Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenia w logistyce – jakie ubezpieczenie dla firmy transportowej?

Zabezpieczenie firmy transportowej przed nieoczekiwanymi zdarzeniami

Jest wiele zagrożeń, jakie czekają na właściciela firmy logistycznej. Pierwszym z nich są oczywiście szkody na pojazdach. Samochody ciężarowe, naczepy oraz przyczepy stanowią zazwyczaj największą część majątku takiej firmy. Nawet drobna kolizja drogowa może skończyć się ogromnymi kosztami z racji wysokich cen części oraz serwisu takich aut.

ubezpieczenie samochodu ciężarowego obraz

Zagrożeni są również pracownicy firmy logistycznej, w tym przede wszystkim kierowcy. Podróżują po całym kraju lub kontynencie, przewożą wartościowe ładunki i dlatego stają się łatwym i smakowitym celem dla różnych złodziei.

Do tego dochodzą zwykłe błędy związane z prowadzeniem działalności. Uszkodzenie towaru czy poważne opóźnienie w dostawie dają klientowi pełne podstawy do reklamacji i domagania się zwrotu poniesionych strat. Koszty te są przerzucane na firmę logistyczną. Wyobraź sobie, że wieziesz palety warte setki tysięcy złotych. Jeśli taki towar zostanie uszkodzony, odszkodowaniem będziesz obciążony Ty.

Ubezpieczenia w logistyce – jakie warto wybrać?

Kiedy będziesz się zastanawiać nad takim ubezpieczeniem, musisz koniecznie pamiętać o tym, że ochrona w tym przypadku nie jest ogólna. Firmy rozbijają ubezpieczenie dedykowane dla branży logistycznej na kilka pakietów.

ubezpieczenie ciężarówki obrazek 1

Najważniejsze i najchętniej wybierane ubezpieczenia w logistyce przez firmy transportowe to:

Ubezpieczenie floty pojazdów

Jak sama nazwa wskazuje, to ochrona aut wykorzystywanych do prowadzenia działalności (wygodna opcja, dzięki której można płacić np. jedno wspólne OC zamiast osobno dla każdego pojazdu).

OCP przewoźnika

Klasyczne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które w tym przypadku chroni klientów przewoźnika przed jego błędami (jednocześnie firma logistyczna w razie problemów nie musi pokrywać strat z własnej kieszeni). 

Ochrona mienia

Bardzo ogólne pojęcie ubezpieczenia, która chroni budynki należące do firmy logistycznej przed różnego rodzaju nieoczekiwanymi zdarzeniami.

NNW dla pracowników

Zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku pracownika, oczywiście działające tylko wtedy, gdy do zdarzenia dojdzie w trakcie wypełniania obowiązków służbowych.

Ubezpieczenie dla firmy transportowej i logistycznej

Każdy z tych pakietów możesz elastycznie dopasować do własnych potrzeb. Decydując się na jeden z nich, pamiętaj, aby porównać ze sobą możliwie najwięcej ofert. To prostsze, niż może Ci się wydawać – już dziś skorzystaj z naszej pomocy i znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Sprawdź też: Ubezpieczenie transportowe – produkty ubezpieczeniowe dla branży transportowej

Ubezpieczenie floty pojazdów – kiedy się opłaca?

Prowadzisz firmę logistyczną i korzystasz z wielu pojazdów? Nie ma znaczenia, czy kupiłeś je za gotówkę, na kredyt czy może korzystasz z leasingu. W każdym tych przypadków nie unikniesz obowiązku płacenia OC komunikacyjnego. Jeśli np. masz w firmie 10 ciężarówek i wielokrotnie więcej naczep lub przyczep, dla całego tego sprzętu musisz opłacać osobne polisy OC. Oznacza to, że trzeba koniecznie pamiętać o datach (pojazdy ubezpieczasz w różnych okresach roku), a i przy każdej kończącej się umowie musisz na nowo szukać nowej.

Ubezpieczenie floty samochodowej obrazek 2

Ubezpieczenie floty samochodowej jest dużo wygodniejsze. W ramach takiego pakietu możesz opłacić zbiorczo polisy OC dla wszystkich samochodów. Z dziesiątek umów robi się jedna, a Ty w przyszłości musisz pamiętać tylko o jednej dacie odnowienia polisy.

Ubezpieczenie floty pojazdów to nie tylko OC

Jeśli kupiłeś auta na kredyt lub korzystasz z leasingu, na pewno jesteś zmuszony do płacenia AC. Zarówno banki, jak i leasingodawcy wymagają tego, aby chronić własne interesy. Nie ukrywajmy, mało która firma logistyczna kupuje pojazdy za gotówkę, ale nawet jeśli zdecydowałeś się na taki krok, to i tak powinieneś kupić AC. Pamiętaj, że części do takich samochodów są niesamowicie drogie, a i koszty serwisowania nie wyglądają ciekawe. Auto casco to ochrona na wypadek, gdy pojazd zostanie uszkodzony z winy jego kierowcy lub działania osób trzecich, np. wandali czy włamywaczy. AC to także odszkodowanie np. wtedy, gdy auto się spali lub ucierpi w powodzi.

Pakiet ubezpieczenia floty pojazdów dla firm logistycznych może obejmować swym zasięgiem również AC. W tym przypadku ponownie możesz liczyć na oszczędność pieniędzy. Szczególnie polecamy zakup OC + AC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowych. Decydując się na taki krok na pewno uzyskasz bardzo dużą zniżkę.

Dodatkowo możesz na tym zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wykupienie OC dla całej floty z góry na pewno będzie tańsze niż opłacanie tych polis osobno dla każdego samochodu. Przekonaj się o tym już teraz – wypełnij formularz i skorzystaj z naszego kalkulatora!

Ubezpieczenie OCP – w jakim celu się je kupuje?

OCP to najpopularniejsze ubezpieczenie w logistyce, to nic innego, jak Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika. Na początek należy podkreślić, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe i musi je posiadać każda firma świadcząca usługi logistyczne. Za jego brak grożą ogromne kary, ale są one niczym w stosunku do tego, na jakie straty naraża się przedsiębiorca nieposiadający tej polisy.

ubezpieczenie transportowe obraz

Celem tego ubezpieczenia jest ochrona interesów klientów firm transportowych. Aby wyjaśnić sens jego kupowania, wystarczy bardzo prosty przykład. Kierowca rozbija pojazd w wypadku, którego jest sprawcą. Z OC komunikacyjnego zostaną pokryte koszty związane tylko z samym wypadkiem, a więc dotyczące szkód na mieniu oraz ludziach. Ubezpieczyciel nie ponosi jednak odpowiedzialności za towar. Jeśli na ciężarówce były np. porcelanowe talerze, wiele z nich mogło ulec stłuczeniu. Tych szkód nie pokrywa OC, ale OCP już tak.

Właśnie po to wykupuje się taką ochronę i każda firma powinna zadbać o to, aby mieć polisę w możliwie największym zakresie. Problem polega na tym, że o ile zakres OC jest normowany prawnie, tak OCP już nie. Oznacza to, że każda firma ubezpieczeniowa może je oferować na innych warunkach. W ramach polisy oferowana jest tzw. ochrona podstawowa, którą można rozszerzyć o dodatkowe pakiety.

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

W zakres podstawowej ochrony powinno wchodzić nie tylko uszkodzenie towaru po wypadku, ale także jego zaginięcie. Co jednak w sytuacji, gdy ładunek zostanie uszkodzony w wyniku pożaru lub zalania, albo skradziony? Podstawowa ochrona nie zapewni odszkodowania, ale można dokupić specjalne pakiety poszerzające zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Do najważniejszych należy zaliczyć:

uszkodzenie (częściowe lub całkowite) towaru w wyniku zalania lub spalenia,

uszkodzenia w trakcie załadunku lub rozładunku,

szkody powstałe w wyniku zaniedbań (np. kierowca nieprawidłowo zabezpieczył towar na czas transportu),

szkody niezwiązane z samym towarem, np. palety, wózki transportowe czy pasy zabezpieczające,

kradzież bądź różnego rodzaju akty wandalizmu,

Do tego warto zastanowić się nad odszkodowaniem w razie konieczności wyciągnięcia pojazdu, np. z rowu po wypadku. Przy wielkich ciężarówkach koszty realizacji takich usług są ogromne. Pamiętaj także, że jeśli towar się uszkodzi, to w gestii firmy transportowej pozostaje to, aby profesjonalnie go zutylizować. W tym zakresie również możesz się zabezpieczyć, odpowiednio rozszerzając swoje OCP.

Naturalnie musisz pamiętać o tym, że każdy taki pakiet oznacza wyższą składkę za ubezpieczenie. Z pomocą naszego kalkulatora możesz już teraz bardzo dokładnie wyliczyć koszty polisy wraz z rozszerzeniami ochrony.

Oblicz składkę: Ubezpieczenie OCP – co to jest ubezpieczenie przewoźnika i ile kosztuje?

Suma gwarancyjna ubezpieczenia OCP – dobierz ją rozsądnie

Jednym z najważniejszych parametrów każdego OCP jest tzw. suma gwarancyjna. Jest to maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa może wypłacić w ramach powstałej szkody. Wartość ta jest płynna, a więc trzeba ją ustalić przed podpisaniem umowy, dopasowując do własnej sytuacji.

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, odpowiedzialność przewoźnika w przypadku uszkodzenia towaru wylicza się na podstawie stałego wskaźnika, SDR. Prawo wymusza, aby przewoźnicy stosowali przelicznik 8,33 SDR dla każdego kilograma towaru, który uległ uszkodzeniu. Aktualną wartość tego wskaźnika można znaleźć, np. na stronie NBP. SDR jest uniwersalną wartością, którą każdy kraj odpowiednio przelicza na swoją walutę. Gdy do szkody dojdzie w Polsce, wskaźnik ten przelicza się na złotówki.

Musisz zadbać o to, aby suma gwarancyjna mogła pokryć w całości straty związane z najdroższymi ładunkami, jakie przewozisz. Wymaga to dokładnej analizy sytuacji oraz tego, jakimi zleceniami się najczęściej zajmujesz.

Jak wyliczyć odpowiedzialność przewoźnika za straty w towarze?

Aby ułatwić Ci zrozumienie tej zasady, zaprezentujemy bardzo prosty przykład. Załóżmy, że przewozisz 20 ton obuwia, które w wyniku pożaru zostało uszkodzone. Zleceniodawca nie chce już tych rzeczy, uznając szkodę za całkowitą. Obecnie SDR ma w Polsce wartości 5,71 zł. Jeśli więc strata dotyczy 24 tysięcy kilogramów towaru, odpowiedzialność przewoźnika wylicza się jako: 8,33 SDR (wartość stała) x 5,71 zł (aktualna wartość SDR). Daje to 47,56 zł za każdy kilogram straconego towaru. W naszym przypadku mamy szkodę całkowitą i 20 ton, a więc dalsze wyliczenia to: 47,56 zł (odszkodowanie za 1 kg) x 20 000 kg. Daje to łącznie 951 200 zł.

Dokładnie w ten sposób powinieneś wyliczyć swoją maksymalną odpowiedzialność za straty, biorąc pod uwagę najbardziej wartościowe transporty, jakimi się zajmujesz. Suma gwarancyjna powinna znacząco przekraczać wyliczoną przez Ciebie kwotę.

Ubezpieczenie ochrony mienia – co to jest?

Pojazdy często stanowią największy majątek firm działających w branży logistycznej, ale drugą jego największą składową są budynki. Musisz wiedzieć, jak prawidłowo definiować mienie, gdyż pojęcie to jest bardzo rozległe. Mając biznes logistyczny, na pewno posiadasz jakiś budynek biurowy, w którym zatrudnieniu są Twoi pracownicy. Bardzo możliwe, że masz również jakieś punkty, w których przyjmujesz swoich klientów. Większość firm logistycznych posiada również własne magazyny i miejsca do garażowania pojazdów.

ubezpieczenie mieszkania obrazek 6

Na tym jednak nie koniec. Mienie to również wyposażenie tych budynków i koszty przystosowania pomieszczeń do konkretnej specyfiki pracy. Zaliczasz do niego również wszelkiego rodzaju parkingi czy magazyny zewnętrzne. Na terenie dookoła firmy możesz mieć kosztowny sprzęt, w tym np. potężne suwnice. Wszystkie te i wiele innych, rzeczy zaliczasz do swojego mienia. Często są to ogromne, zamrożone pieniądze, które możesz chronić, wykupując odpowiednie ubezpieczenie.

Ochrona mienia – jaka jest odpowiedzialność ubezpieczyciela?

Ochrona jest w tym przypadku bardzo szeroka i obejmuje większość nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczyciele ponoszą odpowiedzialność między innymi za:

uszkodzenia mienia w wyniku działania zjawisk atmosferycznych,

kradzieże i akty wandalizmu,

straty związane z pożarami, powodziami lub zalaniem,

umyślne działanie pracowników na szkodę firmy.

Ochrona ta obejmuje nie tylko budynki tereny otwarte i ich wyposażenie. To także ubezpieczenie maszyn oraz pojazdów wykorzystywanych w obrębie nieruchomości, jak i mienia samych pracowników.

Pamiętaj jednak, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania, jeśli udowodni Twoje zaniedbania lub nawet działanie celowe. Doskonałym tego przykładem może być np. pożar, który był efektem Twoich zaniedbań w ramach środków ochrony PPOŻ czy wdrażania regulaminów zwiększających bezpieczeństwo pożarowe. Za zdarzenia będące wynikiem takich sytuacji ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Jak oszacować wartość mienia?

Kupując ubezpieczenie mienia, zwróć uwagę na to, jak wyliczana jest wartość nieruchomości i ruchomości. Firmy stosują trzy jej rodzaje:

rzeczywista

odszkodowanie będzie zgodne z wartością uszkodzonego mienia w dniu wystąpienia zdarzenia,

zgodna z ceną zakupu

jeśli kupiłeś nieruchomość za 500 tysięcy złotych i wystąpiła szkoda całkowita, to niezależnie od tego, kiedy do niej doszło, wartość będzie określona na pół miliona,

odtworzeniowa

ubezpieczyciel musi wypłacić tyle pieniędzy, aby przywrócić stan mienia do takiego, jaki był przed wystąpieniem zdarzenia.

NNW dla pracowników branży logistycznej

Na koniec zostaje nam ochrona – najmniej popularne ubezpieczenie w logistyce i często pomijane przez pracodawców, co jest ogromnym błędem. Wydaje się, że branża logistyczna generuje niskie ryzyko zawodowe, ale pozory mylą. Kierowca pojazdu ciężarowego biorący udział w wypadku drogowym może zginąć lub doznać trwałego bądź czasowego uszczerbku na zdrowiu. Gdy taka osoba jest w trasie, to wykonuje obowiązki zawodowe, a więc za ewentualne wypadki odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca.

ubezpieczenie ciężarówki obrazek 2

NNW pracownika zapewnia ochronę na wypadek takich zdarzeń. Firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego lub wystąpienia poważnego uszczerbku na zdrowiu. Wykupienie NNW to nie tylko troska o finanse osoby prowadzącej biznes. Ubezpieczenie to można traktować jako dodatek socjalny dla pracownika, który w pewnym stopniu zachęca ludzi do szukania zatrudnienia w takiej firmie.

Ubezpieczenia w logistyce - dobierz najlepszą polisę

Koniecznie pamiętaj o tym, aby zawsze prześledzić możliwie dużo ofert firm ubezpieczeniowych. Im rzetelniej to zrobisz, tym lepiej dopasujesz polisę do własnych potrzeb. Jednocześnie porównasz ceny, wybierając tę opcję, która jest najatrakcyjniejsza pod tym kątem. Nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenia w logistyce – tym bardziej, że do tanich nie należą. 

Wszystko, co musisz zrobić, aby znaleźć najlepszą ofertę to wypełnić dostępny na stronie formularz. Na podstawie wprowadzonych danych narzędzie zbierze oferty od największych firm ubezpieczeniowych i przygotuje dla Ciebie przejrzyste zestawienie. W razie potrzeby zawsze możesz dodatkowo skorzystać z naszego wsparcia! Nie czekaj, jeszcze dziś skorzystaj z naszej pomocy.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
2.7/5 - (4 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *