Kontakt z nami

721 676 315 lub 534 460 198

Wyślij nam email!

Dane kontaktowe:

Wiadomość:

Wiadomość wysłana poprawnie! Close this notice.

<script type="text/javascript" src="https://form.jotformeu.com/jsform/80706153199359"></script>

JEŻELI JESTEŚ ZAINTERESOWANY WYBRANYM UBEZPIECZENIEM SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

Wybierz interesujący Cię zakres ubezpieczenia

OC OC i AC

Dane właściciela pojazdu:

Twój wniosek został wysłany. Niedługo nasz agent przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę oraz skontaktuje się z Tobą. Close this notice.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Twój wniosek został wysłany. Niedługo nasz agent przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę oraz skontaktuje się z Tobą. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I haven't
Twój wniosek został wysłany. Niedługo nasz agent przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę oraz skontaktuje się z Tobą. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Twój wniosek został wysłany. Niedługo nasz agent przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę oraz skontaktuje się z Tobą. Close this notice.
721 676 315 lub 534 460 198

W przeciągu godziny otrzymasz od nas ofertę

Po zaakceptowaniu, otrzymasz podpisaną polisę w formie elektronicznej

1 rok ago · by · 0 comments

Jazda bez OC – Czym może szkodzić i jakie są konsekwencje?

Błyskawiczna kalkulacja OC/AC

Wielu młodych kierowców ze względu na wysokie koszty składek decyduje się na jazdę bez OC – w dzisiejszym artykule przedstawimy konsekwencje, na które możemy się narazić, przez takie nieodpowiedzialne zachowanie. Możesz również przejść od razu do obliczenia składki OC w naszym serwisie, jeśli jazda bez OC zupełnie Cię nie interesuje.

Kara za brak OC 2019

Posiadanie własnego samochodu osobowego to dla jego właściciela szereg różnorodnych obowiązków, niestety w większości przypadków oczywiście związanych z wydawaniem pieniędzy. Przede wszystkim przepisy zobowiązują nas do poddawania auta corocznym przeglądom technicznym, które kosztują standardowo 100 zł. Nieco więcej zapłacą właściciele aut wyposażonych w instalację LPG.

Drugą istotną kwestią jest jednak samo ubezpieczenie pojazdu. Do wyboru mamy nie tylko ubezpieczenie OC, AC czy NNW, ale także szereg innych pakietów, takich jak ubezpieczenie szyb czy opon. Nie musimy jednak ich opłacać z jednym wyjątkiem, którym jest ubezpieczenie OC, a więc od Odpowiedzialności Cywilnej. Okazuje się niestety, że w Polsce jest duża grupa kierowców, którzy nie opłacają polis ubezpieczeniowych i naszym zdaniem jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, a oszczędność jedynie pozorna. Skala tego zjawiska ostatnio urosła głównie z powodu znacznych podwyżek wysokości składek polis ubezpieczeniowych, ale zaraz udowodnimy Wam, że unikanie płacenia nie zapewni żadnych oszczędności, a przy odrobinie pecha zrujnuje nam nawet całe życie!

Jazda bez OC, a kwestia mandatu

jazda bez oc mandat

Wydawać się może, że jedynym zagrożeniem jest mandat wręczany przez Policjanta w czasie kontroli za brak kartonika potwierdzającego posiadanie polisy OC. To najczęściej tylko 50 zł, ale brak dowodu ubezpieczenia uruchamia groźną dla kierowcy machinę. Policja wysyła stosowne zapytanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjne (UFG), a ten może nałożyć na nas niemałą karę i, z pewnością to zrobi.

Kara od UFG za brak ważnej polisy OC w przypadku samochodów zależna jest od tego, jak długo jeździmy bez ubezpieczenia. Zapłacimy odpowiednio:

– za brak do 3 dni 840 zł;
– za brak od 4 do 14 dni 2100 zł;
– brak polisy powyżej 14 dni to kara w wysokości 4200 zł.

UFG samodzielnie weryfikuje polisy

Wielu kierowcom wydaje się, że warto ponosić ryzyko nieubezpieczania samochodu z tego powodu, że kara zostanie nałożona dopiero po policyjnej kontroli, a przecież wiele osób latami jeździ swoimi samochodami bez zatrzymania do kontroli.

To niestety błędne myślenie. Od pewnego czasu UFG dysponuje specjalnym narzędzie, które automatycznie wyszukuje w bazie nieubezpieczone pojazdy i…samodzielnie nakłada kary. Tej nie unikniemy prawie na pewno, a jedyne, na co możemy liczyć to to, że dostaniemy ją przed upływem 14 dni, płacąc nieco niższy mandat. To pierwszy powód, dla którego unikanie opłaty za OC jest zupełnie bezcelowe.

Kara za brak OC jak uniknąć

jazda bez oc zadłużenie

Możemy być nawet najlepszymi kierowcami, ale wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby stać się sprawcą poważnej kolizji drogowej. Co dzieje się w sytuacji, gdy jesteśmy winni wypadku i nie posiadamy ubezpieczenia? Wtedy zaczną się poważne problemy!

Po pierwsze zostaniemy zobowiązani do pokrycia kosztów związanych nie tylko z naprawą samochodu ofiary, bądź nawet kilku samochodów, ale i zapłacimy za akcję służb ratunkowych. Na pewno macie świadomość tego, jaki dostaniemy rachunek, gdy uszkodzimy auto warte 100 czy 200 tysięcy złotych, prawda?

Sprawa skomplikuje się jeszcze poważniej, gdy w wypadku ucierpią również ludzie. Zapłacimy wszystkie koszty leczenia oraz rekonwalescencji tych osób. Mało tego, jeśli ktoś dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, to będziemy musieli z własnej kieszeni wypłacić odszkodowanie dla takiej osoby. Tutaj w grę wchodzą już nie setki tysięcy złotych, ale nawet ponad milion! Jazda bez OC zdecydowanie nie jest tego warta! Przestrzegamy przed tym.

Zastanawiasz się jak teraz uniknąć kary? Jedynie co Ci pozostaje to udowodnienie UFG trudnej sytuacji majątkowej. Wtedy, na wniosek posiadacza, UFG może umorzyć nam opłatę. 

Jazda bez OC – ubezpieczenie

W przypadku kolizji samochodu nieubezpieczonego, należne kwoty wypłaca ofiarom oczywiście UFG, ale bardzo szybko zgłasza się do sprawcy i egzekwuje od niego pieniądze. Warto wspomnieć o tym, że UFG naprawdę egzekwuje wszystkie poniesione koszty do skutku, nawet jeśli procesy toczą się latami.

Jak widać, jazda bez OC i unikanie płacenia składek obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest zupełnie nieopłacalne i wcześniej czy później na pewno poniesiemy tego konsekwencje. Warto tutaj pamiętać o tym, że obowiązkiem ubezpieczenia objęte są wszystkie samochody zarejestrowane. Żadnym wytłumaczeniem nie będzie więc to, że mamy auto, które przez 365 dni w roku stoi na naszej prywatnej posesji i nie jest użytkowane. Jeśli jest zarejestrowane, to musi być także ubezpieczone.

Oblicz składkę OC/AC

Jeśli są Państwo zainteresowani ubezpieczeniem OC lub OC/AC zapraszamy do obliczenia składki. 

Andrzej Piwoński

Specjalista w zakresie ubezpieczeń, od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą, aby Nasi Klienci mogli otrzymywać produkty jak najbardziej dopasowane do ich potrzeb.
Avatar

Latest posts by Andrzej Piwoński (see all)

Comments

Not found any comments yet.

Leave a reply

Your email address will not be published, and your website url is not required.

Składka OC już od 399zł

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpieczenie komunikacyjne z nami to sama przyjemność, a zaoferowane przez nas stawki są atrakcyjne.

Oblicz składkę OC/AC

Informacje o firmie

Ubezpieczamy24.com

Św. Katarzyna ul. Orla 5/8

Polska

Dane kontaktowe

E-mail adres:
biuro@ubezpieczamy24.com

Telefon:
721 676 315 lub 534 460 198

Dostępny w godz. 8:00 - 20:00

Ubezpieczenia flotowe
Jeżeli jesteś przedsiębiorcom i masz min. 5 aut, napisz do nas. Jesteśmy w stanie obniżyć Twoja składkę na każdym aucie nawet o kilkaset złotych.