721 676 315 lub 534 460 198
2 lata ago · by ·

Ubezpieczenie ciężarówki

Inwestycja we flotę pojazdów ciężarowych sama z siebie jest ogromnym wydatkiem dla przedsiębiorcy, nawet jeśli wybiera się leasing. Do tego należy jednak dodać także obowiązkowe ubezpieczenie ciężarówki OC. Czasem ceny takich polis mogą zwalać z nóg, ale naprawdę nie oznacza to, że trzeba zawsze płacić majątek za ubezpieczenie. Co trzeba wiedzieć o takich polisach i jak znaleźć te najtańsze?

Ubezpieczenia samochodów ciężarowych online

Szukasz dobrej oferty na ubezpieczenie samochodu ciężarowego? Polisa OC zawsze posiada ten sam zakres ochrony, nie ma sensu przepłacać za polisy OC. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę na ubezpieczenie samochodów ciężarowych. Wypełnij nasz formularz, a nasz specjalista przedstawi ofertę w przeciągu 60 minut. 

Ubezpieczenie samochód ciężarowy do 3 5 tony

Teoretycznie polisa na pojazd powyżej i poniżej 3,5 tony wygląda dość podobnie i faktycznie podobne są warunki wyliczania stawki. Niestety jednak tylko pozornie wygląda to tak samo. Ubezpieczenie ciężarówki to dla firmy ubezpieczeniowej ogromne ryzyko, które związane jest z charakterem użytkowania takich pojazdów.

Auta ciężarowe są bardzo intensywnie eksploatowane, jeżdżą nierzadko dziesiątki tysięcy kilometrów miesięcznie. Do tego tymi autami podróżuje się często nie tylko po kraju, ale także poza jego granicami. Przewozi się ciężkie towary, w grę wchodzi w wielu przypadkach pośpiech i wszystko to sprawia, że ryzyko spowodowania wypadku jest o wiele większe niż dla zwykłej osobówki. Do tego wszystkiego należy dodać wartość pojazdu ciężarowego i jego masę. Duża wartość sprawia, że ewentualna naprawa z OC niesie za sobą ogromne koszty. Duża masa natomiast jest powodem większych zniszczeń w czasie wypadku. Likwidacja szkody spowodowanej przez pojazd ciężarowy może być dla firmy ubezpieczeniowej niesamowitym obciążeniem.

O dużym ryzyku najlepiej świadczy suma ubezpieczeniowa. Jest ona oczywiście regulowana prawnie. W przypadku aut osobowych mamy dzisiaj do 1,5 miliona euro dla szkód na osobie oraz do 300 tysięcy euro dla szkód na mieniu. Sporo, prawda? Obowiązkowe ubezpieczenie ciężarówki OC to dużo wyższe sumy. Dla szkód na osobie mamy ponad 5 milionów euro, natomiast dla mienia ponad milion euro. To najlepiej uzmysławia, jak ryzykowne są to polisy dla firm ubezpieczeniowych.

Efekt tego jest łatwy do przewidzenia. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych po prostu nie ma w swojej ofercie polis dedykowanych właścicielom pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. To z pewnością utrudnia przedsiębiorcy znalezienie takiej oferty, która będzie atrakcyjna cenowo.

Kalkulator ubezpieczenia ciężarówki

Stworzyliśmy dla Was kalkulator ubezpieczenia pojazdu ciężarowego. Dzięki niemu obliczysz składkę ubezpieczenia ciągnika siodłowego, naczepy, autobusu lub pojazdu specjalnego. Możesz również obliczyć OC samochodu ciężarowego do 3,5 t.

Cena za ubezpieczenie ciężarówki może być sztuczne zawyżona

ubezpieczenie ciężarówki obrazek 1

Największym problemem nie jest jednak to, że właściciele ciężarówek mają mniejsze pole do manewru w przypadku poszukiwania polis dla takich aut. Niestety niektóre firmy, choć mają obowiązek oferowania takich polis, robią wszystko, aby zniechęcić do ich zakupu. Jaki jest tego efekt? Zaproponowana stawka może być nawet kilkukrotnie wyższa, niż w firmie konkurencyjnej. Ze swojego doświadczenia znamy przypadki, gdzie właściciel ciężarówki płacił za ubezpieczenie ponad 12 tysięcy złotych, kiedy to w innej firmie taka sama polisa kosztowała nieco ponad 3 tysiące złotych!

Różnica jest niebagatelna. Za te pieniądze taki właściciel ubezpieczyłby nawet 4 swoje pojazdy. Nic więc dziwnego, że dla wielu firm ubezpieczenie ciężarówki OC jest tak potężnym obciążeniem finansowym. Jeśli dodać do tego AC, kwoty robią się już naprawdę kosmiczne.

Koszt ubezpieczenia ciągnika siodłowego

Poszukując polisy dla swojego pojazdu, czy dla całej floty, będziemy poddawani ocenie na podstawie podobnych kryteriów, jak w przypadku aut osobowych. Na cenę na pewno będą miały wpływ takie elementy, jak marka, model oraz wiek pojazdu. Do tego miejsce zarejestrowania wozu, jego przebieg, wartość rynkowa czy pojemność silnika.

Oczywiście istotnym kryterium jest też historia szkód. Na tańsze polisy mogą liczyć osoby, których historia wypadkowa jest bardzo czysta. Jak to wygląda w przypadku floty, gdzie jest jeden właściciel, ale wielu kierowców? Wiele zależy od tego, jak flota jest użytkowana. Jeśli każda ciężarówka ma jednego kierowcę na stałe, to stawki ubezpieczenia będą ustalane indywidualnie. Kiedy natomiast mamy dużą rotację, pod uwagę będzie brana ogólna historia szkód dla floty.

Na plus właściciela dużej floty mogą jednak działać wewnętrzne regulaminy zachęcające do bezpiecznej jazdy. Wiele firm nagradza kierowców jeżdżących bezpiecznie i karze tych, którzy zbyt często powodują różne kolizje i uszkadzają pojazdy. W obniżeniu stawki za OC może pomóc inwestycja w system monitoringu GPS. Dzięki niemu właściciel floty jest w stanie zweryfikować na przykład, który kierowca nagminnie łamie ograniczenia prędkości na drogach.

Sprawdź też: Ubezpieczenie ciągnika siodłowego

Kryteria wpływające na koszt ubezpieczenia ciężarówki

ubezpieczenie ciężarówki obrazek 4

Poza powyższymi kryteriami, które są wspólne dla aut ciężarowych i osobowych, właściciele dużych pojazdów mogą być jeszcze prześwietlani pod innym kątem. Na ubezpieczenie ciężarówki duży wpływ będzie miało bowiem to, jak są one eksploatowane. Jeśli pojazdu transportuje towary lokalnie, cena może być sporo obniżona. Polisa będzie jednak droższa, gdy transport jest krajowy, a zwyżka będzie jeszcze większa wtedy, gdy transport jest międzynarodowy.

Kolejne kryterium to rodzaj transportowanych towarów. Jeśli firma przewozi na przykład paliwa czy oleje, niestety musi liczyć się z wyższą stawką ubezpieczenia. Są to towary niebezpieczne i w razie wypadku mogą one spowodować dodatkowe szkody na ogromną skalę. Czasem firma ubezpieczeniowa może nawet odmówić podpisania umowy w takim przypadku albo zaproponować po prostu zaporową stawkę.

Na ubezpieczeniu ciężarówki można wiele zaoszczędzić

W efekcie wszystkich tych czynników na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych dla ciężarówek jest ogromna wręcz dysproporcja. Kiedy w jednej firmie koszt polisy zamknie się w zaledwie tysiącu złotych, w innej ubezpieczenie ciężarówki może kosztować nawet 14 tysięcy złotych. W przypadku polis dla aut osobowych nie ma aż tak dużej przepaści.

Jak w takim razie znaleźć najtańszą opcję? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie wszystkich ofert dostępnych na rynku. Tutaj z pomocą przychodzi nasza firma. Nie trzeba orientować się na rynku i wiedzieć, którzy ubezpieczyciele w ogóle oferują taką polisę. Nie trzeba również wydzwaniać po takich firmach czy odwiedzać je osobiście. Wystarczy po prostu skontaktować się z naszym specjalistą.

Prześwietlimy wszystkie oferty na rynku i wybierzemy nie tylko najtańszą, ale także najlepiej dopasowaną do potrzeb. Załatwimy nie tylko ubezpieczenie ciężarówek OC, które jest obowiązkowe. Pomożemy także w doborze innych potrzebnych pakietów, w tym na przykład AC. Zapraszamy już teraz do kontaktu. Z nami zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych i to tylko na jednej ciężarówce! Przypominamy, że suma ubezpieczeniowa dla OC jest określana prawnie, a więc nie trzeba obawiać się zakupu najtańszej polisy. Ochrona będzie taka sama, jak w przypadku drogiego ubezpieczenia ciężarówki.

Mając flotę warto ubezpieczać ją grupowo

Z pewnego bonusu ubezpieczeniowego mogą dodatkowo skorzystać właściciele flot pojazdów ciężarowych. Za flotę nierzadko uznaje się już nawet tylko 5 aut, a zyskać można sporo. Ubezpieczenie dla floty to po prostu jedna polisa obejmująca swym zasięgiem wszystkie auta wykorzystywane w firmie. Mogą być to ciężarówki kupione za gotówkę, w kredycie, jak również leasingowane. Taki pakiet zawsze wiąże się ze sporą ulgą. Koszt ubezpieczenia flotowego będzie na pewno dużo niższy, niż suma za polisy kupowane osobno dla każdego wozu.

Sprawdź też: Ubezpieczenie floty samochodowej

Leasingujesz auta i potrzebujesz AC? Możesz dodatkowo zyskać

Kolejny bonus dotyczy tych osób, które leasingują ciężarówki i chcą skorzystać również z ubezpieczenia AC. Wiąże się to z ulgą podatkową, gdyż koszt polisy AC można zaliczyć w ogólny koszt leasingu i potem odpowiednio odliczyć od podatku. Warunek jest jeden, wartość całej floty leasingowanych pojazdów musi przekraczać 20 tysięcy euro.

Co bardzo ważne, odliczeniu podlega również OC i to niezależnie czy pojazdy się leasinguje czy nie. Zgodnie z przepisami właściciele aut osobowych rejestrowanych na firmę muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami w zaliczeniu takich wydatków do kosztów podatkowych. Ubezpieczenie ciężarówki nie jest objęte takimi ograniczeniami, a więc można co nieco na tym zyskać.

Kalkulator ubezpieczenia ciężarówki

ubezpieczenie ciężarówki obrazek 3

Nie marnuj więc swoich pieniędzy na mocno zawyżone stawki za ubezpieczenie OC. Nie decyduj się również od razu na przedłużenie polisy w firmie, z której oferty korzystałeś do tej pory. Jeśli porównasz inne oferty na rynku szybko przekonasz się, że możesz płacić dużo mniej. Zadzwoń do nas lub zostaw kontakt do siebie w formularzu na stronie. Nasz doradca szybko odezwie się i zajmie się wyszukaniem najlepszego możliwego rozwiązania dla ubezpieczenia Twoich pojazdów ciężarowych.


Osoba do kontaktu