Z jakimi obowiązkami musi się zmierzyć zarządca nieruchomości?
Jest ich wiele, ale podstawowym zadaniem takiej osoby jest utrzymanie budynku w odpowiednim stanie technicznym. Oznacza to, że zarządca nieruchomości musi m.in.:
- Kontrolować stan wszystkich instalacji w budynku i w razie potrzeby zlecać ich naprawę lub modernizację,
- Regularnie zlecać kontrolę drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych,
- Sprawdzać stan pokrycia dachowego i na bieżąco dokonywać napraw,
- Zadbać o stosowanie odpowiednich zabezpieczeń PPOŻ.
Dodatkowo zarządca musi znaleźć firmę odpowiedzialną za wywóz śmieci. Jest odpowiedzialny za utrzymanie terenów zielonych, czystość na terenie nieruchomości oraz odśnieżanie. Jest również odpowiedzialny za szkody wyrządzone, dlatego jest też zobligowany do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC.
W jakich sytuacjach działa OC zarządcy nieruchomości?
Dobra polisa OC dla osoby wykonującej taki zawód powinna:
- Zapewniać ochronę w przypadku zdarzeń, które są efektem błędnych decyzji zarządcy nieruchomości lub jego zaniedbań,
- Oferować odszkodowanie w przypadku zdarzeń związanych z czynnikami atmosferycznymi, np. zerwanie dachu w czasie wichury czy uderzenie pioruna w budynek,
- Zabezpieczać nie tylko nieruchomość, ale i przylegający do niej teren (dzięki temu odszkodowanie dostanie np. osoba, która przechodząc chodnikiem, potknie się i złamie nogę czy zrobi sobie inną krzywdę).
Aby wyjaśnić działanie polisy OC, warto posiłkować się prostym przykładem. Załóżmy, że zarządca nieruchomości nie dokonał przeglądu instalacji wodociągowej na czas. Efektem tego było pęknięcie rury i zalanie kilku mieszkań. Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie po wystąpieniu takiego zdarzenia.
Wyjątkiem są sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa udowodni, że szkody są wynikiem rażących zaniedbań zarządcy nieruchomości. Odszkodowania nie będzie również wtedy, gdy szkoda była działaniem celowym.
Jakie są warunki ubezpieczenia OC dla zarządcy nieruchomości?
Zdecydowana większość polis jest zawierana na 12 miesięcy. Po tym okresie może nastąpić automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC na kolejny rok. Jeśli zarządca chce zmienić ubezpieczyciela, musi złożyć wypowiedzenie umowy przed upływem terminu jej ważności.
W zasadzie najważniejszą składową takiej polisy jest suma ubezpieczeniowa. Jej wysokość musi odpowiadać maksymalnej wartości szkód, jakie w taniej nieruchomości mogą wystąpić.
Czy muszę kupić ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości?
Tak, zobowiązują do tego aktualne przepisy prawa. Podpisując umowę ze wspólnotą mieszkaniową, trzeba już mieć ubezpieczenie. Druga strona umowy może odmówić jej podpisania, jeśli zarządca nie przedłoży potwierdzenia posiadania polisy. Co więcej, zgodnie z przepisami za brak OC grozi kara w wysokości nawet 40 tysięcy złotych!
Dlaczego warto mieć OC zarządcy nieruchomości?
Oczywiście wynika to z przepisów, a więc z obowiązku jej posiadania. Nie warto jednak unikać tej opłaty, gdyż jako zarządca nieruchomości można spokojniej wykonywać swoje obowiązki. Osoba taka jest mniej obciążona i łatwiej podejmować jej decyzje. Oczywiście warto również dlatego, że przy braku OC za pokrycie ewentualnych szkód zarządca zapłaci z własnej kieszeni.