Ubezpieczamy24.com

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – darmowy wzór [2024]

Doświadczenie kolizji drogowej to niestety nic przyjemnego, nawet jeśli to tylko drobna stłuczka. Niestety, prawdziwe problemy najczęściej zaczynają się wtedy, gdy opadną już pierwsze emocje i kiedy dostajemy wycenę wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC. Wtedy nie ma na co czekać, sporządź odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

W naszym kraju niestety nadal bardzo często dochodzi do poważnego zaniżania tych kwot, ale nie ma co się od razu denerwować, gdyż zawsze mamy prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, zanim w ogóle będziemy zmuszeni do skierowania się na drogę sądową.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania

Niedawne, bardzo duże podwyżki cen polis ubezpieczeniowych były efektem rosnących strat finansowych na tym rynku. Teoretycznie więc wyższe polisy powinny skutkować bardziej uczciwymi odszkodowaniami, ale niestety, wciąż wiele osób czuje się wyraźnie oszukana. Gdzie najczęściej jest problem?

– firmy ubezpieczeniowe często biorą pod uwagę części z rynku wtórnego, a nie nowe bezpośrednio z Autoryzowanego Serwisu Obsługi (ASO);
– koszty lakierowania nie są wyliczane na podstawie cen ASO;
– przy stwierdzeniu szkody całkowitej zaniża się rynkową wartość samochodu.

To oczywiście tylko część „grzechów” często popełnianych przez firmy ubezpieczeniowe. Większości osób walka o swoje kojarzy się z koniecznością wchodzenia na drogę sądową, ale spokojnie, z pomocą przychodzi nam tutaj ustawa z 5 sierpnia 2015 roku, która dotyczy rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego. W jej myśl możemy taką wycenę zareklamować, odwołując się od decyzji, którą dostaliśmy i nie potrzebujemy do tego żadnych prawników.

Ile jest na to czasu? Całkiem dużo, gdyż aż 3 lata od chwili, w której otrzymaliśmy od ubezpieczyciela wycenę odszkodowania. Czas ten może wydłużyć się nawet aż do 20 lat, w sytuacji, kiedy szkoda jest wynikiem jakiegoś przestępstwa. Zdecydowanie jednak odradzamy czekanie tak długo. Najlepiej od razu złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Kiedy sprawa jest jeszcze świeża, łatwo zbadać ją ponownie, mając tym samym większe szanse w walce o swoje prawa.

Odwołanie od decyzji szkoda całkowita

Zanim w ogóle zajmiemy się tym, w jakiej formie powinno być przygotowane pismo i gdzie je wysłać, trzeba dokładnie przeanalizować własną sytuację. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie może być motywowane zwykłym, „własnym przeczuciem”. Konieczne jest zaprezentowanie konkretnych danych, które jasno pokazują naszą rację.

Wszystko zależy od tego, co jest powodem, dla którego czujemy się oszukani. Jeśli szkoda jest całkowita i została zaniżona wartość auta, warto zaprezentować przykłady cen z rynku wtórnego i wesprzeć się bazą wartości aut, chociażby Eurotax.

Kiedy problemem jest zaniżona wartość części lub pominięcie paru istotnych podzespołów, najlepiej dostarczyć fakturę lub kosztorys przygotowany przez serwis ASO danej marki.

Dokładnie to samo dotyczy ewentualnych napraw blacharskich i lakierniczych. Wystarczyć podeprzeć swoje pismo odwoławcze stosownymi kosztorysami bądź fakturami, jeśli naprawdę już sfinansowaliśmy z własnej kieszeni.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela oc

Treść odwołania od decyzji ubezpieczyciela zdecydowanie nie jest odpowiednim miejscem na to, aby wyrażać swoje żale i osobiste przekonania, a już na pewno nie wolno w takim piśmie w żaden sposób obrażać firmy, której usługi reklamujemy. Profesjonalne podejście do przygotowania tekstu oraz grzecznościowe zwroty są tutaj absolutną podstawą.

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

– podania dokładnych danych poszkodowanego, najlepiej wraz z numerem telefonu;
– wypisanie pełnej nazwy firmy ubezpieczeniowej;
– numer polisy ubezpieczeniowej, jak i numer decyzji, w której była podana kwota odszkodowania proponowanego przez firmę.

Po tym krótkim wstępie przychodzi czas na napisanie samego odwołania. Na początek warto w skrócie opisać całe zdarzenie, którego efektem było uszkodzenie pojazdu, a w kolejnym kroku przejść już do samego roszczenia, a więc postarać się udowodnić, że zaproponowana kwota jest po prostu za niska.

Podawanie liczb jest tutaj absolutną podstawą do osiągnięcia sukcesu. Jakiekolwiek zarzuty płynące w stronę decyzji ubezpieczyciela muszą być podparte naszymi danymi zebranymi z rynku, w tym fakturami czy ewentualnymi kosztorysami. Oczywiście wszystkie potwierdzenia finansowe powinno się załączyć do pisma, wykonując ich kserokopię, a oryginały pozostawiając dla siebie.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela wzór pisma

Teoretycznie najprostszym sposobem na udowodnienie swoich racji jest po prostu skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy, który po wykonaniu ekspertyzy przygotuje profesjonalny kosztorys całej naprawy. Jest to rozwiązanie dobre szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze. Rzeczoznawcę zatrudniamy bowiem z własnej kieszeni (nikt nam za to nie zwróci), a do tego firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku w pełni zgadzać się z taką opinią, choć na pewno będzie ona tutaj pomocna.

Przy drobniejszych sprawach zatrudnianie rzeczoznawcy nie ma raczej większego sensu, zazwyczaj zupełnie niepotrzebnie stracimy swoje pieniądze.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – jak je dostarczyć?

W XXI wieku mamy oczywiście kilka dróg przesłania swojego roszczenia, a więc nie tylko tradycyjną pocztą. Można wysłać je również drogą elektroniczną, a i w wielu przypadkach da się to zrobić poprzez rozmowę telefoniczną. Naszym zdaniem jednak, dla zachowania profesjonalnego tonu, najlepiej skorzystać z tradycyjnej wysyłki pocztą, ewentualnie wybrać się do siedziby firmy i tam „załatwić sprawę” w cztery oczy.

Po przekazaniu swojego pisma musimy uzbroić się w cierpliwość. Ubezpieczyciel ma maksymalnie 30 dni na ustosunkowanie się do niego, a w skrajnych przypadkach może wydłużyć ten termin do 60 dni, choć musi nas o tym poinformować przed upływem pierwszych 30 dni. Jeśli w tym okresie nie dostaniemy żadnej odpowiedzi to znak, że nasze roszczenie zostało zaakceptowane jako słuszne. Możemy też pozytywną decyzję dostać na piśmie, ale czasem zdarzy się, że ubezpieczyciel pozostanie przy swoim i wyśle do nas odmowę. Co wtedy?

Przed wizytą w sądzie można udać się jeszcze do Rzecznika Finansowego

Jeśli odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie przyniosło skutku, możemy jeszcze wybrać się do Rzecznika Finansowego. Osoba taka zupełnie za darmo powinna zająć się naszą sprawą, stając się niejako mediatorem, próbując pogodzić obie strony i znaleźć wspólne rozwiązanie, spełniające oczekiwania zarówno poszkodowanego, jak i ubezpieczyciela.

Jeżeli to również nie przyniesie skutku, pozostaje nam już tylko droga sądowa, ale pamiętajcie, że w dużej części przypadków ubezpieczyciele są jednak skłonni iść na ugodę i nie zmuszają do walki o swoje przed sądem.

Sprawdź też: Wypowiedzenie umowy OC

Oblicz OC/AC z naszym agentem

Zapraszamy do obliczenia swojej składki. Nasz agent indywidualnie ją wyliczy wedle preferencji.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
4.5/5 - (2 votes)

1 pytanie na temat “Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – darmowy wzór [2024]”

  1. Firma ubezpieczeniowa Europa odmawia wypłacenia odszkodowania za nieumyślne uszkodzenie płyty indukcyjnej w okresie trwania ubezpieczenia. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *