721 676 315 lub 534 460 198
2 lata ago · by · 0 comments

Ubezpieczenie motocykla i skutera

Jednoślady wyposażone w silnik są nieodłącznym elementem drogowego krajobrazu każdego roku, mniej więcej od pierwszych wiosennych promieni słońca aż do późnej jesieni, gdy w pogodzie zaczyna królować deszcz oraz niskie temperatury. Ponieważ jest to pojazd poruszający się po drogach publicznych, to naturalne jest, że właściciel ma obowiązek wykupić ubezpieczenie motocykla. To polisa OC identyczna, jak w przypadku posiadaczy aut osobowych, której koszt potrafi być jednak kilkukrotnie niższy. Dlaczego tak jest? Co wpływa na cenę oraz ile w ogóle trzeba zapłacić za taką polisę?

ubezpieczenie motocykla

Ubezpieczenie OC motocykla lub skutera

Wylicz składkę

Jeszcze kilka lat temu motocyklistów wcale nie było tak dużo na polskich drogach. Skupialiśmy się bardziej na skuterach, pojazdach z silnikami do 50 cm3, na które nie trzeba mieć uprawnień. Sytuacja zmieniła się parę lat temu po uaktualnieniu przepisów. Zgodnie z nowelizacją, uprawnienia do kategorii B zostały rozszerzone i motocyklami z silnikiem do 125 cm3 mogą kierować osoby, które po prostu mają prawo jazdy kategorii B. Nie trzeba już wyrabiać uprawnień kategorii A, czego efektem był szybki wzrost sprzedaży takich pojazdów.

Nie będziemy się tutaj jednak skupiać na statystykach związanych z tą sprzedażą, ale na polisach ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie motocykla może kosztować nawet zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie, kiedy za OC auta płacimy najczęściej minimum kilkaset złotych. Dlaczego tak się dzieje?

OC Motocykl 2021

Jednym z ważniejszych kryteriów, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele, jest to, czy pojazd wymaga uprawnień do kierowania, czy nie. Nie są one potrzebne na skutery i w efekcie tutaj OC może kosztować rocznie nawet dosłownie 40-50 zł, oczywiście zależnie od firmy.

Pojazdy z silnikami powyżej tej pojemności, ale do maksymalnie 125 cm3 są nieco droższe pod tym kątem, ale nadal spotkamy oferty, w których rocznie zapłacimy za OC mniej niż 100 zł.

Całość zamykają nam motocykle z silnikami o większej pojemności, dla których potrzebne jest już prawo jazdy kategorii A. Są to pojazdy trudniejsze w prowadzeniu i mocniejsze, przez co ubezpieczalnie liczą sobie za nie więcej. Nadal jednak ubezpieczenie motocykla nawet o dużej pojemności będzie nawet kilkukrotnie tańsze niż auta, biorąc pod uwagę ceny dla dokładnie tej samej osoby.

Najtańsze ubezpieczenie motocykla

Dawno temu utarliśmy sobie w głowach pewien stereotyp, który wręcz wmawia nam, że wszyscy motocykliści to prawdziwi wariaci drogowi, często powodujący wypadki, stanowiący tzw. grupę zwiększonego ryzyka. Nic bardziej mylnego. Statystyki stawiają jednak takich kierowców w dobrym świetle. Choć jest ich wielokrotnie mniej na drogach, to jednak powodują tak niewiele wypadków rocznie, że statystycznie rzecz biorąc, ryzyko kolizji z udziałem motocyklisty jest bardzo niskie.

Ryzyko jest najważniejszym parametrem, który firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę. To z tego powodu ubezpieczenie motocykla można kosztować od kilkudziesięciu, do zaledwie kilkuset złotych i to wyłącznie dla potężnych maszyn, za których kierownicą siedzą niedoświadczeni kierowcy.

Sprawdź też: Ubezpieczenie auta

Kara za brak ubezpieczenia motocykla

W poprzednim roku, kara dla właścicielów jednośladów, za brak ubezpieczenia wynosiła do 670zł. Pamiętajmy jednak o tym, że konsekwencje finansowe mogą być wyższe. Jeśli spowodujesz wypadek, będziesz musiał osobie poszkodowanej zapłacić z własnej gotówki. Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie osobom poszkodowanym, a następnie wystąpi do Ciebie o zwrot wypłaconej sumy. Łącznie w poprzednim roku do ubezpieczycieli z polis od odpowiedzialności cywilnej, zgłoszonych zostało niemalże 10 tysięcy roszczeń spowodowanych przez kierujących skuterem lub motocyklem. Nie ryzykuj, znajdź ofertę na najlepsze ubezpieczenie motocykla lub skutera z nami!

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla

Oczywiście nie istnieje jedna, złota reguła, która pozwoliłaby nam dokładnie uśrednić, ile może kosztować ubezpieczenie motocykla. Firmy standardowo biorą tutaj pod uwagę mnóstwo różnych aspektów, nawet takich jak miejsce zamieszkania,  pojemność silnika, wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą czy, uwaga, stan cywilny.

Ubezpieczenie motocykla online

Jeśli chcecie naprawdę tanio i pewnie ubezpieczyć swój jednoślad, najlepiej po prostu skontaktować się z nami. Zachęcamy do wypełnienia krótkiego formularza, po którego wysłaniu nasz pracownik szybko skontaktuje się telefonicznie. Wyszukamy najlepsze i najtańsze ubezpieczenie motocykla, doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania oraz przeprowadzimy przez cały proces zakupu.

ubezpieczenie motocykla ob 3

Dodatkowe ubezpieczenie dla motocyklów i skuterów

Oczywiście mamy na myśli Assistance motocyklowe. Wielu motocyklistów zastanawia się, czy warto wykupić takie dodatkowe ubezpieczenie. Podzielamy również pasję do jednośladów i jako specjaliści od ubezpieczeń, również rekomendujemy takie dodatkowe zabezpieczenie. Motocykl, podobnie jak samochód, również jest podatny na wszelkie zdarzenia losowe, takie jak złapanie gumy, brak paliwa, czy też po prostu usterkę motocykla. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie, właściciele i użytkownicy motocykli oraz skuterów mogą liczyć na kompleksową pomoc w zakresie Assistance drogowego. Zakres tego, co obejmuje Assistance motocyklowe często jest różne w zależności od konkretnego ubezpieczyciela. Najlepiej zgłosić się do nas oraz poinformować, na jakiej ochronie nam najbardziej zależy. Nasz agent przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie motocykla Assistance – co obejmuje

Jak wyżej wspominaliśmy, zakres ubezpieczenia zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Warto jednak dowiedzieć się, co może wchodzić w skład takiego dodatkowego ubezpieczenia. Nasi agenci zawsze podchodzą indywidualnie i dopasowują ofertę według preferencji oraz potrzeb naszych klientów. Niemniej jednak ubezpieczenie motocyklowe na zdarzenia losowe, może obejmować między innymi:

Naprawę motocykla na miejscu zdarzenia

Holowanie do serwisu lub ASO

Dowóz paliwa (kiedy zabraknie nam na drodze)

Holowanie (od 150km do bez limitu)

Pojazd zastępczy

Parking

Hotel

Ubezpieczenie jednośladu można w razie czego rozszerzyć w każdym momencie. Jeśli chcesz na razie załatwić jedynie podstawowe ubezpieczenie swojego motocykla lub skutera, a w przyszłości mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia to od razu mówimy, że w razie czego nie ma takiego problemu. Składka Twojej polisy nie ulegnie zmianie.

Tanie OC motocykla z Ubezpieczamy24

Masz dość przepłacania za składki OC? Jeszcze raz gorąco zapraszamy do wypełnienia formularza na naszej stronie i obliczenia składki ubezpieczenia. Nasi agenci, indywidualnie dopasują ofertę wedle Twoich preferencji, przeanalizujemy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe i znajdziemy najlepszą ofertę. Swoją polisę OC otrzymasz na maila.

Comments

Not found any comments yet.

Leave a reply

Your email address will not be published, and your website url is not required.