Ubezpieczenie kampera
W ostatnich latach wyraźnie widać rosnące zainteresowaniem Polaków caravaningiem. Obok przyczep kampingowych na naszych drogach pojawia się coraz więcej kamperów. Wykorzystanie takiego samochodu to doskonały sposób na wypoczynek.
Można nocować praktycznie w każdym miejscu, nieustannie podróżować i cieszyć się wolnością. Co ważne, nowoczesne kampery są przestronne i bogato wyposażone, przez co nierzadko można się w nich poczuć jak w domu. Ty też planujesz zakup takiego samochodu? Zanim wyruszysz nim na przygodę, pamiętaj, aby go ubezpieczyć!
Dlaczego kampery cieszą się coraz większą popularnością?
- wolność, brak przywiązania do konkretnego miejsca - nic nie stoi na przeszkodzie, aby na urlopie podróżować z jednego miejsca do drugiego, nie martwiąc się tym, czy znajdzie się nocleg w dobrej cenie i atrakcyjnym miejscu,
- możliwość prowadzenia przy posiadaniu prawa jazdy kategorii B - większość kamperów spokojnie mieści się w limicie masy do 3,5 tony (najczęściej pojazdy te powstają na bazie busów),
- ogromne oszczędności na kosztach noclegu - ustawienie kampera np. na polu namiotowym na pewno będzie tańsze, a do tego można w nim nocować nawet na dziko, np. na parkingu.
Naturalnie trzeba pogodzić się z nieco gorszymi warunkami. Kampery są mniejsze, niż pokoje hotelowe, a i często brakuje w nich wielu luksusów. Jednak jeśli nie jesteś bardzo wymagający, pojazdy te na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC kampera?
Okazuje się, że ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC specjalnie nie odbiegają od średniej dla samochodów osobowych, która w roku 2020 wynosiła prawie 850 zł.
Jak wynika z naszych analiz, za ubezpieczenie OC kampera średnio płacimy od 500 do 1500 zł rocznie. Oczywiście na ich wysokość ma wpływ nie tylko to, jaki jest rodzaj zarejestrowanego pojazdu. Ważny jest również jego wiek, przebieg, pojemność silnika, stan, a do tego oczywiście historia szkodowości samego kierowcy.
Co ważne podkreślenia, problemy mogą pojawić się w momencie, gdy będziesz chciał rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową. Wiele ubezpieczalni niechętnie podchodzi do ubezpieczania kamperów, oferując za dodatkowe pakiety astronomiczne, zaporowe ceny. Do tego nierzadko firmy ubezpieczeniowe nawet kompletnie nie mają ofert dedykowanych właścicielom takich pojazdów.
Ubezpieczenie kampera kalkulator
Oblicz składkę na ubezpieczenia OC/AC za samochody kempingowe. Korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń, będziesz mógł szybko i wygodnie znaleźć odpowiednie polisy. Szybko porównasz ze sobą najlepsze oferty na rynku. Nasi agenci wynegocjują w Twoim imieniu zniżki.
Dodatkowe ubezpieczenia kampera
Skoro wspomnieliśmy już o ubezpieczenia dodatkowych, które są nieobowiązkowe, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Jeśli chcesz naprawdę bezpiecznie podróżować kamperem, powinieneś zastanowić się nad wyborem kilku opcjonalnych polis.
Ubezpieczenie AC kampera
Jak wcześniej wspomnieliśmy, AC to ochrona ubezpieczeniowa w razie zdarzeń, na które nie mieliśmy wpływu. Odszkodowanie należy się więc np. wtedy, gdy pojazd zostanie skradziony, uszkodzony przez wandali czy np. zalany. Ale tutaj ważna informacja - z AC otrzymasz odszkodowanie także wtedy, gdy samochód będzie uczestniczył w wypadku, którego jesteś sprawcą. Jak wiadomo, w takiej sytuacji nie należy Ci się, wypłata z OC.
Jednak zanim zdecydujesz się na taką polisę ubezpieczeniową, koniecznie zwróć uwagę na zakres wyłączeń od odpowiedzialności. Zapoznaj się z listą wykluczeni w OWU, a więc sytuacji, których wystąpienie sprawi, że ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. Dopasuj ubezpieczenie do swoich potrzeb!
Ubezpieczenie Assistance dla kampera
Pakiety ochrony Assistance to przede wszystkim pomoc techniczna w trasie, która wbrew pozorom dotyczy nie tylko ewentualnych awarii. Owszem, w takich sytuacjach mamy prawo zadzwonić po lawetę, a koszt holowania zostanie pokryty z polisy. Jednak wsparcie otrzymamy również np. wtedy, gdy na drodze zabraknie paliwa, złapiemy gumę, rozładuje się akumulator czy np. kluczyki zostaną zatrzaśnięte w pojeździe.
Co ważne, Assistance działa cały rok przez 24 godziny na dobę. Na wsparcie serwisowe można więc liczyć nawet w środku nocy, niezależnie od dnia. Do tego w wielu pakietach znajdziemy również możliwość bezpłatnego zakwaterowania w miejscu noclegowym na czas naprawy kampera. Kupując taką polisę, koniecznie zwróć uwagę na jej zakres. Przede wszystkim sprawdź limity dotyczące holowania, wyrażane w kilometrach lub złotówkach, zależnie od oferty. Im dalej podróżujesz, tym większy powinien być zakres tej ochrony. Przekraczając limit, będziesz musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni. Upewnij się także, gdzie obowiązuje ochrona Assistance. Tańsze pakiety działają tylko na terenie Polski. Jeśli dużo podróżujesz po kontynencie, musisz wykupić polisę z ochroną na Europę.
Ubezpieczenie NNW
Pakiet NNW jest często pomijany przez właścicieli samochodów, w tym kamperów, a to duży błąd. Zazwyczaj składka na niego jest bardzo niska, a zakres ochrony niezwykle ważny. Ubezpieczenie to będzie wsparciem w momencie, gdy dojdzie do wypadku i pasażerowie auta będą poszkodowani. Można liczyć np. na odszkodowanie za trwałą lub czasową niezdolność do pracy, w tym pobyt w szpitalu. Do tego NNW to pieniądze dla rodziny poszkodowanego, który w wyniku wypadku poniósł śmierć.
Należy przy tym podkreślić, że ubezpieczenie to obejmuje zdarzenia związane nie tylko z kolizją drogową. Odszkodowanie będzie należało się również wtedy, gdy do wypadku dojdzie podczas wsiadania bądź wysiadania z kampera. Ponieważ jest to dom na kółkach, ryzyko wystąpienia takich zdarzeń jest bardzo wysokie.
Do tego dochodzą m.in. wypadki przy załadunku lub rozładunku, a nawet naprawiania pojazdu czy wymiany koła w trasie. Jak widzisz, zakres ochrony jest tutaj duży, a składka powinna być stosunkowo przystępna. Kupując polisę, zwróć uwagę na jej zakres. Ubezpieczyciele oferują NNW tylko dla kierowców lub dla wszystkich pasażerów podróżujących autem. Sprawdź także sumę ubezpieczenia - jest to maksymalna kwota odszkodowania.
Polisa GAP dedykowana właścicielom kamperów
Kupiłeś kampera w kredycie lub zdecydowałeś się na jego leasingowanie? W takim razie powinieneś zastanowić się nad ubezpieczeniem GAP, które ochroni Twoje finanse. Dlaczego jest ważne?
Wyobraź sobie sytuację, w której spłacasz kredyt na swojego kampera od 2 lat i dochodzi do wypadku drogowego. W jego wyniku pojazd nadaje się tylko do kasacji. Zapewne miałeś ubezpieczenie AC, gdyż tego wymagał od Ciebie bank. Jednak z tej polisy otrzymasz równowartość samochodu w momencie powstania szkody.
Mogłeś kupić np. pojazd o wartości 150 tysięcy złotych, który w momencie wypadku był już wart około 100 tysięcy złotych. W efekcie z AC dostaniesz tę drugą kwotę, co może sprawić, że odszkodowanie będzie niższe, niż Twoje zobowiązania finansowe wobec banku. Tu z pomocą przychodzi GAP - polisa pokryje różnicę, a więc w naszym przykładzie otrzymasz z niej 50 tysięcy złotych.
Ubezpieczenie turystyczne
W większości przypadków ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia w obcym kraju oraz transportu medycznego. Do tego w pakiecie dostajesz specjalne, dodatkowe assistance. Dzięki takiej ochronie możesz czuć się bezpiecznie niezależnie od tego, gdzie akurat przebywasz.
Ubezpieczenie samochodu kempingowego
Zdecyduj się na ubezpieczenie kampera za pomocą naszych specjalistów. Nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenie!
Porównamy dla Ciebie najlepsze polisy oraz wynegocjujemy w Twoim imieniu zniżki.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC kampera – co trzeba o nim wiedzieć?
W miarę przystępna cena i dużo zalet z posiadania kampera przekonało Cię do jego zakupu? Jeśli to zrobisz, będziesz musiał koniecznie ubezpieczyć swój nowy samochód. Zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Co do zasady, polisy te w niczym nie różnią się od tych, jakie dedykowane są zwykłym samochodom osobowym.
Jednak dla właściciela takiego auta najważniejsza będzie wysokość składki, gdyż zakres ochrony jest regulowany prawnie. I tutaj pojawiają się schody, gdyż kampery mogą być zarejestrowane jako pojazdy osobowe, ciężarowe lub specjalne – kempingowe. Zdecydowanie najlepszą sytuacją jest 3 opcja, czyli pojazd specjalny, dla którego składka będzie po prostu najniższa.
Różne formy rejestracji wynikają z zawiłości naszych przepisów prawa. Co ciekawe, kampery często są odmiennie traktowane przez urzędy celne, niż wydziały komunikacji. Jeśli Twój dom na kółkach został zarejestrowany jako pojazd osobowy lub ciężarowy, możesz podziałać w celu zmiany tego statusu na specjalny.
Co zrobić, aby zarejestrować kampera, jako pojazd specjalny?
Jeśli chcesz obniżyć wysokość składki OC, musisz zatroszczyć się o przerejestrowanie swojego kampera na pojazd specjalny. Aby móc się o to postarać, najlepiej trzeba zadbać o kilka aspektów techniczny. Auto takie powinno bowiem:
- być zaprojektowane do przewożenia osób lub bagażu – są to tzw. pojazdy kategorii M,
- mieć część mieszkalną, gdzie wymagane są przede wszystkim stolik i siedzenia, urządzenia kuchenne, różne szafki i łóżko do spania, które może powstawać przez składanie siedzeń,
- mieć na stałe przymocowane wyposażenie mieszkalne.
Przed rejestracją pojazdu specjalnego-kampera, będzie jeszcze konieczne wykonanie dodatkowego przeglądu technicznego.
Co warte dodania, sytuacja zmienia się w momencie, gdy pojazd został przerobiony na kampera, co w Polsce jest dość popularne. Auto musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne i dlatego firma odpowiedzialna za jego przebudowę ma obowiązek wystawić specjalne zaświadczenie. Bez niego nie da się zarejestrować takiego samochodu.
Dodatkowe ubezpieczenia kampera – czy warto?
Choć na chwilę obecną trzeba się nieco wysilić, aby w rozsądnej cenie dodatkowo ubezpieczyć kampera, to naszym zdaniem warto to zrobić. Szczególnie opłacalna jest polisa Assistance, która zapewnia bezpieczeństwo w podróży. Z założenia kamperem dużo się jeździ, co sprawia, że ryzyko awarii w trasie jest dość duże, szczególnie gdy mamy starszy pojazd. Już samo holowanie do najbliższego warsztatu może okazać się ogromnym obciążeniem finansowym, a przecież koszty tego może pokryć Assistance.
Kwestią indywidualną będzie natomiast Auto Casco. Niewątpliwie w Polsce AC najczęściej kupują właściciele nowszych i sporo wartych samochodów. Składka jest dość wysoka, ale w razie kradzieży, uszkodzenia czy nawet spalenia kampera, można liczyć na atrakcyjne odszkodowanie. Decyzję o tym, czy opłaca Ci się ubezpieczyć taki pojazd, musisz oczywiście podjąć samodzielnie.
Naszym zdaniem na pewno warto dokupić do standardowego OC stosunkowo niedrogi pakiet ubezpieczenia szyb. Kamperem często wjeżdża się na różne leśne parkingi i bezdroża. Pojazd jest do tego duży, trudno się nim manewruje i o uszkodzenie szklanych tafli nie jest trudno. Ryzyko rośnie, gdy podróżujesz z małymi dziećmi, które uwielbiają np. grać piłkę w pobliżu samochodu. Dzięki stosunkowo niedrogiej polisie dodatkowej możesz sporo zaoszczędzić.
Dużo podróżujesz kamperem? Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym!
Czy podróżując kamperem myślisz o bezpieczeństwie swoim oraz współpodróżnych? O ile urlop spędzasz w kraju, masz oczywiście zapewnioną pełną opiekę zdrowotną, jeśli tylko doprowadzasz składki do NFZ. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy przekraczasz granice naszego kraju. Powinieneś przed wyjazdem wyrobić sobie tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Niestety jest z nią kilka problemów.
Po pierwsze pamiętaj, że nie działa ona we wszystkich krajach europejskich – tylko strefa Unii Europejskiej oraz EFTA. Do tego zakres ochrony jest niestety dość ograniczony. To NFZ decyduje, czy w konkretnym przypadku możesz skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w innym kraju. Jeśli np. przeszedłem operację wycięcia wyrostka, fundusz może uznać, że spokojnie mogłeś dostać leki, a na zabieg wybrać się w Polsce…Nigdy nie wiesz, jak zostanie zinterpretowana dana sytuacja.
Do tego miej świadomość, że z EKUZ nie będą pokryte koszty akcji śmigłowcem ratowniczym. Jeśli np. wybierzesz się w austriackie Alpy i dojdzie do wypadku, za lot helikopterem zapłacisz z własnej kieszeni. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że będzie to bardzo kosztowne? Problem ten rozwiąże ubezpieczenie turystyczne.
FAQ najczęściej zadawane pytania
Jako eksperci ds. ubezpieczeń, chętnie zawsze odpowiadamy na pytania naszych klientów!
Poniżej zamieszczamy najczęściej zadawane pytania związane z kamperami.