Można zaobserwować, że zainteresowanie samochodami zabytkowymi wśród Polaków rośnie z każdym rokiem. Grono miłośników takich pojazdów wciąż się powiększa, choć warto podkreślić, że pasjonaci takich maszyn korzystają z nich w różnorodny sposób. Jedni jeżdżą nimi na co dzień, drudzy w nie inwestują, a jeszcze inni traktują je po prostu jako część kolekcji. Pasjonaci często jednak zastanawiają się nad ważną sprawą, jaką jest ubezpieczenie samochodu zabytkowego. Czy jest ono obowiązkowe? Czy auto stojące większość czasu w garażu musi mieć ubezpieczenie? Rozwiewamy wątpliwości w poniższym tekście.
Jakie to są auta zabytkowe?
- mają minimum 25 lat,
- nie są już w produkcji od minimum 15 lat,
- w 75% składają się z oryginalnych części,
- są wpisane do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów.
Trudno przeoczyć auto zabytkowe na polskich drogach. Wyróżnia się ono bowiem zawsze oryginalnym, charakterystycznym wyglądem, ale poza tym ma żółte tablice rejestracyjne.
Czy samochód zabytkowy to auto historyczne?
Warto podkreślić jednocześnie, że nie każdy samochód zabytkowy jest jednocześnie pojazdem historycznym. Za samochód historyczny uznaje się bowiem wszystkie samochody mające minimum 40 lat. W niektórych przypadkach, jeśli pojazd jest naprawdę unikatowy bądź ma duże znaczenie dla historii techniki, auto historyczne może mieć mniej lat. Znaczenie ma też to, że takim pojazdem historycznym można jeździć na standardowych tablicach rejestracyjnych.
Ile lat musi mieć auto zabytkowe, aby można było je tak określać?
Odpowiedź na to pytanie została już udzielona powyżej w artykule – auto zabytkowe powinno mieć minimum 25 lat, aby mogło być określane w taki sposób. Czy są tutaj jakieś wyjątki? Okazuje się, że tak! Konserwator może podjąć decyzję o dodaniu młodszego pojazdu do ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów, gdy ten ma niespotykaną konstrukcję bądź zastosowano w nim wyjątkowe rozwiązania. Zwykle chodzi tutaj o pojazdy, które dawniej odnosiły sukcesy sportowe. Czasami dotyczy to też samochodów, których właścicielami były znaczące osobistości.
Czy auto zabytkowe musi mieć OC?
Czy auto zabytkowe wymaga OC? Jak pewnie już wiesz, OC to niemały koszt, dlatego nie dziwi fakt, że właściciele aut zabytkowych często zastanawiają się, czy muszą je wykupywać. Tym bardziej że samochody zabytkowe rzadko wyjeżdżają na drogi i raczej większość część roku stoją w garażu. Należy jednak wiedzieć, że każde auto zabytkowe musi być obowiązkowo ubezpieczone, choć ważną informacją jest tutaj to, że właściciel takiego pojazdu może zdecydować się na ubezpieczenie krótkoterminowe.
Ubezpieczeniem krótkoterminowym nazywamy pełnoprawne ubezpieczenie OC. W takim przypadku umowa jest podpisywana na okres krótszy niż 12 miesięcy. Warto dodać, że zgodnie z obowiązującym przepisami posiadacze pojazdów zabytkowych mogą zdecydować się na zakup polisy OC na okres nie krótszy niż 30 dni. Można by zapytać – czy to opłacalne?
Jak najbardziej, ponieważ jeśli właściciel chce użytkować pojazd tylko przez niewielką część roku, to może zapłacić znacznie mniej. Co więcej, wybierając ubezpieczenie OC krótkoterminowe, można zapomnieć o konieczności wypowiadania umowy, ponieważ ta ulegnie rozwiązaniu po upływie czasu, na jaki została zawarta.
Gdzie kupić OC dla samochodu zabytkowego?
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Gdzie kupić ubezpieczenie AC dla samochodu zabytkowego?
Dobrym pomysłem jest także ubezpieczenie auta zabytkowego w zakresie polisy autocasco. Nie jest ono obowiązkowe, dlatego nieczęsto jest oferowane przez firmy ubezpieczeniowe, choć właścicieli takich pojazdów chętnie poszukują ubezpieczenia AC dla swoich samochodów zabytkowych. Z czego wynika niewielka liczba ofert w tym zakresie?
Najważniejszym powodem jest to, że ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, z jakimi kosztami wiąże się naprawa samochodu zabytkowego. Są one naprawdę ogromne, a głównie spowodowane jest to dość problematycznym dostępem do części zamiennych.
Gdy natomiast uda Ci się już znaleźć propozycję AC dla samochodu zabytkowego, powinieneś zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, zwrot kosztów naprawy, minimalną wartość szkody czy roczny limit kilometrowy. Pamiętaj również, że ochronę ubezpieczeniową mogą uzyskać tylko samochody osobowe zarejestrowane, a dodatkowo pojazd może mieć maksymalnie dwóch właścicieli.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu zabytkowego?
Niestety trudno tutaj podać dokładne kwoty, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu zabytkowego, ponieważ jak wiadomo, składka zawsze jest obliczana indywidualnie. Dotyczy to nie tylko „zwykłych” pojazdów, ale także tych zabytkowych. Jednak po analizach możemy stwierdzić, że zwykle OC dla pojazdu zabytkowego jest droższe niż dla pojazdu z białymi, standardowymi tablicami rejestracyjnymi.
Przykład: Pani Maria ma 60 lat i jest właścicielką wyprodukowanego w 1991 r. pojazdu BMW Serii 5 (benzyna, poj. silnika 2494 cm3). Samochód posiada standardowe (białe) tablice rejestracyjne. Pani Maria szuka polisy ubezpieczeniowej na cały rok.
Kalkulacja z maja 2024 r.
Jak widzisz, różnice w cenach polis mogą być naprawdę ogromne. Warto więc, abyś nie wybierał pierwszej lepszej oferty. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ skorzystanie z naszego wsparcia – w Ubezpieczamy24.com wyszukamy dla Ciebie najlepsze oferty od wszystkich ubezpieczycieli, dzięki czemu zyskasz pewność, że wybierasz tę najatrakcyjniejszą propozycję.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!