Podwójne ubezpieczenie – czym jest i czy można go uniknąć?
Jeszcze kilka lat temu na rynku komunikacyjnych polis OC istniał problem tzw. podwójnego ubezpieczenia, sytuacji mało ciekawej, która generowała zupełnie niepotrzebne koszty. Zgodnie z prawem, polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, jeśli przed jej zakończeniem nie złoży się wypowiedzenia. Jeśli w takiej sytuacji wykupiło się polisę w innej firmie, to w efekcie zostawaliśmy z dwoma ubezpieczeniami, bez możliwości ich wypowiedzenia. Wyjątkiem była sytuacja zawarcia nowej polisy online, gdzie zgodnie z prawem mamy trochę czasu na rezygnację z umowy.
Wszystko to wyeliminowała jednak zmiana przepisów, która zaczęła przewidywać taką sytuację. W efekcie podwójnego ubezpieczenia można dzisiaj bez jakichkolwiek problemów uniknąć. Jeśli dojdzie do tego, można spokojnie wypowiedzieć umowę OC, ale tylko tę, która wcześniej uległa automatycznemu przedłużeniu. Po zerwaniu umowy zapłacimy jedynie za okres jej obowiązywania do dnia wypowiedzenia, a reszta pieniędzy zostanie zwrócona.
Wypowiedzenie umowy oc przez nabywcę
Przyjrzyjmy się jeszcze jednej, bardzo standardowej sytuacji, w której to kupujemy używany, już ubezpieczony samochód. W takiej sytuacji OC z automatu jest przenoszone na nowego właściciela, a poprzedni właściciel ma teoretycznie 30 dni na to, aby poinformować firmę ubezpieczeniową o zbyciu swojego auta. Jako nowi właściciele mamy do wyboru tak naprawdę 2 opcje:
– pozostanie przy ubezpieczeniu poprzedniego właściciela (należy pamiętać o tym, że niektóre firmy wykonają rekalkulację składek dla nowych warunków);
– wypowiedzenie umowy OC poprzedniego właściciela i podpisanie nowej, z tą samą lub z inną firmą.
Wiele osób kupujących auta, które chcą pozostać przy polisie poprzedniego właściciela ma obawy, że może ona zostać nagle wypowiedziana. Prawo nie daje jednak takiej możliwości osobom sprzedającym ubezpieczone auta. Jedynym uprawnionym do wypowiedzenia jest tutaj nowy właściciel i, jeśli się na to zdecyduje, poprzedni posiadasz samochodu dostanie zwrot całej niewykorzystanej składki.
Wypowiedzenie umowy OC po zezłomowaniu lub kradzieży
Kolejnym powodem, dla którego musimy wypowiedzieć obecną umowę ubezpieczenia komunikacyjnego, jest zezłomowanie samochodu lub jego kasacja. Zazwyczaj po prostu otrzymujemy stosowne dokumenty od stacji demontażu pojazdów, które są później podstawą do zerwania umowy. Jak zwykle w takich przypadkach, firma ubezpieczeniowa wypłaci pieniądze za cały niewykorzystany okres ubezpieczenia.
Wypowiedzenie może być również następstwem kradzieży auta. Choć jest to przykra sytuacja, to jednak warto pamiętać o tym, aby to zrobić i nie tracić jeszcze dodatkowych pieniędzy. Tutaj również wystarczy zgłosić zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej i umowa powinna być zerwana ze skutkiem natychmiastowym i ze zwrotem pieniędzy.
Warto dokładnie analizować rynek firm ubezpieczeniowych
Jak widać na powyższych przykładach, rezygnacja z obecnej polisy ubezpieczeniowej jest nie tylko prostą, ale i bardzo szybką procedurą. Co ważne, dzisiaj nie musimy już martwić się wtedy, gdy zapomnimy o terminie końca obecnej umowy i polisa automatycznie się przedłuży. Można spokojnie podpisać umowę z inną firmą, a następnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia z poprzednią.
Dzięki naszej pomocy każdy będzie mógł oszczędzać swoje pieniądze, korzystając z najtańszych możliwych polis ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Analizujemy rynek na podstawie ofert wszystkich dużych i popularnych firm ubezpieczeniowych i pomagamy Klientom w znalezieniu najtańszej opcji. Na identycznych zasadach pomagamy także w wyszukaniu ubezpieczenia AC, idealnego dla właścicieli nowszych czy po prostu stosunkowo drogich pojazdów.