Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie biura rachunkowego – jak się ubezpieczyć?

Nie da się ukryć, że prowadzenie praktycznie każdej firmy wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem. Z tego powodu przedsiębiorcy zawsze powinni poważnie zastanowić się nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej. Co więcej, są branże, które zgodnie z przepisami mają obowiązek posiadania polisy OC – dotyczy to m.in. biur rachunkowych. Prowadzisz taki biznes? Pamiętaj, że samo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej może się okazać niewystarczające. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych porad – sprawdź już teraz, jak najlepiej dobrać ubezpieczenie biura rachunkowego. 

Czym jest ubezpieczenie OC biura rachunkowego?

Jak w przypadku każdego OC, tak i w ubezpieczeniu dedykowanym przedsiębiorcom, zabezpiecza ono przede wszystkim interesy klientów. Jak zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Nawet drobne błędy mogą spowodować poważne straty finansowe u klientów. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, polisa OC pokryje te straty, a przedsiębiorca nie utraci płynności finansowej.

Jednocześnie oznacza to, że OC biura rachunkowego zabezpiecza również interesy firmy. Gdy dojdzie do jakichś błędów, przedsiębiorca nie musi w całości odpowiadać swoim majątkiem. Pamiętaj, że ta polisa jest obowiązkowa. Jeśli nie będziesz jej posiadał, narażasz się na poważne kary finansowe. Do tego w sytuacji, gdy Twoja firma przyczyni się do strat u klientów, będziesz za nie odpowiadał własnym majątkiem.

Kogo dotyczy obowiązek ubezpieczenia OC w branży księgowości?

Jak już wiesz, firmy zajmujące się rachunkowością muszą mieć aktualną polisę OC. Jednak kogo dokładnie dotyczy ten obowiązek? Powinni się z niego wywiązać przede wszystkim:

wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z branżą rachunkowo-księgową,
wszyscy wspólnicy spółek cywilnych związanych z powyższą branżą - wynika to z faktu, że nie da się ubezpieczyć spółki, a to oznacza, że każdy z jej członków musi osobno wykupić polisę OC,
przedsiębiorcy realizujący usługi z zakresu tzw. uproszczonej księgowości lub obsługi kadrowo-płacowej - teoretycznie nie jest obowiązkowe, ale wiele firm zajmuje się tym dodatkowo, mając dużo szerszy zakres usług, co oznacza, że także powinny mieć OC.

Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie musisz mieć wykupione już z chwilą uruchomienia firmy czy spółki. Unikając tego obowiązku, narażasz się na poważne konsekwencje, w tym wysokie kary finansowe.

Ile kosztuje OC biura rachunkowego?

Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, gdyż firmy ubezpieczeniowe wyliczają stawki według własnych kryteriów. Ustawodawca wymusza jedynie określoną, minimalną sumę, na jaką powinna opiewać taka polisa. W przypadku OC biura rachunkowego jest to kwota 10 tysięcy euro. Co warte podkreślenia, do przeliczenia tej sumy bierze się pod uwagę średni kurs NBP ogłoszony pierwszy raz w danym roku kalendarzowym. Stosuje się go w całym okresie umowy. Jeśli więc kupiłeś ubezpieczenie w roku 2020 i kończy się w 2021, stosowany będzie średni kurs NBP z roku poprzedniego.

Jeśli szukasz ubezpieczenia OC biura rachunkowego, zawsze postaraj się prześwietlić możliwie najwięcej ofert z rynku. Im rzetelniej to zrobisz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć polisę tanią i dopasowaną do potrzeb. Pamiętaj, że ochrona w ramach tego ubezpieczenia jest minimalna i często niewystarczająca do pokrycia strat, na jakie narażone jest przedsiębiorstwo. Przeanalizuj więc dokładnie swoją działalność i zastanów się, czego potrzebujesz.

Ubezpieczenie OC biura rachunkowego - zakres ochrony

Przejdźmy teraz do kwestii zakresu ochrony w ramach takiego OC. Wiesz już, że suma ubezpieczeniowa musi wynosić przynajmniej 10 tysięcy euro. Jednak istotne jest także to, że przepisy wymuszają konkretny zakres ochrony w ramach takiej polisy. Jeśli prowadzisz np. biuro rachunkowe, ubezpieczenie pokryje następujące szkody, które powstały z winy ubezpieczanego:

wyrządzone w związku pomyłkami, błędnymi działaniami,
wynikające z poważnych zaniedbań,
związane z zaniechaniem realizacji usług.

Co ważne, umowa w żaden sposób nie może ograniczać odszkodowań wypłacanych w ramach tego ubezpieczenia.

OC biura rachunkowego - jakich szkód nie obejmuje?

Jak widzisz, ochrona w ramach podstawowego ubezpieczenia jest mocno ograniczona. Z tego powodu powinieneś zastanowić się, czy Twoja polisa na ubezpieczenie firmy na pewno zagwarantuje Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj również o wyjątkach - z OC nie dostaniesz odszkodowania gdy:

szkoda była wyrządzona członkom najbliższej rodziny (zajrzyj do przepisów, aby zapoznać się z dokładną definicją „bliskiej rodziny”),
szkody powstały w momencie, gdy firma nie spełniała już prawnych wymogów związanych z prowadzeniem działalności - jest to konieczne w przypadku biur rachunkowych,
pojawią się straty związane z koniecznością zapłaty różnych kar umownych,
do szkód doszło w wyniku działań wojennych, aktów terroru, strajków itp. (to typowy zapis, który można znaleźć w każdym ubezpieczeniu OC).

Upewnij się, że cała działalność jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia OC!

Czas na bardzo istotną uwagę - przepisy narzucają obowiązek ubezpieczania biura rachunkowego w bardzo wąskim zakresie takich działalności. Co to oznacza? Wiele specjalizujących się w tej branży firm realizuje usługi, które nie są objęte powyższym obowiązkiem. Przykładów takich można wymieniać mnóstwo i zalicza się do nich m.in.:

prowadzenie ksiąg rachunkowych,
ewidencjonowanie rachunkowości,
udzielanie wsparcia w zakresie podatków,
przygotowywanie różnych deklaracji podatkowych.

Wiele biur rachunkowych traktuje te usługi jako dodatkowe. Musisz więc zwrócić uwagę na to, jaki jest zakres Twojej działalności. Często okazuje się, że ubezpieczenie OC obejmuje go tylko w niewielkim stopniu. Jeśli Twoja firma doprowadzi do powstania różnych szkód, może się okazać, że nie będzie Ci się należało odszkodowanie.

Na szczęście rozwiązaniem powyższego problemu jest wykupienie dodatkowej, nieobowiązkowej polisy. Najlepiej skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń. Zespół specjalistów zajmie się analizą Twojej sytuacji i zaproponuje ochronę ubezpieczeniową dopasowaną do potrzeb. Zawiłość przepisów sprawia, że bez wiedzy i doświadczenia trudno jest upewnić się, że obowiązkowe OC gwarantuje odpowiednią ochronę. Korzystając z naszej pomocy, przekażesz to zadanie w ręce profesjonalistów.

Ubezpieczenie biura rachunkowego - suma gwarancyjna

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, na którą musisz koniecznie zwrócić uwagę - to suma gwarancyjna. Jak wspominaliśmy wcześniej, obowiązkowe OC zapewnia ochronę do kwoty 10 tysięcy euro. Niestety duże biura rachunkowe często realizują bardzo odpowiedzialne zlecenia, nierzadko współpracując np. z wielkimi korporacjami.

Jedna pomyłka np. w przygotowywaniu ważnych dokumentów podatkowych może skończyć się powstaniem u klienta dużo wyższych strat, niż powyższa kwota. W efekcie przed wykupieniem OC musisz dokładnie przeanalizować ryzyko prowadzenia swojego biznesu. Jeśli potrzebujesz wyższej ochrony, koniecznie wykup dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie.

Pamiętaj, że oszczędzanie na polisie w przypadku firm związanych z rachunkowością to niezbyt dobry pomysł. Twoja praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a nawet drobne błędy mogą oznaczać duże straty finansowe zarówno dla Ciebie, jak i klientów.

Ubezpieczenie biura rachunkowego - korzyści

Zastanawiasz się, jakie korzyści uzyskasz, wydając pieniądze na ubezpieczenie biura rachunkowego. Pierwsza z nich jest oczywista - spełniasz swój prawny obowiązek. Takie firmy muszą mieć OC, a za jego brak grożą bardzo wysokie, nieprzyjemne kary finansowe.

Korzyści tych jest jednak znacznie więcej. Do najważniejszych należy zaliczyć:

możliwość dowolnego rozszerzania ochrony, np. w zakresie sumy ubezpieczeniowej, czy dodatkowych czynności realizowanych w ramach prowadzonego biznesu,
bardzo duże zniżki, jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie polisy i ostatnie lata miałeś bezszkodowe,
ciekawe pakiety ubezpieczeń grupowych dla pracowników - możesz zyskać miano profesjonalnego pracodawcy,
możliwość rozłożenia rocznej opłaty nawet na kilka dogodnych rat.

Jeszcze więcej korzyści zyskasz, jeśli zdecydujesz się wyszukać polisę z pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń. Po pierwsze zestawienie przygotują dla Ciebie najlepsi specjaliści. Prześledzą wiele ofert, dopasują je do potrzeb, zajmą się negocjacją warunków i wybiorą najlepsze.

Do tego wszystko możesz załatwić online, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Dzięki naszemu wsparciu możesz również liczyć na atrakcyjną kwotę składki ubezpieczeniowej! Nie czekaj, już dziś ubezpiecz swoje biuro rachunkowe.

Profesjonalne ubezpieczenia dla biur rachunkowych

Jak widzisz, choć OC nie zawsze jest obowiązkowe, to jednak zdecydowanie warto je wykupić, jeśli prowadzisz biuro rachunkowe. Do tego najlepiej rozszerzyć zakres jego ochrony, dopasowując do potrzeb Twojej firmy. Możemy Ci w tym wszystkim pomóc! Już dziś skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń – znajdź najlepszą polisę i chroń swoją działalność przed konsekwencjami błędów w realizacji zleceń.

Wypełnij formularz

Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję

Sfinalizuj polisę

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)