Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie przyczepki obraz 11

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej

Dla wielu kierowców niewielka przyczepa samochodowa to podstawowe i wręcz obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

Okazuje się jednak, że duża część z tych osób zupełnie zapomina o tym, że trzeba kupić ubezpieczenie przyczepy samochodowej od odpowiedzialności cywilnej. To identyczna polisa jak ta, którą musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny.

Oblicz OC przyczepki samochodowej już teraz.

Ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej jest w Polsce obowiązkowe

Obowiązek ubezpieczenia przyczepy samochodowej dla wielu właścicieli nie jest oczywisty, a o polisie OC nie da się zapomnieć, gdyż bez niej urząd nie wyda dowodu rejestracyjnego. 

W Polsce jednak najczęściej kupuje się takie przyczepy z drugiej ręki. Nierzadko ludzie kompletnie zapominają o obowiązku ich przerejestrowania. Jest to jednak mniejszy problem, niż niedbalstwo w kwestii ubezpieczenia.

W myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, przyczepa zalicza się do pojazdów mechanicznych, a to oznacza, że musi być ubezpieczona. Tutaj nie ma znaczenia, czy korzysta się z małego akcesorium do 750 kg, czy z ogromnej przyczepy kempingowej. Zasady w każdym przypadku są takie same.

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – gdzie oraz jak wykupić polisę?

Obecnie praktycznie każda firma ubezpieczeniowa ma w swojej ofercie OC na przyczepkę samochodową. Musisz jednak liczyć się z tym, że ofert będzie sporo mniej, niż w przypadku np. aut osobowych. Aby jak najlepiej poznać wszystkie z nich, jako właściciel przyczepki samochodowej, powinieneś skorzystać z naszego kalkulatora. Skontaktuje się z Tobą doświadczony doradca, który prześledzi rynek i przedstawi najlepsze, dopasowane do konkretnych potrzeb polisy ubezpieczeniowe. Musisz jednak pamiętać o tym, aby przed wyliczeniem składki odpowiednio się do tego przygotować.

Jako właściciel przyczepy, powinieneś posiadać takie dane o swojej przyczepce, jak:

Zastanów się również nad tym, czy przyczepka samochodowa będzie wykorzystywana również za granicą. Jeśli tak, przy składaniu zapytania o ubezpieczenie przyczepy samochodowej musisz podać taką informację. Pamiętaj, że ubezpieczyciel prześledzi historię ubezpieczeniową – ma ona istotny wpływ na wysokość składki.

Ile kosztuje OC przyczepy samochodowej?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt ubezpieczenia przyczepki samochodowej? W zdecydowanej większości przypadków roczna składka za OC dla przyczepki samochodowej mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych.

Koszt jest więc stosunkowo niski. Co ważne, największy wpływ na to ma nie typ przyczepki, a jej DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita. Im jest wyższa, tym droższa będzie opłata roczna za ubezpieczenie OC. Jeśli chcesz dokładnie poznać jego cenę, najlepiej już teraz skorzystaj z dostępnego na naszej stronie formularza. Oferujemy korzystne ubezpieczenia przyczepy samochodowych.

Ubezpieczenie OC przyczepy lekkiej online

Aby znaleźć rozwiązanie możliwie najtańsze, warto skorzystać z narzędzi online. Specjalne kalkulatory pozwalają na szybkie zestawienie ze sobą wielu ofert i wybranie tej, która na dany moment jest najlepsza. Na pewno kupicie najtańsze możliwe ubezpieczenie przyczepki, jeśli skorzystacie z naszej pomocy. Prześwietlimy wnikliwie rynek i wybierzemy tę opcję, która sprosta wszystkim Waszym oczekiwaniom.

Naturalnie ubezpieczenie przyczepki kupicie również bezpośrednio u agenta lub telefonicznie. Nie zwlekajcie z tym – to tylko kilkadziesiąt złotych rocznie, a będziecie czuć się maksymalnie bezpiecznie!

5/5

Z firmą Ubezpieczamy24 współpracujemy blisko już od 6 lat. Doradcy zawsze szybko i fachowo są w stanie wynegocjować dla nas najlepsze warunki ubezpieczeń. Polecamy.

GREEN CONSULT

Ubezpieczenie przyczepki online - formularz

ubezpieczenie przyczepki obraz 1

Chcesz ubezpieczyć przyczepkę online? Wypełnij nasz formularz, a nasz agent prześle Tobie najatrakcyjniejszą ofertę dostępną na rynku. Zapraszamy! Wypełnienie formularza nie zajmie Tobie więcej niż kilka godzin.


Osoba do kontaktu

Ubezpieczamy

Jak wygląda rejestracja przyczepki samochodowej?

W świetle przepisów przyczepka samochodowa jest traktowana tak samo, jak każdy inny pojazd mechaniczny. Oznacza to, że aby legalnie korzystać z niej na drogach publicznych, należy wcześniej ją zarejestrować. Proces ten wygląda tak samo, jak w przypadku aut. Jeśli kupiłeś używaną przyczepkę od jej poprzedniego właściciela i ma już rejestrację, wystarczy ją przerejestrować. W tym celu musisz wybrać się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla miejsca, w którym mieszkasz. Gdy jest nowa, proces jest identyczny, ale tutaj dojdzie do pierwszej rejestracji – wymaga to złożenia innych dokumentów.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację przyczepki?

Wypełnienie stosownego wniosku, o czym wspomnieliśmy wcześniej, to pierwsza formalność związana z rejestracją nowej lub świeżo kupionej, ale używanej przyczepki. Będziesz musiał bowiem dołączyć do niego kilka dokumentów:

Warto wspomnieć jeszcze o kwestii przeglądu technicznego. Jego wykonanie będzie nieobowiązkowe tylko wtedy, gdy kupiłeś nową lekką bądź ciężką przyczepkę samochodową, czyli, odpowiednio, do 750 kg lub powyżej tej wagi.

Ile kosztuje rejestracja przyczepki samochodowej?

Wydatek związany z zarejestrowaniem przyczepki samochodowej jest identyczny, jak w przypadku samochodów. Oznacza to, że zapłacisz dokładnie 121,50 zł. Na koszt ten składa się kilka składników:

OC przyczepy – kiedy kupić?

Kiedy na zakup polisy OC jest odpowiedni czas? W zasadzie natychmiast po kupnie samej przyczepy. Jeśli jest nowa, obowiązek pojawia się w momencie rejestracji.

Do urzędu trzeba udać się z już wykupioną polisą. Gdy jej nie ma, urzędnik nie wyda miękkiego dowodu rejestracyjnego. Jeżeli natomiast zakup był z rynku wtórnego, zgodnie z przepisami nowy właściciel ma 30 dni na podjęcie odpowiedniej decyzji. Ubezpieczenie przyczepki można kontynuować po poprzednim właścicielu lub wypowiedzieć umowę i podpisać nową.

W tym przypadku nie ma kompletnie znaczenia to, czy przyczepa jest używana regularnie, czy tylko od przypadku do przypadku. Tak długo, jak długo jest zarejestrowana, musi być ubezpieczona. Na szczęście ceny polis są bardzo niskie i przejdziemy do nich za chwilę.

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia przyczepki

Każdy kierowca na pewno wie, że kara za brak OC samochodu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku przyczepki są to kwoty niższe, ale wciąż wysokie, szczególnie biorąc pod uwagę niski koszt ubezpieczenie. Ile dokładnie wynoszą takie kary w 2020 roku? Wszystko zależy od tego, jak długo polisa nie była kontynuowana.

150 zł kosztuje brak OC przez maksymalnie 3 dni. Od 4 do 14 dni jest to już 380 zł. Powyżej dwóch tygodni właściciel dostaje maksymalną karę – obecnie jest to 750 zł. Czy warto ryzykować? Ceny za ubezpieczenie przyczepki klasycznej, a więc do 750 kg, zaczynają się w naszym kraju nawet już od 30 zł. Jedna maksymalna kara jest równowartością odnawiania najtańszego OC przez kolejnych 25 lat! Czy naprawdę warto więc unikać tej opłaty?

Kolizja i brak ubezpieczenia przyczepki

Ta konkretna kara to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli dojdzie do kolizji i macie podpiętą przyczepę, nic nie zmieni fakt, że sam samochód jest ubezpieczony. Ponieważ przyczepka nie ma OC, to cały zestaw prawnie nie jest dopuszczony do ruchu. Po kolizji to na kierowcy takiego zestawu spocznie obowiązek pokrycia strat (nawet jeśli był ofiarą danego wypadku). To nie muszą być tysiące złotych – dziesiątki lub setki? Zdecydowanie istnieje takie ryzyko. Ten powód powinien więc bardziej przekonać Was do tego, że naprawdę warto terminowo wykupić ubezpieczenie przyczepki.

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej – czym się kierować przy wyborze?

Naszym zdaniem najlepiej poszukać polisy od raz po zakupie, a już na pewno bezpośrednio przed tym, jak z akcesorium będziecie chcieli skorzystać. Jest to klasyczne OC, a więc możecie z powodzeniem kierować się po prostu ceną. Najtańsze polisy będą równie dobre, jak te najdroższe. W przypadku ubezpieczenia przyczepki raczej nie będziecie mieli dodatkowych opcji do wyboru. Mało która firma ubezpieczeniowa sprzedaje AC, a assistance na przyczepę to już naprawdę prawdziwa rzadkość.

Jakie są koszty związane z posiadaniem przyczepy?

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze kilka słów o kosztach utrzymania takiego dodatkowego pojazdu, bo tak właśnie traktuje go prawo.

Sama polisa OC nie jest niestety jedynym wydatkiem, z jakim trzeba się liczyć. Ponieważ przyczepa porusza się po drogach, to musi być w pełni sprawna technicznie. Tak, trzeba z nią co roku jeździć na badania w stacji kontroli pojazdów, uzyskując stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Przyczepka samochodowa i jej przystosowanie

Kosztem może być również przystosowanie pojazdu, choć jest to wydatek jednorazowy. Jeśli auto nie posiada haka, trzeba to akcesorium zamontować i powinien zrobić to wyspecjalizowany warsztat. Pamiętajcie, że hak musi mieć stosowny certyfikat dopuszczający go do użytku w naszym kraju. Cena montażu zależna jest od rodzaju auta, regionu kraju i indywidualnego cennika warsztatu.

Badania techniczne przyczepy

Po montażu haka trzeba wybrać się jeszcze na badania techniczne, a następnie do urzędu po stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym. Za wszystko to nie zapłacicie jednak dużo. Zawsze musicie pamiętać dodatkowo o oponach do przyczepki. Używanie zbyt zużytego ogumienia może skończyć się nieprzejściem badań technicznym. Dodatkowo można otrzymać mandat podczas kontroli drogowej i pożegnać się z dowodem rejestracyjnym przyczepki.

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej - AC, Assistance, NNW

Dokładnie tak samo, jak w przypadku samochodów, OC na przyczepkę jest obowiązkowe i tylko to ubezpieczenie trzeba kupić. Zapewne wiesz, że odszkodowanie z tej polisy mogą dostać tylko osoby trzecie, gdy przyczepka będzie niejako winowajcą powstania szkody. Tutaj ważna uwaga – jeśli ją ciągniesz i spowodujesz np. wypadek, pieniądze będą wypłacone z OC auta. OC przyczepki działa tylko wtedy, gdy do szkody doszło w momencie, jak była połączona z pojazdem silnikowym lub doszło do jej samoczynnego odłączenia.

Jeśli więc np. ktoś Ci ją uszkodzi, zostanie skradziona lub na drodze dojdzie do awarii, związane z tymi zdarzeniami koszty pokryjesz z własnej kieszeni.

Przed m.in. takimi sytuacjami chroni AC oraz Assistance. Będziesz mógł je dokupić do polisy OC, ale pamiętaj, że polisy te oferują w zasadzie jedynie więksi ubezpieczyciele. W ich ofercie znajdziesz również dodatkowe NNW. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, koniecznie dokładnie zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia. W swojej ofercie posiadamy ubezpieczenia OC, AC i NNW.

Szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenia samochodu i innych pojazdów? Zapraszamy

Oblicz koszt za ubezpieczenie przyczepki samochodowej

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki? Szukasz oferty na ubezpieczenie przyczepy?
Już dziś sprawdź, ile kosztuje realnie polisa na OC.

Zawsze pamiętaj więc o tym, aby mieć aktualną polisę dla swojej przyczepy. Jeśli chcesz sprawdzić koszt za OC przyczepki samochodowej, możesz zgłosić się po prostu do nas. Wypełnij krótki formularz i poczekaj na kontakt. Przygotujemy zestawienie najlepszych ofert, pomożemy w wyborze i przeprowadzimy przez cały proces podpisywania umowy. Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, musisz wypowiedzieć umowę najpóźniej dzień przed jej końcem – pamiętaj o tym!