Ubezpieczamy24.com

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – kiedy można zrezygnować?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi mieć wykupione ubezpieczenie OC komunikacyjne. Polisa taka chroni kierowcę przed jego błędami, gwarantując odszkodowanie osobom ewentualnie poszkodowanym oraz rekompensując straty na mieniu. Skoro przepisy wymuszają jej posiadanie, to czy mając takie ubezpieczenie, można je wypowiedzieć? Kiedy dokładnie prawo zezwala na coś takiego? Jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia OC? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części!

Rezygnacja z ubezpieczenia OC przed jego zakończeniem

Przede wszystkim masz prawo złożyć wypowiedzenie takiej umowy, jeśli zbliża się termin jej wygaśnięcia. Przydaje się to w momencie, gdy nie chcesz zakupić kolejnej polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pamiętaj, aby przed zakończeniem umowy zawsze zweryfikować oferty dostępne na rynku. W zdecydowanej większości przypadków oferta przedłużenia jest mniej atrakcyjna niż OC proponowane przez konkurencję.

Musisz wiedzieć także o tym, że polisę OC należy wypowiedzieć nie później, jak dzień przed jej końcem. Umowa zostanie rozwiązania zgodnie z datą, do której miała pierwotnie obowiązywać. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do sytuacji, w której nawet jedną dobę auto będzie bez polisy. Ryzykujesz wysoką karą, a i jeśli spowodujesz wypadek, za szkody zapłacisz z własnej kieszeni.

Korzystne ubezpieczenia OC/AC

Zanim podpiszesz nową umowę na OC, koniecznie skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu wygodnie, bez wychodzenia z domu prześledzisz propozycje konkurencji. To najlepszy sposób na to, aby znaleźć tanie ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej!

Podwójne OC – z czego wynika i jak uniknąć kłopotów?

Każda polisa komunikacyjna OC zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok, jeśli wcześniej nie złożysz wypowiedzenia umowy. Efekt jest taki, że może dojść do sytuacji, w której będziesz miał dwie polisy jednocześnie. Stanie się tak w momencie, gdy podpiszesz umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym i zapomnisz zrezygnować z poprzedniego ubezpieczenia.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC - kiedy można zrezygnować? 7

Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja była niestety patowa – zostawałeś z koniecznością opłacenia dwóch polis jednocześnie. Obecnie jest to moment, w którym masz prawo wypowiedzieć jedną umowę, a konkretnie tę, która uległa automatycznemu przedłużeniu. Jeśli doprowadzisz do takiej sytuacji, jak najszybciej skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i złóż wypowiedzenie.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC kupionego przez internet

Kolejna sytuacja, w której masz prawo wypowiedzieć umowę przed jej zakończeniem, to oczywiście zakup korespondencyjny. Tutaj nie ma znaczenia, czy polisę zamówiłeś przez internet, czy telefonicznie. W każdym z tych przypadków umowa została zawarta na odległość. To oznacza, że zgodnie z przepisami masz 14 dni na złożenie wypowiedzenia bez ponoszenia konsekwencji.

Sprzedałeś auto? Koniecznie zgłoś to firmie ubezpieczeniowej!

Ogólnie rzecz biorąc, po sprzedaży samochodu nie możesz formalnie zrezygnować z ubezpieczenia OC, które dla niego kupiłeś. Musisz jednak w przeciągu 14 dni od transakcji poinformować o tym fakcie ubezpieczalnię. Dalej wszystko zależy od nowego właściciela. Osoba ta ma prawo do kontynuacji polisy poprzedniego właściciela. Jeśli zdecyduje się na to, dojdzie do cesji. W ciągu 30 dni może on także wypowiedzieć umowę. Gdy to zrobi, firma ubezpieczeniowa odda Ci pieniądze za cały niewykorzystany okres.

Kupiłeś auto? Nie musisz kontynuować polisy poprzedniego właściciela

Oczywiście biorąc pod uwagę transakcję sprzedaży auta, to Ty możesz być stroną kupującą. W takiej sytuacji zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, masz 30 dni na podjęcie decyzji. Możesz zrezygnować ze starego OC lub zdecydować się na kontynuację. Jednak zanim zdecydujesz się na cesję, koniecznie zapoznaj się z ofertą. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przeprowadza tzw. rekalkulację składki. Zależnie od sytuacji zdarza się, że będzie się ona wiązała z dużą dopłatą.

Oferta kontynuacji jest nieatrakcyjna? Nic straconego! Skorzystaj z naszego kalkulatora i znajdź najtańsze OC komunikacyjne na rynku. Dzięki nam porównasz oferty wszystkich renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiedy jeszcze można zrezygnować z ubezpieczenia OC przed czasem?

Powoli dochodzimy już do końca listy sytuacji, które są podstawą do wcześniejszego wypowiedzenia OC samochodu. Możesz to zrobić po kradzieży auta, choć wcześniej masz oczywiście obowiązek zgłosić ten fakt na Policję. Dopiero z potwierdzeniem zrobienia tego możesz złożyć wypowiedzenie OC. Ostatnia sytuacja dotyczy wyrejestrowania samochodu, najczęściej po jego zezłomowaniu. Pamiętaj, aby wziąć ze stacji demontażu pojazdów dokument potwierdzający, że pojazd został oddany do kasacji. Jest on podstawą do wyrejestrowania i później wypowiedzenia umowy OC.

Czym jest rozwiązanie umowy OC i kiedy do niego dochodzi?

Na tym etapie warto podkreślić jedną ważną rzecz – wypowiedzenie umowy to nie to samo, co jej rozwiązanie. W przypadku kradzieży samochodu lub jego zezłomowania musisz zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej, ale efektem nie jest wypowiedzenie OC, ale rozwiązanie umowy.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC - kiedy można zrezygnować? 8

Czasem do takiej sytuacji może dojść niejako automatycznie. Np. umowa zawsze ulega rozwiązaniu, jeśli firma ubezpieczeniowa ogłosi swoją upadłość. Takie sytuacje zdarzają się niesłychanie rzadko, ale powinieneś o tym wiedzieć. Rozwiązanie następuje automatycznie po 3 miesiącach od dnia, w którym firma ogłosiła bankructwo.

Z rozwiązaniem umowy OC mamy do czynienia również wtedy, gdy samochód zostanie zarejestrowany w innym kraju. Wtedy musisz najpierw wyrejestrować taki pojazd w Polsce. Następnie, gdy masz dokumenty rejestracyjne z innego kraju, prześlij je do ubezpieczyciela. Efektem takiego zgłoszenia będzie rozwiązanie umowy OC. Koniecznie skontaktuj się z taką firmą. Jeśli tego nie zrobisz, polisa w końcu automatycznie się odnowi, a Ty staniesz się dłużnikiem!

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – jak je przygotować?

rezygnacja z ubezpieczenia obraz 2

Jeśli masz prawo do wypowiedzenia umowy OC i chcesz to zrobić, nie musisz osobiście wybierać się do punktu obsługi klienta ubezpieczyciela. Odpowiedni dokument możesz wysłać e-mailem lub tradycyjnie listem. Oba adresy, jak i wzór takiego wypowiedzenia, na pewno znajdziesz na stronie firmy ubezpieczeniowej.

Oczywiście możesz przygotować taki dokument samodzielnie. Musisz zawrzeć w nim następujące informacje:

  • dane osoby, na którą samochód był ubezpieczony,
  • datę i miejsce, w którym sporządzasz dokument,
  • markę oraz model auta,
  • numer rejestracyjny,
  • numer polisy OC,
  • nazwę i adres ubezpieczyciela,
  • podstawę prawną, która pozwala Ci na złożenie wypowiedzenia.

Pamiętaj, że czasem będziesz musiał wysłać dodatkowe dokumenty. Np. przy zezłomowaniu samochodu będzie potrzebne odpowiednie zaświadczenie. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz telefonicznie skontaktować się z ubezpieczycielem i wypytać o szczegóły.

Wysyłasz wypowiedzenie pocztą tradycyjną? Uważaj na daty!

Zapewne większość osób przesyła dzisiaj wypowiedzenia drogą elektroniczną, ale jeśli chcesz zrobić to tradycyjnie, musisz uważać na daty. Jeśli nie chcesz automatycznego przedłużenia OC, wypowiedzenie musisz przekazać najpóźniej dobę, przed końcem umowy. W przypadku listu ważna jest tutaj data jego nadania.

Problem zaczyna się wtedy, gdy dostawcą nie jest Poczta Polska. Niewiele osób o tym wie, ale gdy np. decydujesz się na usługi kurierskie, za dzień przekazania wypowiedzenia uznaje się ten, w którym list dotarł do ubezpieczyciela. Koniecznie pamiętaj o tym!

Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC/AC

Czy wiesz, że zakres polisy OC normują przepisy? Oznacza to, że każde ubezpieczenie zapewnia dokładnie taką samą ochronę. Nie musisz więc zagłębiać się w szczegóły – spokojnie możesz zdecydować się na tę opcję, która aktualnie jest najtańsza na rynku.

Chcesz znaleźć tanie ubezpieczenie komunikacyjne? W takim razie już teraz skorzystaj z naszego kalkulatora! Wypełnij formularz i poczekaj na odpowiedź – otrzymasz zestawienie ofert od największych ubezpieczycieli kraju. Szybko znajdziesz najtańszą opcję i wygodnie podpiszesz umowę online. Po co przepłacać za OC? Dzięki nam możesz oszczędzić pieniądze na tej obowiązkowej polisie!

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *