Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie motocykla ob 1

Ubezpieczenie motocykla i skutera

Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe dla każdego posiadacza jednośladu. Ubezpieczenie OC chroni właściciela, jak i użytkowników, którzy mogą ucierpieć w ewentualnym wypadku drogowym.

Oferujemy atrakcyjny pakiet ubezpieczeń na motocykl i skuter. Oblicz składkę OC przez Internet w kilka minut i zobacz, ile możesz zaoszczędzić kupując ubezpieczenie motocykla lub skuteru z pomocą Ubezpieczamy24.com!

5/5

Dziękuje Panu Maciejowi za pomoc w wynegocjowaniu najlepszej polisy na ubezpieczenie motocykla. Mam ich kilka, więc pomimo niezbyt dużej składki, co roku zostaje w mojej kieszeni o wiele więcej pieniędzy. 

Wiesław z Cycle Group

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

W porównaniu do np. samochodów osobowych, wysokość składek na ubezpieczenia motocykli w większości przypadków są dużo niższe. W efekcie unikanie tej opłaty jest zwyczajnie nieopłacalne.

Brak OC to nie tylko ryzyko otrzymania kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która może być bardzo dotkliwa. Jeśli osoba kierująca nieubezpieczonym jednośladem będzie sprawcą wypadku, wszelkie wyrządzone szkody będzie musiała pokryć z własnej kieszeni.

Oczywiście nie istnieje jedna, złota reguła, która pozwoliłaby nam dokładnie uśrednić, ile może kosztować ubezpieczenie motocykla. Firmy standardowo biorą tutaj pod uwagę mnóstwo różnych aspektów, nawet takich jak miejsce zamieszkania,  pojemność silnika, wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą czy, uwaga, stan cywilny.

Możemy jednak przyjąć pewne hipotetyczne stawki, np. korzystając z kalkulatora ubezpieczeń, sprawdziliśmy przykładowe stawki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Przyjęliśmy, że ubezpieczający się właściciel motocykla ma 35 lat i mieszka na terenie Krakowa. Ma 5-letnią Yamahę, bezszkodową historię od przynajmniej 5 lat i posiada prawo jazdy od 15 lat. Ile taka osoba musiałaby zapłacić za ubezpieczenie motocykla? 

Najniższa stawka to 300 zł i taką ofertę zaproponowało Generali. W przypadku wyboru propozycji firmy Uniqua byłoby to 462 zł, natomiast 513 u ubezpieczyciela Proama. W rzeczywistości, jesteśmy w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki ubezpieczenia. 

Co wpływa na ubezpieczenie motocykla?

Każda firma ubezpieczeniowa stosuje własne kryteria wyliczania jej wartości. Czynników mogących mieć wpływ na cenę ubezpieczenia OC motocykla jest wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć:

Jednocześnie pamiętaj, że niestety w przypadku ubezpieczeń motocykli mamy mniejszą konkurencję i, co za tym idzie, trudniej znaleźć dobrą ofertę. Z czego to wynika? Jak pokazują statystyki, w roku 2018 w Polsce zarejestrowanych było ponad 23 milionów samochodów osobowych. Jednocześnie liczba motocykli nie przekraczała wtedy 1,5 miliona. Zainteresowanie jest wielokrotnie niższe, a więc i propozycji ubezpieczeń jest wiele mniej.

To najlepszy dowód na to, że warto skorzystać z naszej pomocy, aby dokładnie prześwietlić rynek i wybrać najbardziej, korzystną ofertę OC na motocykl.

Ubezpieczenie motocykla online

Jeśli chcecie naprawdę tanio i pewnie ubezpieczyć swój jednoślad, najlepiej po prostu skontaktować się z nami. Zachęcamy do wypełnienia krótkiego formularza, po którego wysłaniu nasz pracownik szybko skontaktuje się telefonicznie. Wyszukamy najlepsze i najtańsze ubezpieczenie motocykla, doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania oraz przeprowadzimy przez cały proces zakupu.

Jednoślady wyposażone w silnik są nieodłącznym elementem drogowego krajobrazu każdego roku, mniej więcej od pierwszych wiosennych promieni słońca aż do późnej jesieni, gdy w pogodzie zaczyna królować deszcz oraz niskie temperatury. Ponieważ jest to pojazd poruszający się po drogach publicznych, to naturalne jest, że właściciel ma obowiązek wykupić ubezpieczenie motocykla. To polisa OC identyczna, jak w przypadku posiadaczy aut osobowych, której koszt potrafi być jednak kilkukrotnie niższy. Dlaczego tak jest? Co wpływa na cenę oraz ile w ogóle trzeba zapłacić za taką polisę?

Ubezpieczenie OC motocykla lub skutera

Jeszcze kilka lat temu motocyklistów wcale nie było tak dużo na polskich drogach. Skupialiśmy się bardziej na skuterach, pojazdach z silnikami do 50 cm3, na które nie trzeba mieć uprawnień. Sytuacja zmieniła się parę lat temu po uaktualnieniu przepisów. Zgodnie z nowelizacją, uprawnienia do kategorii B zostały rozszerzone i motocyklami z silnikiem do 125 cm3 mogą kierować osoby, które po prostu mają prawo jazdy kategorii B. Nie trzeba już wyrabiać uprawnień kategorii A, czego efektem był szybki wzrost sprzedaży takich pojazdów.

Nie będziemy się tutaj jednak skupiać na statystykach związanych z tą sprzedażą, ale na polisach ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie motocykla może kosztować nawet zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie, kiedy za OC auta płacimy najczęściej minimum kilkaset złotych. Dlaczego tak się dzieje?

OC Motocykl 2021 - przykładowe stawki

Jednym z ważniejszych kryteriów, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele, jest to, czy pojazd wymaga uprawnień do kierowania, czy nie. Nie są one potrzebne na skutery i w efekcie tutaj OC może kosztować rocznie nawet dosłownie 40-50 zł, oczywiście zależnie od firmy.

Pojazdy z silnikami powyżej tej pojemności, ale do maksymalnie 125 cm3 są nieco droższe pod tym kątem, ale nadal spotkamy oferty, w których rocznie zapłacimy za OC mniej niż 100 zł.

Całość zamykają nam motocykle z silnikami o większej pojemności, dla których potrzebne jest już prawo jazdy kategorii A. Są to pojazdy trudniejsze w prowadzeniu i mocniejsze, przez co ubezpieczalnie liczą sobie za nie więcej. Nadal jednak ubezpieczenie motocykla nawet o dużej pojemności będzie nawet kilkukrotnie tańsze niż auta, biorąc pod uwagę ceny dla dokładnie tej samej osoby.

Najtańsze ubezpieczenie motocykla

Dawno temu utarliśmy sobie w głowach pewien stereotyp, który wręcz wmawia nam, że wszyscy motocykliści to prawdziwi wariaci drogowi, często powodujący wypadki, stanowiący tzw. grupę zwiększonego ryzyka. Nic bardziej mylnego. Statystyki stawiają jednak takich kierowców w dobrym świetle. Choć jest ich wielokrotnie mniej na drogach, to jednak powodują tak niewiele wypadków rocznie, że statystycznie rzecz biorąc, ryzyko kolizji z udziałem motocyklisty jest bardzo niskie.

Ryzyko jest najważniejszym parametrem, który firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę. To z tego powodu ubezpieczenie motocykla można kosztować od kilkudziesięciu, do zaledwie kilkuset złotych i to wyłącznie dla potężnych maszyn, za których kierownicą siedzą niedoświadczeni kierowcy.

Jak kupić ubezpieczenie motocykla i gdzie zrobić to najkorzystniej?

Musisz kupić obowiązkowe OC na swój motocykl? W przypadku tego ubezpieczenie tak naprawdę największe znaczenie ma cena. Zakres ochrony jest tutaj regulowany prawnie, a więc spokojnie możesz decydować się na te oferty, które aktualnie są najtańsze.

Sytuacja zmienia się w momencie chęci zakupu Auto Casco. Tutaj każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala warunki ubezpieczenia, dlatego przed podpisaniem umowy, musisz dobrze się z nimi zapoznać. Wysokość składki jest oczywiście ważna, ale najważniejsze jest to, abyś dobrał zakres ochrony do własnych potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest więc prześledzenie możliwie największej liczby ofert z rynku. Im rzetelniej to zrobisz, tym większą masz pewność wyboru najlepszego rozwiązania.

Z pomocą przyjdzie Ci kalkulator ubezpieczeń, który znajdziesz na stronie Ubezpieczamy24.com. Gdy z niego skorzystasz, zespół specjalistów przygotuje dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert polis OC lub AC na motocykl, które będą idealnie dopasowane do potrzeb.

Kara za brak ubezpieczenia motocykla

W poprzednim roku, kara dla właścicielów jednośladów, za brak ubezpieczenia wynosiła do 670zł. Pamiętajmy jednak o tym, że konsekwencje finansowe mogą być wyższe. Jeśli spowodujesz wypadek, będziesz musiał osobie poszkodowanej zapłacić z własnej gotówki. Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie osobom poszkodowanym, a następnie wystąpi do Ciebie o zwrot wypłaconej sumy. Łącznie w poprzednim roku do ubezpieczycieli z polis od odpowiedzialności cywilnej, zgłoszonych zostało niemalże 10 tysięcy roszczeń spowodowanych przez kierujących skuterem lub motocyklem. Nie ryzykuj, znajdź ofertę na najlepsze ubezpieczenie motocykla lub skutera z nami!

Ubezpieczenie motocykla - na co należy zwrócić uwagę?

W przypadku OC jego zakres, w tym przede wszystkim sumy ubezpieczeniowe, są normowane przez ustawę. W efekcie niezależnie od ceny takiej polisy i firmy, w której się ją wykupi, ochrona zawsze będzie taka sama.

Sytuacja zmienia się w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, takich jak AC, Assistance czy NNW. Tutaj już trzeba zwracać uwagę na szczegóły warunków podpisania umowy. Mogą pojawiać się różne limity kilometrów (dla Assistance), odmienne sumy ubezpieczeniowe, różne wyłączenia zdejmujące odpowiedzialność z ubezpieczyciela i wiele więcej.

Dodatkowe ubezpieczenie dla motocyklów i skuterów

Oczywiście mamy na myśli Assistance motocyklowe. Wielu motocyklistów zastanawia się, czy warto wykupić takie dodatkowe ubezpieczenie. Podzielamy również pasję do jednośladów i jako specjaliści od ubezpieczeń, również rekomendujemy takie dodatkowe zabezpieczenie. Motocykl, podobnie jak samochód, również jest podatny na wszelkie zdarzenia losowe, takie jak złapanie gumy, brak paliwa, czy też po prostu usterkę motocykla. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie, właściciele i użytkownicy motocykli oraz skuterów mogą liczyć na kompleksową pomoc w zakresie Assistance drogowego. Zakres tego, co obejmuje Assistance motocyklowe często jest różne w zależności od konkretnego ubezpieczyciela. Najlepiej zgłosić się do nas oraz poinformować, na jakiej ochronie nam najbardziej zależy. Nasz agent przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie motocykla Assistance – co obejmuje

Jak wyżej wspominaliśmy, zakres ubezpieczenia zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Warto jednak dowiedzieć się, co może wchodzić w skład takiego dodatkowego ubezpieczenia. Nasi agenci zawsze podchodzą indywidualnie i dopasowują ofertę według preferencji oraz potrzeb naszych klientów. Niemniej jednak ubezpieczenie motocyklowe na zdarzenia losowe, może obejmować między innymi:

Naprawę motocykla na miejscu zdarzenia
Holowanie do serwisu lub ASO
Dowóz paliwa (kiedy zabraknie nam na drodze)
Holowanie (od 150km do bez limitu)
Pojazd zastępczy
Parking
Hotel

Ubezpieczenie jednośladu można w razie czego rozszerzyć w każdym momencie. Jeśli chcesz na razie załatwić jedynie podstawowe ubezpieczenie swojego motocykla lub skutera, a w przyszłości mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia to od razu mówimy, że w razie czego nie ma takiego problemu. Składka Twojej polisy nie ulegnie zmianie.

Tanie OC motocykla z Ubezpieczamy24

Masz dość przepłacania za składki OC? Jeszcze raz gorąco zapraszamy do wypełnienia formularza na naszej stronie i obliczenia składki ubezpieczenia. Nasi agenci, indywidualnie dopasują ofertę wedle Twoich preferencji, przeanalizujemy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe i znajdziemy najlepszą ofertę. Swoją polisę OC otrzymasz na maila.

Ubezpieczenie motocykla - FAQ

Masz pytania związane z ubezpieczeniami dla właścicieli motocykli? Poniżej znajdziesz krótkie FAQ, które z pewnością rozwieje wiele Twoich wątpliwości.

Co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie OC motocykla?

Tak naprawdę każdy ubezpieczyciel stosuje indywidualne kryteria oceny ryzyka podpisania umowy z konkretną osobą. Ich analiza służy właśnie do wyliczenia wysokości składki. Czynników może być więc wiele, ale pośród najważniejszych, często pojawiających się, należy wymienić:

  • marka oraz model jednośladu – niektóre marki są obarczone większym ryzykiem kolizji drogowej, dane te są pobierane z baz Policji dotyczących statystyk wypadków,
  • pojemność silnika – im większa, tym niestety wyższa będzie składka za OC,
  • rok produkcji motocykla – wychodzi się tutaj z założenia, że im pojazd starszy, tym bardziej podatny na usterki, które mogą przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji na drodze,
  • planowany przebieg – zazwyczaj trzeba podać szacowany przebieg w najbliższym roku, oczywiście im większy, tym wyższa będzie składka,
  • przeznaczenie motocykla – czasem jednoślad służy nie tylko do celów prywatnych, ale i służbowych czy nawet przeznaczony jest na wynajem.

Chcesz obniżyć składkę za OC? Bezszkodowa jazda na pewno się do tego przyczyni, ale dobrym pomysłem jest kupowanie ubezpieczeń w pakietach. Wybierając np. OC i AC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym często można liczyć na spore rabaty.

Czy brak prawa jazdy uniemożliwia ubezpieczenie motocykla?

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd, w tym motocykl, musi mieć aktualną polisę OC. Przy podpisywaniu umowy będziesz musiał wskazać głównego kierowcę, a więc brak prawa jazdy teoretycznie stanowi przeszkodę. W takiej sytuacji niestety będziesz musiał podać jakąś osobę. Może to być na przykład ktoś z rodziny czy dobry znajomy.

Przestrzegamy jednak przed zatajaniem tego, kto faktycznie będzie prowadził jednoślad. Częstą praktyką jest podawanie np. starszej osoby z pełnymi składkami, a w rzeczywistości motocyklem jeździ ktoś mający mniej, niż 25 lat. Ubezpieczyciele wymagają podania informacji, czy kierowca jest młody. Gdy tego nie zrobisz, a osoba ta spowoduje wypadek, może to być podstawą do niewypłacenia odszkodowania!

Czy za brak OC na motocykl można dostać karę?

Jak najbardziej tak i jest ona dotkliwa! W roku 2021 wynosi:

– 190 zł przy braku OC do 3 dni,

– 470 zł przy braku OC od 4 do 14 dni,

– 930 zł jeśli ubezpieczenia nie ma powyżej 2 tygodni.

Pamiętaj, że powyższe kary uzależnione są od aktualnej pensji minimalnej w Polsce, a więc regularnie rosną. Co ważne, dziś uniknięcie jej jest praktycznie niemożliwe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nieustannie analizuje bazy danych i kara „spóźnialskich”.

Jednak powyższe kary mogą być dopiero początkiem naprawdę poważnych problemów. Jeśli będziesz jeździł motocyklem bez OC i spowodujesz wypadek, zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Koszty likwidacji szkód pokryjesz z własnej kieszeni!

Czy można uniknąć kary za brak OC motocykla?

Zgodnie z prawem po otrzymaniu kary za brak OC od UFG możesz się oczywiście odwoływać. Pamiętaj, że zdarzają się sytuacje omyłkowego jej nałożenia, wynikającego np. z błędnych informacji przesłanych przez ubezpieczyciela. Jednak nawet gdy tak się nie stało, masz jeszcze kilka możliwości:

– musisz udowodnić, że w okresie, którego dotyczy kara, miałeś polisę OC, najlepiej dostarczając jej kopię (jeśli jej nie posiadasz, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela po odpowiedni dokument potwierdzający),

– udokumentowanie, że motocykl został sprzedany lub np. zezłomowany i w okresie, którego dotyczy kara, nie byłeś już jego właścicielem (dotyczy to także ewentualnej kradzieży),

– jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, może to być argument za anulowaniem kary, gdyż po prostu nie było Cię stać na wykupienie OC (w takiej sytuacji często podejmowana jest decyzja o zmniejszeniu kary lub rozłożeniu jej na raty).

Krótkoterminowe ubezpieczenie motocykla - czy to możliwe?

Istnieją polisy OC zawierane tylko na miesiąc i dotyczą również motocykli. Jednak można je wykupić tylko w określonych przypadkach, czyli gdy jednoślad:

– jest zarejestrowany jedynie czasowo,

– został zarejestrowany poza granicami Polski bez OC i jest przywożony na teren naszego kraju,

– ma status pojazdu historycznego lub zabytkowego,

– znajduje się w ofercie sprzedaży komisu.

Pamiętaj, ze pojęcia motocykla historycznego i zabytkowego nie są równoważne!

Jak ubezpieczyć zabytkowy motocykl?

To faktycznie istotny problem, gdyż niewiele firm ubezpieczeniowych ma oferty przygotowane dla właścicieli takich jednośladów. Obecnie jedną z lepszych propozycji ma Compensa, co jest efektem jej wynegocjowania ze związkiem PZM. Jego członkowie mogą liczyć na dodatkową zniżkę, a do tego sam ubezpieczyciel oferuje możliwość obniżenia składki nawet o 70%, oczywiście za bezszkodową jazdę.

Sprawdź też naszą ofertę na: