721 676 315 lub 534 460 198
2 lata ago · by ·

Ubezpieczenie floty samochodowej

Prowadzisz firmę i posiadasz wiele pojazdów, które każdego roku ubezpieczasz pojedynczo? Nie musisz marnować swojego czasu, ale także i pieniędzy, gdyż istnieje coś takiego, jak ubezpieczenie floty samochodowej. Czym jest taka opcja, kto może z niej korzystać i jakie wiążą się z tym korzyści? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części tego wpisu.

Dlaczego ubezpieczenie grupowe jest opłacalne?

Niewątpliwie znalezienie dobrej oferty ubezpieczeniowej jest bardzo istotne. Tutaj nie chodzi już nawet o samo uszkodzenia auta, na przykład w wyniku kolizji. Największym problemem jest przestój spowodowany brakiem tego pojazdu. Każdy dzień może kosztować tutaj majątek. Z punktu widzenia firmy, najważniejsze jest więc przede wszystkim to, aby ubezpieczenie dawało dostęp do aut zastępczych.

No dobrze, ale po co w ogóle kupować takie ubezpieczenie zbiorcze? Powodów jest tak naprawdę kilka. Najważniejszym z nich jest zwyczajnie wygoda. Wyobraźmy sobie sytuację, że posiadamy 15 pojazdów w naszej firmie i ubezpieczamy je oddzielnie. Jedna polisa kończy się w styczniu, dwie następne w marcu, kolejnych 5 w kwietniu, a jeszcze następne gdzieś w czerwcu i tak dalej. Już widać, jak duży chaos organizacyjny może to powodować. Cały rok musimy monitorować polisy, negocjować warunki odnowienia i jeszcze robić to na czas. Ubezpieczenie floty samochodowej kupujemy jeden jedyny raz w roku i odnawiamy również raz w roku kolejnym. Prawda, że to wygodne?

Opłacalność wynika jednak również z ceny. Wystarczy przyrównać to do promocji w marketach. Ileż to razy możecie kupić jakiś produkt taniej, jeśli za jednym zamachem weźmiecie ich na przykład 5. Ubezpieczenie floty samochodowej działa podobnie. Ponieważ ubezpieczacie wiele aut na raz, firma ubezpieczeniowa zastosuje pewien rabat. Dzięki niemu jednostkowa cena polisy będzie niższa, niż przy kupowaniu ich oddzielnie.

Czy są sytuacje, w których ubezpieczenie floty nie będzie możliwe?

Ubezpieczenie floty samochodowej obrazek 2

Teoretycznie nie ma takiej opcji, naturalnie pod warunkiem, że ubezpieczalnia nie odmówi podpisania umowy z powodu zbyt małej ilości aut. Jeśli jednak ten warunek jest spełniony, polisę będzie można zakupić, ale…czasem może być to nieopłacalne.

Branża ubezpieczeniowa mocno kalkuluje własne ryzyko związane z ubezpieczaniem całych flot firmowych. Wszyscy wiemy, jak takie auta często są eksploatowane, a to samo z siebie pogłębia ryzyko szkody. Choć ubezpieczalnia nie odmówi wystawienia polisy, to jednak może tak zawyżyć cenę, że jej zakup będzie nieopłacalny.

Dotyczy to między innymi:

wypożyczalni samochodowych,

korporacji taksówkarskich,

firm zajmujących się transportem paliw i innych substancji niebezpiecznych,

organizatorów rajdów i wyścigów samochodowych,

pojazdów dla służb mundurowych,

aut wykorzystywanych na lotniskach.

Zapewne bardzo mocno zaskoczyła Was ostatnia opcja, a więc pojazdy poruszające się po lotnisku. O co tutaj chodzi? Ryzyko wypadku na płycie lotniska jest niewielkie, ale jeśli już do niego dojdzie, skala odszkodowania może być niebotyczna. Wystarczy wyobrazić sobie, jakie koszty niesie za sobą uszkodzenie samolotu, aby to zrozumieć.

Zasady działania ubezpieczenia flotowego

W praktyce funkcjonowanie takiego ubezpieczenia nie różni się specjalnie od tego, które każdy wykupuje dla swojego prywatnego auta. Polisa zawierana jest na cały rok i tutaj uwaga, tak jak standardowo, ulega ona automatycznemu przedłużeniu. Jako przedsiębiorca trzeba więc dopilnować, aby odpowiednio wcześniej zainteresować się tematem.

Pewną różnicą jest bowiem pole do negocjacji, z którego klienci indywidualni raczej nie skorzystają. Zarówno przed podpisaniem pierwszej umowy, jak i przed ewentualnym przedłużeniem na następny rok, można negocjować warunki. Ubezpieczyciele są tutaj dość elastyczni. Ubezpieczenie floty samochodowej można dopasować do potrzeb pod kątem zakresu ochrony, ale jest możliwe również pewne negocjowanie stawek. Negocjować można nawet warunki likwidacji szkody. To zdecydowanie jedna z większych zalet zdecydowania się na takie rozwiązanie. Ile można zyskać? Statystyki pokazują, że przeciętny koszt takiej polisy jest tańszy od 5% do nawet 10% w stosunku do stawki bazowej, zaproponowanej na początku. Jest więc o co walczyć. 10% przy ubezpieczaniu na przykład 15 pojazdów to naprawdę duża kwota.

Na pewno jednak trzeba naprawdę solidnie pilnować terminów. W przypadku takiego pakietu jest to jednak naprawdę proste. Całą flotę ubezpieczamy jednego dnia, a nie w różnych terminach przez cały rok.

Ubezpieczenia samochodowe– możliwość budowania pakietów

ubezpieczenie floty samochodowej obrazek 3

Klienci indywidualni mogą zdecydować się na samo OC (obowiązkowe w naszym kraju), jak również dokupić różne opcje dodatkowe, w tym AC. Dokładnie to samo tyczy się zbiorczej polisy dla firm. Możemy pozostać przy samym OC, jeśli nam to wystarczy. Można jednak z powodzeniem dokupić całe AC, ubezpieczenie szyb, opon, od pożaru, zalania, assistance i wiele więcej. W ramach takiej grupowej polisy oczywiście także można otrzymać tzw. Zieloną Kartę. Wybór tej opcji w żaden sposób nie ogranicza więc przedsiębiorcy.

Umowa flotowa

Jeśli ubezpieczaliście kiedyś swoje auto, to na pewno wiecie, jak wiele kryteriów biorą pod uwagę agenci ubezpieczeniowi. Chodzi naturalnie o ustalenie stawki za polisę. Wybierając ubezpieczenie floty samochodowej, wpływ na cenę polisy będą miały takie elementy, jak:

Szkodowość

na lepsze warunki można liczyć wtedy, gdy liczba szkód w ostatnich 3 latach była minimalna,

Rosnąca tendencja szkodowości

Jeśli liczba aut we flocie się nie zwiększa, ale zwiększa się szkodowość, ubezpieczyciel prawdopodobnie podniesie cenę,

Sposób użytkowania aut

Inne stawki będą w przypadku pojazdów poruszających się tylko po kraju, a inne w przypadku transportu zagranicznego. Cena może się różnić także od tego, jak auta są używane, a więc czy służą jedynie do przewozu osób czy może do transportu towarów,

Rodzaj i wiek aut

Starsze auta będą droższe w ubezpieczeniu. Podobnie pojazdy na przykład z mocniejszymi silnikami też mogą kosztować więcej,

Wybrany zakres ochrony ubezpieczeniowej,

Ilość pojazdów,

Forma prawna, a więc czy są to auta własne, leasingowane czy udostępniane przez inną firmę.

To oczywiście tylko krótka lista warunków, jakie firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy ustalaniu stawek za polisy. Rynek nie jest regulowany prawnie pod tym kątem, a więc każdy ubezpieczyciel ustala kwoty na podstawie własnych kryteriów.

Warto wspomnieć tutaj, że firmy ubezpieczeniowe cenią sobie pracodawców, którzy starają się o to, aby ich kierowcy jeździli bezpiecznie. O co chodzi? Na przykład wewnętrzny system nagród i kar za bezszkodowe korzystanie z pojazdów. Inwestowanie w nowoczesne systemy GPS do monitorowania samochodów czy stawianie na dodatkowe szkolenia z doskonalenia techniki jazdy. Wydają się to drobnostki, ale okazuje się, że mogą one wpłynąć na duży rabat przy kupowaniu polisy.

Na AutoCasco zyskasz najwięcej

Nie ma jednak co ukrywać, że mało która firma zdecyduje się wykupić ubezpieczenie floty samochodowej w formie samego ubezpieczenia OC. Dla przedsiębiorcy najważniejsze będzie Auto Casco. Pojazdy to obecnie jeden z większych majątków wielu firm. To podstawowe narzędzie pracy, które swoje kosztuje i w przypadku jego uszkodzenia straty mogą być ogromne.

Dobra wiadomość jest taka, że negocjując ubezpieczenie flotowe, to właśnie na Auto Casco można zyskać najwięcej. Elastyczność dopasowania oferty do potrzeb jest tutaj ogromna, a i ubezpieczyciele bardzo idą na rękę w kwestii samych stawek. Warto więc skupić się na tym aspekcie naprawdę mocno. Dobrze ubezpieczone pojazdy w firmie to gwarancja stabilności i płynności finansowej, na których każdemu przedsiębiorcy powinno zależeć.

Kalkulator ubezpieczenia floty

Możliwość negocjacji warunków i stawek to z pewnością jedna z ważniejszych zalet. Skłania ona mnóstwo firm do tego, aby wykupić ubezpieczenie floty samochodowej. Choć sporo można „ugrać” przy dobrych rozmowach, to jednak jest to wciąż za mało, aby mieć pewność wyboru opcji najtańszej i najlepszej.

Idealnym rozwiązaniem jest prześwietlenie tylu ofert z rynku, ile tylko się da. Ubezpieczyciele mają własne kryteria ustalania stawek i unikalną dla siebie politykę. Szybko może się okazać, że wybierając inną firmę zaoszczędzimy naprawdę ogromne pieniądze! Trudno oczywiście zrobić to na własną rękę, ale zawsze można skorzystać z naszej pomocy.

Jeśli chcesz naprawdę tanio, pewnie i kompleksowo ubezpieczyć swoją flotę pojazdów, zgłoś się do nas. Prześwietlamy oferty wszystkich dużych i cenionych towarzystw ubezpieczeniowych. Zakres ubezpieczenia dopasujemy do potrzeb i przede wszystkim znajdziemy najlepszą z możliwych potrzeb. Po prostu zadzwoń do nas lub pozostaw swoje dane kontaktowe w specjalnym formularzu. Z nami na pewno odpowiednie zabezpieczysz swoją flotę aut i zaoszczędzisz niemałe pieniądze.

Być może zainteresuje Cię również: Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Skorzystaj z pomocy naszego eksperta flotowego

kalkulator oc i ac komputer

Nasz ekspert od spraw ubezpieczeń przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę dostępna na rynku. Przygotowana przez nas indywidualna oferta zostanie specjalnie dopasowana do zakresu Twoich potrzeb. Nie ma sensu ponosić dodatkowych niepotrzebnych kosztów. Składki na samochody wcale nie muszą być duże. Zapraszamy do wypełnienia formularza na naszej stronie i zostawienie potrzebnych danych oraz informacji, dzięki którym będziemy mogli od razu przystąpić do sporządzenia oferty.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC