Ubezpieczamy24.com

Złomowanie auta – jak wyglądają formalności?

Choć sytuacja finansowa polskich obywateli wyraźnie się poprawia, po naszych drogach nadal poruszają się głównie starsze pojazdy. W roku 2019 średnia wieku dla naszych samochodów oscylowała w granicach 14 lat. To oznacza, że wiele jest dużo starszych, nierzadko z ogromnym przebiegami. Zawsze przychodzi taki moment, kiedy poważna naprawa nie jest już opłacalna, a sprzedaż na rynku wręcz niemożliwa. Co wtedy zrobić? Najlepiej zezłomować pojazd. Sprawdź już teraz, z jakimi formalnościami wiąże się złomowanie auta.

Samochodu nie można tak po prostu porzucić

Auto nie nadaje się już do naprawy i nie chcesz nim jeździć? Myślisz, że postawienie go w ogrodzie pod chmurką rozwiąże problem? Nic bardziej mylnego. Z racji obowiązujących w naszym kraju przepisów taki pojazd nadal będzie generować wysokie koszty. Chodzi o ubezpieczenie samochodu OC. Zgodnie z prawem każde zarejestrowane auto musi być ubezpieczone. Nie ma tutaj znaczenia to, że jest niesprawne, nieużywane czy zaparkowane na prywatnej posesji.

porzucony samochód obraz

Auto musisz wyrejestrować w wydziale komunikacji

Wystarczy w takim razie wyrejestrować? Niestety, to wcale nie jest takie proste. Auto można wyrejestrować tylko wtedy, gdy trafi do innego kraju albo zostanie „zutylizowane”. Jeśli nie możesz sprzedać go na wolnym rynku, pozostaje tylko jedno rozwiązanie, zezłomowanie. Musisz znaleźć stację demontażu, która oferuje złomowanie pojazdów. Można oczywiście pojazd rozebrać i sprzedawać na części. Do tego potrzebne są jednak warunki, narzędzia, czas i odpowiednie umiejętności.

złomowanie pojazdu

Gdzie można przeprowadzić złomowanie auta?

W całym kraju działają nie tylko stacje demontażu pojazdów, ale także różnego rodzaju skupy. Pamiętaj o jednej, najważniejszej sprawie – dokumentach. Firma odbierająca takie auto musi mieć odpowiednie pozwolenie. Oddając je, otrzymasz potwierdzenie utylizacji, które stanowi później podstawę do wyrejestrowania auta. Bardziej profesjonalne stacje demontażu biorą czasem takie formalności na siebie.

Najlepiej wybieraj sprawdzone, cieszące się dobrą renomą miejsca punkty złomowania aut. Nie chodzi tylko o Twoje bezpieczeństwo, ale także o ochronę środowiska. Firmy tego typu muszą przestrzegać rygorystycznych norm ekologicznych. Udając się do takiego przedsiębiorcy, masz pewność, że pojazd zostanie prawidłowo zezłomowany.

Czy można zarobić na złomowaniu auta?

Jak najbardziej tak. Skupy płacą swoim klientom za pojazdy. Cena zależy tak naprawdę od stanu. Jeśli samochód nie jest w stanie agonalnym, firmy czasem proponują za nie konkretną kwotę. Jeśli je natomiast złomujesz, dostaniesz sumę adekwatną do wagi samochodu. Opłata pobierana jest za złom. Stacja demontażu zważy auto i na tej podstawie wypłaci odpowiednią sumę. Pamiętaj o tym, aby nie demontować nadmiernie części, które mogą się jeszcze przydać. W większości przypadków będzie to nieopłacalne. Zazwyczaj skupy naliczają dodatkową opłatę, jeśli waga pojazdu jest mniejsza, niż 90% jego masy zgodnie z danymi z dowodu rejestracyjnego. W wielu przypadkach jest to nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram! Ceny samego złomu są w dużej mierze zależne od regionu, w którym mieszkasz. Przeciętnie, na przestrzeni całego kraju, firmy takie płacą od 50 gr do złotówki za kilogram. Jeśli Twoje auto waży np. tonę, przy dobrej ofercie możesz za nie dostać nawet około 1000 zł. To i tak lepsze rozwiązanie, niż trzymanie go pod przysłowiową chmurką i opłacanie polisy OC.

Czy do złomowania samochodu są potrzebne jakieś dokumenty?

Jak najbardziej tak. Żadna szanująca się i przede wszystkim legalnie działająca firma nie weźmie Twojego samochodu na „ładne oczy”. Zawsze istnieje ryzyko, że pojazd pochodzi np. z kradzieży i taki przedsiębiorca dużo by ryzykował, nie znając danych osoby, która go przyprowadziła.

Absolutną podstawą jest więc dowód osobisty (może być inny dokument prawny potwierdzający tożsamość). Być może nigdy nie korzystałeś z usług skupu złomu, ale firmy te spisują nawet dane tych klientów, które przynoszą po kilka kilogramów odpadów.

Potrzebne będą również dokumenty od auta, czyli dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, oczywiście, jeśli była wydana. Samochód musi mieć dodatkowo tablice rejestracyjne. Może nie mieć OC, ale pamiętaj, że za jego brak możesz otrzymać karę!

Gdy dostarczysz pojazd, dowód rejestracyjny oraz tablice zostaną unieważnione. Taka sama historia spotka kartę pojazdu. Na koniec dostaniesz pieniądze oraz zaświadczenie, że pojazd został zezłomowany. Koniecznie zachowaj ten dokument – będzie Ci bardzo potrzebny!

Pamiętaj również, że firma na pewno nie przyjmie auta, w którym nie da się ustalić numeru VIN (ewentualnie silnika lub podwozia, jeśli pojazd jest bardzo stary).

Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu – jak to zrobić?

Od momentu zezłomowania sytuacja jest podobna jak przy zwykłej sprzedaży auta. Zgodnie z prawem jest 30 dni na to, aby je wyrejestrować. Warto pamiętać o tym terminie, aby nie narazić się na karę. Jest ona całkiem solidna i wynika z najnowszych przepisów, które weszły w życie wraz z początkiem 2020 roku. Zapominalskim grozi kara nawet do 1000 zł.

wydział komunikacji

Samo wyrejestrowanie to procedura bardzo prosta. Wystarczy przynieść do urzędu dokumenty od auta, dowód rejestracyjny oraz otrzymane wcześniej potwierdzenie zezłomowania. Po przedstawieniu wszystkich tych rzeczy urzędnik na dobre usunie pojazd z bazy danych. To jest ten moment, w którym faktycznie pozbyliśmy się problemu, jakim jest stary i niesprawny pojazd.

Złomowanie pojazdu bez ważnego OC

Chcesz zezłomować auto, ale masz nieważne OC? Jest taka możliwość. Firma, która przyjmuje taki pojazd, nie powinna robić z tego powodu żadnych problemów. Oczywiście pamiętaj, że jeśli auto jest jeszcze sprawne, to nie możesz nim pojechać do stacji demontażu. Musi dotrzeć tam na lawecie, gdyż nie wolno poruszać się nim po drogach publicznych.

Komplikacje mogą jednak zacząć się dalej. Dostaniesz potwierdzenie zezłomowania i udasz się z nim do wydziału komunikacji celem wyrejestrowania samochodu. Jeśli firma wpisała tam adnotację, że auto nie miało ważnej polisy OC, urząd może spojrzeć na to nieprzychylnym okiem. Bardzo często zdarza się, że jest to podstawa do nałożenia kary.

Kara za brak OC

Pamiętaj, że zgodnie z prawem polisa OC musi być kontynuowana, niezależnie od tego, w jakim stanie jest auto i czy w ogóle go używasz. Kary za brak tego ubezpieczenia są dotkliwe i rosną każdego roku. Jeśli polisy nie opłacałeś dłużej, niż 14 dni, możesz otrzymać maksymalny jej wymiar. To wielokrotnie więcej niż koszt najtańszego OC!

Nie ryzykuj – jeśli kończy Ci się polisa dla auta, które niedługo będziesz złomować, wykup umowę już dziś. Wypełnij nasz formularz i szybko znajdź najtańszą ofertę na rynku. Jeśli się pospieszysz ze złomowaniem, odzyskasz później większość pieniędzy! Zgodnie z prawem możesz żądać od ubezpieczyciela zwrotu składki za niewykorzystany okres.

Sprawdź też: Brak przeglądu auta – co grozi za brak przeglądu technicznego?

Złomowanie auta – jak odzyskać pieniądze z OC?

Gdy sprzedasz auto i nowy właściciel nie zdecyduje się na kontynuację Twojej polisy OC, otrzymasz zwrot za niewykorzystany okres składkowy. Dokładnie te same zasady obowiązują, jeśli pojazd zezłomujesz. Z tego powodu, nawet jeśli umowę miałbym podpisywać na dosłownie kilka dni, zrób to koniecznie! Unikniesz w ten sposób wysokiej kary, a później i tak odzyskasz większość pieniędzy za ubezpieczenie.

Aby je dostać, po prostu zgłoś taką sytuację firmie ubezpieczeniowej. Najczęściej wystarczy zadzwonić lub wysłać wiadomość e-mail. Ubezpieczyciel będzie chciał potwierdzenia zezłomowania i wyrejestrowania pojazdu. Gdy je dostanie, odda Ci pieniądze za cały niewykorzystany okres. Nie czekaj, wykup polisę OC już dziś. Dzięki nam zajmie Ci to dosłownie chwilę i na pewno znajdziesz najtańszą ofertę!

Podsumowanie - złomowanie aut

Złomowanie pojazdów można przeprowadzić na pierwszej lepszej stacji demontażu. Po zezłomowaniu samochodu, musisz udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. Pamiętaj, że w trakcie złomowania samochodu, musisz posiadać ważną polisę OC - jej brak najczęściej wiąże się z nałożeniem kary.
Potrzebne dokumenty do zezłomowania samochodu to m.in: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana). Numer VIN również musi być możliwy do ustalenia przez stację demontażu.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *