Zakup nowego samochodu to zawsze wydarzenie bardzo ekscytujące. Dostajemy do ręki kluczyki do wciąż pachnącego fabryką auta, pięknie wyglądającego, w pełni sprawnego i zapewne bogato, komfortowo wyposażonego. Jednak zanim ruszysz w trasę, musisz zająć się pewną bardzo ważną formalnością – wykupić ubezpieczenie dla nowego samochodu. Podstawą jest oczywiście OC, do którego posiadania zobowiązują nas przepisy. Jednak w przypadku nowego pojazdu warto również kupić AC, gdyż w razie różnych zdarzeń, koszty naprawy mogą być ogromne. Zostań z nami, jeśli chcesz znaleźć najlepszą ofertę na ubezpieczenie nowego samochodu.
Planujesz zakup nowego samochodu? Sprawdź swoje obowiązki
Zanim przejdziemy do tematu samych ubezpieczeń, warto podkreślić, że nowy właściciel samochodu ma jeszcze jeden ważny obowiązek. Jeśli kupujesz auto nowe, musisz je od razu zarejestrować. Z kolei pojazd używany trzeba przerejestrować, na co zgodnie z prawem masz maksymalnie 30 dni od transakcji.
Co ważne, właśnie od tego musisz zacząć, gdyż w przeciwnym wypadku nie będziesz mógł ubezpieczyć swojego samochodu.
W tym celu konieczna będzie wizyta w lokalnym Wydziale Komunikacji, do którego musisz zabrać kilka dokumentów:
- potwierdzenie własności do pojazdu, czyli np. umowę kupna-sprzedaży,
- poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację lub przerejestrowanie,
- kartę pojazdu, jeśli była wydana,
- aktualny dowód rejestracyjny w przypadku aut używanych,
- dokument tożsamości – jeśli rejestracją nie zajmuje się właściciel, potrzebne będzie również upoważnienie.
Jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu jest potrzebne?
Jeśli kupujesz samochód, zarówno nowy, jak i używany, przede wszystkim musisz wykupić polisę na ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jest ona wymagana przez prawo i za jej brak grozi Ci mandat w czasie kontroli policyjnej oraz wysoka kara od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co więcej, jeśli spowodujesz wypadek, nie mając polisy OC, wszystkie szkody pokryjesz z własnej kieszeni!
Oprócz tego zdecydowanie warto dokupić pakiet NNW, który zapewnia ochronę na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków, w tym śmierci ubezpieczeniowego. Dobrym pomysłem jest również Assistance, czyli wsparcie serwisowe w trudnych sytuacjach. Mając takie ubezpieczenie, możesz liczyć na bezpłatne usługi pomocy drogowej, jeśli coś złego stanie się z autem w trakcie podróży.
Masz auto nowe lub używane, ale o sporej wartości? W takim razie zdecydowanie powinieneś kupić również AC, czyli Autocasco. To niestety droga polisa, ale godna uwagi. W ramach AC otrzymasz pieniądze na naprawę pojazdu, jeśli np. sam je uszkodzisz, ktoś Ci wybije szybę, pojazd się spali czy padnie ofiarą wandali.
W przypadku skorzystania z oferty na leasing samochodu – powinniśmy zainteresować się dodatkowym ubezpieczeniem GAP.
Pakiet dealerski na ubezpieczenie nowego samochodu
Kupując nowe auto prosto z salonu, będziesz miał tak naprawdę dwie główne opcje jego ubezpieczenia. Pierwszą z nich jest skorzystanie z tzw. pakietu dealerskiego. Jeśli zdecydujesz się na to, za ubezpieczenie pojazdu będzie odpowiedzialny jego sprzedawca. Rozwiązanie to ma pewną istotną zaletą – zyskujesz pewność, że otrzymasz pełny pakiet ubezpieczeniowy, a więc OC+AC+NNW. Niestety często na tym kończą się korzyści. Salony współpracują z konkretnymi ubezpieczycielami, a więc nie masz wpływu na to, która konkretnie będzie to firma ubezpieczeniowa. W efekcie możesz przepłacić, gdyż z racji ogromnej konkurencji na rynku, często oferty innych ubezpieczycieli po prostu okazują się tańsze.
Powszechnie utarło się, że kupując nowe auto w salonie, kwestie zakupu pierwszego ubezpieczenia pozostawia się w rękach dealera. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż w takiej sytuacji masz prawo kupić polisę na własną rękę i to właśnie jest ta druga opcja. Zapewne myślisz tego, że będzie z tym dużo zachodu i tak, ale to nie jest skomplikowane, a na dodatek możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy…
Zakup ubezpieczenia na własną rękę czy pakiet dealerski – na co się zdecydować?
Będąc już na ostatnim etapie zakupu auta w salonie, będziesz musiał podjąć ważną decyzję – ubezpieczać go na własną rękę, czy skorzystać z przedstawionego Ci pakietu, tzw. dealerskiego. Druga opcja jest bardzo wygodna, gdyż nie musisz niczego szukać. Od razu otrzymujesz zestaw umów na OC, AC oraz NNW. Niestety wadą tego rozwiązania jest kompletny brak wpływu na wybór ubezpieczyciela.
Jeśli więc masz trochę czasu i chęci, zdecydowanie polecamy samodzielny zakup zestawu ubezpieczeń. Dzięki specjalnej porównywarce polis ubezpieczeniowych zajmie Ci to dosłownie chwilę. Za wyszukanie najlepszych polis odpowiedzialny będzie zespół specjalistów. W przypadku OC zaproponują Ci najtańszą ofertę, natomiast AC idealnie dopasują do Twoich potrzeb. Korzystając z tego rozwiązania, nie tylko ubezpieczysz się najlepiej, ale jeszcze oszczędzisz pieniądze!
Ubezpieczenie nowego samochodu - oblicz cenę OC/AC
Wbrew pozorom znalezienie ubezpieczenia nie musi być dużym wyzwaniem, gdyż z pomocą przyjdzie Ci nasz specjalny formularz na ubezpieczenie nowego samochodu. Po prostu wypełnij pola formularza, a za przygotowanie zestawienia ofert będzie odpowiedzialny zespół doświadczonych specjalistów z branży ubezpieczeniowej. Prześwietlą dla Ciebie propozycje wszystkich znanych i cenionych ubezpieczycieli.
Wypełnij formularz
Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję
Sfinalizuj polisę
Czy właściciel nowego samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia?
Oczywiście pod wieloma względami, nie masz żadnego wpływu na to, ile zapłacisz np. za OC nowego auta. Ubezpieczyciele stosują różne kryteria, w tym związane np. z wiekiem kierowcy, jego doświadczeniem za kierownicą, pojemnością silnika samochodu, rocznikiem pojazdu czy nawet miejscem zamieszkania właściciela. Tego więc tego nie zmienisz, ale na szczęście są pewne czynniki, na które masz wpływ, a które mogą zmniejszyć cenę za polisę.
W przypadku OC oczywiście najlepszym sposobem jest dokładne porównanie ofert różnych firm ubezpieczeniowych. W efekcie na pewno znajdziesz stosunkowo niedrogą opcję, która nie uszczupli nadmiernie Twojego budżetu. Pamiętaj, że w przypadku polisy od odpowiedzialności cywilnej, jej zakres jest regulowany przepisami. Spokojnie możesz więc decydować się na aktualnie najtańszą opcję, jaka jest na rynku.
Z kolei dla AC obniżenie składki jest możliwe np. poprzez zwiększenie udziału własnego w szkodzie. Jest to kwota, którą zapłacisz, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Stanowi ona konkretny procent wartości, na jaką szkoda zostanie wyceniona. Możesz także zdecydować się na zastosowanie amortyzacji. Oznacza to obniżenie kosztów zakupu części wynikające z ich zużycia związanego z eksploatacją.
Jak ubezpieczyć nowe auto finansowane w kredycie lub leasingu?
Z nieco inną sytuacją spotkają się te osoby, które nie kupują auta w salonie za gotówkę, ale posiłkują się kredytem czy korzystają z leasingu. Posiadanie ubezpieczenia OC nadal jest oczywiście obowiązkowe, a do tego i AC warto posiadać, skoro ma się pojazd fabrycznie nowy. Jednak w powyższych sytuacjach to finansujący będzie wymagał zakupu polisy. Zarówno banki, jak i leasingodawcy wymagają, aby auto było ubezpieczone i to w konkretnej firmie. Korzystający z finansowania nie masz więc wpływu na to, gdzie polisa będzie wykupiona.
Co ważne, banki i leasingodawcy zawsze mają konkretne wymagania co do tego, jaki ma być zakres umowy AC. Zazwyczaj jest to:
- całkowity brak udziału własnego w szkodzie,
- naprawa pojazdu wyłącznie w autoryzowanym serwisie,
- stała, niezależna od wartości pojazdu suma ubezpieczenia.
Oczywiście osoba korzystająca z finansowania ma pewne możliwości wyboru polisy ubezpieczeniowej na własną rękę. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, będziesz musiał wcześniej uzyskać zgodę banku lub leasingodawcy. Co ważne, nie jest to zgoda ogólna, ale dotycząca konkretnej, zaproponowanej przez Ciebie oferty ubezpieczeniowej.
Warto zdecydować się na ubezpieczenie AC, jeśli kupujesz nowe auto
Nie będziemy ukrywać, że choć polisa AC jest nieobowiązkowa, jej zakup powinien poważnie rozważyć każdy posiadacz nowego auta. Działa tutaj prosta kalkulacja. Wyobraź sobie, że kilka miesięcy po zakupie Twoje auto jest strawione przez pożar, pada ofiarą złodzieja czy działalności wandali. W każdym z tych przypadków stracisz ogromne pieniądze. Ubezpieczenie AC – tym bardziej na nowy samochód – jest drogie, ale wysokość składki to zaledwie ułamek wartości nowego pojazdu.
Autocasco zapewnia ochronę nie tylko w przypadku tak poważnych zdarzeń. Obejmuje ono wszystkie zdarzenia, których nie ma w zakresie OC. Oznacza to, że np. z polisy pokryjesz koszty usunięcia obcierki parkingowej, której sprawca uciekł. Będziesz mógł wymienić na koszt ubezpieczyciela szybę, która została wybita przez gałąź spadającą z drzewa.
Kupując ubezpieczenie AC na nowy samochód, musisz jednak dobrze przyjrzeć się jego zakresowi. Ubezpieczyciele mają bardzo zróżnicowane oferty i powinieneś upewnić się, że Twój pojazd jest odpowiednio chroniony. Szczególną uwagę zwróć na formę naprawy auta, która powinna być realizowana na oryginalnych i fabrycznie nowych częściach.
O czym trzeba pamiętać, kupując polisę AC dla nowego samochodu?
Planujesz kupić AC? Zanim zdecydujesz się wybrać konkretną ofertę, koniecznie zwróć uwagę na warunki ubezpieczenia. Jest kilka rzeczy, o których wręcz musisz pamiętać.
Przede wszystkim Autocasco może być tylko w pakiecie mini, który często dołączany jest nawet niejako w cenie obowiązkowego OC. Jego zakres jest bardzo ograniczony i zazwyczaj dotyczy w zasadzie jedynie pożaru, kradzieży auta oraz szkody całkowitej. Jeśli liczysz na solidną ochronę, musisz zdecydować się na pełny pakiet.
Druga istotna kwestia dotyczy sposobu rozliczania szkody. Zależnie od umowy będzie to rozwiązanie bezgotówkowe oraz z kosztorysem. Pierwsza opcja oznacza, że w przypadku uszkodzenia auta po prostu oddajesz je do warsztatu, który na własną rękę rozliczy się z ubezpieczalnią. W drugim rozwiązaniu ubezpieczyciel oszacuje szkodę, przygotuje kosztorys jej usunięcia i na tej podstawie wypłaci Ci odszkodowanie, czyli gotówkę do ręki. Często lepszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja, gdyż daje Ci pewność przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia.
Musisz również zwrócić uwagę na to, na jakiś częściach będą usuwane szkody z AC, szczególnie w przypadku rozliczenia gotówkowego. Mogą być oryginalne, i to rozwiązanie zdecydowanie rekomendujemy, jak i zamienne. Oczywiście wybór pierwszej opcji oznacza wyższą składkę.
W niektórych pakietach AC może pojawić się również zapis o udziale własnym w likwidacji szkody, wyrażany w procentach. Czym jest? Rozwiązanie to oznacza, że właściciel polisy będzie musiał się dołożyć do usunięcia szkody. Jeśli udział wynosi np. 20%, a szkoda zostanie wyceniona na 10 000 zł, ubezpieczalnia wypłaci 8 000 zł, a ubezpieczony dopłaci 2 000 zł. Polecamy oczywiście polisy bez udziału własnego.
Ostatnia ważna opcja to fakt, czy ubezpieczyciel bierze pod uwagę amortyzację części. Jest to ważne, gdyż jeśli dojdzie do jakiejś szkody i amortyzacja będzie brana pod uwagę, ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie o orientacyjne koszty zużycia uszkodzonych podzespołów. Bez amortyzacji kosztorys zawsze uwzględnia nowe części.
Najlepsze jest AC ze stałą sumą ubezpieczenia
Biorąc pod uwagę Autocasco, musimy wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Podpisując umowę na ubezpieczenie nowego samochodu, będziesz musiał zdecydować się na konkretną sumę ubezpieczenia. W tańszych pakietach jest ona zmienna, zależna od wartości rynkowej pojazdu tuż przed powstaniem szkody. Rozwiązanie to jest wyjątkowo niekorzystne, jeśli ubezpieczasz auto nowe. Pamiętaj, że już rok po zakupie bardzo straci na wartości. Jeśli do szkody dojdzie np. po 6 miesiącach, dostaniesz dużo niższe odszkodowanie, niż cena zakupu pojazdu z salonu.
Aby się przed tym chronić, wybierz nieco droższą polisę AC ze stałą sumą ubezpieczeniową. Jest ona wylicza, w momencie podpisywania umowy i obowiązuje aż do jej zakończenia, czyli przez 12 miesięcy. Skontaktuj się z nami, a doradzimy najlepszą ofertę na ubezpieczenie nowego samochodu.
Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto dokupić do nowego samochodu?
OC jest obowiązkowe, a na AC powinien zdecydować się każdy właściciel nowego pojazdu, który chce zabezpieczyć swoje finanse. Jednak są jeszcze inne ubezpieczenia nieobowiązkowe, na które warto postawić w przypadku zakupu samochodu z salonu.
- NNW – to następstwa nieszczęśliwych wypadków, które obejmują trwały uszczerbek na zdrowiu kierowcy lub pasażerów oraz śmierć jednej z tych osób.
- Ubezpieczenie Assistance – pamiętaj, że nawet nowe auto może odmówić posłuszeństwa w trasie, dlatego warto się zabezpieczyć. Dzięki Assistance możesz liczyć na nieodpłatne wsparcie pomocy drogowej, czy np. nocleg na czas naprawy samochodu.
Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?
Nie da się ukryć, że ubezpieczenie AC nowego samochodu jest kosztowne z racji jego dużej wartości. Jednak w przypadku OC ceny nie są tak wysokie, a pamiętaj, że zgodnie z prawem każdy pojazd musi je mieć. Bez tej polisy nie zarejestrujesz pojazdu i, co więcej, nie dostaniesz nawet zgody na wyjazd nim z salonu sprzedawcy! Nie unikniesz więc tej opłaty, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przykładowych cen polisy.
Do naszych przykładów wzięliśmy auta, które w październiku roku 2020 sprzedawały się najlepiej. Prezentujemy 6 pierwszych, najpopularniejszych modeli wraz z orientacyjnymi cenami ubezpieczeń OC:
- Skoda Octavia – 702 zł,
- Toyota Corolla – 652 zł,
- Toyota Yaris – 521 zł,
- Skoda Fabia – 652 zł,
- Toyota C-HR – 653 zł,
- Ford Focus – 661 zł.
Powyższe kwoty dotyczą umów, w których klienci decydują się na płatność jednorazową. Jak widzisz, zakup polisy OC dla nowego auta nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC – kwota może różnić się nawet do 60% w zależności od ubezpieczyciela.
Najtańsze ubezpieczenie OC/AC samochodu z salonu
Chcesz znaleźć najtańszą opcję? Zamiast decydować się na propozycję dealera, skorzystaj z naszej porównywarki. Po wypełnieniu wszystkich pól doświadczeni specjaliści prześledzą rynek, wybiorą najlepsze oferty i przygotują dla Ciebie przejrzyste zestawienie!
Wypełnij formularz
Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję
Sfinalizuj polisę
Odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z ubezpieczeniem nowych samochodów
Na koniec przygotowaliśmy krótkie FAQ, w którym prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania. Zapoznaj się z nimi, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczaniu nowego samochodu, najlepiej od razu skontaktuj się z naszymi specjalistami!
Dlaczego cena polisy OC jest niższa przy aucie nowym, w porównaniu do pojazdu używanego?
Ubezpieczyciele biorą tutaj pod uwagę dane statystyczne, z których jasno wynika, że to niestety starsze auta dużo częściej biorą udział w wypadkach. To efekt ich wyeksploatowania. Im pojazd bardziej wiekowy, tym większe zużycie części, a więc rośnie ryzyko awarii. Bierze się tutaj również pod uwagę fakt, że statystycznie auta stare są bardziej zaniedbane, niż stosunkowo nowe.
W pakiecie czy oddzielnie - jak kupować ubezpieczenie dla nowego samochodu?
W przypadku nowych aut i tak trzeba kupić przynajmniej 2 ubezpieczenia, czyli ubezpieczenie samochodu OC oraz AC, a do tego zwykle dobiera się również NNW. Niewątpliwie podpisanie umowy u jednego ubezpieczyciela zazwyczaj jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku pakietów firmy ubezpieczeniowe oferują różne rabaty, przez co składka będzie niższa, niż suma opłat za polisy kupowane w różnych ubezpieczalniach.
Ubezpieczenie u dealera nowego samochodu - kiedy warto się na nie zdecydować?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Ubezpieczanie auta na własną rękę może przynieść oszczędności, ale nie da się ukryć, że nierzadko pakiety dealerskie są naprawdę atrakcyjne cenowo. My jednak polecamy, aby nigdy nie decydować się w ciemno na to, co oferuje salon samochodowy. Zawsze można skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń, aby szybko poznać koszty samodzielnego zakupu polisy i dokonać porównania. Istnieje spora szansa, że uda się znaleźć tańsze rozwiązanie!
Czemu powinienem sprawdzić koszty ubezpieczenia przed zakupem auta w salonie?
O ile OC na nowy samochód jest zazwyczaj stosunkowo tanie, tak AC niestety będzie kosztowne. Wysokość składki jest w dużej mierze uzależniona od wartości pojazdu, a ta w momencie zakupu w salonie jest bardzo wysoka. Autocasco jest więc dużym wydatkiem, które nadszarpnie Twój budżet i z tego powodu warto wiedzieć, ile trzeba będzie zapłacić zaraz po zakupie samochodu.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!