721 676 315 lub 534 460 198
2 lata ago · by ·

Ubezpieczenie przyczepki

Dla wielu kierowców niewielka przyczepa samochodowa to podstawowe i wręcz obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Okazuje się jednak, że duża część z tych osób zupełnie zapomina o tym, że trzeba kupić ubezpieczenie przyczepki od odpowiedzialności cywilnej. To identyczna polisa jak ta, którą musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. Ponieważ problem jest powszechny, dziś zajmiemy się nim dokładniej. Kiedy trzeba mieć OC, ile to kosztuje i z czym jeszcze wiąże się posiadanie przyczepki? Odpowiadamy!

Ubezpieczenie przyczepki jest w Polsce obowiązkowe

Jeśli taki „pojazd” jest kupowany nowy, o polisie OC nie da się zapomnieć, gdyż bez niej urząd nie wyda dowodu rejestracyjnego. 

ubezpieczenie przyczepki samochodowej

W Polsce jednak najczęściej kupuje się takie przyczepy z drugiej ręki. Nierzadko ludzie kompletnie zapominają o obowiązku ich przerejestrowania. Jest to jednak mniejszy problem, niż niedbalstwo w kwestii ubezpieczenia.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, przyczepa zalicza się do pojazdów mechanicznych, a to oznacza, że musi być ubezpieczona. Tutaj nie ma znaczenia, czy korzysta się z małego akcesorium do 750 kg, czy z ogromnej przyczepy kempingowej. Zasady w każdym przypadku są takie same.

Ubezpieczenie przyczepki 1

OC przyczepy – kiedy kupić?

Kiedy trzeba taką polisę wykupić? W zasadzie natychmiast po kupnie samej przyczepy. Jeśli jest nowa, obowiązek pojawia się w momencie rejestracji.

Do urzędu trzeba udać się z już wykupioną polisą. Gdy jej nie ma, urzędnik nie wyda miękkiego dowodu rejestracyjnego. Jeżeli natomiast zakup był z rynku wtórnego, zgodnie z przepisami nowy właściciel ma 30 dni na podjęcie odpowiedniej decyzji. Ubezpieczenie przyczepki można kontynuować po poprzednim właścicielu lub wypowiedzieć umowę i podpisać nową.

W tym przypadku nie ma kompletnie znaczenia to, czy przyczepa jest używana regularnie, czy tylko od przypadku do przypadku. Tak długo, jak długo jest zarejestrowana, musi być ubezpieczona. Na szczęście ceny polis są bardzo niskie i przejdziemy do nich za chwilę.

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia przyczepki

Każdy kierowca na pewno wie, że kara za brak OC samochodu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku przyczepki są to kwoty niższe, ale wciąż wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę niski koszt ubezpieczenie. Ile dokładnie wynoszą takie kary w 2020 roku? Wszystko zależy od tego, jak długo polisa nie była kontynuowana.

150 zł kosztuje brak OC przez maksymalnie 3 dni. Od 4 do 14 dni jest to już 380 zł. Powyżej dwóch tygodni właściciel dostaje maksymalną karę – obecnie jest to 750 zł. Czy warto ryzykować? Ceny za ubezpieczenie przyczepki klasycznej, a więc do 750 kg, zaczynają się w naszym kraju nawet już od 30 zł. Jedna maksymalna kara jest równowartością odnawiania najtańszego OC przez kolejnych 25 lat! Czy naprawdę warto więc unikać tej opłaty?

Kolizja i brak ubezpieczenia przyczepki

Ta konkretna kara to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli dojdzie do kolizji i macie podpiętą przyczepę, nic nie zmieni fakt, że sam samochód jest ubezpieczony. Ponieważ przyczepka nie ma OC, to cały zestaw prawnie nie jest dopuszczony do ruchu. Po kolizji to na kierowcy takiego zestawu spocznie obowiązek pokrycia strat (nawet jeśli był ofiarą danego wypadku). To nie muszą być tysiące złotych – dziesiątki lub setki? Zdecydowanie istnieje takie ryzyko. Ten powód powinien więc bardziej przekonać Was do tego, że naprawdę warto terminowo wykupić ubezpieczenie przyczepki.

Sprawdź też: Kara za brak OC – co grozi za jazdę bez OC?

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – czym się kierować przy wyborze?

ubezpieczenie przyczepki obraz 5

Naszym zdaniem najlepiej poszukać polisy od raz po zakupie, a już na pewno bezpośrednio przed tym, jak z akcesorium będziecie chcieli skorzystać. Jest to klasyczne OC, a więc możecie z powodzeniem kierować się po prostu ceną. Najtańsze polisy będą równie dobre, jak te najdroższe. W przypadku ubezpieczenia przyczepki raczej nie będziecie mieli dodatkowych opcji do wyboru. Mało która firma ubezpieczeniowa sprzedaje AC, a assistance na przyczepę to już naprawdę prawdziwa rzadkość.

Ubezpieczenie OC przyczepy lekkiej online

Aby znaleźć rozwiązanie możliwie najtańsze, warto skorzystać z narzędzi online. Specjalne kalkulatory pozwalają na szybkie zestawienie ze sobą wielu ofert i wybranie tej, która na dany moment jest najlepsza. Na pewno kupicie najtańsze możliwe ubezpieczenie przyczepki, jeśli skorzystacie z naszej pomocy. Prześwietlimy wnikliwie rynek i wybierzemy tę opcję, która sprosta wszystkim Waszym oczekiwaniom.

Naturalnie ubezpieczenie przyczepki kupicie również bezpośrednio u agenta lub telefonicznie. Nie zwlekajcie z tym – to tylko kilkadziesiąt złotych rocznie, a będziecie czuć się maksymalnie bezpiecznie!

Jakie są koszty związane z posiadaniem przyczepy?

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze kilka słów o kosztach utrzymania takiego dodatkowego pojazdu, bo tak właśnie traktuje go prawo.

ubezpieczenie przyczepki obraz 5

Sama polisa OC nie jest niestety jedynym wydatkiem, z jakim trzeba się liczyć. Ponieważ przyczepa porusza się po drogach, to musi być w pełni sprawna technicznie. Tak, trzeba z nią co roku jeździć na badania w stacji diagnostycznej, uzyskując stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym.

ubezpieczenie przyczepki obraz 1

Przystosowanie przyczepki

Kosztem może być również przystosowanie pojazdu, choć jest to wydatek jednorazowy. Jeśli auto nie posiada haka, trzeba to akcesorium zamontować i powinien zrobić to wyspecjalizowany warsztat. Pamiętajcie, że hak musi mieć stosowny certyfikat dopuszczający go do użytku w naszym kraju. Cena montażu zależna jest od rodzaju auta, regionu kraju i indywidualnego cennika warsztatu.

Badania techniczne przyczepy

Po montażu haka trzeba wybrać się jeszcze na badania techniczne, a następnie do urzędu po stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym. Za wszystko to nie zapłacicie jednak dużo. Zawsze musicie pamiętać dodatkowo o oponach do przyczepki. Używanie zbyt zużytego ogumienia może skończyć się nieprzejściem badań technicznym. Dodatkowo można otrzymać mandat podczas kontroli drogowej i pożegnać się z dowodem rejestracyjnym przyczepki.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki

Szukasz oferty na ubezpieczenie przyczepy? Już dziś sprawdź, ile kosztuje realnie polisa na OC.

Zawsze pamiętaj więc o tym, aby mieć aktualną polisę dla swojej przyczepy. Jeśli chcesz sprawdzić jej koszt już teraz, możesz zgłosić się po prostu do nas. Wypełnij krótki formularz i poczekaj na kontakt. Przygotujemy zestawienie najlepszych ofert, pomożemy w wyborze i przeprowadzimy przez cały proces podpisywania umowy. Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, musisz wypowiedzieć umowę najpóźniej dzień przed jej końcem – pamiętaj o tym!

Ubezpieczenie przyczepki online – formularz

Chcesz ubezpieczyć przyczepkę online? Wypełnij nasz formularz, a nasz agent prześle Tobie najatrakcyjniejszą ofertę dostępną na rynku. Zapraszamy! Wypełnienie formularza nie zajmie Tobie więcej niż kilka godzin.


Osoba do kontaktu

Ubezpieczamy:

 • Naczepy skrzyniowe
 • Naczepy kurtynowe
 • Naczepy wywrotki / stal
 • Naczepy wywrotki / alu
 • Naczepy podkontenerowe
 • Naczepy
 • niskopodwoziowe
 • Przyczepy rolnicze
 • Przyczepy kempingowe
  Przyczepy
 • gastronomiczne