Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie ocpd obrazek 1

OCPD – OC PRZEWOŹNIKA DROGOWEGO

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego (OCPD) skierowana jest do firm transportowych zajmujących się krajowym lub międzynarodowym transportem drogowym.

Pośród firm zajmujących się transportem drogowych ubezpieczenie OC przewoźnika (czyli od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego) cieszy się dużą popularnością. 

Ubezpieczenie OCPD chroni przewoźnika m.in. przed niewykonaniem dowozu towaru, uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem.

Choć polisa OCDP nie jest obowiązkowa, to jednak ułatwia prowadzenie biznesu i zdejmuje odpowiedzialność z firmy za uszkodzenia towarów.

5/5

Polecam serdecznie, jeden z nielicznych ubezpieczycieli, do których jeszcze mam zaufanie. Korzystam z ich usług od kilku lat, nie miałem żadnych problemów, a przy tym moja firma zaoszczędziła wiele pieniędzy. 

Logistic Speed

Co to jest OC przewoźnika drogowego?

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia towaru, ale i nie tylko. Pieniądze należą się przewoźnikowi także wtedy, gdy z jego winy dojdzie do opóźnień w dostawie i zleceniodawca wystąpi z tego powodu z roszczeniami. OC przewoźnika drogowego możemy znaleźć również pod terminem ubezpieczenie ocp lub ubezpieczenie ocpd.

Reasumując – przedmiot ubezpieczenia stanowi odpowiedzialność cywilna przewoźnika drogowego z tytułu niewykonania lub niepoprawnego wykonania umowy przewozu.

Należy jednak pamiętać, że OC przewoźnika drogowego obejmuje wszystkie te sytuacje, w których to do szkody doszło z winy dostawcy. Jeśli przewoźnik nie miał wpływu na dane zdarzenie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Pieniędzy nie dostanie się również wtedy, gdy zostanie udowodnione, iż do zdarzenia doszło w wyniku celowych działań lub w związku z poważnymi zaniedbaniami.

Ile kosztuje OCPD?

Koszt polisy OCPD ustala się indywidualnie. Wysokość składki będzie zależna od wielu czynników. Zalicza się do nich m.in.:

Na składkę może mieć także wpływ wewnętrzna polityka firmy. Jeśli np. promujesz kierowców za bezpieczną i ekonomiczną jazdę, możesz liczyć na przystępniejsze oferty.

Sprawdź naszą ofertę i ciesz się tanim OCPD

Prowadzisz firmę transportową i obawiasz się roszczeń finansowych związanych z uszkodzeniem towaru? Chcesz, aby Twój biznes wyglądał profesjonalnie i wiarygodnie? Postaw na OCPD! To ubezpieczenie wcale nie musi być kosztowne, o czym możesz się przekonać już teraz.

Skorzystaj z naszego formularza, wypełnij go i wyślij, a my zajmiemy się resztą. Poprzez kalkulator dostaniesz pełne zestawienie najlepszych ofert z rynku. Dopasujemy OCPD do Twojej sytuacji i potrzeb. Prześwietlimy oferty solidnych firm ubezpieczeniowych. Dzięki naszemu doświadczeniu tanio kupisz solidną polisę, która ułatwi Ci prowadzenie biznesu związanego z transportem towarów.

Czy ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego jest obowiązkowe?

OC przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym nie jest obowiązkowe, ale warto z niego skorzystać. Po pierwsze firma jest lepiej zabezpieczona finansowo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Po drugie buduje swój pozytywny wizerunek. Fakt posiadania OC zachęca wielu klientów do skorzystania z usług, gdyż wiedzą oni, iż w razie problemów mogą liczyć na odszkodowanie.

Reasumując, każda odpowiedzialna firma transportowa powinna wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika na wypadek roszczeń na wypadek szkody w przewożonym towarze. W działalności transportowej często dochodzi do różnych nieprzewidywanych zdarzeń, więc warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi kłopotami finansowymi.

Polisa OCPD –prawo przewozowe

Co do zasady polisę może wykupić każdy przedsiębiorca, który działa w branży transportowej i świadczy usługi przewozu oraz czerpie z tego korzyści majątkowe. Dotyczy to zarówno firm działających w obrębie kraju, jak i realizujących zlecenia w ruchu międzynarodowym. Jedyne różnice w przypadku powyższych firm dotyczą tego, jakich przepisów musi się trzymać przedsiębiorca. W przypadku transportu krajowego reguluje to Ustawa Prawa Przewozowego. 

Jeśli usługi realizowane są na terenie innych krajów, należy kierować się Konwencją CMR, czyli Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów. W obu tych przypadkach nie ma obowiązku kupowania ubezpieczenia przewoźnika drogowego ocpd. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu przedsiębiorca nie odpowiada własnym majątkiem za spowodowane przez niego (lub jego pracowników) szkody.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego - możliwość rozszerzenia

Jak w większości przypadków polis OC, tak i tutaj masz prawo rozszerzyć ochronę podstawową. W ofercie znajdziesz różnego rodzaju pakiety dodatkowe, których zakres zależy tylko i wyłącznie od konkretnej oferty firmy ubezpieczeniowej. Naturalnie wybór każdego z nich wiąże się z nieco wyższą składką roczną, ale pomimo tego warto je rozważyć.

Najpopularniejsze rozszerzenia ubezpieczenia OC przewoźnika

Do najciekawszych rozszerzeń, jakie oferują ubezpieczyciele, należy zaliczyć ochronę:

  • za szkody powstałe w związku z przewozu żywych zwierząt, leków, części samochodowych i wielu innych rzeczy,
  • przy transporcie ładunków wyjątkowo niebezpiecznych, np. paliw lub różnych substancji chemicznych,
  • na wypadek uszkodzenia kontenera;
  • za szkody powstałe wskutek rabunku;
  • przy szkodzie wynikającej z transportu szybko psującego się ładunku, przede wszystkim żywności.

Uwaga – ubezpieczenie OCDP ma zakres terytorialny

Jeśli zdecydujesz się na wykupienie polisy, musisz odpowiednio dobrać zakres jego działania. Ubezpieczyciele dzielą je na OCPD dla transportu krajowego oraz międzynarodowego. Co ważne, jeśli realizujesz zarówno zlecenia na terenie kraju, jak i międzynarodowo, powinieneś mieć oba pakiety.

Z drugiej strony nie musisz mieć dwóch pakietów OCPD, jeśli zlecenia przyjmujesz np. w Polsce, ale jeździsz z towarem zawsze poza granice kraju. W takim przypadku wystarczy ubezpieczenie o zasięgu międzynarodowym.

Musisz także pamiętać, że w transporcie międzynarodowym ubezpieczenie OCPD nie będzie obejmowało wszystkich krajów na naszym kontynencie. Dotyczy ono w dużej mierze państw wspólnoty UE oraz całej zachodniej Europy. Podpisując umowę, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie kraje obejmuje polisa. Zdarza się, że firma ubezpieczeniowa niektóre państwa traktuje jako „podwyższonego ryzyka”.

Może to być np. Rosja, Ukraina czy Białoruś. Jeśli podróżujesz w tamtych kierunkach, będziesz musiał wykupić dodatkowe pakiety ochrony dedykowane pod konkretny kraj. Z oczywistych względów są one stosunkowo drogie.

Rodzaj OCPD zależy w dużej mierze od tego, jak prowadzisz swoją działalność. Podróżowanie poza granicami Polski wcale nie musi oznaczać, że potrzebujesz ochrony międzynarodowej. Np. jeśli odbierasz i zdajesz towar na terenie naszego kraju, ale częściowo przewozisz go zagranicznymi drogami, nie musisz kupować OCPD międzynarodowego.

Klient przewoźnika również powinien się ubezpieczyć

Zlecasz transport towarów przewoźnikom? Zapewne wcześniej sprawdzasz, czy wybrany przez Ciebie usługodawca wykupił OCPD, prawda? Robi tak coraz więcej osób, co sprawia, że choć polisy te są nieobowiązkowe, tak wykupuje je większość firm transportowych dla poprawy swojego wizerunku. Jednak będąc ich klientem, powinieneś również na własną rękę zadbać o bezpieczeństwo.

Najlepiej samodzielnie ubezpiecz towar przekazywany do transportu. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OCPD, jeśli do szkody dojdzie np. w wyniku działania siły wyższej. Do tego zasady określania wartości ładunków w wielu przypadkach prowadzą do znaczącego jej zaniżenia.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego może obejmować swym zasięgiem kabotaż

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej transporty na terenie konkretnego kraju mogą wykonywać firmy zagraniczne, z państw wspólnoty. Jest to tzw. transport kabotażowy. Jeśli masz firmę i pojazdy zarejestrowane w Polsce, ale wozisz towary np. po terenie Hiszpanii, to wykonujesz zlecenia kabotażowe.

W takim przypadku powinieneś skorzystać z dodatkowego pakietu w ubezpieczeniu OCPD, który obejmuje właśnie takie zlecenia. Oferuje go każda firma ubezpieczeniowa. Poszukiwania najlepszej oferty możesz zacząć już teraz. Po prostu skorzystaj z naszego kalkulatora i wypełnij dostępny na stronie formularz. Zespół naszych specjalistów prześledzi rynek i przygotuje dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert firm ubezpieczeniowych. Nie musisz wychodzić z domu, aby znaleźć tanie OCPD o zakresie dopasowanym do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie OC zawodu przewoźnika drogowego pozwoli Ci uzyskać licencję transportową

Czy wiesz, że oprócz OCPD w ofercie ubezpieczycieli znajdziesz także OC zawodu przewoźnika drogowego? Jeśli wykonujesz zlecenia z wykorzystaniem pojazdów o masie DMC powyżej 3,5 tony, na pewno wiesz o konieczności posiadania licencji transportowej. Aby ją otrzymać, musisz spełnić kilka warunków, w tym wykazać się odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Prawo przewozowe wymaga, aby przewoźnik posiadał 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd, oraz po 5 tysięcy euro na każdy kolejny.

To dużo pieniędzy, prawda? Nie musisz jednak zbierać takich funduszy – alternatywą jest OC zawodu przewoźnika drogowego. Suma ubezpieczeniowa przy tej polisie jest zależna od tego, ile masz pojazdów. Będzie to 9000 euro na pierwsze auto i 5000 euro na drugie oraz kolejne. Pieniądze te sumują się. Jeśli masz np. 3 samochody ciężarowe, ochrona w ramach tego OC będzie na łączną kwotę 19 tysięcy euro.

Wykupując taką polisę, nie będziesz już musiał wykazywać się odpowiednim majątkiem, aby uzyskać licencję transportową.

Co jest potrzebne do zawarcia umowy OCPD?

Jeśli chcesz wykupić takie ubezpieczenie, będziesz musiał udzielić kilku informacji. Do najważniejszych zalicza się kierunki transportu, rodzaj przewożonych towarów oraz rodzaj i wiek pojazdów. Wszystkie te informacje będziesz musiał wprowadzić do formularza, jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń OCPD.

Nie zajmujesz się transportem, a logistyką i spedycją? Dla Ciebie też znajdzie się specjalne OC

Przy okazji transportów warto wspomnieć również o OC spedytora. To specjalny pakiet dedykowany firmom zajmującym się planowaniem przewozów. Zajmują się one logistyką, a więc planowaniem transportu, jak i pakowaniem, znakowaniem czy konfekcjonowaniem towarów.

OC spedytora zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń, uszkodzeń towaru, powstałych bezpośrednio z winy przedsiębiorcy. Jeśli ciekawi Cię taki pakiet, również możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Wypełnij formularz i znajdź najlepszą, idealnie dopasowaną do potrzeb ofertę OC.

Ubezpieczenie OCPD – co gwarantuje ubezpieczonemu?

W myśl ustawy prawo przewozowe ani inne przepisy nie zobowiązują przewoźników do wykupienia OCPD. Jednak z drugiej strony każda firma transportowa musi mieć świadomość odpowiedzialności, jaka na niej ciąży za przewóz towarów. Jeśli towar klienta zostanie uszkodzony lub nawet zniszczony, przedsiębiorca będzie zobowiązany do pokrycia szkód. Odpowiada bowiem za szkody rzeczowe polegające na utracie, ubytku lub uszkodzeniu ładunku od momentu przyjęcia przesyłki towarowej.

Polisa OCP gwarantuje właśnie pokrycie powyższych szkód. W przypadku ich wystąpienia firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie klientowi przewoźnika, zdejmując z niego odpowiedzialność. Przedsiębiorstwa transportowe należą do branży bardzo ryzykownej, dlatego zakup ubezpieczenia jest bardzo dobrą decyzją.

Kupujesz OCPD? Koniecznie zwróć na to uwagę!

Pamiętaj, że wykupując OCPD, będziesz musiał podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową. W związku z tym wcześniej powinieneś dobrze się z nią zapoznać, a w szczególności z warunkami ubezpieczenia.

Musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • suma gwarancyjna – sumę gwarancyjną nazywamy jako maksymalną kwota odszkodowania, a więc powinna być na tyle wysoka, aby pokrywać wartość najdroższych ładunków, jakie przewozisz. Do tego koniecznie wybieraj oferty, w których dotyczy ona jednego zdarzenia, a nie ogólnie całego okresu ochrony ubezpieczeniowej. W tym drugim przypadku dla każdego zdarzenia wypłacone odszkodowanie będzie ją pomniejszać,
  • ograniczenia związane z parkowaniem pojazdu ciężarowego – zdarza się, że ubezpieczyciel wymaga parkowania samochodu na płatnych, strzeżonych parkingach. Jeśli do uszkodzenia lub zniszczenia towaru dojdzie na niestrzeżonym miejscu parkingowym, może to być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania,
  • zakres działania polisy OC – ubezpieczenia te dzieli się na krajowe oraz o zasięgu międzynarodowym, szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  • kwestię objęcia ubezpieczeniem podwykonawców – jeśli korzystasz z usług podwykonawców, upewnij się, że OCPD będzie obejmować również szkody finansowe powstałe przez nich.

W umowie OCPD znajdziesz również całą listę z tzw. wyłączeniem za odpowiedzialność cywilną. Koniecznie zapoznaj się z nią dokładnie. Znajdziesz tam bowiem informacje o czynnikach, których wystąpienie będzie powodować, iż ubezpieczyciel uzyska prawo do niewypłacenia odszkodowania. Może to być np. rażące zaniedbanie związane z zabezpieczaniem ładunku na pojeździe czy spowodowanie szkód przez nietrzeźwego kierowcę. Wszystko regulują przepisy prawa.

Do tego firmy ubezpieczeniowe często „wyciągają” z OCPD ładunki specjalne, takie jak np. materiały wybuchowe, pieniądze, dzieła sztuki czy żywy inwentarz. Jeśli transportujesz takie rzeczy, będziesz musiał ubezpieczyć je oddzielnie.

FAQ ubezpieczenie OC przewoźnika – odpowiedzi na często zadawane pytania

.... czyli najczęściej zadawane pytania

Zgłaszający się do nas klienci zawsze mają wiele pytań, z których część powtarza się regularnie. Z tego powodu wybraliśmy te najpopularniejsze, przygotowując krótkie FAQ, które na pewno rozwieje wiele Twoich wątpliwości związanych z OCPD.

Jaką ochronę zapewnia OCPD?

Ubezpieczyciel pokryje szkody związane z częściowym lub całkowitym uszkodzeniem towaru, które wynika bezpośrednio z winy przewoźnika.

Kto może skorzystać z OCPD?

Każda firma realizująca zlecenia transportowe i czerpiąca z tego tytułu korzyści majątkowe. OCPD dotyczy przewozów realizowanych w oparciu o licencję transportową, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Czy jest obowiązek zakupienia polisy OCPD?

Nie, prawo tego nie wymaga. Jest to ubezpieczenie dobrowolne.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie przewoźnika drogowego?

Warto zdecydować się na taką polisę, aby nie obawiać się utraty płynności finansowej w przypadku uszkodzenia towaru klienta. OCPD pozytywnie wpływa również na wizerunek biznesu, przyciągając do niego wielu nowych zleceniodawców. Firma wygląda dużo wiarygodniej, jeśli zabezpiecza interesy swoich klientów.

Jaki jest podstawowy zakres OCPD?

Każda firma ubezpieczeniowa powinna gwarantować:

  • wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy z winy przewoźnika transport nie zostanie zrealizowany na czas,
  • uregulowanie roszczeń zleceniodawców w związku z całkowitym lub częściowym uszkodzeniem towaru,
  • zwrot kosztów postępowań sądowych, związanych z roszczeniami klientów, jak i pracy ekspertów ustalających przyczyny zdarzenia,
  • zwrot kosztów za przechowywanie towaru, które było efektem np. awarii pojazdu i konieczności jego naprawy.

OCPD w ruchu krajowym – jacy przewoźnicy powinni z niego korzystać?

Polisy OCPD przeznaczone są dla wszystkich przedsiębiorców wykonujących zarobkowo przewóz rzeczy i działają w ruchu krajowym, a więc przewożą ładunki w obrębie Polski. Oczywiście ubezpieczenie to kupią wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy posiadają wymagane prawem licencje oraz zezwolenia. Kwestię te regulują przede wszystkim zapisy Ustawy o transporcie drogowym, jak i inne, powiązane z nią przepisy. Dobrze dobrana polisa zapewni Ci ochronę finansową!

Sprawdź też:

Kup ubezpieczenie
i odbierz od 200 do 1000 zł

Prowadzisz firmę transportową i szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie? Kupując ubezpieczenie na ciągnik siodłowy lub samochód ciężarowy, otrzymasz od 200 do 1000 zł zwrotu na konto – dzięki temu zyskasz nie tylko spokój, ale także dodatkowy budżet na swoje potrzeby.