W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania montażem pomp ciepła w domach, który jest widoczny zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach Unii Europejskiej. To efekt zarówno coraz mocniejszego nacisku na domy zeroemisyjne, jak i dynamicznie zmieniających się ostatnio cen surowców energetycznych. Eksploatacja tego urządzenia faktycznie jest przyjazna środowisku, a przy tym pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu. Jednak sam jego zakup to spora inwestycja, której główną część pochłania właśnie sama pompa ciepła. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy warto ją ubezpieczyć i jeśli Ty także do nich należysz, w artykule znajdziesz odpowiedź. Sprawdź, w jakich sytuacjach taka polisa może się przydać oraz ile będzie Cię ona kosztować!
Czy istnieje obowiązek ubezpieczania pomp ciepła?
Z punktu widzenia przepisów absolutnie nie ma obowiązku wykupowania ubezpieczenia na posiadaną pompę ciepła. Decyzja taka pozostaje więc w gestii właściciela, który sam musi ocenić ryzyko jej utraty i konsekwencji wynikających z takiego zdarzenia. Pamiętaj, że stawką są tutaj nie tylko straty finansowe, a więc konieczność wydania dużych pieniędzy na nową pompę ciepła. Musisz liczyć się bowiem z tym, że do takiego zdarzenia może dojść w momencie, gdy urządzenie to jest najbardziej potrzebne – zimą. Utracisz dostęp do ogrzewania, musząc bardzo szybko zgromadzić środki finansowe na rozwiązanie tego problemu.
Jakie są rozwiązania w zakresie ubezpieczenia pompy ciepła?
Na rynku od dłuższego czasu dostępne są tak naprawdę dwie opcje dla osób chcących ubezpieczyć pompę ciepła. Pierwsza z nich to objęcie jej ochroną w ramach polisy dla domu, ubezpieczenia nieruchomości. Wiąże się to z relatywnie niskim kosztem, jednak pamiętaj, że efektem tego może być dość niska suma ubezpieczeniowa.
Rozwiązaniem drugim jest zakup odrębnego ubezpieczenia i w ocenie naszych ekspertów to właśnie nim warto się zainteresować. W tym przypadku kupujesz polisę konkretnie dla wskazanej przez Ciebie pompy ciepła, mając szerokie możliwość w zakresie dopasowania jej warunków do potrzeb. Możesz przede wszystkim wybrać odpowiednią sumę ubezpieczeniową tak, aby w razie szkody całkowitej otrzymać odszkodowanie adekwatne do wartości pompy ciepła.
Wspomnieć należy jeszcze o tym, że dzisiaj ubezpieczenia można kupować zarówno tradycyjnie (w siedzibie ubezpieczyciela), jak i online, co jest bardzo wygodne. Z kolei szukając polisy możesz skorzystać ze wsparcia doświadczonych doradców, którzy znajdą dla Ciebie odpowiednią ofertę – w tym celu skontaktuj się z nami! Z nami obliczysz wygodnie składkę za ubezpieczenie OZE – w tym. instalacje fotowoltaiczne, solarne, czy pompy ciepła.
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie pompy ciepła?
Z racji szybkiego wzrostu popularności pomp ciepła, ubezpieczyciele mają w swoich ofertach coraz więcej polis umożliwiających objęcie tych urządzeń ochroną. Ich zakres jest bardzo różnych i należy dopasować go do potrzeb, choć oczywiście im szerszy, tym wyższa będzie składka.
- kradzieży pompy ciepła lub zniszczenia pompy ciepła np. przez wandali (dewastacja) – urządzenia te są bardzo kosztowne i w efekcie stanowią łakomy kąsek dla złodziei, dlatego nie należy bagatelizować ryzyka wystąpienia takiego zdarzenia,
- uszkodzenia bądź zniszczenia urządzenia w wyniku działania ekstremalnych zjawisk atmosferycznych – chodzi tutaj przede wszystkim o szkody powstałe po silnych wichurach, burzach czy intensywnych opadach deszczy wywołujących powodzie bądź lokalne podtopienia,
- pożaru – w tym przypadku nie chodzi tylko o ewentualny samozapłon pompy ciepła, ale także pożar budynku do którego jest podłączona, jeśli w jego wyniku urządzenia zostanie uszkodzone. Pamiętaj, że według statystyk średnio każdego roku strażacy w całej Polsce wyjeżdżają do ponad 27 tysięcy interwencji związanych właśnie z pożarami budynków mieszkalnych,
- awarii urządzenia – oczywiście pod warunkiem, że nie doszło do niej w wyniku działania celowego czy np. niepoprawnej eksploatacji lub nieprofesjonalnie zrealizowanego montażu pompy ciepła,
- działalności zwierząt – pompy ciepła są na zewnątrz budynku, przez co są narażone na działalność zwierząt, szczególnie szkodników przegryzających instalację elektryczną.
Oczywiście ochrona może obejmować także więcej zdarzeń, a ich dokładny spis wraz z objaśnieniami znajdziesz w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Pamiętaj, aby wnikliwie się z nią zapoznać, zanim dokonasz wyboru.
Kto może wykupić ubezpieczenie pompy ciepła?
Polisę taką może wykupić każdy właściciel pompy ciepła. Ubezpieczyciele mają oferty przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców oraz rolników. Zazwyczaj ubezpieczenia dla firm są nieco korzystniejsze, gdyż zwykle obejmują ochroną wiele tego typu urządzeń. To z kolei przekłada się na niższą cenę jednostkową, a więc za zabezpieczenie każdego z nich.
Co bardzo istotne, polisy tej nie możesz kupić od razu, gdy tylko zainwestujesz w pompę ciepła. Samo posiadanie urządzenia to za mało – musi być zamontowane i w pełni działające. Każda firma ubezpieczeniowa wymaga bowiem przedstawienia dokumentów potwierdzających pozytywne przejście testów pompy ciepła po jej zainstalowaniu.
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie od agenta, który osobiście odwiedzi Cię w domu, może on nawet poprosić o uruchomienie pompy ciepła. Sprawdzi w ten sposób, czy wszystko działa poprawie i instalacja jest zamontowana zgodnie z określonymi normami. Dodać należy jeszcze, że ochroną można objąć wyłącznie pompy ciepła ogrzewające budynki, a nie budowle, a więc np. różnego rodzaju altanki czy tymczasowe domki drewniane.
Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży
Niestety z racji dużej wartości tych urządzeń, relatywnie często padają one łupem złodziei, w tym także złomiarzy, którzy mogą spieniężyć je na skupach złomu. Głównym powodem tego jest łatwa dostępność tego sprzętu. Pompy ciepła z reguły montowane są bowiem na zewnątrz budynku, a więc m.in. nocą dość łatwo jest się zakraść, aby je zdemontować.
Sprawia to, że bardzo dużą popularnością cieszą się ubezpieczenia pomp ciepła właśnie na wypadek kradzieży. Przy tylko takim zakresie ochrony są one relatywnie niedrogie, a pozwalają spać spokojnie czy bez nerwów wyjechać np. na urlop, zostawiając dom bez opieki.
Czy opłaca się kupować ubezpieczenie dla pompy ciepła?
Nawet prostsze modele tych urządzeń kosztują relatywnie dużo pieniędzy, przez co strata takiego sprzętu może być niezwykle dotkliwa dla domowego czy firmowego budżetu. Z tego powodu warto kupić dla nich ubezpieczenie, w szczególności, że jego cena z reguły będzie relatywnie przystępna. Koszt polisy uzależniony jest zarówno od wartości samej pompy ciepła, jak i oferty danego ubezpieczyciela. Oczywiście duży wpływ na niego ma także zakres ochrony, który im szerszy, tym wyższa będzie składka roczna.
Nawet jeśli nie zdecydujesz się kupić odrębnej polisy dla pompy ciepła, powinieneś objąć ją ochroną chociaż w ramach ubezpieczenia domu. Koszt będzie wtedy znacznie niższy, choć oczywiście mniejsze będzie także odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży sprzętu.
Jednocześnie pamiętaj, aby przed wyborem konkretnego ubezpieczenia, zawsze przejrzeć możliwie najwięcej propozycji z rynku. Wbrew pozorom różnice w cenach pomiędzy ofertami poszczególnych ubezpieczycieli są bardzo duże.
Gdzie kupić ubezpieczenie?
Jeśli zdecydujesz się dodać pompę ciepła do ubezpieczenia domu, będziesz mógł wybierać spośród ofert wielu ubezpieczycieli. Proponują je m.in. takie firmy, jak Warta, PZU, Generali, Uniqa czy TUZ. Jednak każda ubezpieczalnia daje możliwość skorzystania z takiej oferty pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. O co dokładnie chodzi?
Na przykład w przypadku PZU wymaga to włączenia pompy ciepła do wartości elementów stałych budynku. Z kolei Uniqa oczekuje wyboru dodatku ubezpieczeniowego określanego jako „Zielona Energia”, natomiast Warta wymaga podniesienia wartości murów.
Porównaj oferty
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Najczęściej zadawane pytania
Czy po zalaniu pompy ciepła można dostać odszkodowanie?
Wielu właścicieli pomp ciepła obawia się nie tylko ich kradzieży, ale także zalania w trakcie bardzo intensywnych opadów deszczu. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, jak najbardziej możesz liczyć na odszkodowanie, ale pod warunkiem, że zawarty w nim będzie odpowiedni pakiet ochrony. Nierzadko zalania zaliczane są do grupy tzw. zdarzeń losowych, ale ich definicje bywają również inne. Z tego powodu pamiętaj, aby przed wyborem konkretnej polisy i podpisaniem umowy, bardzo wnikliwie zapoznać się z jej warunkami.
Zwróć także uwagę na limity w kwotach świadczeń. Jeśli naprawa zalanej pompy wyniesie więcej, niż maksymalna kwota odszkodowania, jaką możesz dostać, to różnicę niestety będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
Czy jeśli moja pompa ciepła zostanie uszkodzona przez zwierzęta (np. przegryzienie kabli przez gryzonie), będę mógł skorzystać z odszkodowania?
Tak, wiele polis ubezpieczeniowych obejmuje w swoim zakresie ochrony uszkodzenia pomp ciepła spowodowane działalnością zwierząt, w tym przegryzieniem instalacji elektrycznej przez gryzonie. Jednak warto dokładnie przeczytać warunki umowy, aby mieć pewność, że takie zdarzenie jest uwzględnione w Twojej polisie.
Jakie dokumenty muszę przedstawić ubezpieczycielowi w przypadku zgłoszenia szkody?
W przypadku zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel zazwyczaj wymaga przedstawienia dokumentów zakupu pompy ciepła, dowodów na jej prawidłowy montaż oraz ewentualnych zdjęć pokazujących uszkodzenie. Każda firma ubezpieczeniowa może mieć jednak swoje indywidualne wymagania, dlatego warto je wcześniej zweryfikować. W razie czego, nasi specjaliści pomogą Państwu w uzyskaniu odszkodowania.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!