Ubezpieczamy24.com

Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno się w nim znaleźć?

Podstawowym dokumentem uprawniającym do wypłaty odszkodowania z polisy komunikacyjnej OC jest oświadczenie sprawcy kolizji. Każda, nawet najdrobniejsza stłuczka powinna zakończyć się jego sporządzeniem. Wyjątek stanowi sytuacja, w której kierowcy dogadują się między sobą w zakresie rekompensaty poniesionych strat lub uszkodzenia są tak niewielkie, że odszkodowania nie są potrzebne. Dzisiaj sprawdzimy więc, czym jest takie oświadczenie, jak prawidłowo je wypełnić i czy można je spisać bez obecności Policji. Zapraszamy do dalszej lektury!

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – pamiętaj o formalnym potwierdzeniu

Każdą stłuczkę na pewno warto udokumentować zdjęciami. Dziś każdy z nas dysponuje aparatami fotograficznymi w telefonach. Jakość tych zdjęć jest naprawdę wysoka i spokojnie mogą się one przydać do późniejszego dochodzenia swoich praw.

wypowiedzenie umowy OC Pzu ob 3

Najważniejsze jest jednak oświadczenie sprawcy kolizji. Pamiętaj, że po stłuczce, w której jesteś ofiarą, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC. Pieniądze dostajesz jednak nie ze swojego ubezpieczenia, a z tego, które posiada sprawca wypadku.

To do tej firmy musisz się zgłosić, uzyskując odpowiednie dane od samego sprawcy. Trzeba również sporządzić kompletne oświadczenie. Co powinno się w nim znaleźć?

Sprawdź też: Kara za brak OC

Niezbędne dane w oświadczeniu sprawcy kolizji

Co do zasady, nie ma przyjętej jednej, standardowej wersji takiego dokumentu. W zasadzie może mieć ono każdą postać, choć dostępne są specjalne, gotowe do wypełnienia wzoru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dokument napisać odręcznie na zwykłej kartce papieru. Najważniejsze jest to, aby znalazły się w nim wszystkie istotne informacje. Zalicza się do nich przede wszystkim:

koszt ubezpieczenia samochodu
dane osobowe obu stron kolizji, czyli kierowców,
ogólny opis zaistniałego zdarzenia

(można dołączyć do niego dokumentację fotograficzną),

czytelne podpisy obu kierowców na końcu wraz z datą.
wyraźne wskazanie sprawcy kolizji

dokument musi zakończyć się oświadczeniem, przyznaniem się do winy jednej ze stron),

dokładne dane pojazdów

(to nie tylko marka i model, ale także numery rejestracyjne oraz VIN),

kompletne dane o polisie OC sprawcy

(numer ubezpieczenia, zakład ubezpieczeniowy i dane kontaktowe),

Dane świadków kolizji

To jednak nie wszystko co może się tam znaleźć. Jeśli są świadkowie, oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać wyszczególnione dane tych osób, w tym numery PESEL i telefonów kontaktowych.

Trzeba również dokładnie opisać stopień uszkodzenia pojazdów. To właśnie tutaj bardzo przydaje się dodatkowa dokumentacja fotograficzna. Dodatkowo, jeśli w wyniku kolizji zostało uszkodzone coś jeszcze oprócz aut, trzeba o tym wspomnieć. Może to być wygięty znak drogowy, uszkodzone bariery przystankowe, zniszczony krawężnik i inne tego typu kwestie.

Forma oświadczenia o kolizji

Pamiętaj, że dokumenty sporządza się w dwóch identycznych egzemplarzach, jeden pozostaje w rękach sprawcy, a drugi ofiary. Oba trzeba oczywiście czytelnie podpisać. Naszym zdaniem zawsze warto mieć wzory tych dokumentów gdzieś w samochodzie. Kolizja to stresujące zdarzenie, które do tego zabiera mnóstwo czasu. Po co w nerwach zastanawiać się, jak ma wyglądać taki dokument? Wzór prowadzi jak po sznurku w wypełnianiu wszystkich istotnych danych.

Sprawdź też: Wypowiedzenie umowy OC

Zdarzenie drogowe – wezwanie policji czy sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji?

W zdecydowanej większości przypadków nie jest ona potrzeba i nawet warto jej nie wzywać. Sami stróże prawa proszą, aby w przypadku drobnych i oczywistych stłuczek załatwiać wszystko między sobą. 

oświadczenie sprawcy kolizji dane

Oświadczenie sprawcy kolizji podpisują tylko zainteresowani i Policja nie musi weryfikować tych dokumentów. Niewezwanie ich ma jeszcze jedną zaletę – oszczędzi sprawcy mandatu. Służby zawsze muszą zakończyć taką interwencję ukaraniem winnego. To nie tylko dodatkowy koszt, ale także punkty karne na koncie. Czy warto otrzymać je za mało znaczącą stłuczkę na marketowym parkingu? Pamiętaj, że również ofiara wypadku może być ukarana mandatem, jeśli popełniła jakiś istotny błąd.

Kiedy wezwać policje?

Jest tylko kilka sytuacji, w których Policja musi zostać wezwana na miejsce. Dzieje się tak wtedy, gdy:

gdy pojazd sprawcy jest nieubezpieczony lub nie posiada ważnych badań technicznych.
sprawca kolizji uciekł,
w wyniku wypadku ucierpiały nie tylko pojazdy, ale także ludzie,
gdy dokumenty jednego z kierowców są niepełne lub wzbudzają wątpliwości,
jeden z uczestników wypadku był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
kierowcy nie potrafią samodzielnie ustalić winnego lub po prostu nie mogą się ze sobą dogadać

Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór wypełniony

wzór do pobrania kolizja samochodowa

Choć nikomu tego nie życzymy, to jednak każdemu kierowcy może przytrafić się drobna stłuczka. Aby ułatwić przygotowanie dokumentów, poniżej prezentujemy poprawnie wypełniony wzór odpowiedniego oświadczenia. Przygotowując je pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

podawaj możliwie najpełniejsze dane kierowców

– imię i nazwisko to za mało, gdyż osób takich w kraju mogą być setki. Najlepiej spisz również PESEL oraz numer prawa jazdy sprawcy (jeśli sprawca ma je przy sobie). Przyda się także numer kontaktowy,

pismo musi mieć wyraźnie wskazanego sprawcę kolizji

tutaj nie ma miejsca na rozważania teoretyczne. Jeśli wspólnie ustaliliście, kto zawinił, przedstawcie ten wniosek w dokumencie. Musi znaleźć się tam dosłowne oświadczenie. Może ono wyglądać następująco: „Ja, niżej podpisany XYZ spowodowałem wypadek komunikacyjny w dniu AA.BB.CCCC prowadząc pojazd osobowy XYZ o numerze rejestracyjnym… i VIN…”. Koniecznie musi znaleźć się tam numer polisy sprawcy i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego.

koniecznie wspomnij o poszkodowanym

to częsty błąd, sprawca przyznaje się do winy, ale nie podaje, komu wyrządził szkodę. Zawsze dodaj, kto jest bezpośrednią ofiarą wypadku. Wskaż nie tylko dane osobowe, ale także markę i model pojazdu, jego numer rejestracyjny oraz VIN.

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu – czy jest potrzebne?

Zdecydowanie tak! Drobne stłuczki na parkingach należą do najczęstszych grzechów kierowców. Naprawdę nie warto wzywać do nich Policję, chyba, że sprawa jest wyjątkowo skomplikowana. Na parkingach często nie ma oznakowania, ale to nie oznacza, że panuje tam „wolna amerykanka”. Zawsze stosujemy się do tzw. zasady prawej ręki.

stłuczka na parkingu

Stłuczki na parkingach są o tyle problematyczne, że najczęściej w aucie nie ma poszkodowanego. Sprawca manewruje i ociera się o drugi pojazd. Najgorszym, co można zrobić, to uciec z miejsca zdarzenia. Uczciwy kierowca w takiej sytuacji powinien zostawić kartkę za wycieraczką drugiego pojazdu. Wystarczy napisać tam swój numer telefonu i załatwić sprawę oświadczenia w późniejszym czasie.

Co w sytuacji, gdy trafia się na takiego nieuczciwego kierowcę i po przyjściu na parking zastaje zarysowany pojazd? Tu sprawa niestety się komplikuje. Warto rozejrzeć się, czy w pobliżu nie ma kamer monitoringu miejskiego. Jeśli są można zgłosić się z prośbą o udostępnienie zapisu z nich, aby wskazać sprawcę. Często w pobliżu znajdują się budynki firmowe, które montują kamery przemysłowe. Nagrania z nich mogą być kolejnym dowodem w sprawie. Tutaj warto już wezwać Policję, która udokumentuje zdarzenie i dokładnie zaznaczy, że sprawca kolizji po prostu uciekł.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co dalej?

Samo sporządzenie prawidłowego dokumentu to oczywiście za mało, aby otrzymać należne odszkodowanie. Zdarzenie musisz zgłosić ubezpieczycielowi – nie swojemu, ale sprawcy wypadku. Na oświadczeniu powinieneś mieć nazwę zakładu ubezpieczeniowego, numer polisy oraz dane kontaktowe. Najlepiej zadzwoń na centralę firmy i poinformuj o całej sytuacji.

Kiedy to zrobisz „uruchomisz” procedurę wyliczania wysokości odszkodowania. Ubezpieczyciel poprosi Cię o dostarczenie wszystkich dokumentów, w tym wypełnionego i podpisanego oświadczenia sprawcy kolizji. W wielu przypadkach będzie umawiał się z Tobą rzeczoznawca. Musi on dokładnie obejrzeć pojazd i ocenić stan szkód. Pamiętaj, że jeśli po kolizji auto nie nadaje się do jazdy, z OC sprawcy przysługuje Ci pojazd zastępczy.

W przeciągu maksymalnie 30 dni powinieneś otrzymać odpowiedź od ubezpieczyciela. Zobaczysz tam kosztorys przygotowany przez firmę i proponowaną sumę ubezpieczenia. Możesz się z nią oczywiście nie zgodzić i prowadzić negocjacje. Po akceptacji pieniądze są wypłacane na wskazany numer konta lub do warsztatu, który zajmuje się naprawą.

Zawsze pamiętaj o ubezpieczeniu OC samochodu!

Jak widzisz, posiadanie ważnej polisy komunikacyjnej jest niesłychanie istotne. Ty również możesz być sprawcą kolizji, nikt z nas nie jest przecież idealny. Dzięki OC unikasz wysokich kosztów związanych z naprawą szkody. Z OC wypłacane są również odszkodowania i finansowane koszty leczenia ewentualnych ofiar.

Ubezpieczenie komunikacyjne może kosztować nawet zaledwie kilkaset złotych rocznie! Jeśli chcesz tanio i pewnie ubezpieczyć swoje auto, skorzystaj z naszej pomocy. Przygotowaliśmy prosty kalkulator, z którego pomocą szybko wyszukasz najatrakcyjniejszą ofertę zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie czekaj – skorzystaj już dziś i bezpiecznie podróżuj swoim samochodem.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (2 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *