Odpowiedzialność cywilna OC przewoźników drogowych w ruchu krajowym i międzynarodowym
Zrozumienie zasad rozróżniania polis OC przewoźnika o zakresie krajowym i międzynarodowym jest bardzo istotne. Często pojawiają się pytania z tym związane, dlatego spieszymy z wyjaśnieniami.
OC przewoźnika w ruchu krajowym jest wyłącznie dla firm realizujących transportu na terenie Polski. Analogicznie jest w przypadku OC dla ruchu międzynarodowego. Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo specjalizujące się w obu rodzajach przewozów, będziesz musiał mieć dwie polisy.
Tutaj bardzo ważna uwaga – fakty przejazdu przez Polskę nie jest podstawą do powstania obowiązku posiadania OC krajowego. Jeśli realizujesz transporty międzynarodowe i np. po prostu odbierasz towar z naszego kraju, ubezpieczenie dla ruchu krajowego jest niepotrzebne. Międzynarodowe OC przewoźnika obejmuje szkody, do których dojdzie w czasie przejazdu przez Polskę. Warto tutaj wspomnieć o możliwości rozszerzenia tej ochrony. Można nią objąć tzw. kraje podwyższonego ryzyka. Zalicza się do nich np. Białoruś, Rosję, Kazachstan, Ukrainę czy Mołdawię.
Zasada określania, które OC będzie potrzebne, jest tak naprawdę bardzo prosta. Musisz mieć ubezpieczenie w ruchu krajowym, jeśli punkt odbioru oraz zdania ładunku jest w Polsce. W przeciwnym wypadku niezbędne jest OC dla ruchu międzynarodowego.