Ubezpieczamy24.com

Kara za brak OC w 2023 roku – co grozi za jazdę bez OC?

Czy wiesz, że kara za brak OC w 2020 roku jest wyższa, niż w roku poprzednim? Czy wiesz w ogóle, dlaczego z roku na rok stawki te stale rosną? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, już teraz przejdź do dalszej części artykułu. Zajmiemy się dzisiaj jednak nie tylko samymi karami, ale także postaramy się pokazać, że unikalnie płacenia ubezpieczenia naprawdę mija się z celem.

Kara za brak OC Nawet 300 zł więcej

Jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego i nie opłacasz składki obowiązkowego ubezpieczenia lub zapomnisz uregulować jej w terminie, narażasz się na bardzo wysokie karty. Kara za brak OC w 2020 roku ponownie wzrosła. Dzisiaj właściciel auta osobowego zapłaci nawet 4500 zł kary, wobec 4200 zł w roku ubiegłym. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku pojazdów ciężarowych. Tutaj kara wzrosła z 6300 zł do 6750 zł. W przypadku pozostałych pojazdów jest to wzrost z 700 zł do 750 zł, oczywiście przy maksymalnym wymiarze kary.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa mamy tak naprawdę osobne przypadki, od których zależna będzie wysokość kary. Najmniej zapłacimy wtedy, gdy z OC spóźnimy się do 3 dni. Kolejny przypadek to poruszanie się pojazdem, który jest nieubezpieczony dłużej niż 3 dni, ale nie więcej, jak 14 dni. Najwyższa kara dotyczy braku ubezpieczenia powyżej 14 dni. Jak prezentuje się to w praktyce w roku 2020?

Kara za brak OC

Posiadacze samochodów osobowych

- 900 zł do 3 dni; - 2250 zł od 4 do 14 dni; - 4500 zł powyżej 14 dni.

Samochody ciężarowe, autobusy oraz ciągniki

- 1350 zł do 3 dni; - 3380 zł od 4 do 14 dni; - 6750 zł powyżej 14 dni.

Wszystkie pozostałe pojazdy

- 150 zł do 3 dni; - 380 zł od 4 do 14 dni; - 750 zł powyżej 14 dni.

Pamiętajcie, że kara za brak OC w 2020 roku naliczana jest zgodnie z powyższymi stawkami. Nie ma tutaj żadnych widełek i nie ma co liczyć na to, że kwalifikując się do konkretnej grupy, dostaniemy niższą karę.

Wysokość kar zmienia się wraz ze wzrostem płac minimalnych

kara za brak oc obrazek 1

Choć wiele osób uważa, że kary za brak polisy ubezpieczeniowej auta powinny być wyższe, to jednak wbrew pozorom podwyżki nie są efektem chęci poprawy bezpieczeństwa na drogach. Od lat kara ta jest bowiem ustalana według minimalnej płacy brutto w kraju dla danego roku. Podstawą do jej wyliczenia jest kara za brak OC powyżej 14 dni, a więc najwyższa możliwa. Wygląda to następująco:

kierowcy samochodów osobowych zapłacą dwukrotność minimalnej płacy;
kierowcy pojazdów ciężarowych, autobusów oraz ciągników zapłacą trzykrotność płacy minimalnej;
w pozostałych przypadkach kara to 1/3 płacy minimalnej.

Na tej podstawie ustalane są natomiast wysokości kar w zakresie braku OC do 3 dni oraz od 4 do 14 dni. Kwoty te ustalane są procentowo od kwoty najwyższej kary i wynoszą odpowiednio 20% oraz 50% dla danej kategorii pojazdów. W roku 2020 płaca minimalna brutto została ustanowiona na poziomie 2550 zł, co oznacza wzrost o 350 zł względem roku poprzedniego. Ponieważ stawki te zostały podwyższone, to i zwiększyła się kara za brak OC w 2020 roku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który nakłada kary na kierowców, zawsze wystawia mandaty zgodnie z obowiązującą ustawą.

ubezpieczenia oc obrazek 2

Bądź rozsądny, kup z nami tanio OC

Sprawdź ofertę

Kary nie rosną, ale UFG i tak walczy z kierowcami niepłacącymi OC

Jeśli myślicie, że opłaca się nie płacić polisy komunikacyjnej dla swojego samochodu, bo ryzyko otrzymania mandatu jest niskie, to jesteście w dużym błędzie. W ostatnich miesiącach UFG otrzymał narzędzie, z którego pomocą coraz skuteczniej egzekwuje od kierowców kary. Bazy danych są regularnie sprawdzane i każdego miesiąca wykrywa się wielu kierowców, którzy nie posiadają aktualnej polisy. Każde takie wykrycie kończy się oczywiście nałożeniem mandatu. Mamy prawo naturalnie do odwołania. Może się zdarzyć, że w systemie był błąd i polisę mamy. Wystarczy po prostu ją pokazać, aby uniknąć kary. W innych przypadkach nie ma co liczyć na pobłażliwość UFG.

Jeszcze nie tak dawno temu kierowcy faktycznie unikali płacenia, gdyż wykrywalność była stosunkowo niska. Brak OC wykrywano tak naprawdę jedynie podczas kontroli policyjnej na drodze. Oczywiście od razu wychodziło to na jaw również wtedy, gdy kierowca nieubezpieczonego pojazdu brał udział w wypadku lub w kolizji. Dziś UFG dysponuje już jednak narzędziem, dzięki któremu może monitorować bazę CEPiK-u i wyłapywać kierowców, którzy nie płacą wymaganych prawem składek ubezpieczeniowych.

Mandat to niewielka kara za brak OC

kara za brak oc obrazek 2

Tak naprawdę jednak 4500 zł dla posiadacza auta osobowego czy 6750 zł dla kierowcy ciężarówki to stosunkowo niewielka kara za brak OC w 2020 roku. Jazda bez ważnej polisy grozi o wiele poważniejszymi konsekwencjami, które każdego powinny zniechęcać do prób nierespektowania przepisów.

Prawdziwa tragedia zaczyna się bowiem wtedy, gdy jako kierowca zostaniemy sprawcą kolizji bądź wypadku drogowego. W tym momencie żarty się już kończą. Oczywiście dostaniemy karę za brak aktualnej polisy, ale jednocześnie szybko dostaniemy nieprzyjemną fakturę do opłacenia od UFG. Nie mając ubezpieczenia, a będąc sprawną kolizji, będziemy zobowiązani do pokrycia wszystkich kosztów z własnej kieszeni.

Kara za brak OC może Cię doprowadzić nawet do bankructwa

Przede wszystkim w razie spowodowania kolizji lub wypadku, zapłacimy za naprawę uszkodzeń w pojazdach ofiar wypadku. Wyobraźcie sobie teraz, ile może kosztować zderzak do luksusowego auta, jeśli będziecie mieli pecha i takie właśnie uszkodzicie. Jeszcze gorzej, jeśli auto po wypadku będzie do kasacji. Wtedy Wasze zobowiązanie finansowe urośnie niebotycznie.

Prawdziwy dramat zaczyna się jednak wtedy, gdy poszkodowani są również ludzie, oczywiście w sensie fizycznym. Z własnej kieszeni zapłacimy za ich leczenie i ewentualną rehabilitację. Jeśli problem będzie poważny, przyjdzie nam sfinansować odszkodowanie dla takich osób, a nawet rentę z racji niezdolności do pracy. To są już kwoty opiewające nawet na miliony złotych! Czy naprawdę warto, skoro roczną polisę można dostać nawet za kilkaset złotych w przypadku auta osobowego?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście skorzystali z naszej pomocy i szybko znaleźli najtańsze możliwe ubezpieczenie na rynku. Nasz agent porównuje oferty wielu firm ubezpieczeniowych i ułatwia tym samym wybór tej najtańszej. Z nami można oszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu jednego auta i uniknąć ryzyka zapłacenia wysokich kar. Warto pamiętać, że zakres polisy OC regulują przepisy, a więc nie ma żadnych obaw przed tym, aby brać najtańszą dostępną opcję.

Co skłania kierowców do niepłacenia OC?

Nie da się ukryć tego, że kary za brak OC w 2020 roku nie są zbyt niskie, ale okazuje się, że według szacunków blisko 100 tysięcy aut poruszających się po drogach nie ma ubezpieczenia.

Co ciekawe, pomimo coraz większych starań w ściganiu takich osób, z roku na rok ich liczba przybywa. Zastanawiacie się, co skłania kierowców do takiego właśnie kroku? Najbardziej oczywistym powodem wydaje się trudna sytuacja finansowa i faktycznie, niektóre osoby przyłapane na braku polisy tym się tłumaczą. UFG określił jednak 3 główne powody niepłacenia OC i nie ma w nich trudnej sytuacji materialnej. Jak w takim razie tłumaczą się kierowcy?

Polisa poprzedniego właściciela auta (pojazd niedawno kupiony) nie została przedłużona, często przez zwykłe zapominalstwo;
Brak OC z racji nieużywania samochodu – Wielu osobom wydaje się, że jak auto jest nieużywane lub zepsute i stoi na prywatnym terenie, to można nie płacić polisy. Niestety zgodnie z polskimi przepisami każde auto zarejestrowane musi być ubezpieczone;
Nieopłacona polisa w opcji płatności ratalnej nie przedłużyła się na kolejny rok – Tutaj również mamy do czynienia z niewiedzą. OC ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok tylko pod warunkiem, że zostało w całości opłacone. Płacąc całą składkę z góry, na pewno zostanie przedłużona, co w przypadku płatności ratalnej nie jest tak oczywiste. Nieuregulowanie wszystkich rat za OC przed końcem okresu obowiązywania ubezpieczenia sprawi, że nie przedłuży się ono automatycznie.
kalkulator oc i ac komputer

Nie ryzykuj wysokiej kary za brak OC– opłać składkę już dziś

Naprawdę nie ma co ponosić tak ogromnego ryzyka, szczególnie że ubezpieczenie dla samochodu osobowego można wykupić już za kilkaset złotych. Oferujemy swoje profesjonalne wsparcie. Wystarczy skontaktować się z naszym agentem, który znajdzie najlepszą opcję dostępną aktualnie na rynku. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu kosztuje nawet wielokrotnie mniej, niż kara za jego brak!

Sprawdź ofertę

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *