721 676 315 lub 534 460 198
4 lata ago · by ·

Wypowiedzenie umowy OC lub AC w PZU

Chcesz zmienić firmę odpowiedzialną obecnie za ubezpieczenie Twojego auta? Jeśli interesuje Cię konkretnie wypowiedzenie umowy OC PZU, to nie będziesz miał z tym żadnych problemów. Zresztą pozwalają Ci na to przepisy prawa i dzisiaj pokażemy, jak przeprowadzić taki proces prawidłowo.

Jeśli uważasz, że wysokość obecnie płaconej składki za OC jest za wysoka, możesz zgłosić się po pomoc do naszego agenta. W kilka chwil znajdziemy najtańszą opcję ubezpieczenia pojazdu i w razie potrzeby pomożemy w rozwiązaniu obecnej umowy. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami wypowiedzenie umowy OC PZU może złożyć również wtedy, gdy polisa uległa automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok.

W jakich sytuacjach można złożyć wypowiedzenie umowy OC PZU?

Zacznijmy jednak od pewnych podstaw prawnych. Przepisy przewidują bowiem kilka sytuacji, w których mamy pełne prawo do odstąpienia od takiej umowy. Jednocześnie trzeba tutaj pamiętać o tym, że auto nie może pozostawać nieubezpieczone. Rezygnację składa się więc wtedy, gdy umowa jeszcze trwa lub w chwili, gdy już mamy inną polisę. Oto sytuacje, w których mamy prawo do rezygnacji:

Zmiana firmy ubezpieczeniowej

To najbardziej oczywista sytuacja. Zgodnie z prawem możemy dowolnie zmieniać sobie firmę, która ubezpiecza nam pojazd. Wypowiedzenie składamy w dowolnym momencie. Zawsze będzie ono jednak oznaczało, że umowa rozwiązuje się z dniem jej normalnego zakończenia i nie dojdzie do automatycznego przedłużenia.

Wypowiedzenie umowy oc PZU sprzedaż samochodu

Kupując auto z rynku wtórnego, niejako kupujemy je z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela. W tej sytuacji mamy 30 dni na podjęcie decyzji, czy korzystamy z obecnej polisy czy ją wypowiadamy i podpisujemy nową na siebie. Składając wypowiedzenie umowy OC PZU w tej sytuacji, musimy mieć już polisę w innej ubezpieczalni. Warto dodać, że w takiej sytuacji poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot od firmy ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres.

Wyrejestrowanie auta

Jeśli pojazd zostanie wyrejestrowany (co zazwyczaj wiąże się z jego złomowaniem) również możemy, a nawet musimy, złożyć wypowiedzenie umowy OC PZU. Za niewykorzystany okres otrzymamy zwrot.

Przy wystąpieniu podwójnego ubezpieczenia

Zgodnie z przepisami, umowa OC ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, jeśli chociaż na dzień przed końcem starej umowy nie zostanie dostarczone wypowiedzenie. Może się zdarzyć, że wcześniej została wykupiona inna polisa i zapomniało się o konieczności rezygnacji ze starej. Kiedyś to był problem, ale dzisiaj przepisy chronią przed tzw. podwójnym ubezpieczeniem. Jeśli do tego dojdzie, można bez problemu złożyć rezygnację, ale tylko tej umowy, która automatycznie się przedłużyła.

Wypowiedzenie oc pzu z końcem okresu

Naturalnie, wypowiedzieć umowę OC można również w sytuacji, kiedy to upływa okres, na który została zawarta umowa. Przeważnie jest to okres 12 miesięcy.

Polisa kupiona online lub telefonicznie

To już ostatnia możliwa opcja. Wynika ona z konsumenckiego prawa do rezygnacji z umowy bez podania przyczyny wtedy, gdy została ona zawarta zdalnie. Jeśli więc kupiliście polisę online lub przez telefon, możecie z niej zrezygnować przez pierwsze 30 dni. Niestety w tym przypadku składając wypowiedzenie umowy OC PZU, będziecie musieli zapłacić składkę za wykorzystane dni.

Wypowiedzenie umowy OC PZU – wzór do pobrania

Czas przejść teraz do kwestii bardziej formalnych. Rezygnując z obecnej polisy, należy w jakiś sposób poinformować o tym firmę ubezpieczeniową. W przypadku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń robi się to przez oficjalne pismo. Na stronie ubezpieczyciela dostępne są gotowe formularze, do wypełnienia i podpisania. Pobrać je można z przycisku poniżej.

Z zasady należy w wypowiedzeniu podać swoje dane, dane pojazdu, numer polisy, powód wypowiedzenia oraz podstawę prawną. Nieco więcej danych trzeba podać wtedy, gdy rezygnujemy z umowy po kupnie auta. Wtedy jeszcze potrzebne będą dane poprzedniego właściciela pojazdu.

Dalej będzie już z górki. Dokument trzeba oczywiście własnoręcznie podpisać. Pamiętajcie, że jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela, wypowiedzenie umowy OC PZU musi zawierać dane wszystkich tych osób. Pod dokumentem muszą również podpisać się wszyscy właściciele.

Wiele możliwości dostarczenia wypowiedzenia OC w PZU

wypowiedzenie umowy oc pzu obrazek

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak przesłać wypełniony dokument do ubezpieczyciela. Standardowe rozwiązanie to po prostu przesłanie bezpośrednio na adres siedziby głównej, a więc:

  1. Postępu 18A
    02-676 Warszawa

Nie trzeba jednak ruszać się z domu, aby wysłać wypowiedzenie umowy OC PZU. Wystarczy dokument zeskanować i wysłać go na skrzynkę mailową pod adres: kontakt@pzu.pl. Pewną alternatywą może być wysłanie dokumentu na numer fax: 224102102.

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby wybrać się osobiście do jednej z placówek firmy. Jest ich sporo na terenie całego kraju i mieszkańcy większych miast nie powinni mieć z tym problemu. Znajdź oddział na stronie PZU

I to w zasadzie tyle. Jeśli wypowiedzenie umowy OC PZU zostanie złożone nie później, jak dzień przed końcem okresu ochrony, na pewno nie przedłuży się na kolejny rok. Jeśli szukasz niedrogiego ubezpieczenia auta, zgłoś się do nas. Nie musisz być uwiązany z jedną firmą ubezpieczeniową. Bardzo możliwe, że płacisz za swoje OC zdecydowanie za dużo! Wystarczy skontaktować się z naszym agentem. Szybko znajdziemy najtańszą ofertę na rynku.

Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC od innego ubezpieczyciela, sprawdź nasz inny wpis: Wypowiedzenie umowy OC

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 2

Ubezpieczenie OC

Szukasz korzystniej oferty na ubezpieczenie samochodu?

Wypełnij nasz formularz online, a nasz agent indywidualnie dopasuje do Ciebie najlepszą ofertę dostępną na rynku.

Oblicz składkę OC/AC