Ubezpieczamy24.com

Ile kosztuje AC? Od czego zależy cena polisy za autocasco?

Choć autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, to jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Powinni o nim pomyśleć szczególnie właściciele droższych lub nowszych aut. Przydaje się także kierowcom mieszkającym na terenie dużych aglomeracji, gdzie ryzyko kolizji czy aktu wandalizmu na aucie jest dużo większe. Czym dokładnie jest auto casco, ile kosztuje AC i jak wybrać to najlepsze? Sprawdź już teraz!

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

Zgodnie z polskimi przepisami każdy właściciel samochodu musi co roku kupować polisę OC. Ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, gdyż chroni innych uczestników ruchu przed błędami kierowcy. Oznacza to, że osoba ubezpieczona nigdy nie będzie mogła skorzystać ze swojej polisy. Jeśli doprowadzi do wypadku, to właśnie z niej zostaną pokryte szkody na ludziach i mieniu wszystkich jego uczestników.

W przypadku autocasco, czyli AC, sytuacja jest odwrotna. Kierowca ubezpiecza tutaj własny pojazd nie tylko w ramach ochrony przed własnymi błędami, ale także działaniem innych. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli na parkingu pod marketem ktoś zarysuje Ci auto i ucieknie, nie musisz naprawiać szkody z własnej kieszeni – pokryje ją AC. To samo dotyczy wybicia szyby, kradzieży elementów wyposażenia pojazdu czy nawet samego auta. Co więcej, AC chroni również na wypadek pożaru. Nowoczesne pojazdy są coraz bardziej naszpikowane elektroniką, a to niestety sprzyja samozapłonom.

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, choć z pewnością warto je posiadać, tym bardziej, jeśli użytkujemy droższy pojazd. O tym, w dalszej części naszego artykułu.

Czy warto kupić AC?

To, czy warto kupić ubezpieczenie AC zależy najczęściej od wartości pojazdu. Jeśli auto np. doszczętnie się spali, firma ubezpieczeniowa będzie musiał pokryć pełną stratę. Z drugiej jednak strony pamiętaj, ile możesz w takiej sytuacji stracić. Masz ledwo roczny samochód, który w wyniku wypadku nadaje się już tylko do kasacji. Jeśli sam byłeś sprawcą wypadku, stracisz ogromne pieniądze, gdyż z OC nie dostaniesz ani grosza.

Ubezpieczeniem AC powinni zainteresować się również właściciele droższych lub nowszych aut mieszkający w dużych miastach. Kradzieże, obcierki parkingowe, drobne stłuczki i akty wandalizmu…to niestety codzienność w takich miejscach. Dzięki autocasco oszczędzisz dużo pieniędzy, gdyż za tego typu szkody zapłaci ubezpieczyciel. Polisa AC faktycznie nie będzie opłacalna w przypadku starszych aut. Wiele firm ubezpieczeniowych stosuje nawet limity wieku, powyżej którego po prostu nie sprzedaje ubezpieczeń. 

koszt ac

W przypadku starszych pojazdów nad AC powinni zastanowić się jednak właściciel aut zabytkowych lub bardzo rzadkich. Tutaj nawet najdrobniejsza, niepozorna szkoda może oznaczać ogromne straty. Firmy ubezpieczeniowe mają specjalne oferty, dedykowane właśnie właścicielom takich samochodów.

Czy ubezpieczenie AC jest drogie?

Mając wieloletnie doświadczenie w branży, niestety z zaniepokojeniem patrzymy na nieustanne szerzenie się mitu o tym, że AC jest bardzo kosztowne. Wielu kierowców tak uważa, unikając tych polis jak ognia. Niestety mało kto na chłodno kalkuluje te ceny. Obecnie nowe, a nawet kilkuletnie, auta kosztują dziesiątki tysięcy złotych. Wystarczy odrobina pecha, aby w wyniku wypadku doszło do szkody całkowitej.

Wtedy szybko okazuje się, że kilkaset złotych rocznej składki AC jest niczym w stosunku do tego, ile można by stracić bez tej ochrony. Mało tego, również części są obecnie niesłychanie kosztowne. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile kosztuje przedni reflektor lub boczne lusterko do Twojego prawie nowego samochodu? Sprawdź koniecznie, bo może okazać się, że to koszt kilku tysięcy złotych!

Autocasco pokryje takie szkody, co jest kolejnym dowodem na to, że przekonanie o wysokich kosztach AC jest tylko mitem.

Jak szybko znaleźć najlepsze ubezpieczenie AC?

Niestety w przypadku tych polis trzeba wykazać się sporym zaangażowaniem podczas poszukiwania oferty. Nie jest to tak proste, jak przy OC, gdzie wystarczy wybrać najtańszą opcję. W AC zakres ochrony nie jest regulowany prawnie i każda firma może ustalać go samodzielnie. Co więcej, podstawowa ochrona może być rozszerzana o różne pakiety. To np. ubezpieczenie związane z działalnością dzikich zwierząt, od zalania na skutek powodzi, przebicia opon czy uszkodzenia szyb.

Tak naprawdę więc autocasco niejako dobierasz pod własne potrzeby. Podejdź do tego poważnie i dokładnie zapoznaj się z interesującą Cię ofertą, aby odpowiednio chronić swoje auto. Ważne, aby polisa OC dostosowana była przede wszystkim do Twoich potrzeb.

Kalkulator AC

Naturalnie pamiętaj, że im wyższa ochrona ubezpieczeniowa w ramach AC, tym droższa będzie sama polisa. Jeśli chcesz szybko znaleźć najlepszą opcję, już dziś skorzystaj z naszego kalkulatora. Przygotowaliśmy dla Ciebie funkcjonalne narzędzie, z którego pomocą bardzo szybko porównasz ze sobą wiele ofert. Nasze narzędzie korzysta z baz danych największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Jego przejrzystość sprawia, że znalezione oferty bardzo szybko porównasz pod kątem ceny oraz zakresu ochrony.

Sprawdź też: Ubezpieczenie motocykla i skutera

Co wpływa na cenę AC?

Polisa polisie nierówna, co jest oczywiste, gdyż autocasco to bardzo indywidualne ubezpieczenie. To, ile kosztuje AC zależy więc od wielu czynników, w tym oczywiście od zakresu ochrony. 

co wpływa na koszt ac

Sprawdź najważniejsze elementy wpływające na to, ile kosztuje AC:

aktualną wartość rynkową pojazdu,

rocznik auta oraz aktualny przebieg,

ilość szkód z AC w ostatni 5 latach.

markę oraz model samochodu,

miejsce parkowania (ulica lub niestrzeżony parking podnoszą koszty),

Nie można zapominać o wieku właściciela i wszystkich kierowców regularnie korzystających z auta. Osoby młode lub mające prawo jazdy od niedawna muszą liczyć się z wyższymi cenami.

Pamiętaj także, że niektóre modele samochodów mogą okazać się całkiem kosztowne w ubezpieczeniu. Firmy sprzedające AC bazują na statystykach policyjnych. Są auta szczególnie często padające łupem złodziei. Jeśli masz taki model, niestety jego ubezpieczenie będzie sporo droższe.

Nie zapominaj przy tym o miejscu rejestracji pojazdu. Tutaj sytuacja jest podobna jak w OC. Przy tym samym samochodzie za AC na pewno mniej zapłaci mieszkaniec małego miasteczka niż ogromnej metropolii.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

W Polsce każdego roku prowadzi się różne badania statystyczne ukazujące średnie koszty wykupienia ubezpieczenia AC. W ostatnich latach kwota ta nie ulega istotnym zmianom. Osoby decydujące się na AC w naszym kraju średnio płacą za nie około 800 zł. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że nierzadko samo OC może kosztować dużo więcej. Dotyczy to oczywiście polis w podstawowym zakresie, które zapewniają ochronę np. na wypadek kradzieży.

Czy faktycznie można za tyle kupić AC? Postanowiliśmy to sprawdzić, korzystając z naszego kalkulatora i biorąc do wyliczenia typowe auto, jakim porusza się wielu Polaków. Mamy tutaj na myśli Golfa 6-generacji z roku 2011. Auto to ma już 9 lat i jest warte na wolnym rynku około 20 tysięcy złotych. Wybraliśmy typowy silnik benzynowy o pojemności 1.6. Naszym przykładowym właścicielem auta stał się mieszkaniec Warszawy w wieku 33 lat, który nigdy nie kupował AC. Ma on jednak prawo jazdy już od wielu lat. Ile taka osoba zapłaciłaby za AC?

Okazuje się, że 800 zł nie było na wyrost, gdyż w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych są to kwoty poniżej lub lekko powyżej tej kwoty. Z drugiej strony naszym oczom ukazało się kilka opcji ubezpieczenia za ponad 1000 zł, nawet 1500 zł! To prawie dwukrotnie więcej, co jest najlepszym dowodem na to, że oferty ubezpieczeń AC trzeba wybrać z najlepsza towarzystwa. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę na ubezpieczenie AC!

Oblicz, ile kosztuje AC dla Twojego pojazdu

Jesteś właścicielem stosunkowo nowego lub po prostu drogiego samochodu? Nie ryzykuj – ubezpiecz pojazd na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Wspomniana przez nas wyżej kwota 800 zł jest uśredniona dla całego kraju, a więc bardzo możliwe, że za swoje auto zapłacisz mniej! 

Przekonaj się o tym już dziś – skorzystaj z naszego profesjonalnego kalkulatora. Wypełnij formularz, podaj najważniejsze dane i zapoznaj się z zestawieniem. Prezentujemy oferty od najlepszych, najbardziej cenionych firm ubezpieczeniowych. Szybko zapoznasz się ze szczegółami polis oraz ich cenami, dopasowując AC do swoich potrzeb i możliwości portfela. Sprawdź sam, jakie to proste!

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *