Ubezpieczenia budynków rolniczych
Zarządzanie gospodarstwem rolnym niesie za sobą wiele obowiązków, a jednym z nich jest konieczność ubezpieczenia budynków rolniczych. Ubezpieczenie to stanowi nie tylko spełnienie obowiązku prawnego, ale przede wszystkim gwarancję ochrony przed szeregiem ryzyk, takich jak pożar, eksplozja, huragan, uderzenie pioruna czy powódź. Zabezpiecz swój majątek i spokój – dowiedz się więcej o możliwościach i korzyściach płynących z ubezpieczenia budynków rolniczych.
Ubezpieczenie budynków rolniczych - postaw na ochronę budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego
Ubezpieczenie budynków rolniczych, stanowiących część Twojego gospodarstwa, jest specjalistycznym produktem ubezpieczeniowym. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku (wraz z późniejszymi zmianami) o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ma ono na celu zabezpieczenie Twoich budynków przed szeregami różnorodnych zdarzeń losowych.
Możemy dostosować zakres ochrony, dodając do niego dodatkowe, dobrowolne ryzyka – zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami i specyfiką gospodarstwa. Jako eksperci w dziedzinie ubezpieczeń rolnych, jesteśmy do Twojej dyspozycji, aby dostarczyć Ci szczegółów i pomóc w procesie wyboru odpowiedniego ubezpieczenia.
Co zyskujesz, decydując się na ubezpieczenie gospodarstwa rolnego?
Zabezpieczenie na wypadek zniszczenia budynków przez żywioły
Powodzie, ogień, opady śniegu, pioruny, eksplozje, lawiny, czy chociażby ogień - to jedynie kilka żywiołów, które mogą spowodować poważne zniszczenie budynków rolniczych. Warto zatem wykupić ochronę od tego typu zdarzeń losowych.
Duże zniżki
Nasi klienci mogą liczyć na wiele atrakcyjnych zniżek. Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na temat specjalnej oferty, to skontaktuj się z doradcą, który chętnie odpowie na wszelkie Twoje pytania.
Ochrona budynków dopasowana do potrzeb
Umożliwiamy rozszerzenie obowiązkowego ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka dobrowolne, takie jak np. uderzenie pojazdu, graffiti, czy dewastacja. W celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z nami.
Spełnienie ustawowego obowiązku
Zgodnie z prawem wszystkie budynki gospodarstwa rolnego o powierzchni minimum 1 hektara muszą być obowiązkowo ubezpieczone. Koniecznie musisz objąć polisą wszystkie nieruchomości wchodzące w skład Twojego gospodarstwa rolnego.
Zabezpieczenie finansów
Możesz zdecydować się na zwyczajne ubezpieczenie budynków rolnych, a wówczas spełniony zostanie obowiązek ustawowy. Dużo bardziej jednak polecamy polisę all risks, zapewniającą pełną ochronę majątku.
OC w życiu prywatnym
Mając obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika, jesteś chroniony tylko od szkód związanych z gospodarstwem rolnym. Dlatego też zawsze polecamy naszym klientom także OC w życiu prywatnym, które jest świetnym uzupełnieniem. Gwarantuje ono ochronę w przypadku szkód dokonanych np. przez Twoje dzieci, czy zwierzęta domowe.
Kiedy ubezpieczenie budynków rolnych może się przydać?
Najprościej będzie przedstawić dwie historie, które ochroniły naszych klientów przed konsekwencjami przykrych zdarzeń.
- Uderzenie pioruna - Pan Jakub, posiadacz gospodarstwa w zachodniej Polsce, został niespodziewanie dotknięty uderzeniem pioruna, które spowodowało poważne uszkodzenia budynków, w tym stodoły i warsztatu. Dzięki ubezpieczeniu budynków rolnych, otrzymał odpowiednie odszkodowanie, które pozwoliło mu na naprawę uszkodzeń bez konieczności narażania swoich osobistych oszczędności.
- Trąba powietrzna - gospodarstwo pana Marka zostało dotknięte przez silne wiatry. Wiatr zniszczył dachy budynków gospodarczych i powalił kilka drzew, które uszkodziły płot. Dzięki ubezpieczeniu, pan Marek mógł pokryć koszty naprawy z polisy, bez dodatkowego obciążenia swojego budżetu.
Każda z tych sytuacji pokazuje, jak nieocenione może być ubezpieczenie budynków rolnych. Nigdy nie wiemy, co przyniesie przyszłość, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych zdarzeń losowych.
Ubezpieczenie budynków rolniczych - zapytaj o ofertę
Zabezpiecz swoje gospodarstwo dzięki kompleksowemu ubezpieczeniu budynków rolniczych. Nasza oferta to elastyczne i konkurencyjne warunki, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego rolnika. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej i otrzymać spersonalizowaną ofertę na ubezpieczenie budynków Twojego gospodarstwa rolnego.
Ubezpieczenie budynków rolniczych - zakres ochrony
Oferowane na rynku ubezpieczenia budynków rolniczych zapewniają ochronę przed takimi zdarzeniami jak:
- huragan;
- deszcz nawalny;
- opad śniegu;
- uderzenie pioruna;
- grad;
- lawina;
- osunięcie się ziemi;
- ogień;
- powódź;
- podtopienia;
- upadek statku powietrznego;
- eksplozja.
W przypadku braku takiego ubezpieczenia należałoby koszty naprawy ewentualnych szkód pokryć z własnej kieszeni. Z kolei, gdy wykupisz ubezpieczenie budynków rolniczych, to właściwie nie musisz się niczym martwić, ponieważ firma ubezpieczeniowa wypłaci świadczenie pokrywające koszt spowodowanych szkód.
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie budynków rolniczych
Poniżej odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają rolnicy w sprawie ubezpieczenia budynków rolnych.
Kto musi ubezpieczać budynki rolne?
Do ubezpieczenia budynków rolnych zobowiązane są wszystkie osoby, których powierzchnia gospodarstwa wynosi więcej niż 1 ha. Ten obowiązek dotyczy także rolników, którzy mają mniejsze gospodarstwo, ale prowadzą na nim produkcję rolną, będącą działem specjalnym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych – więcej informacji na ten temat znajdziesz w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
Należy też tutaj wspomnieć, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia budynków gospodarstwa rolnego można otrzymać karę finansową w wysokości ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ubezpieczenie OC budynków rolniczych - na jaki czas jest zawierane i ile wynosi suma gwarancyjna?
Jeśli chodzi o to, na jaki czas jest zawierana umowa ubezpieczenia OC budynków rolniczych, to najczęściej jest to 12 miesięcy. Gdy z kolei jesteś zainteresowany wysokością sumy gwarancyjnej, to musisz wiedzieć, że jest ona ustalana osobno dla każdego obiektu. Suma ta może odpowiadać wartości rzeczywistej, bądź nowej. Wartość rzeczywista to wartość w stanie nowym pomniejszona o stopień zużycia technicznego budynku, a wartość nowa odnosi się do budynków nowych i tych, których stopień zużycia technicznego jest poniżej 10%.
Jakie budynki muszą być ubezpieczone?
Rolnicy są zobowiązani do ubezpieczenia wszystkich budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych trzeba ubezpieczyć wszelkie obiekty budowlane mające powierzchnię powyżej 20 m2, które posiada rolnik. Budynki muszą mieć fundamenty i dach oraz być trwale związane z gruntem. Ważną informacją jest także to, że nie trzeba ubezpieczać budynków, których stan techniczny ma już 100% zużycia oraz tych przeznaczonych do rozbiórki.
Jak ustalana jest suma ubezpieczenia dla budynków rolnych?
Suma ubezpieczenia jest ustalana na podstawie wartości nieruchomości, które stanowią część gospodarstwa rolnego, w tym budynków rolniczych, maszyn, sprzętu czy innych przedmiotów związanych z działalnością rolną. Każdy z tych elementów jest oceniany indywidualnie, uwzględniając ich aktualną wartość rynkową.
Dodatkowo, suma ubezpieczenia może zostać dostosowana na podstawie indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. Na przykład, jeśli gospodarstwo rolnicze ma szczególne znaczenie historyczne lub artystyczne, może to zwiększyć wartość ubezpieczenia
Ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego - oferta
Zabezpiecz swoje gospodarstwo rolnicze z naszą dedykowaną ofertą ubezpieczenia budynków. Nasza propozycja uwzględnia szeroki zakres zdarzeń losowych, zapewniając Ci spokój i stabilność finansową w przypadku niespodziewanych sytuacji. Dowiedz się więcej o naszych elastycznych i dostosowanych do Twoich potrzeb planach ubezpieczeniowych.