721 676 315 lub 534 460 198
2 lata ago · by ·

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Zgodnie z przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi mieć aktualne ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jeśli jesteś właścicielem auta o masie powyżej 3.5 tony, to musisz oczywiście zakupić ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Jego brak to narażanie się na bardzo wysokie kary wystawiane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zapłacisz jeszcze więcej, kiedy nieubezpieczonym pojazdem spowodujesz kolizję. Polisa komunikacyjna nie musi być jednak kosztowna i dlatego nie warto ryzykować jazdy bez niej. Chcesz wiedzieć, jak kupić tanie ubezpieczenie? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Zapraszamy w takim razie do lektury.

Niewiele ofert i wysokie ceny na ubezpieczenie samochodów ciężarowych

Teoretycznie polisy ubezpieczeniowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych nie różnią się specjalnie od siebie. Różnice jednak widać od razu, gdy tylko chce się znaleźć jakieś przystępne cenowo ubezpieczenia samochodów ciężarowych. Okazuje się, że tylko niewielka część ubezpieczycieli w ogóle ma je w swojej ofercie. Skąd tak niskie zainteresowanie, skoro po drogach jeździ mnóstwo ciężarówek?

Wynika to z ogromnego ryzyka, które musi ponosić firma ubezpieczeniowa. Nawet najprostsze pojazdy ciężarowe są wielokrotnie droższe, niż auta osobowe. Jeśli dojdzie do wypadku to koszty naprawy są ogromne.

ubezpieczenie samochodu ciężarowego obraz 5

Szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie samochodów ciężarowych? Nasz doradca znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę na OC samochodu ciężarowego.  Zapraszamy do wypełnienia formularza!

Wysokie kary za brak ubezpieczenia OC 

Na początek jednak kilka słów o karach. Minęły już czasy, w których to mnóstwo osób unikało płacenia obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC. Absolutnie nie popieramy takiego zachowania, gdyż jest nieodpowiedzialne, ale dzisiaj kara jest w zasadzie nieuchronna. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na bieżąco monitoruje system i bardzo szybko wyłapuje te pojazdy, które mają nieaktualną polisę. Od razu nakładany jest dotkliwy mandat, ale to nie on stanowi największy problem.

Sprawca kolizji poruszający się nieubezpieczonym autem pokryje wszystkie koszty usuwania szkód z własnej kieszeni – w tym leczenia ofiar. Nie bez powodu suma ubezpieczenia OC wynosi ponad 5 milionów euro dla szkód na ludziach i ponad milion euro dla szkód na mieniu.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych do 3 5 tony – dlaczego tyle kosztuje?

Wypadek z winy kierowcy pojazdu ciężarowego wiążą się najczęściej z dużymi stratami. Ogromny, ciężki pojazd potrafi wyrządzić wiele kosztownych szkód, których likwidacją będzie musiała zająć się firma ubezpieczeniowa.

Duże ryzyko i wysoka eksploatacja pojazdu ciężarowego 

Należy dodać do tego sposób eksploatacji takich pojazdów. Robią one setki tysięcy kilometrów rocznie, pracują w ruchu ciągłym i nierzadko jeżdżą po całej Europie. To wszystko sprawia, że ubezpieczyciele niechętnie podpisują umowy z właścicielami takich pojazdów.

Łatwo teraz zrozumieć, dlatego polisa może sporo kosztować. Czasem jednak kwoty te są absurdalne. Kilka czy kilkanaście tysięcy złotych za jedno ubezpieczenie ciężarówki – to wcale nie są odosobnione przypadki. To także efekt niechęci do podpisywania umowy. Ubezpieczyciel nie może odmówić swojemu obecnemu klientowi przedłużenia umowy. Ustali jednak wysoki pułap cenowy, aby go skutecznie do tego zniechęcić.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – co wpływa na jego cenę?

Jak widzisz, przedłużanie polisy ubezpieczeniowej bez zweryfikowania ofert konkurencji to najgorsze, co można zrobić. Dokładnie takie samo ubezpieczenie w innej firmie można kosztować nawet o kilka tysięcy złotych mniej!

Cena jednak zależna jest także od wielu innych czynników. Firmy ubezpieczeniowe stosują tutaj własne kryteria, według których oceniają ryzyko podpisania konkretnej umowy. Brane są pod uwagę między innymi takie rzeczy, jak:

– ilość lat bezszkodowej jazdy,
– doświadczenie kierowcy,
– marka, model oraz wiek pojazdu ciężarowego,
– wiek samego kierowcy,
– sposób eksploatacji (transport lokalny, krajowy czy międzynarodowy),
– rodzaj przewożonych ładunków,
– planowany roczny przebieg,
– miejsce zarejestrowania pojazdu.

Do tego ważne są oczywiście także gabaryty. Pojazdem ciężarowym mogą być również busy. Ubezpieczenie takiego auta z oczywistym względów będzie tańsze, niż dużej ciężarówki z naczepą lub tzw. solówki o dużej ładowności.

Sprawdź też: Ubezpieczenie ciągnika siodłowego

Ubezpieczenia tir – Bez obaw wybieraj najtańsze OC

Kiedy zaczniesz poszukiwania polisy ubezpieczeniowej, możesz spokojnie kierować swój wzrok w stronę tych najtańszych. Ubezpieczenie samochodu ciężarowego kosztujące 2500 zł jest warte tyle samo, co to, za które trzeba zapłacić 12 000 zł! Pamiętaj, że zakres ochrony jest normowany prawnie i ubezpieczyciele nie mają tutaj żadnego pola do manewru. Wszystko sprowadza się więc wyłącznie do ceny. Zasada ta nie obowiązuje oczywiście w przypadku innych polis komunikacyjnych. Ich zakres może być już ustalany dowolnie.

Leasing samochodu ciężarowego – co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?

Używasz pojazdu powyżej 3.5 tony, który sfinansowałeś leasingiem? W takim razie bardzo możliwe, że oprócz OC będziesz musiał wykupić również AC. Zdecydowana większość firm leasingowych wymaga tego od swoich klientów. AC zapewnia bowiem ochronę na wypadek kradzieży, spalenia auta, ale także jego uszkodzenia z winy użytkownika czy w akcie wandalizmu osób trzecich.

Największy dylemat związany będzie jednak z tym, gdzie ubezpieczyć taki pojazd. Z jednej strony można skorzystać z oferty samego leasingodawcy, ale można to też zrobić na własną rękę. Tutaj potrzebna będzie głęboka analiza obu opcji. Firmy leasingowe często mają dostęp do polis w cenach niższych, niż rynkowe. Z drugiej jednak strony jest to oferta okrojona. Choć jest rabat, to może się okazać, że w innej ubezpieczalni i tak będzie taniej. Nie ma tutaj rozwiązania uniwersalnego. Jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie samochodu ciężarowego, przejrzyj możliwie najwięcej ofert.

Podsumowanie informacji o ubezpieczeniu samochodów ciężarowych

Tym oto sposobem dotarliśmy do finału naszych rozważań. Po wnikliwej lekturze wiesz już między innymi, że:

  • jazda bez ubezpieczenia OC wiąże się z ogromnymi kosztami,
  • ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest oferowane przez ograniczoną liczbę firm,
  • cena polisy często ma na celu zniechęcić do jej zakupu,
  • zakres ochrony ubezpieczenia OC jest normowany przez prawo.

Co w takim razie zrobić, aby możliwie najniższym kosztem spełnić swój ubezpieczeniowy obowiązek? Po pierwsze polecamy wybór opcji zakupu polisy OC przez internet. To nie tylko wygoda, ale i więcej możliwości na dokładniejsze prześwietlenie rynku. Dodatkowo kupując ubezpieczenie samochodu ciężarowego online można liczyć na atrakcyjne rabaty.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego online

Jeśli natomiast chcesz naprawdę szybko, wygodnie i tanio ubezpieczyć swoje auto, to najlepszym sposobem będzie skorzystanie z naszych usług. Jako doświadczona multiagencja zadbamy o to, aby znaleźć najtańszą i najlepszą polisę, która idealnie zostanie dopasowana do Twoich potrzeb. 

Wypełnij formularz na stronie lub bezpośrednio skontaktuj się z nami. Dzięki nam ubezpieczanie samochodu przestanie być przykrym obowiązkiem.

Kalkulator – OC samochód ciężarowy 2020


Osoba do kontaktu