721 676 315 lub 534 460 198
ubezpieczenie samochodu ciężarowego lead 2

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego

Zgodnie z przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi mieć aktualne ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jeśli jesteś właścicielem auta o masie powyżej 3.5 tony, to musisz oczywiście zakupić ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Jego brak to narażanie się na bardzo wysokie kary wystawiane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zapłacisz jeszcze więcej, kiedy nieubezpieczonym pojazdem spowodujesz kolizję.

Polisa komunikacyjna nie musi być jednak kosztowna i dlatego nie warto ryzykować jazdy bez niej. Chcesz wiedzieć, jak kupić tanie ubezpieczenie? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Sprawdź naszą stronę lub skontaktuj się z naszym specjalistą. 

Szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie samochodów ciężarowych? Nasz doradca znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę na OC samochodu ciężarowego.  Zapraszamy do wypełnienia formularza!

5/5

Na polisie za ubezpieczenia samochodów ciężarowych zaoszczędziłem w tym roku kilkanaście tysięcy. Rodzina zachwycona, a ja osobom które nie są zdecydowane polecam bo nawet nie byłem świadom ile kasy w błoto niepotrzebnie czasem wydaje. Polecam.

Wojciech Speed TRUCK

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – co warto dokupić do OC?

Pojazdy ciężarowe, nawet jeśli kupujesz używane, to ogromny wydatek dla każdej firmy transportowej. Z tego powodu ubezpieczając je, nie powinieneś ograniczać się tylko do obowiązkowego OC.

Ubezpieczenie AC

Z pewnością przyda się ubezpieczenie AC, które zapewni odszkodowanie w razie szkód wywołanych bezpośrednio z winy kierowcy. To także ochrona na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar auta, jego zalanie czy nawet kradzież.

Assistance

Niezależnie od tego, czy specjalizujesz się w transportach krajowych, czy może międzynarodowych, Twoje ciężarówki są bardzo narażone na usterki w trasie. Dłuższy postój i oczekiwanie na naprawę może wiązać się z poważnymi stratami finansowymi. Dzięki Assistance kierowca może liczyć na szybkie wsparcie pomocy drogowej.

NNW

Do zestawu z OC przyda się również NNW, które chroni kierowcę oraz pasażerów. W ramach polisy wypłacane jest odszkodowanie w przypadku śmierci jednej z tych osób lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.

Ubezpieczenie GAP

Masz samochody ciężarowe w leasingu? W takim razie bardzo ważne będzie ubezpieczenie GAP, które chroni na wypadek utraty wartości pojazdu. Może do niego dojść np. po pożarze czy szkodzie całkowitej. Leasingując auto bez wykupionej polisy GAP, możesz w takiej sytuacji stracić ogromne pieniądze.

Ile kosztuje OC za samochód ciężarowy?

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego online

ubezpieczenie samochodu ciężarowego obraz

Jeśli chcesz naprawdę szybko, wygodnie i tanio ubezpieczyć swoje auto, to najlepszym sposobem będzie skorzystanie z naszych usług. Jako doświadczona multiagencja zadbamy o to, aby znaleźć najtańszą i najlepszą polisę, która idealnie zostanie dopasowana do Twoich potrzeb. 

Wypełnij formularz na stronie lub bezpośrednio skontaktuj się z nami. Dzięki nam ubezpieczanie samochodu przestanie być przykrym obowiązkiem.


Osoba do kontaktu

Gwarantujemy kompleksową obsługę w zakresie polis dla samochodów ciężarowych, która obejmuje m.in.:

Jakie pojazdy zaliczają się do samochodów ciężarowych?

Pisząc o ubezpieczeniu samochodów ciężarowych, warto wyjaśnić, jakie pojazdy są do nich zaliczane. Z technicznego punktu widzenia tak określa się każde auto wyposażone w przynajmniej 4 koła, a do tego oczywiście przystosowane do przewozu ładunków. Jednak dużo lepiej definiuje je Prawo o ruchu drogowym. W przepisach samochody takie mają zarezerwowaną specjalną grupę „N”. Dzieli się ją na kilka podgrup, z których każda charakteryzuje się inną masą całkowitą pojazdu (DMC):

  • N1 – DMC do 3500 kg,
  • N2 – DMC do 3,5 t do 12 ton,
  • N3 – DMC powyżej 12 000 kg.


Na szczęście firmy ubezpieczeniowe zwykle nie trzymają się tego schematu. Wyliczając składkę ubezpieczenia, spotkasz się z dwiema grupami samochodów ciężarowych, a więc takie, które mają powyżej lub poniższe 3,5 tony. Co ważne podkreślenia, ubezpieczalnie zazwyczaj oferują możliwość szybkiego zakupu OC właścicielom aut po masie do 3500 kg.

Niewiele ofert i wysokie ceny na ubezpieczenie samochodów ciężarowych

Teoretycznie polisy ubezpieczeniowe dla samochodów osobowych oraz ciężarowych nie różnią się specjalnie od siebie. Różnice jednak widać od razu, gdy tylko chce się znaleźć jakieś przystępne cenowo ubezpieczenia samochodów ciężarowych. Okazuje się, że tylko niewielka część ubezpieczycieli w ogóle ma je w swojej ofercie. Skąd tak niskie zainteresowanie, skoro po drogach jeździ mnóstwo ciężarówek?

Wynika to z ogromnego ryzyka, które musi ponosić firma ubezpieczeniowa. Nawet najprostsze pojazdy ciężarowe są wielokrotnie droższe, niż auta osobowe. Jeśli dojdzie do wypadku to koszty naprawy są ogromne.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych do 3 5 tony – dlaczego tyle kosztuje?

Wypadek z winy kierowcy pojazdu ciężarowego wiążą się najczęściej z dużymi stratami. Ogromny, ciężki pojazd potrafi wyrządzić wiele kosztownych szkód, których likwidacją będzie musiała zająć się firma ubezpieczeniowa.

Duże ryzyko i wysoka eksploatacja pojazdu ciężarowego

Należy dodać do tego sposób eksploatacji takich pojazdów. Robią one setki tysięcy kilometrów rocznie, pracują w ruchu ciągłym i nierzadko jeżdżą po całej Europie. To wszystko sprawia, że ubezpieczyciele niechętnie podpisują umowy z właścicielami takich pojazdów.

Łatwo teraz zrozumieć, dlatego polisa może sporo kosztować. Czasem jednak kwoty te są absurdalne. Kilka czy kilkanaście tysięcy złotych za jedno ubezpieczenie ciężarówki – to wcale nie są odosobnione przypadki. To także efekt niechęci do podpisywania umowy. Ubezpieczyciel nie może odmówić swojemu obecnemu klientowi przedłużenia umowy. Ustali jednak wysoki pułap cenowy, aby go skutecznie do tego zniechęcić.

Wysokie kary za brak ubezpieczenia OC

Na początek jednak kilka słów o karach. Minęły już czasy, w których to mnóstwo osób unikało płacenia obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC. Absolutnie nie popieramy takiego zachowania, gdyż jest nieodpowiedzialne, ale dzisiaj kara jest w zasadzie nieuchronna. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na bieżąco monitoruje system i bardzo szybko wyłapuje te pojazdy, które mają nieaktualną polisę. Od razu nakładany jest dotkliwy mandat, ale to nie on stanowi największy problem.

Sprawca kolizji poruszający się nieubezpieczonym autem pokryje wszystkie koszty usuwania szkód z własnej kieszeni – w tym leczenia ofiar. Nie bez powodu suma ubezpieczenia OC wynosi ponad 5 milionów euro dla szkód na ludziach i ponad milion euro dla szkód na mieniu.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – co wpływa na jego cenę?

Jak widzisz, przedłużanie polisy ubezpieczeniowej bez zweryfikowania ofert konkurencji to najgorsze, co można zrobić. Dokładnie takie samo ubezpieczenie w innej firmie można kosztować nawet o kilka tysięcy złotych mniej!

Cena jednak zależna jest także od wielu innych czynników. Firmy ubezpieczeniowe stosują tutaj własne kryteria, według których oceniają ryzyko podpisania konkretnej umowy. Brane są pod uwagę między innymi takie rzeczy, jak:

ilość lat bezszkodowej jazdy,
rodzaj przewożonych ładunków,
doświadczenie kierowcy,
planowany roczny przebieg,
wiek samego kierowcy,
marka, model oraz wiek pojazdu ciężarowego,
sposób eksploatacji (transport lokalny, krajowy czy międzynarodowy),
miejsce zarejestrowania pojazdu.

Do tego ważne są oczywiście także gabaryty. Pojazdem ciężarowym mogą być również busy. Ubezpieczenie takiego auta z oczywistym względów będzie tańsze, niż dużej ciężarówki z naczepą lub tzw. solówki o dużej ładowności.

Ubezpieczyć trzeba również naczepę - co musisz wiedzieć o tej polisie?

Wykupienie ubezpieczenia OC dla ciągnika siodłowego to jedno, ale pamiętaj, że pojazd ten jest wykorzystywany do ciągnięcia naczepy. W efekcie ona również musi posiadać własną polisę, gdyż bierze udział w ruchu drogowym i może doprowadzić do różnych groźnych sytuacji. Musisz jednak pamiętać o tym, że ubezpieczyciele rozgraniczają pakiety ubezpieczeniowe dla naczep.

Dedykowane do nich OC może zapewnić odszkodowanie w sytuacji, gdy naczepa odłączyła się od ciągnika lub nie została do niego podłączona, ale do szkody doszło w momencie jej postoju. Z kolei polisa OC ciągnika siodłowego obejmuje również swym zasięgiem zdarzenia, w których naczepa odłączyła się w trakcie jazdy. Gdy spowoduje powstanie szkód w momencie swobodnego toczenia się, odszkodowanie będzie wypłacone właśnie z tej polisy.

Ubezpieczenia tir – Bez obaw wybieraj najtańsze OC

Kiedy zaczniesz poszukiwania polisy ubezpieczeniowej, możesz spokojnie kierować swój wzrok w stronę tych najtańszych. Ubezpieczenie samochodu ciężarowego kosztujące 2500 zł jest warte tyle samo, co to, za które trzeba zapłacić 12 000 zł! Pamiętaj, że zakres ochrony jest normowany prawnie i ubezpieczyciele nie mają tutaj żadnego pola do manewru.

Wszystko sprowadza się więc wyłącznie do ceny. Zasada ta nie obowiązuje oczywiście w przypadku innych polis komunikacyjnych. Ich zakres może być już ustalany dowolnie.

Leasing samochodu ciężarowego – co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?

Używasz pojazdu powyżej 3.5 tony, który sfinansowałeś leasingiem? W takim razie bardzo możliwe, że oprócz OC będziesz musiał wykupić również AC. Zdecydowana większość firm leasingowych wymaga tego od swoich klientów. AC zapewnia bowiem ochronę na wypadek kradzieży, spalenia auta, ale także jego uszkodzenia z winy użytkownika czy w akcie wandalizmu osób trzecich.

Największy dylemat związany będzie jednak z tym, gdzie ubezpieczyć taki pojazd. Z jednej strony można skorzystać z oferty samego leasingodawcy, ale można to też zrobić na własną rękę. Tutaj potrzebna będzie głęboka analiza obu opcji. Firmy leasingowe często mają dostęp do polis w cenach niższych, niż rynkowe. Z drugiej jednak strony jest to oferta okrojona. Choć jest rabat, to może się okazać, że w innej ubezpieczalni i tak będzie taniej. Nie ma tutaj rozwiązania uniwersalnego. Jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie samochodu ciężarowego, przejrzyj możliwie najwięcej ofert.

Ubezpieczenia flotowe na samochody ciężarowe i na jedną ciężarówkę - jakie są różnice?

Biorąc pod uwagę samą ochronę gwarantowaną w ramach ubezpieczenia, flotowe OC w niczym nie różni się od polisy wykupowanej tylko na jeden pojazd. Sumy ubezpieczeniowe są dokładnie takie same, zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Podstawową różnicą jest tutaj fakt, że ubezpieczenia flotowe obejmują przynajmniej kilka samochodów. Ile dokładnie? Przeciętnie takie oferty zaczynają się od 10 pojazdów ciężarowych, ale każdy ubezpieczyciel ustala te limity indywidualne, dlatego mogą być znaczące odstępstwa od tej reguły. Do innych różnic, względem polisy na jedną ciężarówkę, należy zaliczyć:

  • duże rabaty w przypadku ubezpieczenia całej floty,
  • objęcie jednym ubezpieczeniem wszystkich pojazdów ciężarowych wykorzystywanych przez firmę,
  • możliwość kupowania dodatkowych pakietów do OC, w tym NNW, AC oraz Assistance.


Co warte podkreślenia, dla firmy zarządzającej wieloma ciężarówkami, ubezpieczenie floty jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale i bardzo wygodnym. Polisa wykupowana jest na wszystkie auta w jednym dniu, a więc nie trzeba nieustannie pamiętać o zbliżających się terminach płatności. Pamiętaj, że za brak OC przewidziane są bardzo wysokie kary. W przypadku pojazdów ciężarowych jest to ponad 5 tysięcy złotych, jeśli auto jest nieubezpieczone od minimum 14 dni.

Podsumowanie informacji o ubezpieczeniu samochodów ciężarowych

Tym oto sposobem dotarliśmy do finału naszych rozważań. Po wnikliwej lekturze wiesz już między innymi, że:

  • jazda bez ubezpieczenia OC wiąże się z ogromnymi kosztami,
  • ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest oferowane przez ograniczoną liczbę firm,
  • cena polisy często ma na celu zniechęcić do jej zakupu,
  • zakres ochrony ubezpieczenia OC jest normowany przez prawo.

Co w takim razie zrobić, aby możliwie najniższym kosztem spełnić swój ubezpieczeniowy obowiązek? 

Po pierwsze polecamy wybór opcji zakupu polisy OC przez internet. To nie tylko wygoda, ale i więcej możliwości na dokładniejsze prześwietlenie rynku. Dodatkowo kupując ubezpieczenie samochodu ciężarowego online można liczyć na atrakcyjne rabaty.

Sprawdź też:

Kalkulator – OC samochód ciężarowy 2021

Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny formularz na obliczenie składki ubezpieczenia za samochód ciężarowy. 
Wypełnienie formularza nie trwa dłużej niż kilka minut, a nasz specjalista indywidualnie przygotuje dla Państwa ofertę w przeciągu kilku godzin online.