Ubezpieczenie transportowe
Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Z tego powodu każdy przedsiębiorca związany z tą branżą powinien skupić się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.
Odpowiednie ubezpieczenie transportowe zwiększa bezpieczeństwo i zyskuje nie tylko właściciel działalności gospodarczej. Jest to ważne również dla klientów firmy, która mając pakiety ubezpieczeniowe, wzbudza większe zaufanie i zachęca do skorzystania z jej oferty.
Oferujemy wszystkie dostępne
rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym
Ubezpieczenie ciągnika siodłowego
od 2500 zł OC
Ubezpieczenie kabotażowe
od 1000 zł
Ubezpieczenie CARGO
od 0.5% wartości
Ubezpieczenie OCP
od 1000 zł
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego
od 800 zł OC
Ubezpieczenie OC Spedytora
od 500 zł
Polecam serdecznie, jeden z nielicznych ubezpieczycieli, do których jeszcze mam zaufanie. Korzystam z ich usług od kilku lat, nie miałem żadnych problemów, a przy tym moja firma zaoszczędziła wiele pieniędzy.
Transport
Prowadzenie własnej firmy transportowej to nie tylko duże wyzwanie logistyczne, ale także ogromna odpowiedzialność. Zależnie od charakteru działalności, nierzadko przewozi się bardzo kosztowne towary na ogromne odległości. W tej działalności naprawdę nie trzeba wiele, aby doszło do wypadku lub po prostu uszkodzenia rzeczy znajdujących się na pojeździe.
Każde takie zdarzenie może poważnie nadwyrężyć finanse firmy. Z tego powodu rynek ubezpieczeniowy oferuje specjalną ochronę dedykowaną branży transportowej.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń transportowych?
- OC przewoźnika, często określane mianem OCP.
- Krajowe oraz międzynarodowe ubezpieczenie CARGO.
- OC spedytora, określane jako OCS.
- Ubezpieczenie kabotażowe.
- OC/AC/NNW (bus i ciężarowe).
- Ubezpieczenie pracowników firmy transportowej.
Ubezpieczenia transportowe dostępne w naszej ofercie
Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego w transporcie krajowym
Ochrona ubezpieczeniowa dla przewoźników działających na terenie RP. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego przedsiębiorcy, który świadczy usługi transportu zleconego na terenie RP. Ubezpieczenie skierowane jest do osób lub przedsiębiorstw, które dokonują przewóz towarów.
W ramach ubezpieczenia, Ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za:
- szkody rzeczowe – np. w skutek uszkodzenia przesyłki.
- szkody finansowe – np. w skutek opóźnienia transportu towarów.
Pełen zakres ochrony zawsze znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego w transporcie międzynarodowym
Ochrona ubezpieczeniowa dla przewoźników międzynarodowych działających na terenie określonym w umowie. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego przedsiębiorcy, który świadczy usługi transportowe międzynarodowe. Ubezpieczenie skierowane jest do osób lub przedsiębiorstw, które dokonują przewóz towarów.
W ramach ubezpieczenia, Ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za:
- szkody rzeczowe – np. w skutek uszkodzenia przesyłki.
- szkody finansowe – np. w skutek opóźnienia transportu towarów.
Pełen zakres ochrony zawsze znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
OC spedytora
OC zawodowe przewoźnika drogowego
Ubezpieczenie mienia w transporcie - CARGO
Ubezpieczenia OC/AC
OCP - ubezpieczenie odpowiedzialności przewoźnika
Ubezpieczenie OCP to specjalna polisa OC, która dedykowana jest tylko i wyłącznie firmom działającym w branży transportowej. Jest to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Zasada jej działania jest oczywiście taka sama jak w przypadku wszystkich innych ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej. Gdy dojdzie do uszkodzenia towaru z winy przewoźnika (np. jego kierowcy), firma wypłaci należne odszkodowanie.
Musisz jednak pamiętać, że OCP nie jest w żaden sposób normowane prawnie. Firmy ubezpieczeniowe ustalają jego zakres według własnego uznania. Co więcej, bardzo często w umowach stosowane są różne klauzule wyłączeń. To sytuacje, których wystąpienie zwalnia firmę ubezpieczeniową z odpowiedzialności za zdarzenie. Gdy do niego dojdzie, ubezpieczony nie dostanie ani grosza ze swojej polisy.
To ważne, gdyż jasno daje do zrozumienia, że przy OCP nie można kierować się wyłącznie ceną. Przed podpisaniem umowy koniecznie dokładnie ją przestudiuj i zapoznaj się z warunkami.
Czy opłaca się kupować ubezpieczenie transportowe OCP?
Prowadzisz nowoczesną firmę, dbasz o zatrudnianie najlepszych pracowników, a do tego rzetelnie podchodzisz do kwestii organizacji pracy. Na pewno starasz się również troszczyć o doskonały stan techniczny pojazdów, a do tego przestrzegasz zasad BHP. Niestety, w branży transportowej to za mało, aby czuć się w pełni bezpiecznie.
Jak zwykło się mówić „wypadki chodzą po ludziach” i wystarczy nawet drobna kolizja drogowa, aby zniszczeniu uległ towar wart miliony złotych. Naszym zdaniem każda firma transportowa powinna wykupić ubezpieczenie OCP. To gwarancja zachowania płynności finansowej biznesu nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Polisa nie musi być kosztowna. Skorzystaj z naszego formularza i już dziś wybierz najlepiej dopasowane do potrzeb ubezpieczenie!
Ubezpieczenie CARGO - ubezpieczenie mienia w transporcie
Jak pokazują statystyki, wiele firm transportowych niestety nie zawraca sobie głowy kupowaniem OCP. Jednak wiele firm, szukających usług tego typu, sprawdza, czy kontrahent posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC przewoźnika. Pamiętaj jednak, że wiele firm kupuje po prostu najtańsze polisy OCP. Zakres ochrony jest niski i jeśli zlecasz przewóz wartościowych towarów, ochrona może okazać się niewystarczająca.
Lepiej być zapobiegliwym, co w tym przypadku nie będzie żadnym problemem. Rynek ubezpieczeniowy oferuje bowiem ubezpieczenie cargo. To specjalna ochrona dedykowana właśnie tym firmom, które zlecają transport innym przewoźnikom. Pamiętaj, że taka polisa chroni tylko i wyłącznie Twoje towary. Choć jej wykupienie wiąże się z dodatkowym kosztem, warto na to postawić. Firmy transportowe mają różne podejście do swojej pracy i niestety, nie zawsze jest ono profesjonalne.
Przed czym dokładnie chroni CARGO?
Oczywiście przy tym ubezpieczeniu zakres ochrony zależy od konkretnej oferty oraz dodatkowych, dokupionych pakietów. Praktycznie zawsze jednak zabezpiecza ono na wypadek pojawienia się różnych zdarzeń losowych.
Zalicza się do nich między innymi:
Zawsze można dokupić dodatkowe pakiety i warto się nimi zainteresować. Prawidłowo dobrane gwarantują skuteczną ochronę przewożonego towaru.
Ubezpieczenie transportowe CARGO – jak uzyskać odszkodowanie?
Okazuje się, że uzyskanie należnych pieniędzy jest wyjątkowo prostym i, co ciekawe, szybkim procesem. Wszystko, co trzeba zrobić, to udowodnić firmie ubezpieczeniowej, że do szkody doszło z winy przewoźnika. Jeśli nie ma zastrzeżeń, odszkodowanie zostanie wypłacone w terminie zaledwie 30 dni od zgłoszenia.
Co warte pokreślenia, CARGO może obejmować nie tylko transporty drogowe. Zlecasz przewozy drogą morską lub lotniczą? Je także możesz chronić! Wypełnij formularz i znajdź najlepszą polisę dla siebie. Dzięki nam szybko i bez zbędnym problemów znajdziesz niedrogie i solidne ubezpieczenie. Pamiętaj, że jedną polisą możesz chronić nie tylko jeden transport. Wysyłasz dużo towarów w krótkim odstępie czasu? CARGO może je obejmować zbiorczo!
Ubezpieczenie CARGO – czy warto z niego korzystać?
Obawiasz się, że Twój towar może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu i dlatego stawiasz na najlepsze firmy transportowe? Pamiętaj, że zagrożeń jest dużo więcej! CARGO chroni nie tylko w czasie samego transportu. Rzeczy mogą ulec uszkodzeniu również w czasie załadunku czy rozładunku. Zawsze istnieje ryzyko kradzieży lub zniszczenia w wyniku aktów wandalizmu. Jak widzisz, czynników zagrażających towarowi jest wiele. Wykupując ubezpieczenie CARGO, masz pewność, że w razie trudnej sytuacji nie stracisz swoich pieniędzy.
OC Spedytora
Prowadzisz firmę spedycyjną? W takim razie z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że jako spedytor jesteś w pełni odpowiedzialny za towar klientów od momentu jego przyjęcia w punkcie A, do rozładowania w miejscu docelowym, punkcie B. Przedsiębiorstwa tego typu ponoszą jednak odpowiedzialność nie tylko za sam ładunek. Zazwyczaj to ich obowiązkiem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów transportowych i przeprowadzenie odpraw celnych. Co więcej, firma spedycyjna odpowiada za pracę swoich podwykonawców, przewoźników bezpośrednio odpowiedzialnych za transport towaru.
Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo mające tak szeroki zakres obowiązków, zdecydowanie powinieneś zainteresować się ubezpieczeniem OC spedytora. Pakiet OCS zapewni Ci bezpieczeństwo w razie niewykonania lub nierzetelnego zrealizowania powierzonego zlecenia, niezależnie od powodów takiego zdarzenia.
Mając OC spedytora, prowadzenie firmy stanie się dużo łatwiejsze i przede wszystkim mniej stresujące. Oprócz tego pamiętaj, że ubezpieczenie to zabezpiecza również interesy Twoich klientów. Polisa stanowi więc zachętę do skorzystania z usług, gdyż zleceniodawcy zyskują pewność, iż w razie nierzetelnego wykonania zlecenia otrzymają stosowną rekompensatę.
Ubezpieczenie pracowników firmy transportowej
Jest jeszcze jedna polisa, której zakup powinno się rozważyć – OC pracodawcy. To specjalna ochrona, która zwalnia przedsiębiorcę z odpowiedzialności finansowej za wypadki samych pracowników. Kierowcy pracują w trasie i jest duże ryzyko, że będą ofiarami wypadku. Co gorsza, pojawiają się również napady na takie osoby, które nierzadko kończą się nawet śmiercią pracownika.
W takich sytuacjach do przewoźnika z roszczeniami zawsze zwraca się rodzina. Jeśli pracownik żyje, ale doznał uszczerbku na zdrowiu, również ma prawo domagać się odszkodowania. Jest to zgodne z prawem, gdyż do zdarzeń tych dochodzi w czasie pełnienia przez pracownika obowiązków służbowych. Kierowca w transporcie międzynarodowym jest w pracy całą dobę. Nie ma znaczenia, czy do wypadku doszło w trakcie jazdy, czy podczas odbywania tzw. pauzy.
Przed czym chroni OC pracodawcy w branży transportowej?
Podstawą jest tutaj ochrona na wypadek śmierci zatrudnionej osoby. Jeśli dojdzie do niej w czasie pracy, rodzina zmarłego może liczyć na odpowiednią rekompensatę finansową.
To jednak przede wszystkim zabezpieczenie, jeśli pracownik po wypadku dozna trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczalnia nie tylko pokryje koszty leczenia i wypłaci ewentualne odszkodowanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może to być również wsparcie związane z przekwalifikowaniem zawodowym. Osoba z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu może mieć zakaz wykonywania dotychczasowej pracy kierowcy.
Ostrzegamy jednak, że firmy ubezpieczeniowe nie ponoszą odpowiedzialności za wszystkie zdarzenia. Doskonałym tego przykładem jest wypadek, po którym stwierdzono, że pojazd był w złym stanie technicznym. Gdy do takich zdarzeń dochodzi z winy niedbalstwa pracodawcy, firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Na pieniądze nie ma co liczyć również wtedy, gdy kierowca miał wypadek w wyniku stanu nietrzeźwości czy po użyciu różnych substancji psychoaktywnych.
Ubezpieczenie pracowników firmy transportowej – czy jest opłacalne?
Wyobraź sobie, jakie koszty poniesiesz, jeśli pracownik Twojej firmy zginie w wypadku drogowym w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Paradoksalnie możesz zapłacić jeszcze więcej, gdy taka osoba przeżyje, ale dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. To nie tylko koszty leczenia, ale także długiej rehabilitacji, przebranżowienia oraz naturalnie odszkodowanie.
Jesteś gotów podjąć takie ryzyko? Wystarczy jeden tego typu przypadek, aby Twoja firma stanęła nawet na skraju bankructwa! Cena polisy ubezpieczeniowej dla pracowników, w porównaniu z tymi kosztami, jest tak naprawdę niczym.
Jak dobrać ubezpieczenie transportowe do potrzeb firmy?
Odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej to kluczowa kwestia. Polisa może opiewać na ogromną kwotę, ale będzie niewiele warta, jeśli zakres wyłączeń odpowiedzialności jest bardzo szeroki.
Ochrona powinna obejmować między innymi poniższe obszary:
To oczywiście tylko podstawy. W większości firm ubezpieczeniowych można kupować różne pakiety dodatkowe do swojej polisy. Wszystko zależy od konkretnej oferty, ale naszym zdaniem zabezpieczenie biznesu powinno dotyczyć również:
Ważne jest również, aby ubezpieczyciela nie zwalniała z odpowiedzialności sytuacja, w której pracownik doprowadził do wypadku lub uszkodzenia towaru w wyniku nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Przyda się także ochrona na wypadek padnięcia ofiarą oszustwa czy osoby wyłudzającej pieniądze bądź towary.
Ubezpieczenia transportowe a suma ubezpieczenia
Zaprezentowane przez nas zakresy ochrony są tylko podstawowymi przykładami. Jako przedsiębiorca znasz swoją firmę najlepiej i wiesz, na jakie sytuacje jesteś narażony oraz co może doprowadzić do strat finansowych. Dobieraj więc pakiety tak, aby zabezpieczyć wszystkie aspekty swojej działalności. Na przykład, jeśli Twoja firma specjalizuje się głównie w transporcie krajowym to nie ma sensu ubezpieczać ładunku w transporcie międzynarodowym. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, zawsze możesz zgłosić się do nas. Wypełnij formularz i zaczekaj na nasze propozycje. Zaprezentujemy najlepsze opcje ubezpieczenia, które sprostają Twoim oczekiwaniom.
Pamiętaj jednocześnie, aby nie bagatelizować sumy ubezpieczeniowej. Jest to maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa może wypłacić w roku ubezpieczeniowym. Niestety przy tanich polisach suma ta bardzo często jest wyjątkowo niska.
Jak dobrać sumę ubezpieczenia?
Musisz w miarę rzetelnie oszacować wartość przewożonych regularnie ładunków oraz wykorzystywanych w biznesie pojazdów. Wszystkie wyliczone kwoty trzeba zsumować. Efektem Twojej pracy będzie określenie orientacyjnej kwoty biznesu. Suma ubezpieczeniowa powinna ją pokrywać. Naturalnie pamiętaj, że wybieranie zbyt dużej sumy też nie ma większego sensu. Zapłacisz wysoką składkę, a nigdy nie będzie w stanie wykorzystać pełnego zakresu ochrony.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla firmy transportowej
Zdecydowałeś się na wykupienie jednej z powyższych polis? Dzięki nam nie będziesz musiał tracić czasu na wertowanie dziesiątek ofert. Po prostu wypełnij formularz i przedstaw nam swoje potrzeby. Zespół specjalistów przeanalizuje rynek i wybierze najlepsze rozwiązania, które dopasuje do potrzeb. Z nami zaoszczędzisz również pieniądze, ale przede wszystkim zapewnisz sobie spokojny sen.
Potrzebujesz pomocy w ubezpieczeniu firmy transportowej?
Nie wiesz, jaki zakres ubezpieczenia dobrać do swojej firmy transportowej? Napisz do nas, posiadamy duże doświadczenie w tej kwestii, doradzamy firmom transportowym od wielu lat. Skontaktuj się z naszym agentem. Nie płać ze swojej kieszeni za szkody powstałe z tytułu nieszczęśliwych zdarzeń.
Skorzystaj z ochrony ubezpieczeniowej. Nasza firma specjalizuje się w takich produktach ubezpieczeniowych jak: Odpowiedzialność cywilna przewoźnika – ubezpieczenie OCP, ubezpieczenia OC, ubezpieczenia cargo, OC spedytora, ubezpieczenia przewoźnika drogowego, ubezpieczenia kabotażowe i inne. Skorzystaj z formularza już dziś!
FAQ ubezpieczenia transportowe
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania odnośnie ubezpieczeń transportowych.
Ile kosztują ubezpieczenia transportowe?
Jednoznaczne określenie tego, ile będzie trzeba zapłacić za OC przewoźnika, w tym zawodowe, a do tego ubezpieczenie mienia w transporcie jest w zasadzie niemożliwe. Wynika to z faktu, że składki zawsze wyliczane są w sposób indywidualny. Ich wysokość zależy nie tylko od oferty konkretnego ubezpieczyciela.
Wpływ na nią mają również takie czynniki, jak:
– charakterystyka pracy firmy przewozowej,
– wysokość sumy gwarancyjnej – określa maksymalną kwotę odszkodowania,
– rodzaj najczęściej transportowanych towarów.
Jeśli natomiast planujesz wykupić ubezpieczenie CARGO, zdecydowanie najważniejszy będzie ostatni czynnik, a więc typ przewożonych ładunków.
Czy opłaca się kupować ubezpieczenia transportowe?
Prowadząc firmę transportową, na pewno masz świadomość ryzyka, jakie ponosisz, będąc jej właścicielem. Jesteś bowiem w pełni odpowiedzialny za towar klientów. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, całkowitego zniszczenia lub kradzieży, to Ty będziesz zobowiązany do pokrycia powstałych w ten sposób strat. Ubezpieczenia chronią Cię przed takimi zdarzeniami, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa i przy tym większą pewność utrzymania płynności finansowej.
Jednocześnie pamiętaj o tym, że OC przewoźnika ma istotny wpływ na wizerunek firmy transportowej. Choć nie jest wymagane, tak przy jego braku możesz stracić wielu potencjalnych klientów. Pogarszasz w ten sposób wizerunek przedsiębiorstwa, a więc jednocześnie zaufanie do niego.
Jeśli natomiast dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w tej branży i ubiegasz się o licencję przewoźnika, jesteś zobowiązany do wykupienia OC zawodowego. Z kolei ubezpieczenia CARGO są polecane przede wszystkim zleceniodawcom, godne uwagi zwłaszcza wtedy, gdy wartość transportowanego ładunku jest wysoka.