Ubezpieczamy24.com

OC Krótkoterminowe – Ubezpieczenie OC na miesiąc

Zgodnie z polskimi, jak i unijnymi przepisami prawa, każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do wykupienia rocznej polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Jej brak wiąże się nie tylko z możliwością otrzymania mandatu, ale także bardzo wysokiej kary finansowej. Okazuje się jednak, że przepisy wyróżniają również pewne dodatkowe pojęcie, którym jest OC krótkoterminowe. Czym jest takie ubezpieczenie, kto może je kupić i kiedy w ogóle się przydaje?

OC Krótkoterminowe ustawa

Pojęcie to zostało bardzo dokładnie opisane art. 27 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z tym artykułem, ubezpieczeniem krótkoterminowym OC mogą być objęte pojazdy:

– zarejestrowane na stałe lub czasowo;
– historyczne/zabytkowe;
– wolnobieżne;
– aktualnie zarejestrowane poza granicami kraju.

Warto dodać tutaj, że „krótkoterminowe” może oznaczać ubezpieczenie na 30, bądź na 90 dni. Zależnie od danego przypadku, ale o tym dokładniej za chwilę.

OC krótkoterminowe dla kogo

Prześledźmy w takim razie tę listę i sprawdźmy dokładnie, kiedy można wykupić tego rodzaju ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. I w jakich sytuacjach jego zakup może być opłacalny.

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

Choć niezbyt często, to jednak zdarza się, że samochód rejestrujemy jedynie czasowo, dokładniej na okres 30 dni. Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, w których pojazd jedynie jest transportowany przez nasz kraj i na przykład musi być on poddany tutaj różnym naprawom. Czasowa rejestracja to po prostu okres przed wydaniem twardego dowodu rejestracyjnego, gdyż dokładnie 30 dni mają urzędy na wydanie odpowiedniego dokumentu.

Ponieważ po drogach nie można poruszać się nieubezpieczonym pojazdem, to w niektórych przypadkach wykupienie miesięcznego, krótkoterminowego OC będzie jak najbardziej opłacalne. Naturalnie nie ma to większego sensu wtedy, gdy auto jest zarejestrowane czasowo w oczekiwaniu na twardy dowód i planujemy później normalnie z niego korzystać.

Auto zarejestrowane na stałe, ale stojące w komisie

Przypadek, w którym auto ma stałą rejestrację, ale może być objęte krótkoterminowym ubezpieczeniem OC to moment, w którym pojazd trafia do komisu. Nie ma tutaj większego znaczenia to, czy komis odkupi od nas pojazd czy zostawimy go tam po prostu po to, aby firma zajęła się jego sprzedażą i podzieliła się z nami zyskami na koniec.

Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na pewną ważną kwestię. Jeśli pojazd zostanie sprzedany komisowi, to z automatu zmienia on właściciela, a więc to komisant będzie odpowiedzialny za jego ubezpieczenie i nie tylko może on wykupić krótkoterminowe OC, ale może także korzystać z ubezpieczenia, z którym nabył pojazd, tak długo, jak długo nie skończy się umowa.

Schody zaczynają się wtedy, gdy auto tylko oddajemy do komisu, licząc na jego sprzedaż w przyszłości. W takiej sytuacji to wciąż my pozostajemy właścicielami pojazdu i jesteśmy odpowiedzialni za jego ubezpieczenie. Ponieważ stoi ono w komisie, to jeśli skończy się dotychczasowa umowa OC, można wykupić kolejną, już tylko 30-dniową, choć w razie czego trzeba pamiętać o jej przedłużaniu.

Auto historyczne lub uznane za zabytkowe z oc płatne co miesiąc

Czym są samochody historyczne? Muszą mieć one nie mniej niż 40 lat, a do tego powinny być w możliwie największym stopniu na oryginalnych częściach. Istnieje jednak pewne odstępstwo od tej reguły. Przepisy dopuszczają uznanie pojazdu za zabytkowy, gdy ma on przynajmniej 25 lat, ale tylko pod warunkiem, że biegły rzeczoznawca uzna je za swoisty unikat. Mogą to być pojazdy z limitowanej produkcji, czy na przykład własnoręcznie modyfikowane w dużym stopniu bądź zbudowane nawet od zera.

Dlaczego właściciele takich aut mogą wykupić sobie krótkoterminowe OC? Powód jest bardzo prosty. Prawo po prostu pozwala takim osobom na ubezpieczanie pojazdu tylko wtedy, gdy będzie on użytkowany. Zabytki zazwyczaj są przechowywane w garażach lub w muzealnych halach, a ubezpieczenie kupuje się tylko od czasu do czasu, aby na przykład dojechać na jakieś spotkanie miłośników starej motoryzacji.

Oc krótkoterminowe ciągnik siodłowy

oc krótkoterrminowe ciągnik siodłowy

I tak dotarliśmy do jedynego przypadku krótkoterminowego OC, którego czas trwania wynosi dokładnie 3 miesiące. Z takiej polisy mogą korzystać właściciele tzw. pojazdów wolnobieżnych, a więc takich, które nie rozwijają większych prędkości, jak 25 km/h. To przede wszystkim ciężki sprzęt budowlany oraz maszyny do prac komunalnych lub leśnych.

Tutaj bardzo ważna uwaga. Do pojazdów wolnobieżnych nie są zaliczane ciągniki rolnicze ani żadne inne pojazdy wykorzystywane w rolnictwie. Tutaj konieczne jest posiadanie pełnej polisy OC na cały rok.

Ubezpieczenie krótkoterminowe pojazd sprowadzony

Ostatnim przypadkiem, w którym można wykupić krótkoterminowe OC, jest pojazd sprowadzony, zarejestrowany w innym kraju. Zgodnie z prawem jest 30 dni na przerejestrowanie takiego auta i również na 30 dni można wtedy wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy auta nie planujemy rejestrować w Polsce, gdyż albo je sprzedajemy, albo wywozimy wkrótce do kolejnego kraju.

OC krótkoterminowe – termin wygaśnięcia

Większość osób na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie złoży się wypowiedzenia umowy polisy OC na dzień przed jej zakończeniem, to zostanie ona automatycznie przedłużona na następny rok. Mając OC krótkoterminowe, musimy pamiętać, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Niezależnie od tego, czy jest to ubezpieczenie 30-dniowe, czy 3-miesięczne, zawsze wygaśnie ono z ostatnim dniem obowiązywania polisy i nie przedłuży się automatycznie.

Z jednej strony trzeba więc pamiętać o jego przedłużaniu, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Z drugiej strony, jeśli na przykład kupi się auto z komisu z takim ubezpieczeniem, nie trzeba składać jego wypowiedzenia. Po prostu wygaśnie automatycznie po zakończeniu się umowy.

OC krótkoterminowe online

Aby ubezpieczyć swój samochód na taki krótki okres, można oczywiście po prostu udać się osobiście do siedziby jednej z firm ubezpieczeniowych i tam podpisać umowę lub, ewentualnie, skontaktować się z ubezpieczalnią telefonicznie.

Teoretycznie istnieje również opcja zakupu poprzez internet.  Najczęściej jednak firmy ubezpieczeniowe dają taką możliwość jedynie przedsiębiorcom, a więc zawodowym sprzedawcom samochodów lub po prostu komisom. Jako osoba prywatna raczej nie będzie można skorzystać z takiej opcji.

Kontakt z naszym agentem

Zapraszamy jednak do kontaktu z nami. Doradzimy w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia i oczywiście zajmiemy się załatwieniem wszystkich formalności. Dokładnie wyjaśnimy zasady związane z krótkoterminowym OC, jeśli pojazd oczywiście kwalifikuje się do wykupu takiej polisy.

A może interesuje Cię normalnie tanie ubezpieczenie OC, a nie OC krótkoterminowe? Zajrzyj wtedy do jednej z naszych stron: Tanie OC

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *