Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenia OC – kup oc online

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz o Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to przepisy generujące w naszym kraju obowiązek zakupu polisy OC dla samochodu. Wysokość składki ubezpieczenia OC nie jest jednak normowana prawnie i dlatego firmy ubezpieczeniowe dowolnie kształtują zakres cen według własnego uznania.

Ubezpieczenia OC – ile kosztuje?

Czy jednak są jakieś podstawowe czynniki, które mogą mieć wpływ na to, ile zapłacimy rocznie za polisę? Czy zawsze trzeba ubezpieczać swój pojazd i w ogóle co daje nam sama polisa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Oblicz swoją składkę OC już teraz

Jeśli chcesz od razu przejść do wyliczenia składki OC lub z pakietem AC to zapraszamy do wypełnienia naszego formularza. Nasz agent , po otrzymaniu danych, dopasuje najlepszą ofertę na rynku dla Ciebie, bez żadnych ukrytych kosztów. 

ubezpieczenia oc agent

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Brak odgórnych wytycznych związanych z ceną polisy przyczynia się do tego, że kiedy w jednym towarzystwie musimy zapłacić za OC na przykład 1200 zł rocznie, w innym, dla tych samych warunków, cena ta wyniesienie już np. 800 zł. Wynika to z tego, że firmy mogą przyjmować własne kryteria, według których kształtują stawki za polisy. W jednym miejscu możemy „łapać się” do grupy promowanej przez daną firmę, a w innej trafiamy na listę tych osób, którym każde się płacić więcej z różnych względów.

Nie ulega jednak wątpliwości to, że ogromny wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma miejsce rejestracji pojazdu. Uznaje się bowiem, że to właśnie tam auto będzie poruszało się najczęściej i większość towarzystw ubezpieczeniowych korzysta z danych statystycznych dla wypadkowości danego regionu. Z oczywistych względów ryzyko kolizji jest większe w dużym, zatłoczonym mieście, niż w miejscowościach małych lub nawet na wsiach. Efekt jest prosty do przewidzenia, mieszkańcy dużych miast prawie zawsze zapłacą za swoje OC więcej, niż mieszkańcy małych miasteczek i terenów wiejskich.

Ubezpieczenie OC sprawdzenie

Miejsce zamieszkania to chyba najbardziej typowy element, który zawsze brany jest pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki. Do innych, które są równie często sprawdzane przez firmy ubezpieczeniowe, należy zaliczyć:

Wiek kierowcy

Tutaj zasad jest prosta, osoby mające mniej niż 25 lat najczęściej muszą liczyć się ze zwyżkami, płacąc więcej za OC niż osoba mieszkająca w tej samej okolicy, mająca takie samo auto, ale więcej lat.

Przeszłość wypadkowa

Pojawienie się kolizji z winy kierowcy w okresie ostatnich 5 lat zazwyczaj wpłynie negatywnie na cenę ubezpieczenia OC.

Pojemność silnika a ubezpieczenia OC

Przyjmuje się, że większe i mocniejsze silniki zachęcają do agresywniejszej jazdy, a więc rośnie ryzyko wypadku, windując tym samym cenę polisy ubezpieczeniowej.

Wiek auta

To również może być ważne, starsze samochody mają mniej systemów zapobiegających kolizjom (lub nie mają ich wcale), a do tego ich stan techniczny może budzić wątpliwości.

Zniżki współwłaścicieli

Jeśli auto ma więcej, niż jednego właściciela, do wyceny zawsze będzie brana najwyższa zniżka (jeśli jest) jednej z tych osób, jednocześnie oczywiście obecność młodego kierowcy pośród współwłaścicieli wpłynie na wzrost składki.

Być może zainteresuje Cię: ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Co dają nam ubezpieczenia OC

ubezpieczenia oc obrazek 2

Jeśli mamy być zupełnie szczerzy, to nie dają nam nic, gdyż z wykupionej przez nas polisy nie skorzystamy nigdy. Choć może brzmi to absurdalnie, to jednak ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązek kupowania takiej polisy. Ubezpieczenia OC nie chronią bowiem nas, a innych uczestników ruchu drogowego przed naszymi błędnymi decyzjami. Jeśli spowodujemy kolizję lub wypadek, ucierpią ludzie i pojawią się straty materialne, to wszelkie koszty, wraz z odszkodowaniami dla ofiar zdarzenia, będą wypłacone z naszego ubezpieczenia.

Analogicznie więc, gdy sami weźmiemy udział w zdarzeniu, w którym jesteśmy ofiarą, możemy liczyć na pokrycie strat z polisy samego sprawcy. Na tym zakres ochrony się kończy. Nie dostaniemy więc pieniędzy na przykład wtedy, gdy manewrując na parkingu zarysujemy auto o znak, słupek czy drzewo. Nie możemy liczyć także na odszkodowanie, gdy ktoś wybije nam szybę, przebije nam się opona czy coś z auta zostanie zabrane, lub nawet cały pojazd zostanie skradziony. Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczenia OC nie chronią naszych rzeczy prywatnych. Jeśli podczas kolizji z nie naszej winy zepsuje się jakieś wyposażenie fabryczne auta, to zostanie ono doliczone do odszkodowania. Jeśli jednak ucierpi na przykład prywatny laptop czy telefon, to już nie.

Kogo dotyczy obowiązek zakupu ubezpieczenia OC?

W zasadzie nie istnieje żadna przesłanka do tego, aby będąc właścicielem jakiegokolwiek pojazdu, uniknąć obowiązku zakupu polisy ubezpieczeniowej dla niego. Obowiązek ten obejmuje więc wszystkie:

– pojazdy osobowe oraz ciężarowe;
– ciągniki wykorzystywane w rolnictwie;
– jednoślady z silnikiem, a więc motocykle, skutery i motorowery;
– wszystkie inne pojazdy z silnikiem, tzw. wolnobieżne poruszające się z prędkością nie większą, jak 25 km/h;
– przyczepy i naczepy każdego rodzaju.

Polisę trzeba wykupić niezależnie od tego, czy auto faktycznie użytkujemy czy tylko stoi ono na naszym prywatnym terenie i obrasta kurzem. Jedyną sytuacją, w której obowiązek ten jest z nas zdejmowany, jest wyrejestrowanie pojazdu, co w zasadzie zawsze wiąże się z jego zezłomowaniem.

Najtańsze ubezpieczenia OC

Wysokość składki może być kształtowana dowolnie przez firmę ubezpieczeniową, ale już zakres polisy jest normowany przepisami, co sprawia, że spokojnie możemy po prostu szukać najtańszej oferty w danym momencie. Tania polisa będzie nas chroniła tak samo dobrze, jak ta droga i dlatego warto rozejrzeć się po rynku, aby po prostu nie przepłacać.

W naszym biurze oferujemy kompleksowe wsparcie w znalezieniu niedrogiego ubezpieczenia samochodu. Nasi doradcy po zebraniu podstawowych danych o pojeździe i kierowcy, sprawdzą oferty największych firm ubezpieczeniowych w Polsce i zaproponują najtańszą możliwą opcję. Z nami można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednym tylko samochodzie. Pomożemy w znalezieniu taniego ubezpieczenia każdemu, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, przeszłości wypadkowej czy modelu auta.

Ochrona przed podwójnym ubezpieczeniem OC

Na koniec chcielibyśmy tylko przypomnieć, że obecne przepisy prawa chronią nas już przed problemem, tzw. podwójnego ubezpieczenia, który jeszcze nie tak dawno temu był naprawdę żywy. Zgodnie z prawem polisa OC przedłuży się bowiem automatycznie na kolejny rok, jeśli maksymalnie na dzień przed końcem starej umowy nie złożymy wypowiedzenia. Obecnie nie ma z tym problemu. Jeśli po wykupieniu OC w innej firmie okaże się, że w poprzedniej polisa przedłużyła się automatycznie, można ją bez problemu wypowiedzieć, pozostając przy nowo wybranej ofercie.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *