Masz zamiar kupić polisę na życie? W takim razie musisz pamiętać o tym, że nie będziesz objęty ochroną natychmiast od chwili podpisania umowy. Dlaczego? Zwykle musi minąć jakiś czas (określony w umowie), aby polisa zaczęła ,,działać”. Dzisiaj omówimy na czym polega karencja w ubezpieczeniu na życiu. Zachęcamy do lektury!
Czym jest i na czym polega karencja?
Wiele ubezpieczeń jest objętych okresem karencji. Czym jest karencja? Nazywamy tak okres zaraz po zawarciu umowy, podczas którego nie zostanie wypłacone odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody. Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na wypadek śmierci, czy też trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednak w większości dostępne są praktycznie tylko polisy na życie z karencją, co oznacza, że ochrona ubezpieczeniowa zaczyna działać dopiero po jakimś czasie.
Przed podpisaniem umowy zawsze warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam znajdziesz informację dotyczącą tego, ile czasu musi upłynąć, aby możliwe było otrzymanie świadczenia. Czy jest ubezpieczenie na życie bez karencji? W praktyce nie znajdzie się takiego, ale warto wiedzieć, że niektóre zdarzenia w polisach są bez karencji.
Dlaczego ubezpieczyciel korzysta z karencji?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, karencja to ochrona dla towarzystw ubezpieczeniowych przed nadużyciami ze strony osób ubezpieczonych. Polisa na życie bez karencji to produkt rzadko spotykany. Dlaczego? Wystarczy, że wyobrazisz sobie bowiem sytuację, w której osoba otrzymuje diagnozę i dowiaduje się, że jest ciężko chora oraz zamierza skorzystać z ochrony na taką właśnie sytuację. Znajduje ubezpieczyciela, korzystną ofertę zapewniającą wypłatę pieniędzy, gdy poważnie zachoruje. Co wtedy? Jeśli byłoby to ubezpieczenie na życie bez karencji, to ubezpieczyciel musiałby natychmiast wypłacić odszkodowanie, także w sytuacji, gdyby osoba ubezpieczona dowiedziała się o chorobie przed podpisaniem umowy. Zatem karencja jest metodą towarzystw ubezpieczeniowych na unikanie oszustw ze strony klientów. Gdyby nie karencja, to wiele osób mogłoby w ten sposób czerpać niemałe korzyści finansowe.
Jaki jest okres karencji w ubezpieczeniu na życie?
Czas trwania karencji jest uzależniony od kilku czynników, do których zaliczamy m.in. wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, czy danej oferty. Z karencją zazwyczaj można się spotkać w polisach na życie, choć nierzadko występuje też w ubezpieczeniach majątkowych, zdrowotnych, a nawet grupowych!
Jak dowiedzieć się, ile wynosi karencja? Nie jest to skomplikowane. Przed zakupem ubezpieczenia, warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), a w nim znajdują się informacje m.in. na temat karencji. Koniecznie zapoznaj się z nimi przed podpisaniem umowy. Gdzie znajdziesz wspomniane informacje? Zwykle są one dostępne w zakresie ochrony bądź wyłączeniach odpowiedzialności.
Czas karencji może trwać od miesiąca do nawet kilku lat – to zależy od tego, na jaki rodzaj polisy się zdecydujesz (warunki umowy różnią się w zależności od wybranego produktu ubezpieczeniowego oraz TU). Gdy chcesz kupić ubezpieczenie na pobyt w szpitalu lub poważne zachorowanie, to wiedz, że okres karencji będzie wynosił kilka miesięcy. Natomiast w przypadku śmierci w wyniku samobójstwa można spotkać się z 2-letnią karencją.
Wyłączenia odpowiedzialności w polisach na życie
Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne metody, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami klientów, a jedną z nich jest właśnie karencja. Inną są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel po prostu nie wypłaci świadczenia z tytułu ubezpieczenia. Chodzi tutaj o sytuacje, w których osoba mająca ubezpieczenie świadomie działa na własną szkodę. Jako przykład warto tutaj wymienić np. śmierć, do której doszło w następstwie sięgnięcia po narkotyki. Kolejnym przykładem takiej sytuacji może być śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, który nastąpił w wyniku udziału osoby ubezpieczonej w zamieszkach.
Karencja a urodzenie dziecka - co musisz wiedzieć?
Ubezpieczenie w ciąży bez karencji – czy jest w ogóle coś takiego? Niestety nie mamy tutaj dobrych informacji, ponieważ wspomniana reguła dotycząca okresu bez ochrony dotyczy także kobiet w ciąży. Zatem także w takiej sytuacji ubezpieczyciel nie dokona wypłaty świadczenia. Jednak jest to całkowicie zrozumiałe, bowiem gdyby było inaczej, to kobiety w ciąży po prostu zgłaszałyby się do towarzystw ubezpieczeniowych i dostawałyby pieniądze. Nie ma sensu poszukiwać tego typu ubezpieczenia bez karencji, ponieważ takie zwykle nie istnieje, a karencja na urodzenie dziecka trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy.
Czy można znaleźć ubezpieczenie na życie bez karencji?
Niektórzy ubezpieczyciele mają w ofercie ubezpieczenie bez karencji w wyjątkowych sytuacjach. Ubezpieczenie na życie bez karencji to opcja, którą można znaleźć w ubezpieczeniach stworzonych dla rodziców i najmłodszych. W takiej sytuacji, jeśli dziecko rozłoży choroba i będzie musiało trafić do szpitala, a samo zdarzenie będzie wynikiem nieszczęśliwego wypadku, to wówczas zadziała ubezpieczenie bez karencji. Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia na życie bez karencji często wymagane są dodatkowe opłaty.
Z jakimi okresami karencji można spotkać się u ubezpieczycieli?
Podobne zdarzenia mogą mieć zupełnie różne okresy karencji – dużo tutaj zależy bowiem od tego, na jakie towarzystwo ubezpieczeniowe się zdecydujesz. Jeśli chcesz, aby okres karencji w przypadku jakiegoś konkretnego zdarzenia był jak najkrótszy, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który pomoże w wyborze najlepszej polisy dopasowanej do Twoich potrzeb. A jakie okresy karencji znajdziesz w najpopularniejszych ofertach ubezpieczeń? Sprawdź poniżej!
- Na sam początek Nationale-Nederlanden, gdzie stosuje się karencję 3 miesiące na poważne zachorowanie i leczenie specjalistyczne. Karencja na śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku wynosi 6 miesięcy, z kolei na pobyt w sanatorium - 9 miesięcy. A co z pobytem małżonka w szpitalu? W tym przypadku okres karencji to od 2 do 6 miesięcy.
- Jak wygląda kwestia karencji w Concordii? Karencja na wypadek śmierci wskutek zawału serca lub udaru mózgu, śmierci dziecka, współmałżonka, rodzica bądź teścia, pobyt w szpitalu, czy operację chirurgiczną wynosi 6 miesięcy, natomiast na urodzenie dziecka - 9,5 miesiąca.
- Karencja w polisie na życie Generali wygląda dość podobnie. W przypadku poważnej choroby lub operacji chirurgicznej okres ten wynosi 6 miesięcy, natomiast w przypadku pobytu w szpitalu stosuje się karencję 1 miesiąc. A jak to się prezentuje w polisie na życie PZU? Tutaj stosuje się karencję 36 miesięcy na poważne zachorowanie, czy śmierć rodzica.
Jak znaleźć ubezpieczenie na życie bez karencji?
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Ile kosztuje polisa na życie bez karencji?
Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników, wynika to z faktu, że ceny takich ubezpieczeń mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek ubezpieczającego, jego stan zdrowia, suma ubezpieczenia, tryb życia, a także od konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Dla uzyskania dokładnych informacji na temat kosztów takiego ubezpieczenia, najlepiej jest bezpośrednio skontaktować się z naszym specjalistą. Składka może wynosić już od 100 zł miesięcznie.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!