Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie do licencji transportowej – obowiązkowe OC wymagane do licencji transportowej

Zdobycie licencji transportowej to absolutna podstawa, jeśli chcesz pracować w zawodzie przewoźnika towarów. Zgodnie z przepisami unijnymi, jednym z warunków jej uzyskania jest legitymowanie się odpowiednim majątkiem, który będzie zabezpieczeniem finansowym. Wynosi on aż 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd ciężarowy i po 5 tysięcy euro na kolejne. To dużo pieniędzy i dlatego szczególnie firmy dopiero wchodzące na rynek mogą mieć problem ze spełnieniem tego warunku. Problem ten można rozwiązać, decydując się na tzw. ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika. Sprawdź już teraz, czym jest ubezpieczenie do licencji transportowej, dla kogo jest ono przeznaczone i z jakimi warunkami się wiąże.

Licencja transportowa – kiedy jest potrzebna?

Zanim zajmiemy się tematem ubezpieczeń, warto poświęcić kilka słów licencji transportowej. Zastanawiasz się, czy aby podjąć się pracy w zawodzie przewoźnika, zawsze będziesz jej potrzebował? W zdecydowanej większości przypadków tak. Licencja jest wymagana zarówno od tych firm, które zajmują się transportem osób, jak i towarów. Co do zasady musisz ją mieć wtedy, gdy zajmujesz się przewozami w celach zarobkowych.

Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły. Nie musisz mieć powyższego dokumentu wtedy, gdy transporty realizujesz z wykorzystaniem pojazdów o macie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 tony. Co ważne, dotyczy to zarówno zleceń wykonywanych na terenie naszego kraju, jak i w obrębie Unii Europejskiej. Licencję będziesz potrzebował, jadąc do innych krajów. Jednocześnie warunkiem zwalniającym z jej posiadania jest to, aby przewożone przez Ciebie towary nie przekraczały masy DMC pojazdu.

Gdzie zgłosić się po licencję transportową i co zrobić, aby ją dostać?

Jeśli chcesz uzyskać licencję transportową, musisz zgłosić się do lokalnego Starostwa Powiatowego, zgodnie z miejscem Twojego zameldowania. Wymagane dokumenty mogą być różne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zajrzenie na stronę Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Zamieszczone są tam informacje dotyczące wszystkich formalności, jakie trzeba spełnić.

Musisz przy tym pamiętać, że takich licencji nigdy nie wydaje się od ręki. Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie będziesz musiał przestawić, to informacje dotyczące Twojej zdolności finansowej. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, przewoźnik musi mieć zabezpieczenie majątkowe w kwocie 9000 euro na pierwszy pojazd ciężarowy. Jeśli masz ich więcej, to na każdy kolejny będzie to równowartości 5000 euro. Ubiegając się o licencję, będzie musiał potwierdzić, że posiadasz takie środki, które mogą stać się zabezpieczeniem.

Tak płynnie dotarliśmy do kwestii ubezpieczenia OC zawodowego przewoźnika, które może stać się alternatywą dla powyższego zabezpieczenia majątkowego. Podsumowując, jeśli chcemy ubiegać się o licencje transportową, a nie chcemy przy tym zamrażać własnych środków, warto wykupić ubezpieczenie do licencji transportowej.

Polisa na zabezpieczenie licencji

Potrzebujesz zabezpieczenie do licencji transportowej? Skontaktuj się z naszym specjalistą. 

Zabezpieczenie finansowe do licencji na transport drogowy

Wiele osób pyta nas, w jakim celu trzeba się legitymować tak dużymi pieniędzmi. Dla pierwszej ciężarówki jest to około 50 tysięcy złotych i nic dziwnego w tym, że wielu wchodzących na rynek przewoźników może mieć z tego powodu problemy.

Ubezpieczenie do licencji transportowej - obowiązkowe OC wymagane do licencji transportowej 4

Prawo wymaga, aby przewoźnik miał pieniądze na pokrycie ewentualnych roszczeń związanych z prowadzoną przez siebie działalnością. Jeśli np. uszkodzisz towar w transporcie, teoretycznie pieniądze te mają Ci wystarczyć na wypłatę odszkodowania.

Teoria mówi jedno, ale praktyka pokazuje, że często jest to kwota niewystarczająca. Oprócz tego, czy naprawdę jesteś gotów na to, aby za szkody płacić z własnej kieszeni? Wystarczy kilka z pozoru drobnych niepowodzeń, aby firma stanęła z tego powodu na skraju bankructwa. Wykupując ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika, nie tylko ułatwiasz sobie otrzymanie licencji, ale i prowadzenie biznesu.

OC zawodowe przewoźnika do licencji

Co oferuje ubezpieczenie do licencji transportowej?

W związku z tak dużymi wymaganiami firmy ubezpieczeniowe wyszły naprzeciw potrzebom przewoźników. Efektem tego jest pojawienie się na rynku OC zawodowego dedykowanego właśnie tej branży. Celem takiej polisy jest spełnienie wymogów prawnych związanych z uzyskaniem licencji transportowej.

Tym samym zakres ubezpieczenia zależy od ilości pojazdów wykorzystywanych przez firmę. Jeśli jest jeden, suma wynosi 9000 euro. Jeśli natomiast jest ich więcej, na każdy kolejny od drugiego będzie to kwota 5 tysięcy euro.

Łączna suma staje się więc górną granicą odpowiedzialności, jaką przejmuje na siebie firma sprzedająca ubezpieczenie. Co do zasady polisa ta chroni przewoźnika na wypadek popełnionych przez niego błędów. Działa tak samo, jak każde OC. Jeśli z Twojej winy dojdzie np. do uszkodzenia towaru, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale do kwoty nie wyższej, niż suma ubezpieczenia.

Jeśli więc starasz się o przyznanie licencji transportowej i masz problem z zebraniem finansowego zabezpieczenia, możesz się zdecydować na taką polisę OC. Podpisana umowa jest w pełni respektowana przez organ odpowiedzialny za wydawanie licencji.

Prowadzenie działalności przewoźnika, a ubezpieczenie OC zawodowe - pamiętaj o terminach

Opisując te polisy, musimy przyjrzeć się nieco bliżej pewnym terminem. Zacznijmy od tego, że licencja transportowa może mieć ważność od 2 do nawet 50 lat. W całym tym okresie przedsiębiorca ma obowiązek dysponowania odpowiednim zabezpieczeniem finansowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Umowę ubezpieczenia OC zawodowego przewoźnika podpisuje się natomiast tylko na okres 12 miesięcy. Gdy czas ten minie, można ją oczywiście przedłużyć o kolejny rok. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować polisę przez cały okres ważności licencji. Możesz także, przed wygaśnięciem umowy, poszukać innej firmy ubezpieczeniowej i u niej wykupić polisę na kolejny rok.

Co jednak dzieje się w momencie, gdy nie zdecydujesz się przedłużyć ubezpieczenia, a dalej będziesz realizował zlecenia jako przewoźnik? Wtedy powinieneś zebrać zabezpieczenie finansowe na własną rękę, zgodnie z wymogami prawnymi. Jeśli tego nie zrobisz, a dojdzie do szkody i tak będziesz musiał ją pokryć z własnych pieniędzy.

Sprawdź też: Ubezpieczenie transportowe – produkty ubezpieczeniowe dla branży transportowej

Ile kosztuje OC zawodowe przewoźnika?

ubezpieczenie cargo

Mając tylko jeden samochód ciężarowy, musisz zebrać aż 50 tysięcy złotych i to od razu. Kwota ta drastycznie rośnie, gdy pojazdów masz kilka. Biorąc powyższe pod uwagę, koszt polisy OC jest wyjątkowo niski. Ubezpieczyciele średnio pobierają składkę w wysokości około 250 zł za pierwsze auto. Za każde kolejne zapłacisz natomiast około 200 zł. Należy podkreślić, że jest to opłata roczna, a więc za cały okres obowiązywania umowy.

Pamiętaj, że mając dużo pojazdów, możesz wypracować w firmie ubezpieczeniowej zniżki. Najlepiej porównuj ze sobą oferty, a zanim się na coś zdecydujesz, spróbuj podjąć negocjacje. Bardzo możliwe, że przygotowana dla Ciebie oferta będzie wyjątkowo atrakcyjna.

Gdzie szukać ubezpieczenia do licencji transportowej?

Aby wykupić polisę, możesz oczywiście po prostu zadzwonić do wybranego ubezpieczyciela lub osobiście wybrać się do jego siedziby. Niestety to rozwiązanie ma istotną wadę – nie porównasz ze sobą ofert. W efekcie może być tak, że podpiszesz umowę, zupełnie niepotrzebnie przepłacając na składce za OC.

Mamy więc dla Ciebie lepsze rozwiązanie – skorzystanie z naszego kalkulatora. Dlaczego warto? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wypełniając formularz, pokazujesz nam swoje potrzeby. My natomiast, mając te informacje, możemy się zająć wyszukaniem dla Ciebie odpowiedniego ubezpieczenia OC. Odpowiedzialni są za to najlepsi specjaliści z branży. Co więcej, prześwietlamy oferty wszystkich znanych i cenionych towarzystw ubezpieczeniowych.

Co zyskujesz, korzystając z tego kalkulatora? Pewność, że znalazłeś najlepszą ofertę na rynku, a więc najtańszą, dzięki której bez problemu uzyskasz licencję transportową! Nie czekaj dłużej, już dziś skorzystaj z naszej pomocy.

Wykup z nami ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika

Ubezpieczenie do licencji transportowej obraz 2

Jak widzisz, wykupienie ubezpieczenia do licencji transportowej wiąże się z wieloma korzyściami. Możesz szybko otrzymać licencję transportową bez konieczności budowania kapitału do zabezpieczenia finansowego. W razie problemów odpowiedzialność związana z roszczeniami spada na ubezpieczyciela, nie na Ciebie.

Dzięki temu prowadzenie biznesu związanego z przewozem towarów lub osób staje się łatwiejsze, a i jest bezpieczniejsze. Jeśli starasz się o licencję transportową, już dziś skorzystaj z naszego kalkulatora. Szybko i bez wychodzenia z domu wyszukaj najlepszą ofertę OC zawodowego przewoźnika.

Sprawdź też:

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (2 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *