Pojazdy wolnobieżne są dzisiaj chętnie wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki. Jest to jeden z powodów, dla których warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Jednym z najważniejszych rodzajów ochrony w tym zakresie jest polisa OC, która jest obowiązkowa, ale najważniejsze jest to, że może okazać się olbrzymią pomocą finansową w przypadku szkody wyrządzonej osobom trzecim. Jakie są zalety ubezpieczenia pojazdu wolnobieżnego? Od czego zależy jego cena? Czy polisa jest obowiązkowa? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Czym jest pojazd wolnobieżny?
Co to jest pojazd wolnobieżny? Jest to pewien rodzaj pojazdu mechanicznego, który wyróżnia się przede wszystkim dużo mniejszą prędkością poruszania się w porównaniu do standardowych pojazdów drogowych. Zaglądając w ustawę o ruchu drogowym w Polsce, możemy się dowiedzieć, że pojazd wolnobieżny to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.
Pewnym wyróżnikiem pojazdu wolnobieżnego jest też to, że jest on używany przede wszystkim w celach roboczych. Bardzo często można go znaleźć np. w rolnictwie, w budownictwie czy leśnictwie. Jako przykładowe pojazdy wolnobieżne można wymienić m.in. koparko-ładowarki, wózki widłowe, spycharki, kosiarki, kombajny, koparki czy melexy. Ciekawą informacją jest także to, że aby móc prowadzić pojazdy wolnobieżne, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy, zwykle wystarczające jest prawo jazdy kat. B.
Czy w przypadku pojazdu wolnobieżnego obowiązkowe jest OC?
Posiadacze pojazdów wolnobieżnych nierzadko zastanawiają się, czy tego typu maszyny wymagają OC. Biorąc pod uwagę fakt, że czasami poruszają się po ulicach i uczestniczą w ruchu drogowym, odpowiedź właściwie wydaje się prosta. Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest wymagane dla pojazdu wolnobieżnego, chociaż nie w każdym przypadku.
Największe znaczenie ma tutaj przeznaczenie maszyny. Jeżeli ma być ona użytkowana tylko wewnątrz budynku (np. na magazynie), nie ma obowiązku kupowania OC. W sytuacji gdy dojdzie do spowodowania jakiejś szkody, zostanie ona zlikwidowana z OC prowadzonej działalności.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli pojazd ma pojawiać się na drodze. Wówczas mówimy o tym, że pojazd wolnobieżny jest uczestnikiem ruchu, zatem polisa OC jest niezbędna. Jest to produkt będący ochroną dla właściciela przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom lub mieniu w wyniku korzystania z pojazdu.
Wolnobieżne maszyny rolnicze a OC
Warto osobno przyjrzeć się kwestii ubezpieczenia OC dla wolnobieżnych maszyn rolniczych. Czy rolnik koniecznie musi kupić ubezpieczenie OC posiadacza pojazdów mechanicznych? Co ciekawe, nie każdy zna odpowiedź na to pytanie, a sama ta kwestia jest dość skomplikowana. To, czy jest to obowiązkowe, w dużej mierze zależy od sposobu użytkowania pojazdu (rzecz jasna ciągnik rolniczy jest tutaj pewnym wyjątkiem, ponieważ ten zawsze musi posiadać OC komunikacyjne).
Rolnicy są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC rolniczego. Jest to produkt, który gwarantuje wypłatę odszkodowania za szkody na osobie i mieniu spowodowane przez rolnika, osoby będące z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i osoby pracujące w jego gospodarstwie.
Czy OC rolnicze będzie działało, gdy rolnik jadący kombajnem doprowadzi do wypadku na drodze publicznej? Jak najbardziej, ale wyłącznie wtedy, gdy ten sprzęt będzie wykorzystywany w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego, czyli np. podczas przejazdu na pole. Mówi o tym art. 50.2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
Przepis ust. 1 stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego.
Wyobraźmy sobie teraz inną sytuację. Ktoś zdecydował się wsiąść do maszyny rolniczej wolnobieżnej i pojechać na mini zakupy. Co wtedy? Czy działa ubezpieczenie OC rolnicze? Chociaż przykład ten jest dość abstrakcyjny, to jednak warto wiedzieć, że w takiej sytuacji konieczne jest posiadanie ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Jeśli bowiem dojdzie do wypadku lub stłuczki, nie ma co liczyć na wypłatę odszkodowania z OC rolniczego.
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdu wolnobieżnego
Nie każdy dobrze orientuje się w temacie ubezpieczeń i zdaje sobie sprawę z faktu, że OC dla pojazdu wolnobieżnego można wykupić krótkoterminowo. W takim przypadku minimalny czas ubezpieczenia wynosi 3 miesiące. Uwzględniając fakt, że niektóre pojazdy wolnobieżne są używane przez dość krótki czas w roku, jest to ciekawe i wygodne rozwiązanie, które warto rozważyć.
Właściciele takich pojazdów mogą również zastanowić się nad rozszerzeniem OC pojazdu wolnobieżnego o dodatkowy zakres i w ten sposób zyskać jeszcze lepszą ochronę. Posiadanie tego typu polisy zawsze ma sens, ponieważ dzięki niej właściciel pojazdu wolnobieżnego nie jest odpowiedzialny finansowo gdy dojdzie do dokonania szkody. W takim przypadku za wypłatę odszkodowania i realizację postępowania wyjaśniającego odpowiada firma ubezpieczeniowa. Jeśli zastanawiasz się, jakie pojazdy wolnobieżne wymagają ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, sprawdź poniższą listę:
- maszyny budowlane,
- maszyny rolnicze,
- maszyny leśne,
- meleksy.
Jaka jest cena OC dla pojazdów wolnobieżnych?
Przygotowujesz się do zakupu OC dla pojazdu wolnobieżnego i zastanawiasz się, na jaki wydatek musisz się przygotować? Właścicielom często wydaje się, że firmy oferują różne ceny, ale prawda jest taka, że kwota OC jest podobna w różnych firmach. Zazwyczaj trzeba zapłacić kilkadziesiąt – kilkaset złotych w skali całego roku, chociaż trzeba mieć na uwadze, że finalna cena może być inna, jeśli posiadacz pojazdu wolnobieżnego zdecyduje się na polisę krótkoterminową. Istnieje bowiem opcja wykupienia OC na minimalny okres 3-miesięczny i taka opcja bywa trochę tańsza, ale może być też tak, ze ten wariant będzie droższy.
Zdaniem wielu ekspertów warto zdecydować się nie tylko na podstawowy pakiet OC pojazdu wolnobieżnego, ale także na rozszerzenie jego zakresu, aby zyskać pełną ochronę, obowiązującą również w niestandardowych sytuacjach. Dostępne jest też ubezpieczenie AC dla pojazdu wolnobieżnego, dzięki któremu właściciel nie będzie musiał martwić się ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą powstać wskutek niewystarczającej uwagi bądź błędu osoby sterującej. Za dodatkowe ubezpieczenie opłata nie jest bardzo wysoka, natomiast koszty odszkodowania mogą być bardzo dotkliwe i źle wpłynąć na działalność firmy.
Należy mieć również na uwadze, że na wysokość ceny składki OC pojazdu wolnobieżnego wpływają również inne czynniki. Firmy ubezpieczeniowe sprawdzają m.in. historię ubezpieczeniową osoby kupującej polisę i od niej uzależniają wysokość składki. Nie bez znaczenia pozostaje wysokość gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Im wyższa wybrana suma gwarantowana, tym wyższy koszt OC.
Czy istnieje opcja wykupienia OC pojazdu wolnobieżnego online?
Całkiem niedawno weszło w życie dość sporo zmian dotyczących ubezpieczeń. Od pewnego czasu kierowcy nie muszą już wozić ze sobą OC czy innych dokumentów. Jest to z pewnością komfortowe, a w razie potrzeby policjanci bezproblemowo mogą dokonać weryfikacji w systemie.
Pewną nowością jest także zakup OC pojazdu wolnobieżnego online, czyli opcja, którą oferuje rosnąca liczba firm ubezpieczających pojazdy. Jeśli więc masz ochotę kupić OC pojazdu wolnobieżnego bez wychodzenia, wiedz, że masz taką możliwość. Zdecydowany? W Ubezpieczamy24.com nasi specjaliści mają dostęp do licznych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu są w stanie wyszukać dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. Wystarczy, że podasz najistotniejsze dane pojazdu takie jak m.in. rok produkcji czy marka.
Miej na uwadze również to, że cena OC pojazdu wolnobieżnego jest zależna także od tego, jak bardzo rozbudowanej ochrony potrzebujesz. Decydując się na kolejne klauzule, rozszerzające odpowiedzialność TU, cena OC oczywiście wzrośnie.
Poznaj koszt polisy OC dla swojego pojazdu wolnobieżnego!
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy kombajny i inne pojazdy rolnicze wymagają rejestracji?
Pojazdy rolnicze zaliczane do pojazdów wolnobieżnych nie wymagają rejestracji. Są to zatem maszyny, które nie mają dowodu rejestracyjnego ani tablic rejestracyjnych. Wyjątkiem są tutaj ciągniki rolnicze, które należy rejestrować.
Czy dla wolnobieżnych maszyn rolniczych obowiązkowe jest OC komunikacyjne?
Wszystko jest tutaj zależne od tego, w jakim celu będą wykorzystywane wolnobieżne maszyny rolnicze. Jeśli pojazd jest użytkowany w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego, szkody nim spowodowane chronione są w ramach OC rolniczego. W sytuacjach gdy jednak pojazd rolniczy jest używany do innych celów lub porusza się po drogach publicznych, konieczne jest OC komunikacyjne.
Które pojazdy nie wymagają rejestracji?
Aby uzyskać odpowiedź na powyższe pytanie, warto zajrzeć do Kodeksu drogowego, z którego można dowiedzieć się, że przyczepy motocyklowe, przyczepy specjalne do ciągników rolniczych i pojazdy wolnobieżne niebędące elementem kolejki turystycznej mogą być dopuszczone do ruchu bez konieczności rejestracji, jeśli spełnią określone warunki techniczne.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!