W naszym kraju niestety nadal bardzo często dochodzi do poważnego zaniżania tych kwot, ale nie ma co się od razu denerwować, gdyż zawsze mamy prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, zanim w ogóle będziemy zmuszeni do skierowania się na drogę sądową.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania
Niedawne, bardzo duże podwyżki cen polis ubezpieczeniowych były efektem rosnących strat finansowych na tym rynku. Teoretycznie więc wyższe polisy powinny skutkować bardziej uczciwymi odszkodowaniami, ale niestety, wciąż wiele osób czuje się wyraźnie oszukana. Gdzie najczęściej jest problem?
– firmy ubezpieczeniowe często biorą pod uwagę części z rynku wtórnego, a nie nowe bezpośrednio z Autoryzowanego Serwisu Obsługi (ASO);
– koszty lakierowania nie są wyliczane na podstawie cen ASO;
– przy stwierdzeniu szkody całkowitej zaniża się rynkową wartość samochodu.
To oczywiście tylko część „grzechów” często popełnianych przez firmy ubezpieczeniowe. Większości osób walka o swoje kojarzy się z koniecznością wchodzenia na drogę sądową, ale spokojnie, z pomocą przychodzi nam tutaj ustawa z 5 sierpnia 2015 roku, która dotyczy rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego. W jej myśl możemy taką wycenę zareklamować, odwołując się od decyzji, którą dostaliśmy i nie potrzebujemy do tego żadnych prawników.
Ile jest na to czasu? Całkiem dużo, gdyż aż 3 lata od chwili, w której otrzymaliśmy od ubezpieczyciela wycenę odszkodowania. Czas ten może wydłużyć się nawet aż do 20 lat, w sytuacji, kiedy szkoda jest wynikiem jakiegoś przestępstwa. Zdecydowanie jednak odradzamy czekanie tak długo. Najlepiej od razu złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Kiedy sprawa jest jeszcze świeża, łatwo zbadać ją ponownie, mając tym samym większe szanse w walce o swoje prawa.
Odwołanie od decyzji szkoda całkowita
Zanim w ogóle zajmiemy się tym, w jakiej formie powinno być przygotowane pismo i gdzie je wysłać, trzeba dokładnie przeanalizować własną sytuację. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie może być motywowane zwykłym, „własnym przeczuciem”. Konieczne jest zaprezentowanie konkretnych danych, które jasno pokazują naszą rację.
Wszystko zależy od tego, co jest powodem, dla którego czujemy się oszukani. Jeśli szkoda jest całkowita i została zaniżona wartość auta, warto zaprezentować przykłady cen z rynku wtórnego i wesprzeć się bazą wartości aut, chociażby Eurotax.
Kiedy problemem jest zaniżona wartość części lub pominięcie paru istotnych podzespołów, najlepiej dostarczyć fakturę lub kosztorys przygotowany przez serwis ASO danej marki.
Dokładnie to samo dotyczy ewentualnych napraw blacharskich i lakierniczych. Wystarczyć podeprzeć swoje pismo odwoławcze stosownymi kosztorysami bądź fakturami, jeśli naprawdę już sfinansowaliśmy z własnej kieszeni.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela oc
Treść odwołania od decyzji ubezpieczyciela zdecydowanie nie jest odpowiednim miejscem na to, aby wyrażać swoje żale i osobiste przekonania, a już na pewno nie wolno w takim piśmie w żaden sposób obrażać firmy, której usługi reklamujemy. Profesjonalne podejście do przygotowania tekstu oraz grzecznościowe zwroty są tutaj absolutną podstawą.
Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
– podania dokładnych danych poszkodowanego, najlepiej wraz z numerem telefonu;
– wypisanie pełnej nazwy firmy ubezpieczeniowej;
– numer polisy ubezpieczeniowej, jak i numer decyzji, w której była podana kwota odszkodowania proponowanego przez firmę.
Po tym krótkim wstępie przychodzi czas na napisanie samego odwołania. Na początek warto w skrócie opisać całe zdarzenie, którego efektem było uszkodzenie pojazdu, a w kolejnym kroku przejść już do samego roszczenia, a więc postarać się udowodnić, że zaproponowana kwota jest po prostu za niska.
Podawanie liczb jest tutaj absolutną podstawą do osiągnięcia sukcesu. Jakiekolwiek zarzuty płynące w stronę decyzji ubezpieczyciela muszą być podparte naszymi danymi zebranymi z rynku, w tym fakturami czy ewentualnymi kosztorysami. Oczywiście wszystkie potwierdzenia finansowe powinno się załączyć do pisma, wykonując ich kserokopię, a oryginały pozostawiając dla siebie.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela wzór pisma