Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie jachtu obraz 3

Ubezpieczenie jachtu - kompleksowe ubezpieczenie

Marzeniem niejednej osoby jest zakup jachtu, nawet niewielkiego, na którym będzie można spędzać każdą wolną chwilę. Gdy uda się je zrealizować, wielu właścicieli tych łodzi zapomina o ryzyku, jakie wiąże się z ich posiadaniem. Nieprzewidziane zdarzenia mogą bowiem skończyć się jej poważnymi uszkodzeniami lub nawet całkowitym zniszczeniem. Można się przed tym chronić, wykupując odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy.

Zostań z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczeń jachtów oraz innego sprzętu pływającego. Do tego możesz już teraz wyliczyć jego koszty – oblicz wysokość składki na ubezpieczenie jachtów i nie tylko korzystając z pomocy zespołu doświadczonych specjalistów!

Pomagamy w zakresie ubezpieczenia jachtów żaglowych, żaglowo-motorowych, motorówek, skuterów wodnych oraz sprzętu pływającego.
5/5

Tylko pozytywne doświadczenia z Ubezpieczamy24.com! Super ubezpieczenie w doskonałych warunkach i profesjonalne doradztwo, jeśli chodzi o rozszerzenie ochrony. Profesjonalna obsługa i konkurencyjne ceny. Polecam każdemu właścicielowi jachtu!

REJS GRECO

Ochrona ubezpieczeniowa jachtu

Ubezpieczenie obejmuje wszelkie szkody powstałe podczas eksploatacji łodzi. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej polisy, dlatego przed jej zakupieniem, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami (tzw. OWU – ogólnych warunkach ubezpieczeń).

Ubezpieczenie może obejmować:

ubezpieczenie jachtu obraz 1

Ubezpieczenie jachtów - czy jest obowiązkowe?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenia jachtów są skierowane zarówno do ich właścicieli oraz armatorów, jak i samych użytkowników. Mogą obejmować łodzie żaglowe bądź napędzane silnikiem spalinowym. Co ważne ubezpieczenia jachtów, są nieobowiązkowe, ale i tak zdecydowanie warto je posiadać.

Pamiętaj, że polisę można wykupić wyłącznie na jacht zarejestrowany oraz dopuszczony do użytkowania na polskich i europejskich wodach śródlądowych.

Ubezpieczenia dla jachtów - kalkulator ubezpieczenia

ubezpieczenie jachtu obraz 3

Zastanawiasz się, jak najlepiej ubezpieczyć swój jacht? Skorzystaj z naszej usługi i wypełnij nasz formularz, a przygotujemy indywidualną i najlepszą ofertę dla Ciebie.

Wypełnij formularz

Zostaw nam swoje dane, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować.


Ubezpieczenie jachtów śródlądowych

Ubezpieczenie jachtów morskich

Jakie są rodzaje ubezpieczeń jachtu?

W zasadzie można spokojnie stwierdzić, że ubezpieczenie jachtu swoją formą bardzo przypomina to, które oferowane jest właścicielom samochodów (OC+ ubezpieczenie casco).

Podstawą jest tutaj polisa OC, która obejmuje wszystkich użytkowników łodzi. W jej przypadku firma ubezpieczeniowa odpowiada za wszelkie szkody osobowe, do których doprowadzi osoba użytkująca jacht. To bardzo ważna ochrona, którą powinien posiadać każdy miłośnik wodnej żeglugi.

Podstawowe ubezpieczenie OC można oczywiście rozszerzać o dodatkowe pakiety, pośród których najważniejsze to:

Jest jeszcze jeden pakiet, który oferuje tylko część ubezpieczycieli – to ochrona silnika przyczepnego. Jednak zanim zdecydujesz się na taką polisę, dokładnie zapoznaj się z warunkami. Musisz się upewnić, że Twoja jednostka napędowa jest zgodna ze standardami nakreślonymi przez firmę ubezpieczeniową.

Czy warto kupić ubezpieczenie jachtu?

Zastanawiasz się, po co w ogóle jest Ci potrzebne kompleksowe ubezpieczenie jachtu? To prawda, że różnego rodzaju kolizje na wodzie są rzadkością. Drobne zderzenia zdarzają się oczywiście regularnie, ale dochodzi do nich w portach, podczas manewrowania. Prędkości są minimalne, a więc i uszkodzenia znikome, zwykle zamykające się w odpryskach lakieru.

Dużo większe zagrożenie tworzy jednak pogoda. W Polsce ostatnio dość często występują gradobicia, silne wichury i ulewne deszcze, które stanowią poważne zagrożenie dla jednostek pływających. Dość często zdarzają się także wpłynięcia na mieliznę czy różnego rodzaju skały, skrywające się tuż pod lustrem wody. Pamiętaj, że w każdym z takich przypadków, koszty naprawy łodzi mogą być bardzo wysokie. Jeśli utkniesz na mieliźnie, czeka Cię niestety słony rachunek za uwolnienie z niej jachtu, a i bardzo możliwe, że skutkiem zdarzenia będą też uszkodzenia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Oczywiście zagrożeń jest o wiele więcej. Za część z nich możesz być odpowiedzialny sam. Wyobraź sobie np. poważną awarię silnika spalinowego, w wyniku której dojdzie do wycieku paliwa. Stworzysz w ten sposób poważne zagrożenie środowiskowe, którego usunięcie może kosztować dziesiątki tysięcy złotych. To kolejny powód, dla którego warto wykupić, chociaż polisę OC. Co więcej, możesz traktować ją wręcz jako obowiązkową, jeśli łódź użytkujesz w celach zarobkowych. Każde uszkodzenie wyłączy ją z użytku, generując straty wynikające z niemożliwości prowadzenia działalności.

Dużą zaletą ubezpieczeń na jachty jest to, że wcale nie musisz opłacać 12-miesięcznej ochrony. Jeśli korzystasz z jednostki pływającej np. tylko w okresie letnim, możesz ją ubezpieczać jedynie w tym okresie i pominąć okres tzw. zimowania. Pamiętaj jednak, aby przed podpisaniem konkretnej umowy, dokładnie zapoznać się z jej warunkami.

W jakich firmach można wykupić ubezpieczenie dla jachtu?

Polisy ubezpieczeniowe na jachty oferuje kilku największych, znanym pewnie wszystkim ubezpieczycieli. To firmy popularne również pośród kierowców samochodów, a więc m.in. PZU, Warta czy Alianz. To, jakie będą warunki polisy, zależy od konkretnego ubezpieczyciela.

Na przykład wspomniane PZU w zasadzie ubezpiecza wszystkie jachty, choć ma osobne warunki dla tych do pływania na wodach śródlądowych oraz morzach. Z kolei Alianz oferuje szerokie pakiety ubezpieczeń, ale tylko dla łodzi mające poniżej 10 lat. Co ważne, w ofercie nie ma ubezpieczenia silnika, ale za to jest jacht-casco. Jeszcze inne warunki stawia wspomniana już Warta. W jej przypadku polisę można wykupić tylko na jacht, który rozwija prędkość do 17 węzłów, a jego wartość jest poniżej 100 tysięcy euro.

Jednak łodzie takie można ubezpieczać nie tylko w firmach polskich. Ciekawe oferty można znaleźć również m.in. u ubezpieczycieli niemieckich. Specjalizuje się w tym m.in. Pantaenius, Yacht-Pool i Hamburger Yachtversicherung Schomacker. Co warto dodać, firmy te bardzo mocno działają na polskim rynku, mając tutaj swoje oddziały, dlatego skorzystanie z ich usług jest bardzo proste.

Tak duże zróżnicowanie ofert ubezpieczeń jachtów sprawia, że aby znaleźć najlepszą opcję, powinieneś bardzo dokładnie prześledzić rynek. Zamiast robić to na własną rękę, tracąc tylko czas, możesz zlecić to zadanie zespołowi specjalistów z branży. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić formularz na stronie – przekonaj się, że znalezienie dobrej polisy dla łodzi może być proste!

Ubezpieczenie OC jachtu - warto o tym wiedzieć

Jest kilka bardzo istotnych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim w ogóle zdecydujesz się wykupić jakiekolwiek ubezpieczenie jachtu. Pierwsze, co musisz zrobić, to precyzyjnie określić, gdzie chcesz użytkować swoją łódź. Tutaj ponownie wszystko zależy od ubezpieczyciela. Na przykład Warta dzieli wody na różne grupy, a z kolei Gothaer po prostu oferuje polisy obowiązujących na terenie Polski.

Planujesz korzystać z jachtu poza granicami naszego kraju? Pamiętaj, że w Europie są państwa, w których wykupienie dla niego OC jest obowiązkowe. Takie przepisy obowiązują m.in. we Włoszech, Czarnogórze, Chorwacji oraz na terenie Grecji. Co więcej, polisy tej oczekują niektórzy zarządcy portów, zarówno tych śródlądowych, jak i morskich. W przypadku jej braku nie będziesz mógł w nich zacumować.

Chcesz oprócz OC wykupić również jacht-casco? W takim razie dokładnie oszacuj wartość swojej jednostki pływającej. Wysokość ubezpieczenia musisz bowiem określić samodzielnie. Naturalnie każdy ubezpieczyciel ustala w tym zakresie pewne maksymalne limity.

Miej także na uwadze kwestie związane z tym, kiedy ubezpieczyciel nie będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów jakiegoś zdarzenia. Dzieje się tak m.in. w sytuacjach, gdzie do wypadku na wodzie doprowadzi pijana załoga jachtu. Ubezpieczenie nie zostanie wypłacone także wtedy, gdy firma ubezpieczeniowa udowodni, że wystąpienie szkody były efektem działań umyślnych. W związku z powyższym zawsze dokładnie zapoznaj się z warunkami polisy, którą chcesz wykupić.

Sprawdź też:

Ubezpieczenia jachtów – co warto o nich wiedzieć? FAQ

ubezpieczenie jachtu obraz 2

Od lat zajmujemy się m.in. kwestiami ubezpieczenia jachtów, dlatego doskonale znamy największe, związane z nimi wątpliwości klientów. Poniżej prezentujemy więc odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań. Jeśli nie znalazłeś tutaj interesujących Cię informacji, zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości i zaprezentujemy najlepsze oferty polis dla łodzi!

Składka OC i składka casco jachtu – co ma na nią wpływ?

Wbrew pozorom w przypadku ubezpieczenia jachtu jego klasa ma w zasadzie bardzo minimalny wpływ na cenę polisy. Wysokość składki uzależniona jest bowiem przede wszystkim od: - wartości łodzi, - maksymalnej prędkości, jaką może rozwinąć jednostka pływająca, - sposobu eksploatacji oraz miejsca, a więc rodzaju wód. Naturalnie, jak zawsze, bardzo ważna jest także historia szkodowa na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jeśli jest dobra, a więc obyło się bez wypłaty odszkodowań, koszt ubezpieczenia będzie niższy. Ubezpieczyciel na pewno będzie chciał również poznać stan techniczny jachtu.

Co trzeba przygotować przed ubezpieczeniem jachtu – wymagane dokumenty

Formalności związane z ubezpieczeniem jachtu, biorąc pod uwagę niezbędne dokumenty, są ograniczone do minimum. Ubezpieczyciele wymagają dowodu rejestracyjnego łodzi, jeśli w ogóle jest wydany. Oprócz tego potrzebne będą jej aktualne zdjęcia oraz potwierdzenie własności, np. dowód zakupu.

O czym należy pamiętać, ubezpieczając jacht?

W zasadzie najistotniejszą kwestią jest to, abyś przed zakupem ubezpieczenia dokonał dokładnej analizy wartości jachtu. Weź pod uwagę nie tylko samą łódź, ale wszelkie związane z nią wyposażenie. Pamiętaj, że nawet zwykłe żagle, jeśli są dobrej klasy, mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Musisz mieć świadomość tego, że podstawowa polisa obejmuje ochroną tylko standardowe wyposażenie jachtu. Jeśli masz jakieś rzeczy „ekstra”, bardzo kosztowne, koniecznie pomyśl nad ich dodatkowym ubezpieczeniem, np. w ramach polisy casco. W tym celu powinieneś zrobić zdjęcia tych rzeczy, oszacować ich wartości i informacje te przekazać ubezpieczycielowi.

Ile kosztuje ubezpieczenie jachtu?

Jednoznaczne i precyzyjne udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe. Musisz pamiętać o tym, że na wysokość składki ubezpieczenia jachtu ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Dopiero analiza ich wszystkich pozwala na szacunkowe ustalenie ceny. Z tego powodu polecamy skorzystanie z naszego wsparcia. Prześwietlimy oferty ubezpieczycieli pod kątem Twoich potrzeb i przygotujemy zestawienie, które zawierać będzie m.in. cenę.

Kto może kupić ubezpieczenie jachtu?

Ubezpieczeniem tym objęci mogą zostać ich właściciele, armatorzy i użytkownicy jachtów motorowych i żaglowych, zarejestrowanych i dopuszczonych do pływania po wodach polskich i Europejskich wodach śródlądowych.

Gdzie ubezpieczyć jacht?

Można ubezpieczyć jacht w różnych firmach ubezpieczeniowych np. za pomocą naszych specjalistów specjalizujących się w ubezpieczeniach jachtów. Warto porównać oferty i skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym, aby znaleźć najlepszą opcję.

Co zapewnia ubezpieczenie OC jachtu?

Ubezpieczenie OC jachtu (Odpowiedzialność Cywilna) chroni właściciela jachtu przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym osobom lub innym jednostkom pływającym. Odpowiada za straty materialne i osobowe wynikłe z użytkowania jachtu.

Dlaczego warto kupić OC skipera i jachtu?

Ubezpieczenie jachtu i skipera zapewnia dodatkową ochronę zarówno dla jachtu, jak i dla osoby odpowiedzialnej za jego prowadzenie. Chroni przed ryzykiem uszkodzenia jachtu, kradzieżą, zdarzeniami losowymi i nie tylko. Zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa i spokój podczas żeglugi.