Local Business

Ubezpieczenie rolne

Ubezpieczenie rolne 1

Ubezpieczenie od suszy

Jak dobrze wiemy, susza dla rolników jest bardzo trudnym zjawiskiem, który przekłada się na obniżoną produkcje i duże straty finansowe. 

Decydując się na ubezpieczenie od suszy, rolnicy mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa do 65%. Dokładne warunki finansowe przedstawiane są rolnikowi po wizycie na polu i ocenie stanu upraw.

Ubezpieczenie od suszy często w produktach ubezpieczeniowych występuję jako dodatek do pakietów na ubezpieczenie upraw. Pakiety takie często zawierają ryzyka, które raczej nie mają szans na wystąpienie, np. od lawiny, czy osunięcia się ziemi, warto w takiej sytuacji wybrać ubezpieczenie od ryzyka z dużym prawdopodobieństwem, czyli, np. od gradu, czy suszy. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z naszym specjalista od spraw ubezpieczeń.

Brak ubezpieczenia rolniczego zmniejsza stawkę pomocy suszowej o połowę

Warto również zaznaczyć, że pomoc z budżetu państwa w sytuacji wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jak np. susza jest mniejsza.

Pomoc tzw. suszowa przysługuje w pełnym zakresie jedynie rolnikom, którzy posiadali ważną polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę upraw. Reasumując, brak ubezpieczenia gospodarstwa rolnego skutkuje obniżeniem stawki pomocowej o połowę.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika

Rolnicy mają też obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie rolne 2

Jest to ubezpieczenie polegające na tej samej zasadzie, co ubezpieczenie OC np. samochodu. Jeśli wyrządzisz szkodę innej osobie podczas pracy w gospodarstwie, ubezpieczyciel poniesie ewentualne koszty z tego tytułu. Przykładem takiej niefortunnej sytuacji może być np. kolizja kombajnu z innym pojazdem na drodze publicznej, czy też np. szkodliwy oprysk na polu sąsiada etc.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2020 roku

W projekcie rozporządzenia, resort rolnictwa zaplanował dopłaty do ubezpieczenia upraw rolniczych oraz zwierząt gospodarskich. Rząd przeznaczy na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych 500 mln złotych. 

Ubezpieczenie rolne 3

Dopłata budżetowa to ok. 65 proc. składki. Budżet państwa od kilku lat dopłaca rolnikom do składki ubezpieczenia upraw rolnych oraz zwierząt, ale w tym roku dopłata będzie rekordowa. Resort dopłatami próbuje zwiększyć zainteresowanie producentów rolnych do zawierania umów ubezpieczeń.

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych na produkcję roślinną

W Polsce wiele gospodarstw specjalizuje się w produkcji roślinnej, sprawdź dla jakich upraw, rolnicy będą mogli liczyć na dopłaty do ubezpieczenia rolniczego w 2020 roku.

zboże
rzepak i rzepik
tytoń
drzewa i krzewa owocowe
buraki cukrowe
kukurydza
chmiel
warzywa gruntowne
truskawki
ziemniaki
rośliny strączkowe

Dopłaty do ubezpieczeń dla produkcji zwierzęcej

Sprawnie funkcjonujące gospodarstwo to powód do dumy dla wielu rolników. Anomalie pogodowe potrafią zniszczyć budynki, w których znajdują się zwierzęta gospodarskie. Możesz jednak uniknąć potencjalnych strat poprzez ubezpieczenie rolne. Sprawdź, na jakie konkretnie zwierzęta obowiązują dopłaty:

Ubezpieczenie rolne 4
bydło
konie
kozy
świnie
owce
drób
Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego kalkulator

Chcesz policzyć i porównać oferty z różnych towarzystw ubezpieczeniowych? Skontaktuj się z naszym agentem, a dopasujemy dla Ciebie indywidualną oraz najlepszą ofertę.

Ile wynosi dopłata do ubezpieczeń upraw rolnych?

Jak już wspominaliśmy na początku naszego artykułu, dopłata do ubezpieczeń upraw rolnych wynosi 65% składki. 

tanie oc serwisowanie

Oznacza to, że rolnikowi przysługuje dopłata do 65% składki w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia, które będzie zawierało pakiet rodzajów ryzyka z określonymi przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczającej 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw na użytkach klasy V i VI stawka taryfowa może wynieść 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.  Pozostałą część składki, tj. 35% musi opłacić rolnik.

susza rolnicza

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia rolnego

Z ubezpieczeń rolnych korzysta wiele świadomych ryzyka rolników, którzy zdają sobie sprawę z  możliwości wystąpienia różnego rodzaju kataklizmów, mających wpływ na gospodarstwo.

Ubezpieczenie rolne pozwala na zminimalizowanie ryzyka ponoszenia niekorzystnych i losowych zjawisk mogących dotyczyć gospodarstwa.

Nawet jeśli ubezpieczenie rolnicze nie pokryje w całości strat to stanowi w dużej części pewnego rodzaju zabezpieczenie, które pozwoli na ponowny start i odbudowę gospodarstwa. Poza tym, wiele rolników po prostu może spać spokojnie, nie przejmując się zbytnio np. nadchodzącymi anomaliami pogodowymi. Ubezpieczenie zapewnia wielu rolnikom również swojego rodzaju komfort psychiczny.

Dlaczego wciąż wiele rolników nie korzysta z ubezpieczenia rolnego?

Skoro państwo z roku na rok zwiększa dopłaty do ubezpieczenia rolniczego, z pewnością zadajesz sobie pytanie, dlaczego w dalszym ciągu duża liczba rolników nie korzysta z ubezpieczenia rolnego. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy stwierdzić, że wiele rolników nie ubezpiecza swojego gospodarstwa, m.in. z powodu:

wysokie koszty zakupu ubezpieczenia pomimo dopłaty (co jest czynnikiem subiektywnym);
ograniczona świadomość ubezpieczeniowa polskich rolników;
wiele rolników rezygnuje z prowadzenia gospodarstwa na większa skale, pracują w innym sektorze i produkują głównie na potrzeby rodziny.

Niższa składka ubezpieczeniowa w zamian za zmniejszenie sumy odszkodowania

W związku z wprowadzonymi zmianami w ubezpieczeniach rolnych, rolnicy mogą zmniejszyć składkę za ubezpieczenie rolnicze w zamian za zmniejszenie sumy odszkodowania w przypadku wystąpienia niekorzystnego zdarzenia dla gospodarstwa

Ubezpieczenie rolne 5

Redukcja kwoty za odszkodowanie jest możliwe o 20%, 25% lub 30% sumy ubezpieczenia. Jeśli rolnik nie przewiduje wystąpienia ryzyka, a chciałby mimo wszystko ubezpieczyć swoje gospodarstwo to zmniejszenie ewentualnej sumy odszkodowania wydaje się być dobrym oraz elastycznym rozwiązaniem.

Obowiązkowe ubezpieczenie powierzchni upraw

Ubezpieczenie rolne 6

Warto pamiętać, że rolnicy są zobowiązani do ubezpieczenia przynajmniej połowy powierzchni swoich upraw w sytuacji kiedy otrzymuje się na nie dopłaty bezpośrednie. Dokładne wyjaśnienie możemy znaleźć w artykule 10c ustawy o ubezpieczeniu upraw. Rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie w ramach systemu wsparcia, jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez takie ryzyka jak np. powódź, susza, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia powierzchni upraw

Rolnicy, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia rolniczego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, zobowiązani są do wniesienia opłaty za niespełnienia tego obowiązku. Kara za brak ubezpieczenia w każdym roku kalendarzowym stanowi równowartość w złotych – 2 euro od 1ha. Kara wnoszona jest na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika.

Kolejną konsekwencją z braku ubezpieczenia powierzchni upraw jest zredukowana pomoc publiczna o połowę w sytuacji kiedy na powierzchni upraw, w gospodarstwie rolnym dojdzie do wystąpienia szkód.

Zainteresowany ubezpieczeniem rolnym?

Nasz specjalista ds. ubezpieczeń przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę. Wypełnij nasz formularz lub zostaw nam swój numer – skontaktujemy się z Tobą!

Leave a Comment