
Jeśli mamy być zupełnie szczerzy, to nie dają nam nic, gdyż z wykupionej przez nas polisy nie skorzystamy nigdy. Choć może brzmi to absurdalnie, to jednak ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązek kupowania takiej polisy. Ubezpieczenia OC nie chronią bowiem nas, a innych uczestników ruchu drogowego przed naszymi błędnymi decyzjami. Jeśli spowodujemy kolizję lub wypadek, ucierpią ludzie i pojawią się straty materialne, to wszelkie koszty, wraz z odszkodowaniami dla ofiar zdarzenia, będą wypłacone z naszego ubezpieczenia.
Analogicznie więc, gdy sami weźmiemy udział w zdarzeniu, w którym jesteśmy ofiarą, możemy liczyć na pokrycie strat z polisy samego sprawcy. Na tym zakres ochrony się kończy. Nie dostaniemy więc pieniędzy na przykład wtedy, gdy manewrując na parkingu zarysujemy auto o znak, słupek czy drzewo. Nie możemy liczyć także na odszkodowanie, gdy ktoś wybije nam szybę, przebije nam się opona czy coś z auta zostanie zabrane, lub nawet cały pojazd zostanie skradziony. Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczenia OC nie chronią naszych rzeczy prywatnych. Jeśli podczas kolizji z nie naszej winy zepsuje się jakieś wyposażenie fabryczne auta, to zostanie ono doliczone do odszkodowania. Jeśli jednak ucierpi na przykład prywatny laptop czy telefon, to już nie.
Kogo dotyczy obowiązek zakupu ubezpieczenia OC?
W zasadzie nie istnieje żadna przesłanka do tego, aby będąc właścicielem jakiegokolwiek pojazdu, uniknąć obowiązku zakupu polisy ubezpieczeniowej dla niego. Obowiązek ten obejmuje więc wszystkie:
– pojazdy osobowe oraz ciężarowe;
– ciągniki wykorzystywane w rolnictwie;
– jednoślady z silnikiem, a więc motocykle, skutery i motorowery;
– wszystkie inne pojazdy z silnikiem, tzw. wolnobieżne poruszające się z prędkością nie większą, jak 25 km/h;
– przyczepy i naczepy każdego rodzaju.
Polisę trzeba wykupić niezależnie od tego, czy auto faktycznie użytkujemy czy tylko stoi ono na naszym prywatnym terenie i obrasta kurzem. Jedyną sytuacją, w której obowiązek ten jest z nas zdejmowany, jest wyrejestrowanie pojazdu, co w zasadzie zawsze wiąże się z jego zezłomowaniem.
Najtańsze ubezpieczenia OC
Wysokość składki może być kształtowana dowolnie przez firmę ubezpieczeniową, ale już zakres polisy jest normowany przepisami, co sprawia, że spokojnie możemy po prostu szukać najtańszej oferty w danym momencie. Tania polisa będzie nas chroniła tak samo dobrze, jak ta droga i dlatego warto rozejrzeć się po rynku, aby po prostu nie przepłacać.
W naszym biurze oferujemy kompleksowe wsparcie w znalezieniu niedrogiego ubezpieczenia samochodu. Nasi doradcy po zebraniu podstawowych danych o pojeździe i kierowcy, sprawdzą oferty największych firm ubezpieczeniowych w Polsce i zaproponują najtańszą możliwą opcję. Z nami można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednym tylko samochodzie. Pomożemy w znalezieniu taniego ubezpieczenia każdemu, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, przeszłości wypadkowej czy modelu auta.
Ochrona przed podwójnym ubezpieczeniem OC
Na koniec chcielibyśmy tylko przypomnieć, że obecne przepisy prawa chronią nas już przed problemem, tzw. podwójnego ubezpieczenia, który jeszcze nie tak dawno temu był naprawdę żywy. Zgodnie z prawem polisa OC przedłuży się bowiem automatycznie na kolejny rok, jeśli maksymalnie na dzień przed końcem starej umowy nie złożymy wypowiedzenia. Obecnie nie ma z tym problemu. Jeśli po wykupieniu OC w innej firmie okaże się, że w poprzedniej polisa przedłużyła się automatycznie, można ją bez problemu wypowiedzieć, pozostając przy nowo wybranej ofercie.