości jednośladu – im droższy pojazd tym wyższy będzie koszt ubezpieczenia go.

Jednak oprócz tego na cenę wpływają również inne czynniki, jakie ubezpieczyciele analizują przed przygotowanie oferty dla klienta. Zalicza się do nich m.in.:

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że wysokość składki AC motocykla uzależniona jest również od tego, w jakiej firmie wykupisz ubezpieczenie. Wszystko to sprawia, że znalezienie najlepszej polisy wymaga analizy możliwie największej liczby ofert dostępnych na rynku. Warto więc zgłosić się do dobrej multiagencji ubezpieczeniowej, która zajmie się tym zadaniem – zapraszamy do kontaktu!

Wybór ubezpieczenia motocykla od kradzieży – na co zwrócić uwagę?

Ponieważ jest to polisa AutoCasco, zakres ochrony, jaki zapewnia, zależny jest od oferty ubezpieczyciela oraz wybranego pakietu. Jeśli więc chcesz, aby zabezpieczyć swój motocykl na wypadek kradzież upewnij się, że umowa obejmuje takie zdarzenia. AC może bowiem dotyczyć także m.in. spalenia pojazdu czy zniszczenia go w wyniku działania sił przyrody.

ubezpieczenie motocykla od kradziezy obraz 1-min
Na tym jednak nie koniec, gdyż w tego typu polisach niestety istotne są szczegóły, a te znajdziesz w dokumencie OWU, czyli w ogólnych warunkach umowy. Jednak oprócz tego na cenę wpływają również inne czynniki, jakie ubezpieczyciele analizują przed przygotowanie oferty dla klienta. Zalicza się do nich m.in.:

Pamiętaj jednocześnie, że im wyższy wkład własny w AC, tym niższa będzie cena ubezpieczenia. Obniża ją także zmienna suma ubezpieczenia, którą ustala się zawsze na podstawie aktualnej wartości pojazdu.

Ile odszkodowania można dostać z ubezpieczenia motocykla w przypadku jego kradzieży?

Wysokość odszkodowania z AC w przypadku kradzieży motocykla uzależniona jest przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Może ona wynosić od kilku no nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku najdroższych jednośladów. Jednak pamiętaj, że aby się o nie ubiegać, musisz poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu możliwie najszybciej po jego wystąpieniu. Konieczne jest również oficjalne zgłoszenie sprawy na Policję.

Jednocześnie miej na uwadze fakt, że zdarzają się przypadki, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania. Zwykle wynika to z analizy sytuacji, z której wnioski wskazują na próbę wyłudzenia pieniędzy. W takim przypadku zawsze masz jednak prawo złożyć reklamację na wydaną decyzję, a w razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem należnych odszkodowań.

Sprawdź też naszą ofertę na:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post