Ubezpieczenie samochodu ciężarowego
Każdy pojazd mechaniczny, zgodnie z przepisami prawa, musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. W przypadku samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony brak takiej polisy może oznaczać wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w razie kolizji – jeszcze większe koszty związane z pokrywaniem szkód z własnej kieszeni.
Nie warto ryzykować – ubezpieczenie OC wcale nie musi być drogie. Zastanawiasz się, jak znaleźć najlepszą ofertę? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Skorzystaj z naszej wiedzy! Wypełnij formularz, a nasz doradca znajdzie dla Ciebie najbardziej korzystne ubezpieczenie OC na rynku.
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego - co warto dokupić do OC?
Pojazdy ciężarowe, nawet jeśli kupujesz używane, to ogromny wydatek dla każdej firmy transportowej. Z tego powodu ubezpieczając je, nie powinieneś ograniczać się tylko do obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie AC
Z pewnością przyda się ubezpieczenie AC, które zapewni odszkodowanie w razie szkód wywołanych bezpośrednio z winy kierowcy. To także ochrona na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar auta, jego zalanie czy nawet kradzież. Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne zniżki do zakupu pakietu ubezpieczeń OC AC.
Ubezpieczenie Assistance
Niezależnie od tego, czy specjalizujesz się w transportach krajowych, czy może międzynarodowych, Twoje ciężarówki są bardzo narażone na usterki w trasie. Dłuższy postój i oczekiwanie na naprawę może wiązać się z poważnymi stratami finansowymi. Dzięki Assistance kierowca może liczyć na szybkie wsparcie pomocy drogowej.
NNW
Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę oraz pasażerów, zapewniając odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku. Polisa ta jest szczególnie istotna w przypadku długodystansowych tras, gdzie ryzyko wypadków wzrasta.
Ubezpieczenie GAP
Masz samochody ciężarowe w leasingu? W takim razie bardzo ważne będzie ubezpieczenie GAP, które chroni na wypadek utraty wartości pojazdu. Może do niego dojść np. po pożarze czy szkodzie całkowitej. Leasingując auto bez wykupionej polisy GAP, możesz w takiej sytuacji stracić ogromne pieniądze.
Ile kosztuje OC za samochód ciężarowy?
Ile trzeba zapłacić za OC za samochód ciężarowy? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy zarówno od konkretnej oferty ubezpieczyciela, jak i sytuacji właściciela pojazdu oraz charakteru prowadzonej działalności.
Nie da się ukryć, że OC na ciężarówkę zawsze jest sporo droższe od średniej składki, jaką płacą kierowcy aut osobowych. Przeciętnie za polisę OC za samochód ciężarowy trzeba zapłacić przynajmniej 1000 zł rocznie.
Najdroższe jest ubezpieczenie samochodów ciężarowych o masie DMC przekraczającej 3500 kg. Ubezpieczyciele biorą tutaj pod uwagę duże ryzyko. Zwykle szkody w kolizjach z udziałem ciężarówek są bardzo poważne i, co za tym idzie, kosztowne. Do tego auta takie każdego roku pokonują nawet setki tysięcy kilometrów, pracując niejednokrotnie w trybie ciągłym, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych zdarzeń drogowych. Warto podkreślić jednocześnie, że wielu ubezpieczycieli sztucznie winduje ceny ubezpieczeń OC, aby zniechęcić klientów do ich zakupu.
Z tego powodu nigdy bez zastanowienia nie decyduj się na ofertę przedłużenia od firmy ubezpieczeń. Wypełnij formularz na stronie i z pomocą specjalistów znajdź najlepsze, a przede wszystkim najtańsze OC na rynku!
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego online
Jeśli chcesz naprawdę szybko, wygodnie i tanio ubezpieczyć swoje auto, to najlepszym sposobem będzie skorzystanie z naszych usług. Jako doświadczona multiagencja zadbamy o to, aby znaleźć najtańszą i najlepszą polisę, która idealnie zostanie dopasowana do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz na stronie lub bezpośrednio skontaktuj się z nami. Dzięki nam ubezpieczanie samochodu przestanie być przykrym obowiązkiem. Porównaj ceny OC i AC.
Jak to działa?
- wyszukanie i wynegocjowanie w imieniu naszego Klienta najlepszej oferty na rynku na OC, AC oraz NNW dla pojazdów ciężarowych,
- znalezienie OC dla przewoźnika krajowego lub międzynarodowego,
- wsparcie w poszukiwaniu najlepszej oferty na CARGO,
- pomoc w znalezieniu OC spedytora.
W swojej ofercie posiadamy również bardzo atrakcyjne oferty na ubezpieczenie samochodów dostawczych. Zapraszamy.
Na polisie za ubezpieczenia samochodów ciężarowych zaoszczędziłem w tym roku kilkanaście tysięcy. Rodzina zachwycona, a ja osobom które nie są zdecydowane polecam bo nawet nie byłem świadom ile kasy w błoto niepotrzebnie czasem wydaje. Polecam.
Jakie pojazdy zaliczają się do samochodów ciężarowych?
Pisząc o ubezpieczeniu samochodów ciężarowych, warto wyjaśnić, jakie pojazdy są do nich zaliczane. Z technicznego punktu widzenia tak określa się każde auto wyposażone w przynajmniej 4 koła, a do tego oczywiście przystosowane do przewozu ładunków. Jednak dużo lepiej definiuje je Prawo o ruchu drogowym. W przepisach samochody takie mają zarezerwowaną specjalną grupę „N”. Dzieli się ją na kilka podgrup, z których każda charakteryzuje się inną masą całkowitą pojazdu (DMC):
- N1 – DMC do 3500 kg,
- N2 – DMC do 3,5 t do 12 ton,
- N3 – DMC powyżej 12 000 kg.
Na szczęście firmy ubezpieczeniowe zwykle nie trzymają się tego schematu. Wyliczając składkę ubezpieczenia, spotkasz się z dwiema grupami samochodów ciężarowych, a więc takie, które mają powyżej lub poniższe 3,5 tony. Co ważne podkreślenia, ubezpieczalnie zazwyczaj oferują możliwość szybkiego zakupu OC właścicielom aut po masie do 3500 kg.
Niewiele ofert i wysokie ceny na ubezpieczenie samochodów ciężarowych
Teoretycznie polisy ubezpieczeniowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych nie różnią się specjalnie od siebie. Różnice jednak widać od razu, gdy tylko chce się znaleźć jakieś przystępne cenowo ubezpieczenia samochodów ciężarowych. Okazuje się, że tylko niewielka część ubezpieczycieli w ogóle ma je w swojej ofercie. Skąd tak niskie zainteresowanie, skoro po drogach jeździ mnóstwo ciężarówek?
Wynika to z ogromnego ryzyka, które musi ponosić firma ubezpieczeniowa. Nawet najprostsze pojazdy ciężarowe są wielokrotnie droższe, niż auta osobowe. Jeśli dojdzie do wypadku to koszty naprawy są ogromne.
Ubezpieczenie samochodów ciężarowych do 3 5 tony – dlaczego tyle kosztuje?
Wypadek z winy kierowcy pojazdu ciężarowego wiążą się najczęściej z dużymi stratami. Ogromny, ciężki pojazd potrafi wyrządzić wiele kosztownych szkód, których likwidacją będzie musiała zająć się firma ubezpieczeniowa.
Duże ryzyko i wysoka eksploatacja pojazdu ciężarowego
Należy dodać do tego sposób eksploatacji takich pojazdów. Robią one setki tysięcy kilometrów rocznie, pracują w ruchu ciągłym i nierzadko jeżdżą po całej Europie. To wszystko sprawia, że ubezpieczyciele niechętnie podpisują umowy z właścicielami takich pojazdów.
Łatwo teraz zrozumieć, dlatego polisa może sporo kosztować. Czasem jednak kwoty te są absurdalne. Kilka czy kilkanaście tysięcy złotych za jedno ubezpieczenie ciężarówki – to wcale nie są odosobnione przypadki. To także efekt niechęci do podpisywania umowy. Ubezpieczyciel nie może odmówić swojemu obecnemu klientowi przedłużenia umowy. Ustali jednak wysoki pułap cenowy, aby go skutecznie do tego zniechęcić.
Wysokie kary za brak ważnego OC ciężarówki
Na początek jednak kilka słów o karach. Minęły już czasy, w których to mnóstwo osób unikało płacenia obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC. Absolutnie nie popieramy takiego zachowania, gdyż jest nieodpowiedzialne, ale dzisiaj kara jest w zasadzie nieuchronna. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na bieżąco monitoruje system i bardzo szybko wyłapuje te pojazdy, które mają nieaktualną polisę. Od razu nakładany jest dotkliwy mandat, ale to nie on stanowi największy problem.
Sprawca kolizji poruszający się nieubezpieczonym autem pokryje wszystkie koszty usuwania szkód z własnej kieszeni – w tym leczenia ofiar. Nie bez powodu suma ubezpieczenia OC wynosi ponad 5 milionów euro dla szkód na ludziach i ponad milion euro dla szkód na mieniu.
OC auta ciężarowego – co wpływa na wysokość składki?
Cena ubezpieczenia ciężarówki zależy od wielu czynników, takich jak model i marka pojazdu, wiek i doświadczenie kierowcy, rodzaj przewożonego ładunku, roczny przebieg oraz sposób użytkowania (lokalny, krajowy, międzynarodowy).
Firmy ubezpieczeniowe stosują tutaj własne kryteria, według których oceniają ryzyko podpisania konkretnej umowy. Brane są pod uwagę między innymi takie rzeczy, jak:
- historia ubezpieczenia właściciela ciężarówki (np. ilość lat bezszkodowej jazdy)
- rodzaj przewożonych ładunków,
- doświadczenie kierowcy,
- planowany roczny przebieg,
- wiek samego kierowcy,
- marka, model oraz wiek pojazdu ciężarowego,
- sposób eksploatacji (transport lokalny, krajowy czy międzynarodowy),
- miejsce zarejestrowania pojazdu.
Do tego ważne są oczywiście także gabaryty. Pojazdem ciężarowym mogą być również busy. Ubezpieczenie takiego auta z oczywistym względów będzie tańsze, niż dużej ciężarówki z naczepą lub tzw. solówki o dużej ładowności.
Ubezpieczyć trzeba również naczepę - co musisz wiedzieć o tej polisie?
Wykupienie ubezpieczenia OC dla ciągnika siodłowego to jedno, ale pamiętaj, że pojazd ten jest wykorzystywany do ciągnięcia naczepy. W efekcie ona również musi posiadać własną polisę, gdyż bierze udział w ruchu drogowym i może doprowadzić do różnych groźnych sytuacji. Musisz jednak pamiętać o tym, że ubezpieczyciele rozgraniczają pakiety ubezpieczeniowe dla naczep.
Dedykowane do nich OC może zapewnić odszkodowanie w sytuacji, gdy naczepa odłączyła się od ciągnika lub nie została do niego podłączona, ale do szkody doszło w momencie jej postoju. Z kolei polisa OC ciągnika siodłowego obejmuje również swym zasięgiem zdarzenia, w których naczepa odłączyła się w trakcie jazdy. Gdy spowoduje powstanie szkód w momencie swobodnego toczenia się, odszkodowanie będzie wypłacone właśnie z tej polisy.
Ubezpieczenia tir – Bez obaw wybieraj najtańsze OC
Kiedy zaczniesz poszukiwania polisy ubezpieczeniowej, możesz spokojnie kierować swój wzrok w stronę tych najtańszych. Ubezpieczenie samochodu ciężarowego kosztujące 2500 zł jest warte tyle samo, co to, za które trzeba zapłacić 12 000 zł! Pamiętaj, że zakres ochrony jest normowany prawnie i ubezpieczyciele nie mają tutaj żadnego pola do manewru.
Wszystko sprowadza się więc wyłącznie do ceny. Zasada ta nie obowiązuje oczywiście w przypadku innych polis komunikacyjnych. Ich zakres może być już ustalany dowolnie.
Leasing samochodu ciężarowego – co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?
Używasz pojazdu powyżej 3.5 tony, który sfinansowałeś leasingiem? W takim razie bardzo możliwe, że oprócz OC będziesz musiał wykupić również AC. Zdecydowana większość firm leasingowych wymaga tego od swoich klientów. AC zapewnia bowiem ochronę na wypadek kradzieży, spalenia auta, ale także jego uszkodzenia z winy użytkownika czy w akcie wandalizmu osób trzecich.
Największy dylemat związany będzie jednak z tym, gdzie ubezpieczyć taki pojazd. Z jednej strony można skorzystać z oferty samego leasingodawcy, ale można to też zrobić na własną rękę. Tutaj potrzebna będzie głęboka analiza obu opcji. Firmy leasingowe często mają dostęp do polis w cenach niższych, niż rynkowe. Z drugiej jednak strony jest to oferta okrojona. Choć jest rabat, to może się okazać, że w innej ubezpieczalni i tak będzie taniej. Nie ma tutaj rozwiązania uniwersalnego. Jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie samochodu ciężarowego, przejrzyj możliwie najwięcej ofert.
Ubezpieczenia flotowe na samochody ciężarowe i na jedną ciężarówkę - jakie są różnice?
Biorąc pod uwagę samą ochronę gwarantowaną w ramach ubezpieczenia, flotowe OC w niczym nie różni się od polisy wykupowanej tylko na jeden pojazd. Sumy ubezpieczeniowe są dokładnie takie same, zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Podstawową różnicą jest tutaj fakt, że ubezpieczenia flotowe obejmują przynajmniej kilka samochodów. Ile dokładnie? Przeciętnie takie oferty zaczynają się od 10 pojazdów ciężarowych, ale każdy ubezpieczyciel ustala te limity indywidualne, dlatego mogą być znaczące odstępstwa od tej reguły. Do innych różnic, względem polisy na jedną ciężarówkę, należy zaliczyć:
- duże rabaty w przypadku ubezpieczenia całej floty,
- objęcie jednym ubezpieczeniem wszystkich pojazdów ciężarowych wykorzystywanych przez firmę,
- możliwość kupowania dodatkowych pakietów do OC, w tym NNW, AC oraz Assistance.
Co warte podkreślenia, dla firmy zarządzającej wieloma ciężarówkami, ubezpieczenie floty jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale i bardzo wygodnym. Polisa wykupowana jest na wszystkie auta w jednym dniu, a więc nie trzeba nieustannie pamiętać o zbliżających się terminach płatności. Pamiętaj, że za brak OC przewidziane są bardzo wysokie kary. W przypadku pojazdów ciężarowych jest to ponad 5 tysięcy złotych, jeśli auto jest nieubezpieczone od minimum 14 dni.
Podsumowanie informacji o ubezpieczeniu samochodów ciężarowych
Tym oto sposobem dotarliśmy do finału naszych rozważań. Po wnikliwej lekturze wiesz już między innymi, że:
- jazda bez ubezpieczenia OC wiąże się z ogromnymi kosztami,
- ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest oferowane przez ograniczoną liczbę firm,
- cena polisy często ma na celu zniechęcić do jej zakupu,
- zakres ochrony ubezpieczenia OC jest normowany przez prawo.
Co w takim razie zrobić, aby możliwie najniższym kosztem spełnić swój ubezpieczeniowy obowiązek?
Po pierwsze polecamy wybór opcji zakupu polisy OC przez internet. To nie tylko wygoda, ale i więcej możliwości na dokładniejsze prześwietlenie rynku. Dodatkowo kupując ubezpieczenie samochodu ciężarowego online można liczyć na atrakcyjne rabaty.
Kalkulator – OC i AC samochód ciężarowy 2025
Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny formularz na obliczenie składki ubezpieczenia za samochód ciężarowy.
Wypełnienie formularza nie trwa dłużej niż kilka minut, a nasz specjalista indywidualnie przygotuje dla Państwa ofertę w przeciągu kilku godzin online.
Ubezpieczenie pojazdów ciężarowych - FAQ najczęściej zadawane pytania
Jako eksperci ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, chętnie zawsze odpowiadamy na pytania naszych klientów! Poniżej zamieszczamy najczęściej zadawane pytania związane z ubezpieczeniem samochodów ciężarowych.
Brak OC dla samochodu ciężarowego - ile wynoszą kary?
Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego jest obowiązkowe, a za jego brak obowiązują wysokie kary. Właściciele pojazdów ciężarowych, powinni o tym szczególnie pamiętać. Jeśli zapomni się o tym obowiązku lub zwyczajnie się go zignoruje, to niestety grożą mandaty
Za brak ubezpieczenia OC ciężarówki grożą takie kary jak:
- 2 580 zł – jeśli nie wykupisz polisy do 3 dni;
- 6 450 zł – jeśli nie wykupisz ubezpieczenia od 4 do 14 dni;
- 12 730 zł – jeśli pojazd nie będzie miał ubezpieczenia powyżej 14 dni.
Warto też tutaj podkreślić, że wysokość kar za brak OC nie jest uzależniona od woli urzędników, lecz od przepisów. Zgodnie z nimi wysokość mandatów uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia. Jest to jednoznaczne z tym, że gdy wzrastają najniższe pensje, to rosną także grzywny. Zadaniem polegającym na sprawdzaniu ważności OC zajmuje się UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja posiadająca narzędzia informatyczne, które pozwalają na identyfikację kierowców ignorujących obowiązek wykupienia polisy OC.
Czy można ubezpieczyć samochód ciężarowy przez Internet?
To prawda, że na samochody osobowe łatwiej kupić polisę online, ale ubezpieczenie ciężarówki również można przeprowadzić przez Internet. Jeśli zamierzasz skorzystać z kalkulatora OC, który jest popularny, jeśli chodzi o ubezpieczenia online to niestety, nie będzie takiej możliwości. Niemniej jednak, cały proces zakupu ubezpieczenia można jak najbardziej przeprowadzić online. W tym celu, wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie i uzupełnisz podstawowe dane w tym pojazdu oraz dane kierowcy, a w przeciągu kilku godzin poznasz wysokość składki oraz proponowaną przez nas ofertę.
Czy ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego jest obowiązkowe?
Ta, OC samochodu ciężarowego jest w Polsce obowiązkowe. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy pojazd mechaniczny w Polsce podlega obowiązkowo komunikacyjnemu ubezpieczeniu OC.
Czy ubezpieczenie naczepy jest obowiązkowe?
Według Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przyczepa oraz naczepa również musi posiadać ubezpieczenie OC.
Jakie są różnice między ubezpieczeniem jednego samochodu ciężarowego a polisą dla floty pojazdów?
Najczęściej firmy, które wykorzystują w swoim biznesie więcej niż 1 pojazd ciężarowy, decydują się na ubezpieczenie flotowe. Wynika to z tego, że takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze niż wykupywanie polis dla każdego auta z osobna. Bardzo ważną informacją jest to, że wcale nie trzeba posiadać dużej liczby aut, aby móc zdecydować się na ubezpieczenie flotowe. Co wyróżnia ubezpieczenia flotowe?
- im więcej aut zdecydujesz się objąć ubezpieczeniem, tym będzie taniej;
- możliwość podpisania umowy z zamrożoną ceną na kilka lat;
- podpisuje się umowę na wszystkie pojazdy jednorazowo;
- ubezpieczeniem możesz objąć różne samochody w firmie (nie tylko ciężarowe, ale także osobowe);
- możliwość skorzystania z dodatkowych usług i bonusów, które są niedostępne dla indywidualnych klientów;
- priorytetowa likwidacja szkód.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?
Za samochód ciężarowy do 3.5 T koszt polisy to ok. 800 – 1000 zł rocznie.
Za samochód ciężarowy pow. 3.5T koszt polisy ustalany jest zawsze indywidualnie i cena mocno się waha. Zazwyczaj wynosi ona kilka tysięcy złotych rocznie.
Czy ubezpieczenie samochodu ciężarowego w pakiecie jest opłacalne?
Choć może wydawać się inaczej, to jednak zawsze warto zdecydować się na zakup ubezpieczeń w pakiecie, ponieważ jest to korzystniejsze rozwiązanie. Nie ma tutaj różnicy czy chodzi o samochody ciężarowe, czy osobowe. Bardzo często zdarza się, że pakiet jest tylko o kilka procent droższy niż koszt samego OC. Niektórzy kierowcy jednak zastanawiają się, czy na pewno taki pakiet jest potrzebny. Należy zatem podkreślić, że szczególnie w przypadku samochodów ciężarowych polisy OC, NNW, czy Assistance są często wykorzystywane.
- AC – zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży lub uszkodzenia z winy kierowcy. Warto się na tą polisę zdecydować zwłaszcza w niedużych firmach;
- Assistance – jest przydatny w sytuacji, gdy samochód ciężarowy z ładunkiem ulegnie awarii na drodze i zajdzie potrzeba szybkiego zholowania pojazdu do warsztatu;
- NNW – to produkt zapewniający ochronę zdrowia oraz życia kierowcy i pasażerów. Warto się na niego zdecydować, ponieważ wypadki, w których uczestniczą większe pojazdy, są zwykle tragiczne w skutkach.
Czy można ubezpieczyć flotę pojazdów ciężarowych w ramach jednej polisy?
Tak, ubezpieczenie flotowe pozwala na objęcie ochroną kilku pojazdów w jednej umowie. To wygodne rozwiązanie dla firm transportowych, ponieważ umożliwia jednorazowe opłacenie składki oraz negocjację korzystniejszych warunków dla całej floty.
Jak obliczyć składkę ubezpieczenia samochodu ciężarowego za pomocą kalkulatora?
Wystarczy, że wypełnisz kalkulator ubezpieczenia samochodu ciężarowego na naszej stronie. Podajesz w nim podstawowe dane o pojeździe (model, marka, pojemność silnika) oraz kierowcy (doświadczenie, wiek). Następnie nasz specjalista wstępnie wylicza składkę i kontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia najlepszej oferty.
Zobacz też ofertę na:
Ubezpieczenie ciągnika siodłowego
od 2500 zł OC
Ubezpieczenie ciężarówki
od 800 zł OC
Ubezpieczenie OCP
od 1000 zł
Ubezpieczenie transportowe
od 500 zł