Ubezpieczamy24.com

Dokument do pobrania - wzór wypowiedzenia OC PZU PDF 2023

Czas przejść teraz do kwestii bardziej formalnych. Rezygnując z obecnej polisy, należy w jakiś sposób poinformować o tym firmę ubezpieczeniową. W przypadku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń robi się to przez oficjalne pismo. Na stronie ubezpieczyciela dostępne są gotowe formularze, do wypełnienia i podpisania. Pobrać je można z przycisku poniżej.

Z zasady należy w wypowiedzeniu podać swoje dane, dane pojazdu, numer polisy, powód wypowiedzenia oraz podstawę prawną. Nieco więcej danych trzeba podać wtedy, gdy rezygnujemy z umowy po kupnie auta. Wtedy jeszcze potrzebne będą dane poprzedniego właściciela pojazdu.

Dalej będzie już z górki. Dokument trzeba oczywiście własnoręcznie podpisać. Pamiętajcie, że jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela, wypowiedzenie umowy OC PZU musi zawierać dane wszystkich tych osób. Pod dokumentem muszą również podpisać się wszyscy właściciele.

Gdzie wysłać wypowiedzenie?

  • pocztą na adres: ul. Postępu 18a, 02-676 Warszawa
  • mailowo na adres: kontakt@pzu.pl.
  • faxem 224102102.

Czym jest wypowiedzenie umowy OC PZU?

Wypowiedzenie umowy OC PZU to sposób na rozwiązanie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawartej z PZU, czyli Polskim Towarzystwem Ubezpieczeń. OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłacenia odszkodowania poszkodowanym w razie szkody spowodowanej przez ubezpieczonego.

W jakich sytuacjach można złożyć wypowiedzenie umowy OC PZU?

Przepisy przewidują bowiem kilka sytuacji, w których mamy pełne prawo do odstąpienia od takiej umowy. Jednocześnie trzeba tutaj pamiętać o tym, że auto nie może pozostawać nieubezpieczone. Rezygnację składa się więc wtedy, gdy umowa jeszcze trwa lub w chwili, gdy już mamy inną polisę. Oto sytuacje, w których mamy prawo do rezygnacji:

Zmiana firmy ubezpieczeniowej

To najbardziej oczywista sytuacja. Zgodnie z prawem możemy dowolnie zmieniać sobie firmę, która ubezpiecza nam pojazd. Wypowiedzenie składamy w dowolnym momencie. Zawsze będzie ono jednak oznaczało, że umowa rozwiązuje się z dniem jej normalnego zakończenia i nie dojdzie do automatycznego przedłużenia.

Wypowiedzenie umowy oc PZU sprzedaż samochodu

Kupując auto z rynku wtórnego, niejako kupujemy je z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela. W tej sytuacji mamy 30 dni na podjęcie decyzji, czy korzystamy z obecnej polisy czy ją wypowiadamy i podpisujemy nową na siebie. Składając wypowiedzenie umowy OC PZU w tej sytuacji, musimy mieć już polisę w innej ubezpieczalni. Warto dodać, że w takiej sytuacji poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot od firmy ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres.

Wyrejestrowanie auta

Jeśli pojazd zostanie wyrejestrowany (co zazwyczaj wiąże się z jego złomowaniem) również możemy, a nawet musimy, złożyć wypowiedzenie umowy OC PZU. Za niewykorzystany okres otrzymamy zwrot.

Przy wystąpieniu podwójnego ubezpieczenia

Zgodnie z przepisami, umowa OC ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, jeśli chociaż na dzień przed końcem starej umowy nie zostanie dostarczone wypowiedzenie. Może się zdarzyć, że wcześniej została wykupiona inna polisa i zapomniało się o konieczności rezygnacji ze starej. Kiedyś to był problem, ale dzisiaj przepisy chronią przed tzw. podwójnym ubezpieczeniem. Jeśli do tego dojdzie, można bez problemu złożyć rezygnację, ale tylko tej umowy, która automatycznie się przedłużyła.

Wypowiedzenie oc pzu z końcem okresu

Naturalnie, wypowiedzieć umowę OC można również w sytuacji, kiedy to upływa okres, na który została zawarta umowa. Przeważnie jest to okres 12 miesięcy.

Polisa kupiona online lub telefonicznie

To już ostatnia możliwa opcja. Wynika ona z konsumenckiego prawa do rezygnacji z umowy bez podania przyczyny wtedy, gdy została ona zawarta zdalnie. Jeśli więc kupiliście polisę online lub przez telefon, możecie z niej zrezygnować przez pierwsze 30 dni. Niestety w tym przypadku składając wypowiedzenie umowy OC PZU, będziecie musieli zapłacić składkę za wykorzystane dni.

Jak wypowiedzieć umowę OC PZU?

Aby wypowiedzieć umowę OC PZU, należy wysłać pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu na adres PZU. W oświadczeniu należy podać swoje dane osobowe, numer polisy OC oraz datę, od której ma być rozwiązana umowa. Dobrze jest też aby osoba wypowiadająca umowę zachowała kopie wszystkich dokumentów związanych z wypowiedzeniem, potwierdzenie odbioru przez PZU oraz potwierdzenie zakończenia polisy.

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak przesłać wypełniony dokument do ubezpieczyciela. Standardowe rozwiązanie to po prostu przesłanie bezpośrednio na adres siedziby głównej (dane znajdziesz na początku naszej strony).

Nie trzeba jednak ruszać się z domu, aby wysłać wypowiedzenie umowy OC PZU. Wystarczy dokument zeskanować i wysłać go na skrzynkę mailową pod adres: kontakt@pzu.pl. Pewną alternatywą może być wysłanie dokumentu na numer fax: 224102102.

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby wybrać się osobiście do jednej z placówek firmy. Jest ich sporo na terenie całego kraju i mieszkańcy większych miast nie powinni mieć z tym problemu. Znajdź oddział na stronie PZU

I to w zasadzie tyle. Jeśli wypowiedzenie umowy OC PZU zostanie złożone nie później, jak dzień przed końcem okresu ochrony, na pewno nie przedłuży się na kolejny rok. Jeśli szukasz niedrogiego ubezpieczenia auta, zgłoś się do nas. Nie musisz być uwiązany z jedną firmą ubezpieczeniową. Bardzo możliwe, że płacisz za swoje OC zdecydowanie za dużo! Wystarczy skontaktować się z naszym agentem. Szybko znajdziemy najtańszą ofertę na rynku.

Co dzieje się po wypowiedzeniu umowy OC PZU?

Po wypowiedzeniu umowy OC PZU, PZU ma obowiązek zakończyć polisę w terminie wskazanym w oświadczeniu o wypowiedzeniu. W tym czasie ubezpieczenie pojazdu jest ważne i zapewnia ochronę

poszkodowanym w przypadku wystąpienia szkody. Po zakończeniu polisy, klient może poszukać nowego ubezpieczyciela i zawrzeć nową umowę OC. Pamiętaj, że niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą wymagać od klienta posiadania czystego rejestru ubezpieczeń, czyli braku szkód i zaległości w poprzednich polisach. Warto też sprawdzić, czy nowe ubezpieczenie będzie tańsze czy droższe oraz jakiego rodzaju dodatkowe warunki i opcje oferuje.

Warto pamiętać, że wypowiedzenie umowy OC PZU nie jest decyzją, którą należy podejmować pochopnie. Zanim zdecydujesz się na taki krok, warto dokładnie przeanalizować oferty różnych ubezpieczycieli i porównać warunki oraz ceny. Warto też skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie!

Jeśli uważasz, że wysokość obecnie płaconej składki za OC jest za wysoka, możesz zgłosić się po pomoc do naszego agenta. W kilka chwil znajdziemy najtańszą opcję ubezpieczenia pojazdu i w razie potrzeby pomożemy w rozwiązaniu obecnej umowy. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami wypowiedzenie umowy OC PZU może złożyć również wtedy, gdy polisa uległa automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
4.7/5 - (4 votes)

Warto
przeczytać