Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie OC – darmowy kalkulator OC

W Polsce przez długie lata ogromnym problemem było nagminne nieubezpieczanie pojazdów od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC w naszym kraju, jak i w całej Unii Europejskiej, jest obowiązkowe, gdyż bezpośrednio chroni przed stratami finansowymi ofiary wypadków. Ostatnie uszczelnienie systemu, między innymi poprzez regularne kontrole Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, zaczęły jednak ten trend odwracać. Sprawdźmy więc, dlaczego akurat to ubezpieczenie jest obowiązkowe, jak działa, kiedy trzeba je płacić i na jakie odszkodowanie można liczyć.

Kara za brak OC

Pomijając już zwyczajny brak wyobraźni oraz zdroworozsądkowego myślenia, unikanie płacenia obowiązkowej polisy OC to coś więcej, niż tylko mandat oraz ewentualna grzywna nałożona przez UFG. Tutaj kwota zamknie się łącznie w kilku tysiącach złotych, co dla niektórych może być marną motywacją.

Warto jednak pomyśleć o tym, co stanie się w sytuacji, gdy będziemy sprawcą wypadku drogowego. Z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć wszystkie straty materialne naszych ofiar. Jeśli w kolizji uczestniczyło luksusowe auto, nasz portfel mocno to odczuje. Sprawa komplikuje się drastycznie wtedy, gdy w efekcie kolizji będą ranni ludzie. Jeśli doznają uszczerbku na zdrowiu, będziemy pociągnięci do odpowiedzialności za opłacenie kosztów leczenia. Jeżeli uszczerbek będzie trwały, zapłacimy niewyobrażalne pieniądze za leczenie, rehabilitację, odszkodowanie i nierzadko nawet wypłatę renty chorobowej. Jeszcze gorzej, jeśli w takim wypadku ktoś zginie. Koszty leczenia, rehabilitacji, odszkodowań i rent mogą zamykać się w milionach złotych, a więc skazujemy się tym samym na dożywotnie spłacanie długu, a przecież koszt polisy to najczęściej kilkaset złotych rocznie…

Ubezpieczenie OC online

ubezpieczenie oc obrazek

Polisę powinni posiadać właściciele praktycznie wszystkich tych pojazdów mechanicznych, które poruszają się po drogach, a więc zalicza się do tego:

– samochody osobowe;
– pojazdy ciężarowe;
– ciągniki rolnicze;
– motocykle, skutery i motorowery;
– przyczepy każdego typu;
– pojazdy wolnobieżne, ale wyposażone w silnik (zalicza się do nich wszystkie maszyny rozwijające prędkość do 25 km/h).

Istotne jest tutaj to, że ubezpieczamy samochód, a nie jego kierowcę. To ważne z punktu widzenia prawa, gdyż dzięki temu nie ma znaczenia to, czy podczas kolizji auto prowadził właściciel, ktoś z rodziny, znajomy czy zupełnie obca osoba (o ile auta nie ukradła).

Prawo polskie dodatkowo nie przewiduje taryfy ulgowej dla aut, które z jakichś powodów nie są użytkowane. Auto może być uszkodzone, niezdatne do jazdy, stać na prywatnej posesji i w ogóle się z niej nie ruszać, ale musi mieć ważne OC. Jedynie wyrejestrowanie pojazdu oznacza zwolnienie go z tego obowiązku.

Sprawdź też: Ubezpieczenie motocykla i skutera

Ubezpieczenie OC co obejmuje

Czas przejść do konkretów. Polisy OC wykupuje każdy z nas, kto oczywiście jest właścicielem auta lub jakiegokolwiek innego pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach. Rzadko kiedy jednak zastanawiamy się nad zakresem tej ochrony, bo i tak mamy obowiązek jej wykupienia. Ubezpieczenie jako takie nie chroni finansowo nas, ale innych uczestników ruchu przed naszymi błędnymi decyzjami.

Nigdy więc nie skorzystamy z własnego ubezpieczenia. Jeśli będziemy sprawcą kolizji, to jej ofiary otrzymają pieniądze na leczenie oraz pokrycie strat majątkowych z naszej polisy. Również my, jako uczestnicy ruchu drogowego, możemy stać się ofiarami wypadku i wtedy dostaniemy pieniądze z polisy sprawcy.

Niewiele osób jednak wie, że OC jako takie chroni pasażerów konkretnego auta. Jeśli sami spowodowaliśmy wypadek i wieźliśmy pasażerów, to oni także mogą liczyć na odszkodowanie, tym razem z naszej polisy, jako z ubezpieczenia sprawcy.

Obszar ubezpieczenia OC

Zakres ubezpieczenia jest wysoki i regulowany prawem. Suma musi wynosić minimum 5 milionów euro dla strat związanych ze zdrowiem oraz minimum milion euro dla strat majątkowych. To z tego powodu nie ma znaczenia, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupimy polisę. Zachęcamy w związku z tym do skorzystania z naszej pomocy. Znajdziemy najtańsze na rynku ubezpieczenie OC i zawsze wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Kiedy ubezpieczenie OC nie zadziała

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że istnieją przypadki, w których firma ubezpieczeniowa nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania ofiarom kolizji spowodowanej przez sprawcę. Będzie tak wtedy, gdy:

– sprawca kolizji prowadził pod wpływem alkoholu, bądź innych substancji odurzających;
– kierowca prowadził auto pochodzące z kradzieży;
– pojazd był niedopuszczony do ruchu, a więc miał nieważne badania techniczne (wiele zależy tutaj od woli ubezpieczyciela);
– kolizja była efektem umyślnego działania;
– sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia;
– kierowca nie miał prawa jazdy (nie ma tutaj znaczenia, czy nigdy go nie miał, czy zostało ono zatrzymane wcześniej).

Warunek posiadania prawa jazdy ma jednak pewne odstępstwo od reguły, w przypadku sytuacji skrajnych, rzadko się zdarzających. Odszkodowanie zostanie wypłacone wtedy, gdy kierowca bez prawa jazdy spowodował wypadek, ale prowadził auto z konieczności wyższej, ratując życie innej osoby lub ścigając przestępcę.

Oczywiście samo ubezpieczenie OC dotyczy wyłącznie pojazdu i integralnych jego części. Nie dostaniemy więc odszkodowania, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego uszkodzi się nam laptop czy zniszczy się biżuteria.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Firmy ubezpieczeniowe muszą trzymać się standardów wiązanych z gwarantowaną sumą świadczeń, ale za to mogą dowolnie ustalać kryteria ustalania wysokości składki, której cena zresztą też nie jest w żaden sposób regulowana. Wiek kierowcy, jego doświadczenie, wartość auta czy pojemność jego silnika to podstawowe elementy. Firmy jednak mogą brać pod uwagę miejsce zamieszkania, stan cywilny i wiele innych rzeczy. 

Najtańsze ubezpieczenie OC

Aby poznać wysokość składki, najlepiej skontaktować się z naszą firmą. Dokonujemy szybkiego porównania najlepszych ofert na rynku i pomagamy w odnalezieniu takiej opcji, która naprawdę pozwoli oszczędzać pieniądze.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Prawo dopuszcza sytuacje, w których to możemy złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC naszego auta. Dokładniej rzecz biorąc, są 4 takie sytuacje, a więc:

– zbliżający się koniec ochrony ubezpieczeniowej, można wypowiedzieć umowę maksymalnie dzień przed końcem, aby podpisać nową z innym ubezpieczycielem;
– wyrejestrowanie auta;
– kupno używanego auta z polisą poprzedniego właściciela, z której nie chcemy korzystać;
– w sytuacji podwójnego ubezpieczenia, a więc kiedy poprzednie ubezpieczenie OC automatycznie przedłużyło się nam na kolejny rok, a w międzyczasie spisaliśmy umowę z inną firmą.

Sprawdź również: Wypowiedzenie umowy OC

Zielona Karta, a ubezpieczenie OC

Na koniec ważna informacja dla wszystkich tych osób, które często podróżują własnym autem po świecie. Polisa ubezpieczenia komunikacyjnego jest ważna w całej Europie, ale jest kilka krajów, na których za potwierdzenie opłacania składki nie wystarczy znany nam wszystkim kartonik. Mowa tutaj o krajach: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i  Ukraina. Jeśli wybieracie się tam, musicie pobrać tzw. Zieloną Kartę, która na szczęście jest za darmo oferowana przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie OC sprawdzenie

Sprawdź ile ubezpieczenie OC może kosztować w Twoim przypadku. Nasi agenci przeanalizują oferty wszystkich ubezpieczycieli oraz dopasują najlepszą ofertę dostępną na rynku. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zero ukrytych i dodatkowych kosztów.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *