721 676 315 lub 534 460 198
4 lata ago · by ·

Wypowiedzenie umowy OC – wzór 2022

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, obowiązkowe dla każdego posiadacza zarejestrowanego samochodu. Naturalnie jednak możemy dowolnie przebierać w ofertach różnych firm ubezpieczeniowych, zmieniać polisy i dopasowywać je do swoich preferencji i dlatego bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, jak wygląda wypowiedzenie umowy OC, kiedy można rozwiązać umowę i na czym to wszystko polega.

Dzisiaj postaramy się nieco przybliżyć ten temat, gdyż znając swoje prawa, można po prostu oszczędzać pieniądze. Można się o tym przekonać nawet teraz, korzystając z pomocy naszego agenta. Współpracujemy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi i z dużym prawdopodobieństwem będziemy w stanie przedstawić lepszą cenowo ofertę niż ta, z której korzystasz teraz. Zanim jednak do tego dojdziemy, czas sprawdzić wszystkie możliwości związane z zerwaniem umowy u obecnego ubezpieczyciela.

W jakich sytuacjach składa się wypowiedzenie umowy OC?

Zdecydowanie najczęstszym przypadkiem jest ten, w którym to po prostu zbliża nam się termin końca obecnie obowiązującej polisy i po dokładnym przeanalizowaniu rynku znajdujemy inną firmę, w której wysokość składki jest niższa. Wtedy też wypowiadamy umowę u obecnego ubezpieczyciela i podpisujemy nową, z inną firmą.

Sytuacji, w których przyda nam się możliwość skorzystania z tej opcji, jest jednak o wiele więcej, w tym między innymi wypowiedzenie po:

Kupnie auta z rynku wtórnego.
Kupnie auta z rynku wtórnego.
Wyrejestrowaniu i zezłomowaniu pojazdu.
Po wykupieniu innej polisy w trakcie obowiązywania poprzedniej.

Procedura wypowiedzenia umowy OC

wypowiedzenie umowy OC - obrazek 2

W przypadku, kiedy termin obecnej polisy ubezpieczeniowej dobiega końca i planuje się podpisać umowę z inną firmą, najlepiej złożyć wypowiedzenie maksymalnie na 1 dzień przed końcem obecnej umowy. Jest to najczęstsza forma rezygnacji z ubezpieczenia, prosta i niezwykle szybka. Można pobrać dowolny wzór takiego dokumentu zarówno ze strony samego ubezpieczyciela, jak i po prostu z internetu. Na dokumencie muszą koniecznie znaleźć się następujące dane:

Imię oraz nazwisko właściciela, oraz ewentualnych współwłaścicieli.
Dokładny zamieszkania wszystkich właścicieli.
Pełne dane dotyczące modelu oraz marki pojazdu i jego numeru rejestracyjnego.
Numer polisy ubezpieczeniowej.

Co dzieje się po takim wypowiedzeniu? Umowa wygasa dokładnie z dniem jej zakończenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już wcześniej podpisać nową umowę z inną firmą ubezpieczeniową, wyznaczając datę początku ochrony ubezpieczeniowej na pierwszy dzień po wygaśnięciu obecnej polisy.

Wypowiedzenie umowy OC wzór – PDF 2022

Przygotowany formularz należy oczywiście własnoręcznie podpisać, a następnie wysłać go standardową pocztą do siedziby ubezpieczyciela lub na adres mailowy. Wiele firm umożliwia nawet złożenie stosownej dyspozycji podczas kontaktu telefonicznego, a i często znajdziemy również gotowe formularze na stronach, które wystarczy tylko wypełnić, a następnie zatwierdzić. Jeśli masz jakikolwiek problem ze ściągnięciem wypowiedzenia umowy OC, zapraszamy do sekcji komentarzy.

wypowiedzenie umowy OC pdf wzór

Podwójne ubezpieczenie – czym jest i czy można go uniknąć?

Jeszcze kilka lat temu na rynku komunikacyjnych polis OC istniał problem tzw. podwójnego ubezpieczenia, sytuacji mało ciekawej, która generowała zupełnie niepotrzebne koszty. Zgodnie z prawem, polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, jeśli przed jej zakończeniem nie złoży się wypowiedzenia. Jeśli w takiej sytuacji wykupiło się polisę w innej firmie, to w efekcie zostawaliśmy z dwoma ubezpieczeniami, bez możliwości ich wypowiedzenia. Wyjątkiem była sytuacja zawarcia nowej polisy online, gdzie zgodnie z prawem mamy trochę czasu na rezygnację z umowy.

Wszystko to wyeliminowała jednak zmiana przepisów, która zaczęła przewidywać taką sytuację. W efekcie podwójnego ubezpieczenia można dzisiaj bez jakichkolwiek problemów uniknąć. Jeśli dojdzie do tego, można spokojnie wypowiedzieć umowę OC, ale tylko tę, która wcześniej uległa automatycznemu przedłużeniu. Po zerwaniu umowy zapłacimy jedynie za okres jej obowiązywania do dnia wypowiedzenia, a reszta pieniędzy zostanie zwrócona.

Wypowiedzenie umowy oc przez nabywcę

Przyjrzyjmy się jeszcze jednej, bardzo standardowej sytuacji, w której to kupujemy używany, już ubezpieczony samochód. W takiej sytuacji OC z automatu jest przenoszone na nowego właściciela, a poprzedni właściciel ma teoretycznie 30 dni na to, aby poinformować firmę ubezpieczeniową o zbyciu swojego auta. Jako nowi właściciele mamy do wyboru tak naprawdę 2 opcje:

– pozostanie przy ubezpieczeniu poprzedniego właściciela (należy pamiętać o tym, że niektóre firmy wykonają rekalkulację składek dla nowych warunków);
– wypowiedzenie umowy OC poprzedniego właściciela i podpisanie nowej, z tą samą lub z inną firmą.

Wiele osób kupujących auta, które chcą pozostać przy polisie poprzedniego właściciela ma obawy, że może ona zostać nagle wypowiedziana. Prawo nie daje jednak takiej możliwości osobom sprzedającym ubezpieczone auta. Jedynym uprawnionym do wypowiedzenia jest tutaj nowy właściciel i, jeśli się na to zdecyduje, poprzedni posiadasz samochodu dostanie zwrot całej niewykorzystanej składki.

Wypowiedzenie umowy OC po zezłomowaniu lub kradzieży

Kolejnym powodem, dla którego musimy wypowiedzieć obecną umowę ubezpieczenia komunikacyjnego, jest zezłomowanie samochodu lub jego kasacja. Zazwyczaj po prostu otrzymujemy stosowne dokumenty od stacji demontażu pojazdów, które są później podstawą do zerwania umowy. Jak zwykle w takich przypadkach, firma ubezpieczeniowa wypłaci pieniądze za cały niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Wypowiedzenie może być również następstwem kradzieży auta. Choć jest to przykra sytuacja, to jednak warto pamiętać o tym, aby to zrobić i nie tracić jeszcze dodatkowych pieniędzy. Tutaj również wystarczy zgłosić zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej i umowa powinna być zerwana ze skutkiem natychmiastowym i ze zwrotem pieniędzy.

Warto dokładnie analizować rynek firm ubezpieczeniowych

Jak widać na powyższych przykładach, rezygnacja z obecnej polisy ubezpieczeniowej jest nie tylko prostą, ale i bardzo szybką procedurą. Co ważne, dzisiaj nie musimy już martwić się wtedy, gdy zapomnimy o terminie końca obecnej umowy i polisa automatycznie się przedłuży. Można spokojnie podpisać umowę z inną firmą, a następnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia z poprzednią.

Dzięki naszej pomocy każdy będzie mógł oszczędzać swoje pieniądze, korzystając z najtańszych możliwych polis ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Analizujemy rynek na podstawie ofert wszystkich dużych i popularnych firm ubezpieczeniowych i pomagamy Klientom w znalezieniu najtańszej opcji. Na identycznych zasadach pomagamy także w wyszukaniu ubezpieczenia AC, idealnego dla właścicieli nowszych czy po prostu stosunkowo drogich pojazdów.

Oblicz składkę OC/AC

Nie czekaj, oblicz swoje ubezpieczenie OC już dzisiaj. Skontaktuj się z naszą agencją bezpośrednio lub wypełnij formularz i oblicz składkę OC online.