Sprawdzaj OWU ubezpieczeń na życie pod kątem wyłączenia od odpowiedzialności
O konieczności dokładnego czytania umowy oraz wszystkich regulaminów już wspominaliśmy. Czas jednak zatrzymać się chwilę dłużej na najważniejszym aspekcie, jaki jest z tym związany – wyłączenie od odpowiedzialności. Co to jest?
Firma ubezpieczeniowa sama ustala warunki, w jakich wypłaca odszkodowanie. Kupujesz taką polisę i niestety doświadczasz nieprzyjemnego zdarzenia, które teoretycznie znajduje się w zakresie ochrony. Gdy zgłaszasz się po pieniądze, nagle okazuje się, że firma nie chce ich wypłacić. Oszustwo? Zdecydowanie nie – prawdopodobnie sam się na to zgodziłeś, podpisując umowę bez jej zweryfikowania!
Doskonałym tego przykładem jest wyłączenie, które stosują wszyscy ubezpieczyciele – alkohol. Miałeś drobny wypadek, w wyniku którego doszło do uszkodzenia ciała? Doszło do tego w momencie, gdy byłeś pod wpływem alkoholu? W takim razie szansa na uzyskanie odszkodowania jest praktycznie zerowa. Firma wyłączyła się z odpowiedzialności za zdarzenia, której były efektem bycia ubezpieczonego w stanie nietrzeźwości.
Tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Umowy musisz również czytać pod kątem tego, jakie choroby są podstawą do wypłaty odszkodowania, a które nie. Sprawdź również, czy umowa automatycznie przedłuża się na kolejny okres po jej zakończeniu, czy po prostu wygasa. Powinieneś również zapoznać się z postępowaniem ubezpieczyciela w momencie, gdy spóźnisz się z zapłaceniem składki. Dowiedz się, co stanie się w momencie, gdy w czasie takiego spóźnienia dojdzie do zdarzenia objętego ochroną.
Jakie wyłączenia od odpowiedzialności stosują firmy ubezpieczeniowe
Wyłączenia od odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych mają indywidualnych charakter i dlatego różnice między nimi mogą być diametralne. Twoim obowiązkiem jest zapoznanie się z tymi obostrzeniami. Jeśli ich nie akceptujesz, możesz spróbować sprawdzić ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Przykładów wyłączenia od odpowiedzialności jest wiele. Np. ubezpieczalnie nie wypłacają pieniędzy po zgonie wtedy, gdy był on spowodowany przedawkowaniem leków (ewentualnie narkotyków), samobójstwem lub udziałem w przestępstwie.
W przypadku operacji lub leczenia szpitalnego nie dostaniesz pieniędzy, jeśli sytuacje te będą dotyczyć chorób, które nie obejmuje OWU. Nie dostaniesz również odszkodowania za uraz ciała, jeżeli w momencie jego powstania byłeś pod wpływem alkoholu.
Ubezpieczenie na życie może obejmować wypłatę konkretnej sumy pieniędzy za każdy dzień pobytu w szpitalu. Zazwyczaj jednak musisz przebywać w takiej placówce minimum 3 dni. Nie dostaniesz również pieniędzy za każdą dobę powyżej 90 dni pobytu w szpitalu.
To oczywiście tylko przykłady, które mamy nadzieję, bardzo dobrze pokazują, na czym polegają takie wyłączenia.