Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie ocp obraz 16

Ubezpieczenie OCP – co to jest ubezpieczenie przewoźnika i ile kosztuje?

Firmy działające na rynku transportowym, które bezpośrednio zajmują się przewozami, muszą posiadać ubezpieczenie OC. Jest to wymóg aktualnych przepisów prawa i nie ma znaczenia, czy przewozy są realizowane na skalę krajową czy międzynarodową. 

Na tym kończą się polisy obowiązkowe, ale pakiet ubezpieczeń dla takich przedsiębiorców jest dużo szerszy. Zalicza się do niego ubezpieczenie OCP. Sprawdź, co to za rodzaj ubezpieczenia, czy warto wykupić go dla firmy transportowej i przed jakimi sytuacjami chroni.

… lub już teraz Oblicz składkę za ubezpieczenie OCP

5/5

Polecam serdecznie, jeden z nielicznych ubezpieczycieli, do których jeszcze mam zaufanie. Korzystam z ich usług od kilku lat, nie miałem żadnych problemów, a przy tym moja firma zaoszczędziła wiele pieniędzy. 

Logistic Speed

Co to jest ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP  to ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Zgodnie z przepisami polisa OCP jest nieobowiązkowa, ale naszym zdaniem nad jej zakupem powinno się zastanowić wiele firm. 

Ubezpieczenie OCP to rodzaj polisy, który zabezpiecza firmę transportową przed odpowiedzialnością za szkody na powierzonym jej towarze, które wynikły z przyczyn losowych i nieprzewidzianych. Najczęściej jest to ubezpieczenie przed kradzieżami, uszkodzeniem, zniszczeniem towaru oraz opóźnieniem dostawy. To duże zabezpieczenie dla klienta, który zleca transport, ponieważ ma pewność, że w razie nieprzewidzianych okoliczności nie poniesie straty finansowej. 

Jeśli wybierze się odpowiedni jej zakres, realizacja transportów staje się bezpieczniejsza i wiąże się z mniejszym ryzykiem poniesienia strat.

W większości przypadków przewoźnicy wykupują ubezpieczenie OC na 12 miesięcy i po tym okresie mogą przedłużyć umowę lub podpisać nową z inną firmą. Warto pamiętać o tym, że polisa może obejmować tylko transporty krajowe, tylko transporty międzynarodowe lub oba jednocześnie. 

Wybór konkretnej opcji ma duży wpływ na zakres ubezpieczenia, który dopasowuje się między innymi do tzw. konwencji CMR (Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów).

Jakie są zalety z ubezpieczenia OCP?

Uszkodzenie w wyniku zalania, kradzieży czy aktu wandalizmu? Jeśli dojdzie do takich sytuacji, firma z OC nie dostanie ani grosza odszkodowania. Straty klienta będzie musiała zrekompensować z własnej kieszeni, a to niestety stwarza realne ryzyko bankructwa. Polisa OCP chroni na wypadek między innymi takich zdarzeń. Oznacza to, że zakres ubezpieczenia jest dużo szerszy, niż przy standardowym OC, a więc przedsiębiorca może czuć się o wiele bezpieczniej.

To jedna z najważniejszych korzyści wynikających z zakupu OCP. Co bardzo ważne, jeśli skorzystasz z naszej pomocy, możesz mieć pewność znalezienia najlepszej oferty ubezpieczeniowej na rynku. Będzie przystępna cenowo, a do tego dopasowana do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie OCP online

Zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora, stworzonego specjalnie dla przewoźników. Skorzystaj z naszej oferty na ubezpieczenia OCP. Za ubezpieczenie zapłacisz o wiele mniej niż w konkurencyjnych towarzystwach.

Co obejmuje polisa OCP?

W ogromnym uproszczeniu ubezpieczenie OCP można porównać do typowego AC komunikacyjnego, które zabezpiecza mienie firmy transportowej przed różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. W przypadku OCP chodzi tutaj między innymi o uszkodzenia pojazdu lub towaru w wyniku obcierek, błędów w czasie manewrów parkowania i wielu innych sytuacji.

To również ochrona na wypadek kradzieży, zalania czy pożaru. Jest to ważne, gdyż polisa pokryje straty obu stron umowy transportowej. Firma odzyska wartość uszkodzonego pojazdu, a jej klient otrzyma rekompensatę za uszkodzony lub nawet całkowicie zniszczony towar.

Opóźnienia z tytułu przewozu drogowego

Co jeszcze ważne podkreślenia, przewoźnik z tytułu posiadania polisy ocp jest zabezpieczony również przed konsekwencjami opóźnień. Awaria pojazdu w trasie, problemy na granicy, potężne korki – to tylko przykłady sytuacji generujących duże opóźnienia. Jeśli klient będzie z tego powodu domagał się rekompensaty, można ją pokryć właśnie z OCP.

Warto podkreślić, że dziś wielu klientów poszukujących usług transportowych zwraca uwagę na to, czy zleceniobiorca posiada polisę OCP. Jej brak nierzadko zniechęca do skorzystania z konkretnej oferty. Niekorzystanie z ubezpieczenia ocp może więc prowadzić do wyraźnego odpływu klientów.

OCP przewoźnika – klauzule wyłączenia z usług

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z takiej polisy, musisz pamiętać, że nie wszystkie transporty mogą być nią objęte. Ubezpieczalnie stosują różne klauzule, które wyłączają je z odpowiedzialności dla niektórych ładunków. Pamiętaj więc, aby bardzo dokładnie zapoznać się z regulaminem.

Praktycznie wszystkie firmy wyłączają się z odpowiedzialności za towary wyjątkowo wartościowe, w szczególności dzieła sztuki oraz pieniądze. Ubezpieczenie nie obejmuje również materiałów niebezpiecznych, w tym różnych związków chemicznych oraz paliw. Zazwyczaj ochroną nie są objęte również transporty zwierząt.

Niezależnie jednak od tego, cena takiej polisy zawsze będzie ustalana na podstawie ryzyka dla firmy ubezpieczeniowej, które jest powiązane z typem przewożonych ładunków. Polisy OCP są więc zawsze konfigurowane indywidualnie.

Rozszerz dostępna ochronę ubezpieczenia OCP

Pamiętaj również, że podstawowa polisa OCP może Twojej firmie zapewniać stosunkowo niską ochronę. Zakres podstawowy jest uniwersalny, a jak wiadomo każde przedsiębiorstwo transportowe ma unikalnych charakter pracy. Warto więc dowiedzieć się, jakie są klauzule dodatkowe, które można włączyć do polisy.

Przykładem tego może być chociażby transport chłodniczy. Jest opcja, aby włączyć ochronę na wypadek awarii agregatu. Gdy w jego efekcie dojdzie do zepsucia towaru spożywczego, ubezpieczalnia wypłaci z tego tytułu odszkodowanie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają różnego rodzaju klauzule

Co ciekawe, istnieją nawet klauzule związane z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu. Choć budzą one spore kontrowersje to jednak warto je rozważyć, jeśli firma zatrudnia wiele osób, które trudno skrupulatnie kontrolować. Na czym to polega? Standardowo, jeśli do zdarzenia dojdzie z winy kierowcy będącego „pod wpływem” ubezpieczalnia nie bierze za to odpowiedzialności. Dopisując do umowy odpowiednią klauzulę, sytuacja ulega zmianie. Zasada działania jest prosta.

Przedsiębiorca zatrudniający takiego kierowcę otrzyma odszkodowanie z tytułu szkód, jakie wyrządził. Ubezpieczalnia natomiast pociągnie do odpowiedzialności finansowej osobę, która kierowała pojazdem i była w stanie po spożyciu.

Oczywiście to wyjątek od reguły, która stanowi, że kierowca jest głównym odpowiedzialnym za ładunek. Jeśli szkody będą następstwem jego błędów, OCP najczęściej nie ma zastosowania. Tutaj potrzebne jest ubezpieczenie OC, które jest naturalnie obowiązkowe.

Jak kupić ubezpieczenie OCP?

Ponieważ polisy te są nieobowiązkowe i nienormowane przepisami prawa, nigdy nie powinieneś godzić się na opcję standardową, zaprezentowaną przez ubezpieczyciela. Po pierwsze zestaw ze sobą wiele ofert z rynku. Tu z pomocą przychodzi nasza strona Ubezpieczamy24.com. Po prostu zajrzyj na nią, wypełnij dane formularza i poczekaj na wyniki. Po kilku chwilach ujrzysz przejrzyste zestawienie najlepszych ofert, jakie dostępne są obecnie na rynku.

Gdy zdecydujesz się już na jedną z nich, zacznij negocjować z firmą ubezpieczeniową. Dopasuj odpowiednie klauzule pod swoje potrzeby i spróbuj zbić cenę. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia naszych specjalistów.

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP?

Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma nawet możliwości podania orientacyjnej sumy za taką polisę. Firmy ubezpieczeniowe w 100-procentach indywidualnie wyliczają składki. Głównym wyznacznikiem jest praktycznie zawsze obrót firmy. Logika jest prosta – im wyższe obroty tym więcej transportów, a więc ubezpieczyciel podejmuje wyższe ryzyko i podnosi stawkę.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj przewożonych towarów, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Cena będzie dodatkowo tym wyższa im większa jest gwarantowana suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może wypłacić w ramach powstałej szkody.

Ostatecznie na wysokość składki mają wpływ również klauzule, które przedsiębiorca dobierze „z pakietu” dopasowując polisę do swoich potrzeb. Podkreślamy tutaj jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz – wymagania ubezpieczyciela!

Radzimy dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem. Firma ubezpieczeniowa może mieć konkretne wymagania, np. dotyczące stanu pojazdów, ich wyposażenia albo wprowadzenia odpowiednich standardów pracy kierowców. Niedopasowanie się do tych wymogów może być podstawą do niewypłacenia przez ubezpieczalnię pieniędzy.

Polisa OCP – kiedy może być problem z wypłatą odszkodowania w razie wypadku?

Przestrzeganie zapisów umowy to jedna strona medalu. Okazuje się jednak, że problemy z wypłatą odszkodowania mogą mieć jeszcze jedno oblicze – nieprawidłowe warunki postoju aut. Częstym problemem firm transportowych są kradzieże lub dewastacja towaru w momencie postoju pojazdu. Dotyczy to również kradzieży paliwa lub aktów wandalizmu na samych pojazdach. Kierowca musi robić sobie przerwy, często długie, w trakcie których śpi w pojeździe. Przestrzeganie czasu pracy to podstawa, ale miejsce uskuteczniania takiej przerwy również okazuje się ważne.

Wiele ubezpieczalni wymaga, aby pauza odbywała się na parkingach strzeżonych, dedykowanych kierowcom ciężarówek. Kierujący muszą również przestrzegać podstawowych zasad swojej pracy. Przypominamy, że przed ruszeniem w trasę trzeba obowiązkowo zweryfikować stan pojazdu, ładunku oraz jego prawidłowego zabezpieczenia.

Ubezpieczenia OCP – na co zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem umowy musisz upewnić się, że swym zakresem spełnia ona wszystkie Twoje potrzeby.

Zwróć uwagę na to czy:

Krótkie FAQ o ubezpieczeniach OCP

.... czyli najczęściej zadawane pytania
Ponieważ każdego dnia otrzymujemy od naszych klientów mnóstwo pytań związanych z ubezpieczeniami OCP, poniżej prezentujemy odpowiedzi na te, które pojawiają się najczęściej.

Czy każdy przewoźnik na prawny obowiązek wykupienia ubezpieczenia OCP?

Biorąc pod uwagę przepisy prawa, obowiązku takiego nie ma, ale ubezpieczenie OCP stało się dziś tak naprawdę standardem. Jego brak zazwyczaj sprawia, że firma specjalizująca się w transporcie towarów traci mnóstwo klientów. Coraz więcej zleceniodawców weryfikuje przewoźników przed skorzystaniem z usług, sprawdzając między innymi ubezpieczenie OCP. Przy braku odpowiedniej polisy wiele z tych osób po prostu poszuka innej oferty i ucieknie do konkurencji.

Posiadanie OCP jest szczególnie ważne w przypadku realizacji transportu towarów o znacznej wartości. Tutaj brak odpowiedniej polisy praktycznie automatycznie oznacza poważne problemy ze znalezieniem klientów.

Na jaki okres zawiera się ubezpieczenie OCP?

W każdym przypadku umowę ubezpieczenia OCP podpisuje się na okres 12 miesięcy, oczywiście z możliwością późniejszego przedłużenia. Jednak, choć jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, nie ma tutaj zastosowania automatyczne przedłużenie. Ochrona ubezpieczeniowa zawsze kończy się wraz z ostatnim dniem obowiązywania umowy.

Gdzie korzystnie wykupić ubezpieczenie OC przewoźnika?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ubezpieczyciele regularnie zmieniają swoje zasady szacowania ryzyka podpisania umowy z klientami. Co więcej, każda polisa jest przygotowywana indywidualnie, dlatego różnice w ofertach pomiędzy różnymi ubezpieczalniami mogą być bardzo znaczące. Aby korzystnie wykupić ubezpieczenie OCP najlepiej przeanalizować jak najwięcej propozycji firm ubezpieczeniowych. Możemy w tym pomóc, analizując rynek i wybierając polisy odpowiednio dopasowane do potrzeb. Im więcej opcji zostanie prześwietlonych, tym większa szansa na wybranie faktycznie najlepszego i jednocześnie korzystnego cenowo OC przewoźnika.

Ubezpieczenie OCP - jakie zawiera dane?

Na polisie OC przewoźnika drogowego można znaleźć kilka najważniejszych danych takich jak:

  • dane ubezpieczonego i towarzystwa ubezpieczeniowego; 
  • numer i okres ubezpieczenia;
  • sumę gwarancyjną;
  • zakres polisy;
  • dane dotyczące płatności; 
  • zakres terytorialny polisy ocp
  • podpisy ubezpieczającego i agenta ubezpieczeniowego. 

Kto ponosi odpowiedzialność finansową za uszkodzony towar?

Odpowiedzialność przewoźnika drogowego określana jest przez konwencję CMR oraz ustawę Prawo przewozowe. Jeżeli przewoźnik nie posiada polisy OCP, to może ponosić odpowiedzialność za uszkodzenia towaru w wyniku wypadku, awarii, pożaru, kradzieży i innych okoliczności. Zakres ochrony w ramach polisy OCP zależy od zapisów znajdujących się w umowie. Posiadanie polisy OCP samo w sobie nie chroni przed każdym ryzykiem, zakres ochrony ubezpieczenia OCP warto indywidualnie i odpowiedzialnie dostosować z agentem ubezpieczeniowym.

Czy warto rozważyć zakup ubezpieczenia OCP?

W związku z tym, iż ubezpieczenie przewoźnika drogowego nie jest obowiązkowe, można się zastanawiać nad sensem zakupu takiego ubezpieczenia. Naszym zdaniem ubezpieczenie oc przewoźnika drogowego zdecydowanie warto wykupić, ponieważ może uchronić firmę nawet przed bankructwem. Gdy zdarzy się szkoda i zniszczy się towar o dużej wartości, to firma transportowa będzie zobowiązana do pokrycia kosztów z własnej kieszeni, czego skutkiem może być utrata płynności finansowej. Poza tym firmy, które posiadają ubezpieczenia OCP są bardziej zaufane dla zleceniodawców, ponieważ informacja o posiadaniu takiej polisy zapewnia pewność kontrahentom o prawidłowym zabezpieczeniu towaru (przypominamy, że posiadając OC przewoźnika w razie niewykonania lub nierzetelnego wykonania transportu powierzonych towarów, odpowiedzialność przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe).

Przedłużenie OCP - czy odbywa się to automatycznie?

Biorąc pod uwagę fakt, iż ubezpieczenie OCP nie jest obowiązkowe, należy wiedzieć, że nie przedłuża się ono automatycznie. Trzeba zatem pamiętać o przedłużeniu ochrony.

Czy po szkodzie w OCP wzrasta składka na wznowienie polisy? 

Tak. Należy podkreślić, iż szkodowość przy takim ubezpieczeniu ma prawie takie samo znaczenie jak w OC pojazdu. Ubezpieczyciel może zdecydować się na podniesienie ceny ubezpieczenia, jeśli doszło do pojawienia się szkód w ostatnim roku.

Czy można zmienić coś w polisie w trakcie trwania ochrony OCP?

Nie powinno być z tym żadnych problemów, choć warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Jeśli doszło do zwiększenia liczby samochodów wykorzystywanych do przewozów bądź zmienił się rodzaj przewożonych towarów, to taką informację trzeba przekazać ubezpieczycielowi. W takiej sytuacji zostanie wystawiony aneks. Istnieje też taka opcja, że zajdzie konieczność dopłaty składki. 

Sprawdź też:

Polisa OCP nie musi być droga

Za ubezpieczenie przewoźnika wcale nie musisz dużo zapłacić. Ze swojego doświadczenia wiemy, że mnóstwo firm transportowych nie decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia z obawy przed wysokimi kosztami. Nie jest to do końca prawdą. Pamiętaj, że bez takich polis prowadzisz działalność ryzykując własnym majątkiem. Koszt polisy może być niczym w stosunku do kwot rekompensat wypłacanych klientom czy wydatków na naprawę pojazdów.

Tak naprawdę każde takie ubezpieczenie, w tym OCP, możesz potraktować jako koszt prowadzenia biznesu. To przekłada się na niższy podatek dochodowy, a więc część wydanych pieniędzy odzyskujesz.

Kup ubezpieczenie
i odbierz od 200 do 1000 zł

Prowadzisz firmę transportową i szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie? Kupując ubezpieczenie na ciągnik siodłowy lub samochód ciężarowy, otrzymasz od 200 do 1000 zł zwrotu na konto – dzięki temu zyskasz nie tylko spokój, ale także dodatkowy budżet na swoje potrzeby.