Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1

Ubezpieczenie OC spedytora

Zarówno branża transportowa, jak i spedycyjna, odgrywają kluczową rolę dla gospodarki praktycznie każdego kraju. Przedsiębiorcy działający w jednej z tych branż z pewnością mogą czuć się wyjątkowo, ale jednocześnie powinni mieć świadomość ogromnego ryzyka.

Różnego rodzaju wypadki niestety zdarzają się dość często. Ich skutki mogą mieć poważne konsekwencje finansowe, stanowiąc tym samym zagrożenie dla stabilności działania firmy. Z tego powodu, jeśli w ramach prowadzonego biznesu zajmujesz się organizacją przewozu towarów, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu OC spedytora na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Za naszym pośrednictwem, mogą Państwo obliczyć składkę za OC spedytora. W naszej ofercie posiadamy również pozostałe ubezpieczenia transportowe.

Ubezpieczenie OC zawodowe, a ubezpieczenie OCS

Na wstępie, przede wszystkim należy oddzielić OC zawodowe od OC spedytora drogowego.

Odpowiedzialność cywilna zawodowa spedytora często również określana jest mianem ubezpieczenia spedytora drogowego, ale ma niewiele wspólnego z OCS. OC zawodowe jest bowiem obowiązkowe – każdy spedytor obligatoryjnie musi je posiadać, chcąc ubiegać się o wydanie licencji do wykonywania takiego zawodu.

Zakres tej polisy jest oczywiście umocowany w przepisach prawa i, ogólnie rzecz biorąc, dotyczy on tzw. zdarzeń ubezpieczeniowych. Oznacza to, że wykupujący ją przedsiębiorca nie musi przejmować się tym, jaką ochronę zapewnia. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do przestrzegania aktualnych przepisów prawa.

Jednocześnie należy podkreślić, że OC zawodowe nie ma nic wspólnego również z OC komunikacyjnym. Jeśli masz firmę spedycyjną i posiadasz własne pojazdy, bądź je leasingujesz, musisz dla każdego z nich wykupić stosowne OC.

Dlaczego warto mieć dobre ubezpieczenie transportowe obraz 4
ubezpieczenie floty samochodowej obraz 1

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora

Ubezpieczenie OC spedytora jest nieobowiązkowe i zabezpiecza płynność finansową firmy, a do tego korzystnie wpływa na jej renomę. Jeśli chcesz znaleźć polisę korzystną zarówno pod kątem ceny, jak i zakresu ochrony, już dziś skorzystaj z naszego formularza. Otrzymasz porównanie ofert od wielu firm ubezpieczeniowych, mogąc wybrać tę, która idealnie spełnia Twoje oczekiwania!

5/5

Polecam serdecznie, jeden z nielicznych ubezpieczycieli, do których jeszcze mam zaufanie. Korzystam z ich usług od kilku lat, nie miałem żadnych problemów, a przy tym moja firma zaoszczędziła wiele pieniędzy. 

Logistic Speed

Zakres ochrony OC spedytora

W tym przypadku zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego i w ich zakresie ubezpieczenie OCS zapewnia ochronę. Ubezpieczyciel odpowiada za szkody wynikające z niewykonania bądź nierzetelnego zrealizowania konkretnego zlecenia spedycyjnego.

W razie potrzeby zakres ochrony można rozszerzyć o:

Co należy podkreślić, dla branży transportowej dostępne są jeszcze ubezpieczenia CARGO. Są przeznaczone dla klientów działających w niej firm, a więc osób zlecających przewozy towarów. Wykupuje się je zwykle wtedy, gdy np. OC spedytora budzi wątpliwości lub transportowany ładunek jest wyjątkowo cenny. Polisy te zapewniają bowiem pełną ochronę, a więc odszkodowanie dostaje się niezależnie od tego, czy towar został uszkodzony z winy przewoźnika, czy z innych powodów, np. pożar lub akt wandalizmu.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC spedytora?

Trudno określić cenę nieobowiązkowego OC spedytora oraz CARGO. Na tę ma wpływ bowiem mnóstwo czynników, z czego wiele jest indywidualnych dla konkretnych firm ubezpieczeniowych.

Jeśli więc chcesz poznać koszt jednego z powyższych ubezpieczeń (lub nawet wszystkich), już teraz skorzystaj z naszej porównywarki. Poznaj aktualne oferty różnych firm ubezpieczeniowych, sprawdź zakres ochrony i wybierz polisę, która sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom!

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1

Komu dedykowane jest ubezpieczenie OC spedytora?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora, zgodnie z przepisami ustawy prawo przewozowe oraz kodeksu cywilnego, przeznaczone jest dla wszystkich firm działających w branży spedycyjnej. Polisa ta obejmuje nie tylko spedytorów, ale także przewoźników umownych, którzy w ramach swojej działalności oferują również usługi spedycyjne. Jest to niezbędne, gdy prowadzisz przedsiębiorstwo, a Twoi klienci powierzają Ci zarządzanie i koordynację przewozu ich towarów.

W ramach ubezpieczenia OC spedytora, przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu, które mogą dotknąć zarówno właściciela ładunku, jak i zlecającego transport. Polisa zapewnia ochronę przed roszczeniami ze strony właściciela ładunku oraz innych zainteresowanych stron i chroni przedsiębiorstwo przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi.

Dlaczego warto kupić OC spedytora?

Zdecydowanie najważniejsza korzyść wynikająca z posiadania OC spedytora, czyli ubezpieczenia OCS, to ochrona płynności finansowej przedsiębiorstwa. Możesz liczyć na odszkodowanie w razie nierzetelnego wykonania umowy spedycji lub zaniechania realizacji zlecenia spedycyjnego. Polisa obejmuje roszczenia zleceniodawców, a więc właścicieli rachunku bądź po prostu osoby będącej stroną umowy. Pamiętaj, że branża spedycyjna jest obarczona specyficznym ryzykiem – niebezpieczeństwa są bardzo trudne do przewidzenia. W przypadku braku OCS odpowiadasz za nie własnym majątkiem. Jeśli dojdzie do szkody, koszty związane z ich likwidacją pokryjesz z budżetu firmy, co może zachwiać finansami przedsiębiorstwa. Warto kupić OC spedytora również z tego powodu, że zakres ochrony łatwo dopasujesz do potrzeb. Ubezpieczyciele oferują różne, dodatkowo płatne rozszerzenia.

Ubezpieczenie OCS - formularz

Zapraszamy do współpracy. Specjalizujemy się w ubezpieczeniach transportowych. Wielu spedytorów i firm transportowych nam zaufało. W naszej ofercie znajdziesz również takie produkty ubezpieczeniowe jak: oc przewoźnika, ubezpieczenie cargo, ubezpieczenie ciągnika siodłowego i inne ubezpieczenia komunikacyjne dedykowane dla transportu.

Wypełnij formularz

Zostaw nam swoje dane, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować.


Jak możemy Ci pomóc?

Opisz krótko sprawę.


Wypłata odszkodowania z polisy OC spedytora

W ramach OC spedytora ubezpieczyciel powinien pokryć likwidację wszelkich szkód związanych z uszkodzeniem lub zniszczeniem towaru. Jednak w praktyce istotne jest to, że nie może do nich dojść z winy samej firmy spedycyjnej. Firma ubezpieczeniowa sprawdzi więc m.in. czy ładunek był prawidłowo zabezpieczony w pojeździe. Upewni się także, czy przedsiębiorstwo działało zgodnie z określonymi normami. W przypadku udowodnienia uchybień może dojść do odmowy wypłaty odszkodowania. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kradzieży towaru. Tutaj to przewoźnik będzie musiał udowodnić, że np. pojazd był odpowiednio zabezpieczony na czas nieobecności czy po prostu odpoczynku kierowcy. Często wymagane jest nawet, aby auto przewożące ładunek parkowało wyłącznie na płatnych parkingach. Warto dodać, że OC spedytora można rozszerzyć o ochronę za szkody powstałe z winy samego przewoźnika. Dochodzą do tego celowe działania, np. uszkodzenie towaru z premedytacją przez kierowcę. Jest to kosztowne, ale mając dużą firmę, warto rozważyć dokupienie takiej ochrony – zabezpiecza przed działaniem nierzetelnych/nieuczciwych pracowników.

Sprawdź naszą ofertę i ciesz się tanim ubezpieczeniem

Jeśli chcesz naprawdę tanio, pewnie i kompleksowo ubezpieczyć się, zgłoś się do nas. Prześwietlamy oferty wszystkich dużych i cenionych towarzystw ubezpieczeniowych. Zakres ubezpieczenia dopasujemy do potrzeb i przede wszystkim znajdziemy najlepszą z możliwych potrzeb. Po prostu zadzwoń do nas lub pozostaw swoje dane kontaktowe w specjalnym formularzu.  

FAQ – odpowiedzi na często zadawane pytania

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania a propos ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej spedytora.

Jaki jest zakres podstawowego ubezpieczenia OC spedytora?

W swoim podstawowym zakresie OC spedytora obejmuje szkody wynikające z nienależytego wykonania lub niezrealizowania zlecenia spedycyjnego. Zakres ten jest określany w aktualnie obowiązujących przepisach Kodeksu cywilnego. Polisa obejmuje więc podstawowe obowiązki spedytora, czyli m.in.:

  • zawarcie umowy przewozowej,
  • naszykowanie oraz skompletowanie wszystkich dokumentów przewozowych,
  • przygotowanie instrukcji związanych z wysyłką,
  • opłacenie ubezpieczenia i zgłoszenie przesyłki do odprawy celnej,
  • kontrola towaru pod kątem ilościowym oraz wagowym,
  • przepakowanie lub pakowanie towaru i jego znakowanie,
  • okresowe przechowywanie przesyłek we własnych magazynach.

Jakie szkody zwykle nie są objęte ochroną w ramach podstawowego OC spedytora?

W celu ukrócenia możliwości wyłudzania odszkodowań towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne zapisy w umowach ubezpieczeń, które częściowo zdejmują z nich odpowiedzialność. Praktyki te służą także ograniczeniu ryzyka, jakie ponosi firma ubezpieczeniowa. Z tego powodu, przed wykupieniem OC spedytora, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, które wyszczególnione są w tzw. OWU.

Zwykle wyłączenia dotyczą szkód powstałych w wyniku:

  • odpowiedzialności, jaką ubezpieczony przejął na siebie,
  • nieprawidłowości działania przewoźnika drogowego, który musi działać zgodnie z konwencją CMR lub Prawem przewozowym,
  • błędnego wypełnienia dokumentów celnych,
  • niedbalstwa ubezpieczonego bądź osoby, która z jego polecenia wykonywała określone czynności,
  • przechowywania towaru w magazynie dłużej, niż przez okres 30 dni.


Jeśli chcesz usunąć konkretne wyłączenia, zawsze możesz rozszerzyć o nie polisę – oczywiście oznacza to dodatkowe opłaty.

W jakim zakresie można rozszerzać OC spedytora?

Zakres możliwości rozszerzania ochrony w ramach OC spedytora zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Zwykle za dodatkową opłatą można dodać zapisy, które gwarantują odszkodowanie w przypadku:

  • szkody będącej efektem kradzieży ładunku bądź nawet pojazdu wraz z towarem,
  • uszkodzenia towaru w czasie realizacji usługi spedycyjnej,
  • zniszczenia bądź uszkodzenia ładunków wysokiego ryzyka, np. dzieł sztuki, pieniędzy, materiałów wybuchowych czy leków,
  • szkód będących efektem awarii agregatu chłodniczego,
  • szkód powstałych na różnych jednostkach ładunkowych, np. platformach czy paletach.

Gdzie szukać najlepszego ubezpieczenia OCS?

Aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie OCS, powinieneś porównać ze sobą jak najwięcej ofert od różnych ubezpieczycieli. Pomaga w tym internetowy kalkulator ubezpieczeń, czyli porównywarka online. Wypełniając pola formularza otrzymać zestawienie wielu polis OC spedytora. Wygodnie poznasz zakres ochrony oraz cenę, wybierając to ubezpieczenie, które idealnie spełnia Twoje oczekiwania.

Pamiętaj także, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się z opiniami o konkretnym ubezpieczycielu. Zwracaj uwagę szczególnie na to, czy są ewentualne problemy związane z wypłatą odszkodowania w razie powstania szkody.

Jaka jest różnica pomiędzy OC spedytora a OC przewoźnika?

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego i OC spedytora to dwa produkty ubezpieczeniowe adresowane do różnych aspektów działalności transportowej. OC przewoźnika, zgodnie z przepisami Konwencji CMR oraz kodeksu cywilnego, obejmuje odpowiedzialność za towar od momentu jego przyjęcia do wydania. Oznacza to, że przewoźnik jest odpowiedzialny za wszelkie szkody, kradzieże czy uszkodzenia towaru, które nastąpią podczas transportu, a także za działania podwykonawców czy zatrudnionych kierowców.

Natomiast ubezpieczenie OC spedytora koncentruje się na odpowiedzialności związanej z organizacją przewozu towarów. Polisa chroni przed konsekwencjami finansowymi błędów w przygotowywaniu dokumentacji, zarządzaniu procesem transportu oraz w przypadku, gdy zaistnieje niewłaściwe wykonanie umowy przewozu przez podmioty trzecie, za które spedytor jest odpowiedzialny.

Sprawdź też: