Ubezpieczenie samochodu w leasingu
Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody bardzo często decydują się na ich leasingowanie. Leasing samochodu umożliwia użytkowanie nowego samochodu w ramach ustalonej comiesięcznej raty. Pomimo, że nie jesteś właścicielem pojazdu, to samochód w leasingu masz obowiązek ubezpieczyć. Jeśli nie ubezpieczysz pojazdu na własną rękę, to firma leasingowa wypełni zobowiązanie za Ciebie, z góry narzucając dane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Często firmy leasingowe podczas zawierania umowy leasingu, oferują ubezpieczenia samochodu w partnerskiej firmie ubezpieczeniowej – warto zawsze rozejrzeć się za alternatywą, ponieważ możesz w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Sam się przekonaj. Wypełnij formularz i sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu.
Dlaczego warto ubezpieczyć samochód w leasingu z naszą pomocą?
Jeśli szukasz najtańszej i najlepszej oferty na ubezpieczenie auta w leasingu, to koniecznie skorzystaj z naszej oferty.
Wybierzemy najlepsze ubezpieczenie
Porównamy oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wynegocjujemy w Twoim imieniu najlepsze warunki. Dostarczymy również wszystkie niezbędne dokumenty do firmy leasingowej.
Wygodne płatności online i zdalne załatwienie formalności
Firmy leasingowe nie wymagają osobistego stawiennictwa, przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia. Wszystko możemy załatwić całkowicie online.
Szybko i korzystnie ubezpieczysz swój samochód w leasingu
Ofertę na ubezpieczenie OC i AC + ew. Assistance + NNW, otrzymasz do 24h, po wypełnieniu naszego formularza. Warto rozejrzeć się za korzystniejszą ofertą ubezpieczenia - w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze!
Leasing to najpopularniejsza forma finansowania
Choć dzięki leasingowi możesz uniknąć spłacania całkowitej wartości pojazdu, tak nadal musisz go ubezpieczyć. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie, w odniesieniu do ubezpieczenia samochodu w leasingu.
Czy warto ubezpieczać leasingowane auto na własną rękę?
Niewątpliwie pozostawienie kwestii ubezpieczenia samochodu leasingodawcy jest bardzo wygodne. Po prostu podpisujesz umowę leasingową i płacisz comiesięczną kwotę, w której już znajdują się opłaty związane z polisami. Jednak pamiętaj, że wygoda często nie idzie w parze z oszczędnością pieniędzy. Jeśli zależy Ci na tym, aby koszt samochodu w leasingu był możliwie najtańszy, powinieneś na własną rękę znaleźć dobre ubezpieczenie samochodu.
Leasingodawcy zwykle współpracują z garstką firm ubezpieczeniowych. W efekcie, jeśli dobrze przeanalizujesz rynek, jest duża szansa na to, że znajdziesz ubezpieczenie auta w leasingu nawet kilka tysięcy złotych tańsze od tego, jakie zostało Ci zaproponowane. Im więcej pojazdów leasingujesz, tym więcej możesz zaoszczędzić tylko na tym, że sam wybierzesz polisę.
Zdecydowanie warto podjąć próbę ubezpieczenia leasingowanego auta na własną rękę. Aby zapoznać się z ofertami, najlepiej skorzystać z usług specjalistów. Wypełnij formularz i poczekaj na kontakt doradcy. Otrzymasz zestawienie najlepszych i jednocześnie niedrogich ubezpieczeń, które będą dopasowane do Twoich potrzeb.
Zakup ubezpieczenia u leasingodawcy – czy to się opłaca?
Firmy leasingowe z reguły przy udzielaniu finansowania, oferują również konkretną ofertę na ubezpieczenie samochodu w leasingu. Najczęściej jednak, nie są to korzystne oferty. Firma leasingowa współpracuje maksymalnie z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dla posiadacza samochodu w leasingu, oznacza to niewielki wybór, a przy tym i duży wydatek.
Leasingodawcy często oferują również korzystną składkę na start, przy podpisaniu umowy, aby przy kolejnym przedłużeniu stawkę za polisę podnieść nawet dwukrotnie. Zalecamy, aby przed podpisaniem umowy o ubezpieczenie, sprawdzić, jak składka będzie się zmieniała w trakcie trwania umowy leasingu.
Na szczęście, rzadko która firma leasingowa, nie pozwala na samodzielny zakup polisy w wybranym przez siebie towarzystwie. Niektóre firmy leasingowe wymagają dodatkowych dokumentów, ale z reguły bez problemu kompleksowo załatwi to za nas każdy agent ubezpieczeniowy.
Polecam serdecznie, jeden z nielicznych ubezpieczycieli, do których jeszcze mam zaufanie. Korzystam z ich usług od kilku lat, nie miałem żadnych problemów, a przy tym moja firma zaoszczędziła wiele pieniędzy.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu online
Raty leasingowe z reguły nie są niskie, więc warto nieco zaoszczędzić na ubezpieczeniu pojazdu. Wypełnij poniższy formularz, ofertę ubezpieczenia otrzymasz w przeciągu 24h.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jakie polisy są obowiązkowe?
Ponieważ zwykle umową leasingu obejmowane są nowe samochody, samo ubezpieczenie OC dla nich to za mało. Jest obowiązkowe, ale leasingodawca na pewno będzie chciał, aby leasingobiorca wykupił polisę AC, czyli Auto Casco. Możesz spotkać się także z sytuacją, w której to skorzystanie z oferty leasingowej będzie uwarunkowane koniecznością zakupu NNW oraz Assistance.
W przypadku leasingu nowych pojazdów, ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia AC z reguły są zawsze obowiązkowe. Drugie z tych ubezpieczeń jest zrozumiałe z punktu widzenia interesów leasingodawcy. Przekazuje on bowiem leasingobiorcy majątek o bardzo dużej wartości. Dzięki Auto Casco jest on zabezpieczony na wypadek uszkodzenia czy nawet całkowitego zniszczenia.
Leasing to najpopularniejsza forma finansowania
Samo wykupienie ubezpieczeń wymaganych przez leasingodawcę to często za mało, aby sprostać jego oczekiwaniom. Firmy udzielające tego finansowania często oczekują jeszcze konkretnego zakresu ochrony w ramach każdej z polis, które zwykle wygląda następująco:
Ubezpieczenie OC
Zakres ubezpieczenia OC, zawsze jest taki sam.
Ubezpieczenie AC
Brak udziału własnego w usuwaniu szkody oraz naprawa realizowana wyłącznie w ASO, z wykorzystaniem oryginalnych części.
Assistance
Brak limitów w zakresie holowania auta zepsutego lub powypadkowego oraz obowiązywanie ochrony zarówno na terenie Polski, jak i poza nią,
Ubezpieczenie NNW
Odszkodowanie nie tylko w przypadku śmierci ubezpieczonego, ale także uszczerbku na jego zdrowiu (w standardzie nigdy tego nie ma, dlatego konieczna jest dopłata do tej ochrony.
Prawda jest taka, że leasingodawcy zwykle oczekują praktycznie maksymalnego zakresu ochrony w powyższych ubezpieczeniach. To niestety winduje cenę tych polis, dlatego zdecydowanie warto prześledzić rynek i ubezpieczyć leasingowany samochód na własną rękę.
Najlepsze oferty na ubezpieczenie samochodu w leasingu możesz znaleźć już teraz – po prostu wypełnij formularz na stronie.
Ubezpieczenie GAP dla leasingowanego auta – czym jest?
Polisy GAP są przeznaczone dla leasingobiorców, chroniąc ich płynność finansową. Ubezpieczenie GAP przydaje się w momencie, gdy dojdzie do szkody całkowitej leasingowanego pojazdu. Auta bardzo szybko tracą na wartości. W efekcie, gdy zdarzy się taka sytuacja, AC w pełni pokryje wartość samochodu. Jednak może się okazać, że leasingodawca ma do spłaty więcej, niż wypłacone odszkodowanie. GAP pokryje tę różnicę, pozwalając takiej osobie spać spokojnie.
Warto podkreślić, że polisa ta zapewnia ochronę zarówno w przypadku szkody całkowitej, jak i kradzieży samochodu. Co ważne, jej zakres można w dużym zakresie dopasować do własnych potrzeb. Jest stosunkowo niedroga, dlatego leasingując auto, zdecydowanie warto wziąć ją pod uwagę.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu - oblicz składkę online
Przedsiębiorcy muszą liczyć wydatki na każdym kroku. Nie warto przepłacać za ubezpieczenie samochodu w leasingu, tym bardziej, że zakres ubezpieczenia w towarzystwach ubezpieczeniowych często jest taki sam, jedynie kwota za polisę inna. Dobierzemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie samochodu w leasingu (z takim samym zakresem, a nawet lepszym, który zaproponował Twój leasingodawca) i dopełnimy wszystkie formalności wobec firmy leasingowej. Skontaktuj się z nami lub wypełnij nasz formularz.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu - FAQ
FAQ, czyli odpowiedzi na często zadawane pytania związane z ubezpieczeniem auta w leasingu.
Jakie są rodzaje leasingu samochodowego?
W Polsce auta w leasingu, najczęściej użytkowane są w formie leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego.
Leasing operacyjny – przedsiębiorca może zaliczyć 100% raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów, wliczając opłatę wstępną. Auto jest własnością firmy leasingowej, a po zakończeniu umowy, leasingobiorca może samochód wykupić lub zwrócić.
Leasing finansowy – przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie część odsetkową rat i odpisy amortyzacyjne. Auto jest własnością leasingobiorcy, a po zakończeniu umowy staje się jego własnością.
Leasing konsumencki – kierowany do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a chcą skorzystać z leasingu. W ten sposób, możemy sfinansować zakup samochodu w leasingu, jeśli nie chcemy brać np. kredytu samochodowego.
Jak wziąć samochód w leasing?
Procedura leasingu auta nie jest skomplikowana i jest o wiele prostsza niż np. procedura uzyskania kredytu samochodowego.
Aby wziąć samochód w leasing, wystarczy złożyć wniosek i poczekać na decyzje. Zaznaczymy przy tym, że podobnie jak w ubezpieczeniach, warto rozejrzeć się za finansowaniem wśród różnych firm leasingowych i wybrać tę najkorzystniejszą ofertę.
Po tym, kiedy firma leasingowa zaakceptuje wniosek o leasing, można przejść do zawarcia umowy leasingu. Jeżeli warunki umowy uwzględniają wkład własny, to należy go uregulować. Następnie trwa rejestracja pojazdu przez podmiot udzielający leasingu i można umówić się na termin odbioru samochodu. Z reguły, procedura uzyskania leasingu nie trwa dłużej niż 2 tygodnie.
Czy leasingobiorca może sam wybrać ubezpieczenie auta?
Wbrew powszechnej opinii leasingobiorca jak najbardziej ma prawo sam wybrać firmę ubezpieczeniową. Podczas podpisywania umowy związanej z leasingiem, podmiot udzielający finansowania na pewno zaproponuje Ci konkretne ubezpieczenie. Pomimo tego, możesz wskazać inną ofertę, która według Ciebie jest atrakcyjniejsza. Jednak pamiętaj, że musisz to udowodnić, np. poprzez przedstawienie kalkulacji składki, którą przygotował doradca ubezpieczeniowy.
Na kim ciąży obowiązek płacenia składek leasingowanego auta?
Z punktu widzenia prawnego zarówno leasingodawca, jak i leasingobiorca, mogą być odpowiedzialni za pokrycie kosztów składek ubezpieczeń. W praktyce jednak praktycznie zawsze obowiązek ten leży po stronie korzystającego z samochodu.
Jakie są opcje płatności za ubezpieczenie pojazdu w leasingu?
W zasadzie opcje płatności są identyczne, jak przy ubezpieczaniu własnego samochodu. Za polisę związaną z autem leasingowanym można zapłacić jednorazowo. Oprócz tego jest możliwość rozłożenia składki na raty i wliczenia ich do comiesięcznych opłat związanych z leasingiem. Drugie rozwiązanie powszechnie stosowane jest wtedy, gdy leasingobiorca zgadza się na to, aby kwestią ubezpieczenia zajął się leasingodawca.
Komu naliczane są zwyżki lub zniżki w związku z ubezpieczeniem leasingowanego auta?
Formalnie przez cały okres obowiązywania umowy właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Użytkuje go jednak leasingobiorca i to on może stracić swoje zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne, jeśli dojdzie do szkody. Oczywiście analogicznie otrzymuje on bonusy za bezszkodową jazdę.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie leasingowanego samochodu?
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe. Jeśli chcesz poznać koszty ubezpieczenia leasingowanego samochodu, najlepiej wypełnij dostępny na stronie formularz. Wysokość składek wyliczy zespół specjalistów, który przeanalizuje Twoją sytuację. Wybierze najlepsze oferty z rynku, skonfiguruje je pod kątem danych potrzeb i przedstawi ceny.
Czy leasingobiorcy grozi tzw. podwójne ubezpieczenie?
Zgodnie z przepisami obowiązkowe polisy komunikacyjne OC przedłużają się automatycznie na kolejny rok, jeśli nie zostaną wypowiedziane przed ich końcem. Dotyczy to także pojazdów użytkowanych w ramach umów leasingowych. Jeśli sam odpowiadasz za ubezpieczenie takiego auta i zmienisz firmę ubezpieczeniową bez informowania poprzedniej, będziesz zmuszony opłacić 2 składki. Pamiętaj, aby wypowiedzenie złożyć najpóźniej na 1 dzień przed końcem OC.
Chce wykupić samochód w leasingu – co stanie się z ubezpieczeniem?
Wykupując auto po leasingu, formalnie staniesz się jego właścicielem. Oznacza to, że od tej pory możesz już w pełni samodzielnie decydować o tym, gdzie i na jakich warunkach ubezpieczysz auto.
Kto jest odpowiedzialny za wypowiedzenie OC leasingowanego samochodu?
Ponieważ to leasingodawca jest formalnym właścicielem samochodu przez cały okres obowiązywania umowy, to on musi złożyć wypowiedzenie OC. Z tego powodu, jeśli leasingujesz samochód i chcesz zaproponować zmianę ubezpieczyciela, musisz odpowiednio wcześniej uprzedzić firmę udzielającą finansowania. Zwykle trzeba to zrobić w terminie minimum 14 lub 28 dni przed końcem aktualnej polisy. Będziesz mógł to zrobić sam dopiero w momencie, gdy zdecydujesz się na wykup auta.
Jakie są konsekwencje za uszkodzenie samochodu w leasingu?
W przypadku samochodów leasingowanych zaletą jest fakt, że zawsze mają one zarówno OC, jak i AC. W efekcie niezależnie od tego, czy spowodowałeś wypadek takim autem, czy jesteś jego ofiarą, szkodę na pewno pokryje ubezpieczyciel. Teoretycznie to leasingodawca jest właścicielem, ale w praktyce ceduje kwestię likwidacji szkody na leasingobiorcę. Sam będziesz musiał więc oddać pojazd do ASO i zlecić jego naprawę – zapłaci za nią firma ubezpieczeniowa.
Nieco gorzej sytuacja wygląda wtedy, gdy ubezpieczyciel stwierdzi, że doszło do szkody całkowitej. Wtedy możesz spotkać się z dwiema sytuacjami:
– odszkodowanie jest wyższe, niż kwota, która pozostała do spłaty w ramach umowy leasingowej.
Leasingodawca zostawi dla siebie należne mu pieniądze, a resztę przekaże byłemu już leasingobiorcy. Do niego trafi także wrak pojazdu, a więc to jego użytkownik musi zająć się kasacją bądź sprzedażą. Jeśli leasingobiorca chciał wykupić samochód, pozostała kwota zostanie wykorzystana do pokrycia części lub całości tej transakcji.
– odszkodowanie jest niższa, niż kwota, która pozostała do spłaty w ramach umowy leasingowej.
To mniej ciekawa sytuacja, w której leasingodawca będzie musiał oddać leasingobiorcy powstałą różnicę. Przed takimi zdarzeniami chroni GAP – brakujące środki finansowe zostaną wypłacone z tego ubezpieczenia.
Jakie są koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu?
Na koszt ubezpieczenia samochodu wpływa wiele czynników.
Do tych najbardziej istotnych należy wiek oraz wartość pojazdu. Naturalnie też – im szerszy zakres ochrony pojazdu, tym i koszt polisy jest większy u danego ubezpieczyciela. Miej na uwadze jednak, że oferta może diametralnie się różnić u danego ubezpieczyciela.
Dla przykładu, firma leasingowa naszego klienta, na samochód AUDI Q5 r. produkcji 2021 zaproponowała kwotę ubezpieczenia OC, AC, Assistance i NNW w cenie 9900 zł / rok.
Z naszą pomocą klient ubezpieczył swój samochód, w dokładnie tym samym zakresie w cenie 4800 zł / rok.