Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie OC władz spółki – ile kosztuje?

Konsekwencje finansowe pomyłki mogą być poważne w każdej firmie

Na początek warto zacząć od tego, że obecnie już żadne przedsiębiorstwo nie znajduje się pod ochroną. Błędy popełniane przez osoby decyzyjne w firmach mogą wiązać się z poważnymi sankcjami finansowymi. To oczywiście także postępowania sądowe, które w wielu przypadkach oznaczają konieczność poniesienia ogromnych kosztów.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się wykupić ubezpieczenie OC władz spółki, powszechnie określane jako D&O (Directors & Officers Insurance). Zapewne zastanawiasz się teraz, jaki koszt wiąże się z wykupieniem takie polisy? Na pewno chciałbyś także wiedzieć, na czym dokładnie polega ochrona i w jakich przypadkach można z niej skorzystać? Te pytania zadaje nam wielu przedsiębiorców, dlatego dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

Ubezpieczenie D&O – co to jest i jaką zapewnia ochronę?

Ubezpieczenie OC władz spółki - ile kosztuje? 7

Tego typu polisa przede wszystkim gwarantuje ochronę na wypadek błędnie podjętych decyzji, których skutki odczują osoby trzecie. Co do zasady, OC dla członków zarządu zabezpiecza wszystkie osoby decyzyjne w spółce. Oznacza to, że obejmuje swym zasięgiem właściciela, menedżerów, członków zarządu oraz m.in. dyrektorów. Warte podkreślenia jest to, że ubezpieczenie zapewnia ochronę także członkom rodzin tych osób, a do tego ich spadkobiercom. To ważna informacja, gdyż zdarzają się sytuacje, gdzie roszczenia opiewają na kwoty nawet milionów złotych i długi mogą przechodzić na rodzinę.

Każda taka polisa może być wykorzystana do pokrycia szkód, jakie były spowodowane błędnie podjętymi decyzjami. Na tym jednak nie koniec zalet ubezpieczenia D&O. Każda poważna firma powinna się na nie zdecydować, jeśli liczy na budowanie dobrego wizerunku. Fakt posiadania polisy zwiększa wiarygodność na rynku i spotyka się z pozytywnym odbiorem nie tylko klientów czy partnerów biznesowych, ale także samych pracowników.

Przed czym dokładnie chroni OC władz spółki D&O?

Nie trzeba wiele, aby osoba decyzyjna popełniła błąd w swoich działaniach. Zwykłe niedopatrzenie, pośpiech, przepracowanie czy nadmierny stres niestety mogą doprowadzić do poważnych w konsekwencjach sytuacji. W przypadku wystąpienia takiej pomyłki można liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pieniądze są wypłacane między innymi wtedy, gdy:

kiedy zostały naruszone przepisy prawa,

kiedy wykazano się nienależytą starannością,

kiedy poważnie naruszono zaufanie innych osób lub przedsiębiorstw,

kiedy przedłożono oświadczenie, które wprowadziło kogoś w błąd mający poważne konsekwencje.

Oczywiście powyższe przypadki to tylko przykłady. OC władz spółki zapewnia ochronę na wypadek praktycznie każdej negatywnej konsekwencji błędnie podjętych decyzji.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia D&O?

W zasadzie pod tym kątem nie istnieją żadne ograniczenia, jeśli tylko podpisaniem umowy z ubezpieczalnią jest zainteresowany właściciel działalności gospodarczej. Tego typu OC jest polecane nie tylko wielkim korporacjom, ale także średnim, a nawet małym firmom. Co więcej, jest ono powszechnie wykorzystywane przez instytucje i przedsiębiorstwa odgrywające istotną rolę dla stabilności gospodarki. Dotyczy to więcej m.in. banków, firm pożyczkowych, spółek naftowych, kopalni i wielu innych podmiotów.

Warte podkreślenia jest to, że OC władz spółki gwarantuje wypłatę odszkodowania nie tylko w przypadku fizycznego wystąpienia szkód. Zdarzają się przypadki, w których pracownik nie zdąży podjąć błędnej decyzji, ale sama próba i tak będzie miała dla niego poważne konsekwencje finansowe. Choć wielu może wydawać się to dziwne, takie zdarzenia w dużych korporacjach oznaczają nawet milionowe straty! Dobrze jest więc wiedzieć, że ubezpieczenie D&O chroni również w powyższych sytuacjach.

Ubezpieczenie OC władz spółki obraz 2
ubezpieczenie oc władz spółki

Jeśli jesteś pracodawcą, powinieneś poważnie zastanowić się nad wykupieniem takiej polisy. Przemyśl, czy będziesz w stanie pokryć ewentualne straty z własnej kieszeni. Im firma większa, tym konsekwencje finansowe ewentualnie błędnie podjętej decyzji będą poważniejsze.

FAQ ubezpieczenie OC władz spółki
– odpowiedzi na często zadawane pytania

Ubezpieczenie OC władz spółki - ile kosztuje? 8

Nasi czytelnicy, jak i zgłaszający się do nas klienci, często mają do was wiele pytań. Z tego powodu, wybraliśmy te najczęstsze i przygotowaliśmy na nie odpowiedzi. Sprawdź nasze zestawienie, które z pewnością rozwieje wiele Twoich wątpliwości związanych z polisami OC członków zarządu. 

Roszczenia za błędnie podjęte decyzje – kto dostanie odszkodowanie z polisy OC władz spółki?

Jeśli nadal wahasz się nad tym, czy wykupić taką polisę, to mamy jeszcze jedną ważną informację, która być może Cię do tego zachęci. Tego ubezpieczenia OC nie wykupujesz dla konkretnej osoby. Nie musisz więc osobno ubezpieczać każdego dyrektora, menedżera, księgowego czy innego pracownika decyzyjnego w firmie. OC władz spółki jest ogólne i obejmuje swym zasięgiem wszystkich ludzi zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Co więcej, odszkodowanie można dostać również wtedy, gdy roszczenia będą efektem pracy osób lub firmy działających tylko na Twoje zlecenie.

W jakich przypadkach polisa OC władz spółki nie działa?

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie to ma bardzo szeroki zasięg i dzięki temu jest niezwykle opłacalne. Musisz jednak mieć świadomość tego, że w niektórych sytuacjach odszkodowanie nie będzie Ci się należało. Przede wszystkim pieniądze nie są wypłacane wtedy, gdy ewentualne szkody będą efektem działania celowego, np. z chęci wyłudzenia odszkodowania. To samo dotyczy sytuacji, w których prawo zostanie złamane świadomie. Każde ze zdarzeń, które jest podstawą do skorzystania z polisy, jest bardzo dokładnie analizowane przez firmę ubezpieczeniową. Jeśli powyższe nieprawidłowości zostaną potwierdzone, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty pieniędzy. Warto dodać jeszcze, że wszystkie pieniądze straci się wtedy, gdy wina ubezpieczonego zostanie udowodniona przed sądem. Jeśli będą to tylko podejrzenia firmy ubezpieczeniowej, straty mogą być częściowo pokryte.

Dlaczego ubezpieczenie D&O może być tak przydatne?

Pamiętaj, że błędnie podjęte decyzje mogą się wiązać nie tylko z tym, że jakieś osoby czy firmy poniosą szkodę, domagając się zadośćuczynienia. Jeśli problem jest poważny, koszty mogą być związane także z toczącymi się postępowaniami. Wynajęcie kancelarii prawnej, opłacenie procesu i postępowań przygotowawczych…to tylko część wydatków, na jakie musisz się przygotować. W przypadku dużych firm kwoty te mogą opiewać nawet na miliony złotych! Czy jesteś gotów, aby wypłacić te pieniądze z własnej kieszeni? Ubezpieczenie OC władz spółki pokryje nie tylko koszty związane z samym procesem sądowym oraz zatrudnieniem prawników.

Dostaniesz również pieniądze na:

  • opłatę nałożonych kar, np. administracyjnych,
  • zadośćuczynienie finansowe wszystkim poszkodowanym,
  • spłatę powstałych zaległości podatkowych,
  • kaucję, jeśli będzie potrzebna, abyś pozostał na wolności w związku z toczącym się postępowaniem,
  • opłacenie psychologa, który może być potrzebny osobom oskarżonym o wyrządzenie szkody poprzez podjęte decyzje.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie OC władz spółki?

Prowadzisz działalność gospodarczą od lat i nigdy nie przytrafiła Ci się sytuacja, w której przez decyzje swoje lub pracowników musiałeś ponieść straty? To wcale nie oznacza, że możesz spać spokojnie. Takie zdarzenie może przytrafić się zawsze, niezależnie od tego, jak dobrze jest zorganizowana Twoja firma. Pamiętaj, że jesteśmy tylko ludźmi i popełnianie przez nas błędów jest czymś absolutnie naturalnym. Dzisiaj ryzyko wystąpienia takich sytuacji jest jeszcze większe. Rosnące oczekiwania klientów i gonienie konkurencji sprawia, że wszyscy musimy dawać z siebie więcej. Brak czasu i zabieganie to niestety czynniki, które najczęściej doprowadzają do podejmowania błędnych decyzji. Nie powinieneś wiec zastanawiać się, czy warto wykupić takie OC. Lepiej pomyśl o nim już dziś i jak najszybciej opłać polisę. Zrobisz to, korzystając z naszego kalkulatora – wypełnij formularz, a przygotujemy dla Ciebie zestawienie.

Ile kosztuje ubezpieczenie D&O?

Zapewne koszty interesują Cię najbardziej, ale niestety nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj, że każda firma jest inna. Zupełnie inne konsekwencje podjęcia błędnych decyzji będą w małej, lokalnej firmie usługowej, niż w ogromnej korporacji o międzynarodowym zasięgu. W efekcie każda polisa jest przygotowywana indywidualnie. Ubezpieczyciel musi skrupulatnie ocenić ryzyko podpisania konkretnej umowy i wielkość biznesu nie jest jedynym kryterium, który ma wpływ na cenę.

Do innych ważnych czynników, od których zależna będzie składka na OC zarządu spółki, zalicza się:

  • rodzaj prowadzonej działalności (np. spółka lub stowarzyszenie),
  • aktualna sytuacja finansowa właściciela, jak i całego przedsiębiorstwa,
  • zakres ochrony, zależny od tego, czym zajmuje się firma,
  • wysokość sumy ubezpieczeniowej,
  • historia szkodowości, a więc jak często (i czy w ogóle) w przeszłości dochodziło do zdarzeń, które były podstawą do wypłaty odszkodowania.

Na koniec pozostaje oczywiście wewnętrzna polityka firmy ubezpieczeniowej. Stosują one różne stawki, a do tego oceniają ryzyko na podstawie indywidualnych kryteriów, które mogą być nam nieznane. Jeśli chcesz poznać cenę polisy dopasowanej do swojego biznesu, najlepiej skorzystaj z naszego kalkulatora OC władz spółki.

Ile kosztuje przykładowa polisa D&O?

Aby choć trochę przybliżyć Ci koszty związane z tymi polisami, przygotowaliśmy dwa bardzo ogólne przykłady, bazując w zasadzie wyłącznie na sumie ubezpieczeniowej. Jeśli kwota ochrony opiewa na milion złotych, OC władz spółki kosztuje od 1500 do nawet 7000 zł, oczywiście rocznie. Kolejny przykład pokazuje, że wzrost stawki za ubezpieczenie nie jest liniowy, a cena jednostkowa tak naprawdę spada, im wyższa jest suma ochrony. I tak np. przy polisie na 10 milionów złotych nie będzie to 10-krotność powyższej średniej. Są to kwoty od 6 do około 35 tysięcy złotych rocznie. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę zakres ochrony i sumę ubezpieczeniową, jest to kwota niewielka w porównaniu z tym, ile można stracić przez jedną błędną decyzję. Pamiętaj, że w skrajnych przypadkach może się to skończyć nawet bankructwem biznesu!

Prowadzenie działalności bez ubezpieczenia to duże ryzyko

ubezpieczenie oc zawodowe 1

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami na pewno jesteś w stanie przekalkulować już sobie, jakie koszty mogą się wiązać z zaledwie jedną, niefortunną i błędnie podjętą decyzją. Co się stanie, jeśli w budżecie firmy zabraknie pieniędzy na wszystkie te wydatki? Wtedy przedsiębiorstwo stanie na skraju bankructwa. Jeśli w porę nie złożysz wniosku o ogłoszenie upadłości, będzie niestety tylko gorzej.

Taka niewypłacalność sprawi, że wierzyciele zgłoszą się po pieniądze osobiście do Ciebie, już nie jako firmy, ale osoby prywatnej. Wielomilionowe długi mogą ciążyć nad Twoją głową przez całe życie, przechodząc również na rodzinę!

Naprawdę jesteś gotów podjąć takie ryzyko? Nie trzeba wiele, aby zabezpieczyć się na takie sytuacje. Wystarczy wykupić ubezpieczenie OC władz spółki. Oferty możesz poznać już teraz – wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu sprawdzisz propozycje ubezpieczeń od największych firm w Polsce. Przygotujemy dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert, idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nie tylko bez problemu znajdziesz najlepszą polisę OC, ale jednocześnie możliwie najtańszą!

Sprawdź też: Ubezpieczenie firmy

Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC władz spółki

Powyższy przykład na pewno jasno dał Ci zrozumienia, jak bardzo zróżnicowane są stawki na rynku. Rozstrzał w cenie za polisę od 6 do 35 złotych to naprawdę dużo! To najlepszy dowód na to, że nigdy nie powinieneś od razu decydować się na pierwszą znalezioną ofertę. Najlepiej porównaj je ze sobą, co będzie wyjątkowo proste, jeśli tylko skorzystasz z naszej pomocy.

Wypełniając formularz, przekaż nam kluczowe informacje niezbędne do wyliczenia składki za OC władz spółki. Dokładnie zweryfikujemy dostępne na rynku oferty i przygotujemy dla Ciebie przejrzyste zestawienie. Sprawdź, jakie to proste. Z nami znajdziesz najlepszą i jednocześnie najtańszą ofertę. Zapewniamy także profesjonalne wsparcie przy podpisywaniu umowy!

Sprawdź też:

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *