721 676 315 lub 534 460 198
ubezpieczenie komunikacyjne obrazek

Ubezpieczenie komunikacyjne

Korzystając z usług naszej firmy zyskasz dostęp do indywidualnej oferty, przygotowanej przez zespół naszych doświadczonych agentów. W ciągu kilku godzin otrzymasz kalkulacje najtańszej i najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb polisy OC/AC. 

Ubezpieczenie komunikacyjne z nami to sama przyjemność, a zaoferowane przez nas stawki są atrakcyjne. Przekonaj się sam i skorzystaj z naszej oferty.

Pakiet OC

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu (OC) zapewni Ci pełną ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku kolizji Twojego samochodu. Skorzystaj z naszej atrakcyjnej oferty.

Pakiet OC i AC

Zadbaj o pełen komfort jazdy z pakietem AC i OC. Obowiązkowa polisa nie chroni Twojego samochodu, a jedynie Ciebie gdy wyrządzisz szkodę. Jeśli nie chcesz zamartwiać się o swoje auto, skorzystaj z polisy OC i AC.

Ubezpieczenie komunikacyjne 1

Cena polisy za ubezpieczenie komunikacyjne

Dzięki nam ubezpieczenie komunikacyjne uzyskasz za stosunkową niewielką składkę. Do wyboru dostępne jest OC/AC. W przypadku AC, dostaniesz odszkodowanie za samochód np. jeśli ulegnie awarii lub wypadku.

 

Ubezpieczenie OC natomiast wynika z ustawy i jest obowiązkowe. Gwarantuje ubezpieczenie podróżującemu i wypłatę roszczenia osobie poszkodowanej z naszej winy.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek, aby opłacać ubezpieczenie komunikacyjne OC. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie jest to jedyna opcja ochrony dedykowanej kierowcom. Firmy ubezpieczeniowe sprzedają również policy AC, Assistance oraz NNW. Co trzeba o nich wiedzieć i w jaki sposób je wykupić? Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Ubezpieczenie komunikacyjne – jedynie OC obowiązkowe

Tak, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zna każdy właściciel samochodu, a przynajmniej powinien znać. Jest to bowiem jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Przepisy wymagają wykupienia polisy nie później, jak w dniu rejestracji pojazdu. Polisa jest na rok i po tym czasie musi być przedłużona. Trzeba to robić tak długo, jak długo pojazd jest po prostu zarejestrowany. Nie ma więc znaczenia to, że auto na przykład stoi cały czas na prywatnym terenie i nie jest używane albo jest niesprawne. Polisę i tak trzeba opłacać, a za jej brak ustawa przewiduje bardzo wysokie kary finansowe. Największą karą dla kierowcy niepłacącego OC jest jednak spowodowanie kolizji. Z własnej kieszeni będzie on musiał pokryć straty na pojazdach, mieniu i ludziach. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jakie sumy mogą tutaj wchodzić w grę, prawda?

Po części wspomnieliśmy już o tym, jaki cel ma ubezpieczenie komunikacyjne OC. Wykupując je, ubezpieczamy nie tyle siebie, co innych uczestników ruchu drogowego przed skutkami naszych błędów. Z własnego OC nigdy nie otrzymamy więc odszkodowania. Pieniądze zostaną wypłacone jedynie ofiarom wypadku, który ewentualnie spowodujemy. Sami dostaniemy natomiast pieniądze z czyjegoś OC wtedy, gdy to my będziemy ofiarami kolizji.

Doskonale widać teraz, dlaczego to ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe. Wyobraźcie sobie sytuację, gdzie w wyniku wypadku jest do naprawy auto warte setki tysięcy złotych. W większości przypadków sprawca kolizji nie byłby w stanie pokryć strat z własnej kieszeni. Nie wspominamy tutaj nawet o ewentualnych kosztach leczenia, rehabilitacji i rentach ofiar w ludziach.

Ubezpieczenie komunikacyjne – AC

Kolejne ubezpieczenie komunikacyjne to AC i jest ono tak naprawdę przeciwieństwem omówionego wcześniej OC. Przypominamy, że polisa tego typu jest nieobowiązkowa. AC chroni bowiem samego ubezpieczonego, a w zasadzie jego portfel. Tutaj odszkodowanie wypłacone zostanie bowiem wtedy, gdy auto zostanie uszkodzone w wyniku naszego błędu.

Pieniądze dostaniemy jednak nie tylko po kolizji czy wypadku, którego to byliśmy sprawcą. To również ochrona na wypadek kradzieży pojazdu, jego spalenia, zalania czy po akcie wandalizmu. Oczywiście odszkodowanie należy się nie tylko po kradzieży całego auta, ale także elementów jego wyposażenia. Pamiętajcie jednak o tym, że ubezpieczeniem tym objęte są jedynie elementy wyposażenia fabrycznego. Jeśli z auta zginie Wam laptop, zamontowane samodzielnie nieoryginalne radio czy drogie buty, to niestety nie dostaniecie za to pieniędzy. Cenne rzeczy warto zawsze zabierać z pojazdu.

Ubezpieczenie komunikacyjne – Assistance

Następną z grupy polis nieobowiązkowych jest Assistance, dzięki któremu można po prostu podróżować bez niepotrzebnego stresu. Będąc właścicielem starszego auta z pewnością trzeba mieć świadomość tego, że w trasie jest spora szansa na pojawienie się jakiejś awarii. Jedne usterki umożliwiają dalszą jazdę, ale inne kompletnie nas uziemiają. Awarie zdarzają się również w autach stosunkowo nowy i zawsze powinno się o tym pamiętać.

Przygody, które w trasie mogą spotkać kierowcę i jego pasażerów, to nie tylko usterki mechaniczne czy elektroniczne. Zdarza się, że zabraknie nam paliwa, pęknie opona a zapasu nie ma, czy przednia szyba zostanie wybita. Poradzenie sobie w takiej sytuacji jest naprawdę trudne. Nierzadko zdarzenie ma miejsce gdzieś z dala od większych miast czy nawet jakichś zabudowań. Oprócz nerwów zaczyna pojawiać się więc także stres.

Ubezpieczenie komunikacyjne Assistance ma jednak chronić przed tego typu zdarzeniami. Jest to pakiet ochrony związanej głównie z unieruchomieniem pojazdu.

Ochrona Assistance


W ramach ochrony można korzystać między innymi z takich usług, jak:

pomoc prawna i medyczna.

pomoc drogowa, która spróbuje usprawnić pojazd na miejscu lub zajmie się jego holowaniem,

dowiezienie kierowcy i jego pasażerów do miejsca zamieszkania,

dowiezienie paliwa,

zaopiekowanie się przewożonymi zwierzętami,

wynajęcie i opłacenie auta zastępczego na czas naprawy zepsutego pojazdu,

opłacenie noclegu gdzieś blisko miejsca zdarzenia,

wymiana uszkodzonej opony czy całego koła,

Jak widać, zakres ochrony jest szeroki, choć nie w każdym przypadku musi on być dokładnie taki. Wiele zależy od oferty samego ubezpieczyciela, jak i od pakietu, który się wybierze.

Ubezpieczenie komunikacyjne Assistance może mieć określoną lub nieograniczoną sumę świadczenia. W niektórych przypadkach będzie to limit kwotowy na jedno zdarzenie, który jeśli zostanie przekroczony, trzeba będzie wyrównać z własnej kieszeni. Przy dobrym ubezpieczeniu limity te są jednak na tyle wysokie, że można naprawdę bezpiecznie i komfortowo podróżować swoim autem.

Sprawdź też: Ubezpieczenie Assistance

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – NNW

Ostatnią z opcji, którą chcemy dzisiaj przybliżyć, jest NNW, czyli Następstwa Nieszczęśliwego Wypadku. To niewątpliwie najtańsze w tym zestawieniu ubezpieczenie komunikacyjne, naturalnie ponownie nieobowiązkowe. Jego celem jest zapewnienie wsparcia finansowego w sytuacji, gdy po wypadku lub kolizji kierowca, bądź pasażer doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Pieniądze wypłacane są również wtedy, gdy jedna z tych osób poniesienie śmierć.

Polisy te różnią się pomiędzy poszczególnymi ubezpieczalniami w zasadzie jedynie sumą ubezpieczenia. Warto zwrócić uwagę jeszcze na to, że tańsze pakiety mogą swym zasięgiem obejmować jedynie kierowcę. Droższe chronią kierowcę i wszystkie inne osoby podróżujące pojazdem.

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej

No dobrze, wiemy już mniej więcej, czym są ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe oraz nieobowiązkowe. Znamy podstawowy zakres ich ochrony, który może być oczywiście różny zależnie od firmy ubezpieczeniowej i wybranego pakietu. Czas teraz zająć się sytuacją, w której dochodzi do szkody i mamy prawo skorzystać z któregoś z tych pakietów. Naturalnie nikomu tego nie życzymy, ale warto wiedzieć, co trzeba w takich sytuacjach zrobić. Jest to o tyle ważne, że czasem zgłoszenie trzeba wykonać naprawdę szybko. Zależnie od warunków, może to być zaledwie kilkanaście godzin. Robiąc to później tracimy prawa do odszkodowania.

Prześledźmy więc teraz kolejno wszystkie cztery ubezpieczenia komunikacyjne.

Szkoda z polisy OC

Tak, jak już wcześniej wspominaliśmy, w przypadku OC nie możemy skorzystać z własnej polisy. Odszkodowanie należy nam się wyłącznie z polisy osoby będącej sprawcą wypadku lub kolizji, gdzie my byliśmy ofiarami. Naturalne jest więc, że trzeba w ogóle dowiedzieć się, gdzie sprawdza ma OC i jaki jest numer jego polisy. Kiedy dojdzie do szkody, zaczynamy od spisania oświadczenia. Wskazujemy w nim dokładnie co się stało, podajemy dane pojazdów i kierowców. Do tego dane ewentualnych świadków, niezbędne numery telefonów oraz datę wraz z godziną zdarzenia. Zachęcamy także do udokumentowania całego zdarzenia zdjęciami. Spokojnie wystarczy tutaj aparat z telefonu komórkowego.

Oczywiście gotowe oświadczenie podpisują wszyscy uczestnicy zdarzenia, nie tylko sprawca, ale także ofiary. Powyższe nie jest potrzebne w sytuacji, gdy na miejsce wzywana jest Policja. Zajmie się ona sporządzeniem odpowiednich notatek i przekaże ofiarom wypadku dane firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Naturalnie wezwanie Policji zawsze wiąże się z mandatami i to niekoniecznie tylko dla sprawcy. Czasem przy drobnych stłuczkach, jeśli kierowcy potrafią się dogadać między sobą, lepiej nie wzywać patrolu. Nie ma zresztą takiego obowiązku prawnego chyba, że w wypadku ucierpieli ludzie.

Później nie pozostaje już nic innego, jak skontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Można to zrobić na przykład telefonicznie. Po zapoznaniu się ze sprawą ubezpieczyciel podejmuje decyzję o wypłacie odszkodowania. Przeciętny czas oczekiwania na załatwienie takiej sprawy to 30 dni.

Szkoda z polisy AC

Teraz czas na te ubezpieczenia komunikacyjne, które nie są obowiązkowe. W większości przypadków szkodę z polisy AC należy zgłosić niezwłocznie, po jej wykryciu. Kwestie te zawsze regulowane są przez zapisy OWU. Podpisując umowę należy więc koniecznie się z tym zapoznać. Niedotrzymanie terminu skutkuje brakiem możliwości ubiegania się o odszkodowanie.

Na przykład po kradzieży auta są firmy, które wymagają, aby dokonać zgłoszenia w czasie nie dłuższym, jak 12 czy 24 godziny od wykrycia szkody. Nieco więcej czasu najczęściej jest wtedy, gdy chodzi po prostu o jakiejś uszkodzenie auta. Szkodę można zgłosić na przykład telefonicznie, kontaktując się z centrum obsługi klienta firmy ubezpieczeniowej. Tutaj podobnie, jak w przypadku OC, sprawa będzie rozpatrzona i ubezpieczyciel podejmie decyzję o tym, czy wypłacać pieniądze i w jakiej wielkości.

Assistance – zgłoszenie chęci skorzystania z pomocy drogowej

W przypadku ubezpieczenia Assistance raczej większość osób będzie zgłaszało szkodę natychmiastowo. Statystyki pokazują, że te ubezpieczenia komunikacyjne najczęściej są wykorzystywane wtedy, gdy potrzebne jest odholowanie pojazdu lub dostarczenie paliwa na trasie.

Aby zgłosić problem z pojazdem należy standardowo zadzwonić do centrum obsługi klienta firmy ubezpieczeniowej. Zostaniemy poproszeni o podanie własnych danych oraz danych samochodu. Pracownik na pewno zapyta również, co się stało, a do tego poprosi o podanie chociaż orientacyjnej lokalizacji zdarzenia. Przed zadzwonieniem warto więc spojrzeć na mapę czy nawigację samochodową. Im precyzyjniej poda się miejsce, tym szybciej dotrze do nas pomoc drogowa.

To, co zostanie zaproponowane, zależy już od rodzaju zdarzenia i od potrzeb. Jeśli brakło paliwa, to pomoc drogowa po prostu dowiezie je na miejsce. Jeśli auto jest trwale unieruchomione to zostanie odholowane do warsztatu, a właściciel i pasażerowie otrzymają na przykład darmowy nocleg lub transport do miejsca swojego zamieszkania.

Zgłoszenie szkody z NNW

Niewątpliwie biorąc pod uwagę wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne, to NNW kojarzy się z największymi szkodami. Z tego pakietu ochrony korzysta się bowiem wtedy, gdy w wyniku wypadku doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie otrzyma także ewentualnie rodzina ubezpieczonego, jeśli w wyniku kolizji drogowej poniósł on śmierć.

Oczywiste jest tutaj to, że zgłoszenia NNW nie dokonuje się od razu po wypadku. Robimy to wtedy, gdy mamy już potwierdzoną diagnozę medyczną. Do zgłoszenia potrzebny będzie więc na przykład wypis ze szpitala, wyniki specjalistycznych badań czy recepty leków. W przypadku śmierci trzeba będzie pokazać naturalnie akt zgonu.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia komunikacyjnego?

W zasadzie w przypadku każdego ubezpieczenia (może za wyjątkiem NNW) na koszt wpływać będą stosunkowo podobne czynniki. Firmy biorą pod uwagę markę i model pojazdu, pojemność silnika, wiek, aktualny przebieg czy doświadczenie za kierownicą właściciela. W przypadku AC ważna będzie także aktualna wartość rynkowa pojazdu oraz to, czy ma on obecnie uszkodzenia albo był tuningowany. Ubezpieczalnia może także korzystać z policyjnych statystyk kradzieży. Niektóre auta znajdują się w tzw. grupie zwiększonego ryzyka i cena ich ubezpieczenia na pewno będzie wyższa. W przypadku Assistance bardzo duży wpływ na cenę będzie miał nie tylko wiek pojazdu, ale także prognozowany roczny przebieg. To ubezpieczenie komunikacyjne będzie przy tym bardzo kosztowne dla firm transportowych, w których pojazdy są intensywnie eksploatowane.

Tak naprawdę jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile będzie kosztowało konkretne ubezpieczenie komunikacyjne. Biorąc pod uwagę OC, bardzo często okazuje się, że rozbieżności w cenach pomiędzy firmami sięgają od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! Co ważne, zakres ochrony i suma ubezpieczeniowa dla OC są regulowane prawnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybierać więc polisę najtańszą z możliwych.

W przypadku Assistance, AC czy NNW sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Tu trzeba patrzeć nie tylko na cenę, ale także na zakres ochrony. Często tanie polisy oferują po prostu mizerną ochronę. Z drugiej jednak strony wysoka cena nie musi być jednoznaczna z doskonałą ochroną. Wiedza, doświadczenie i dokładna analiza rynku są podstawą znalezienie najlepszej oferty.

Co w takim razie zrobić, aby kupić ubezpieczenie komunikacyjne tanie i solidne jednocześnie?

Tanie ubezpieczenie komunikacyjne

Oblicz składkę OC/AC

To prostsze, niż może Ci się wydawać. Wszystko co musisz zrobić, to wypełnić poniższy formularz, co zajmie Ci maksymalnie kilka minut. W ten sposób przekazujesz nam wszystkie dane niezbędne do wyszukania w Twoim imieniu najlepszej oferty ubezpieczeniowej. Nie musisz nawet wychodzić z domu! Jesteśmy specjalistami w branży i prześwietlamy oferty wszystkich firm ubezpieczeniowych na rynku. Dopasowujemy pakiety do Twoich potrzeb i upewniamy się, że umowy nie zawierają żadnych błędów.

Ty nie musisz jednak nic robić. Krótko po wysłaniu formularza otrzymasz od nas odpowiedź z propozycjami atrakcyjnych polis. Jeśli zdecydujesz się na którąś, pomożemy w sfinalizowaniu wszystkich formalności. Nie czekaj więc dłużej, wypełnił formularz już dziś i skorzystaj z pomocy specjalistów.

Ubezpieczenie komunikacyjne opinie

Chciałbym podziękować Panu Andrzejowi za nieszablonowe podejście do mojego ubezpieczenia komunikacyjnego i moich pojazdów. Wszystko zostało załatwione profesjonalnie i po ludzku! A w dzisiejszych czasach i wielkich korporacjach człowiek czasem odbija się jak od ściany! Polecam wszystkim niezdecydowanym.
Ubezpieczenie komunikacyjne 2
Wojciech
Najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne na samochód jakie znalazłem w Internecie. Co więcej mogę dodać, w portfelu pieniądze mi się zgadzają i to jest dla mnie najważniejsze 🙂 Do tego szybkie załatwienie sprawy przez Internet, nie musiałem nigdzie chodzić.
Ubezpieczenie komunikacyjne 2
Wojtek