721 676 315 lub 534 460 198
2 lata ago · by ·

Ubezpieczenie firmy budowlanej

Prowadzenie biznesu z zakresu branży budowlanej jest pojęciem niezwykle szerokim, ale niezależnie od formy działalności, można być pewnym jednej rzeczy – ubezpieczenie firmy budowlanej jest w zasadzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy działającego w tej branży. Znalezienie dobrej polisy okazuje się jednak trudnym zadaniem. Ceny idą tutaj w tysiącach złotych, często nawet w dziesiątkach tysięcy i nic dziwnego w tym, że wybór jest niezwykle trudny. Dzisiaj postaramy się więc przybliżyć nieco ten temat i pokazać, jak znaleźć najtańszą i najlepszą opcję ubezpieczenia.

Ubezpieczenie firmy budowlanej – dlaczego warto je mieć?

wypadek ubezpieczenie firmy budowlanej

Mamy szczerą nadzieję, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista dla każdego przedsiębiorcy. W branży tego typu o wypadki naprawdę nietrudno. Poślizgnięcie się na drabinie, rozlanie farby na oczy, porażenie prądem czy spadnięcie z rusztowania. To tylko krótka lista wypadków przy pracy, które niestety zdarzają się nawet najlepszym.

Wdrażanie odpowiednio przygotowanych regulaminów i zapewnianie pracownikom środków ochrony osobistej na pewno zwiększy bezpieczeństwo, ale nigdy nie wyeliminuje ryzyka wypadku do zera. Ubezpieczenie firmy budowlanej przyda się jednak nie tylko wtedy. Przedsiębiorcy ryzykują najwięcej w kwestii popełnionych błędów. Weźmy za przykład sytuację, w której podczas realizacji prac ziemnych robotnicy uszkadzają magistralę wodociągową. Firma zostanie pociągnięta do odpowiedzialności i zmuszona do pokrycia kosztów związanych z usunięciem szkody.

Zdarzają się przypadki, w których kwoty te są nawet wielomilionowe. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakiej dokładnie branży się funkcjonuje. Działalność budowlana to bardzo rozległe pojęcie. Jedna firma może wykonywać proste prace remontowe, a inna będzie zajmowała się na przykład budowaniem mostów czy drążeniem tunelów. Skala odpowiedzialności jest tutaj bardzo zróżnicowana, ale zawsze warto mieć ubezpieczenie firmy budowlanej. W razie jakichkolwiek problemów straty zostaną pokryte z polisy ubezpieczeniowej.

Sprawdź też: Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Ubezpieczenie firmy budowlanej – ile kosztuje i co wpływa na cenę

Na to pytanie nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Firmy ubezpieczeniowe zawsze muszą wyliczyć ryzyko podpisania umowy z konkretnym klientem. Ostateczna stawka zależna jest więc od efektów szacowania takiego ryzyka. Większość ubezpieczycieli bierze jednak pod uwagę podobne elementy i dlatego teraz prześledzimy te czynniki, które najbardziej wpływają na cenę.

ubezpieczenie firmy budowlanej obraz

Branża, w której działa firma ma wpływ na ubezpieczenie

Ten temat w zasadzie poruszyliśmy już nieco wcześniej. Pamiętacie o podzieleniu firm budowlanych na takie, które wykonują remonty albo budują mosty? Branża ma tutaj ogromne znaczenie z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej. Przy drobnych pracach remontowych ryzyko pojawienia się niezwykle kosztownej szkody jest bardzo niskie. Kiedy jednak firma zajmuje się już budową mostów czy domów, ryzyko diametralnie rośnie.

Przyjmowanie do realizacji bardzo ryzykownych zleceń na pewno sprawi, że automatycznie cena za ubezpieczenie firmy budowlanej pójdzie do góry. Wiele jednak zależy od tego, jak dokładnie takie ryzyko jest szacowane.

Skala prowadzenia działalności gospodarczej

Kolejnym czynnikiem jest wielkość biznesu i wcale nie chodzi tutaj tylko o to, ilu pracowników jest zatrudnianych. Skale tę oblicza się między innymi na podstawie rocznych obrotów firmy. Do tego dochodzi także ilość pracowników, jak i nierzadko obszar działania. Jedna firma budowlana może mieć lokalny zakres swojego działania. Inna ma wiele oddziałów rozlokowanych po całym kraju, a nawet świecie. Im większy jest biznes, tym wyższa będzie składka za ubezpieczenie. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż duże biznesy generują większe ryzyko ubezpieczeniowe.

Forma polisy, a więc wielkość udziału własnego

Większości osób ubezpieczenie kojarzy się na pewno z ochroną całkowitą. Jeśli dojdzie do szkody, firma ubezpieczeniowa pokrywa wszystkie związane z nią koszty. Ubezpieczenie firmy budowlanej nie do końca musi jednak działać na takich zasadach. Tutaj często jest możliwość zakupu polisy z pewnym udziałem własnym w likwidacji szkody. Kiedy coś się stanie, ubezpieczona firma z własnej kieszeni pokrywa część odszkodowania. Wielkość ta jest naturalnie ustalana w czasie negocjowania warunków.

Dlaczego w ogóle można rozważać takie rozwiązanie? Okazuje się, że często decydują się na nie przedsiębiorcy prowadzący większe biznesy. Opłaca się im pokrywać z własnej kieszeni drobniejsze szkody, a koszty tych poważniejszych przerzucać już na ubezpieczyciela. Ubezpieczenie firmy budowlanej jest wtedy tańsze, a drobne szkody nie powodują dużego obciążenia finansowego dla większej firmy. Mały przedsiębiorca raczej zazwyczaj wybiera likwidację bez wkładu własnego.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ponieważ firmy działające w branży budowlanej mogą mieć różny charakter, to i zróżnicowany będzie zakres podstawowej ochrony. Im większa jest to ochrona, tym ubezpieczenie firmy budowlanej teoretycznie będzie droższe. To jest powód, dla którego koniecznie trzeba czytać zapisy OWU przed podpisaniem umowy. Wyjątkowo atrakcyjna oferta zakupu polisy może niestety oznaczać ograniczony zakres jej działania.

Ochrona dodatkowa

Podstawowe ubezpieczenie firmy budowlanej to jedno. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby do ochrony podstawowej dokupić dodatkowe pakiety rozszerzające. W przypadku tego typu polis jest to jak najbardziej możliwe. Biznes ten ma nierzadko unikalną specyfikę i nawet dwie teoretycznie podobne firmy remontowe mogą potrzebować różnych form ochrony.

Należy tutaj dodać także możliwość negocjacji warunków, nawet w podstawowym ich wariancie. Ubezpieczyciele także dopuszczają taką opcję.

Różne ceny a ubezpieczenie OC dla firmy to samo

Wspomnieliśmy już o tym, że niska cena powinna być przesłanką do tego, że podstawowy zakres ochrony ubezpieczeniowej jest okrojony. W jednym przypadku tak właśnie będzie, ale w innym wcale już nie. Czujecie się teraz zagubieni? Jeśli kupowaliście kiedyś OC dla swojego samochodu, to znacie ten problem. Ten sam zakres ochrony, a diametralnie inne ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

W tym przypadku działa to dokładnie tak samo. Kiedy w jednym miejscu ubezpieczenie firmy budowlanej będzie kosztowało kilkanaście tysięcy złotych, w innej już tylko kilka. W obu tych przypadkach ochrona będzie dokładnie taka sama. Wynika to ze wspomnianego przez nas wcześniej ryzyka. Dla jednego ubezpieczyciela umowa z konkretnym klientem może być traktowana jako ryzykowna. Wysoka cena ma w zasadzie zniechęcić do tego, aby w ogóle decydować się na polisę. U innego ubezpieczyciela standardy określania ryzyka są już inne i ten sam klient nagle okazuje się mniej ryzykowny. W efekcie cena spada.

Ubezpieczenie firmy OC – najlepiej porównywać wiele ofert

Chyba dla każdego w tym momencie stało się już oczywiste to, co należy zrobić, aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie firmy budowlanej. Najtańsze to naturalnie również takie, które swoim zakresem jest dopasowane do indywidualnych potrzeb biznesu. Należy po prostu porównać możliwie najwięcej ofert z rynku. Wartym podkreślenia jest tutaj fakt, że w przypadku ubezpieczeń nie można kierować się tylko i wyłącznie ceną. Zwyczajowo uważa się, że produkt droższy będzie lepszy, ale w tym przypadku nie zawsze się to sprawdza.

Jak wspominaliśmy już wcześniej, ubezpieczalnia na podstawie własnych kryteriów może uznać, że podpisanie umowy z konkretnym klientem wiąże się z dużym ryzykiem. W efekcie cena polisy zostanie drastycznie zawyżona po to, aby zniechęcić do jej zakupu. Będzie drogo, ale niekoniecznie lepiej, niż u konkurencji. Warto o tym pamiętać.

Kalkulator składki na ubezpieczenie OC firmy budowlanej

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy ma czas i możliwości na to, aby prześwietlać oferty z całego rynku. Jest ich naprawdę dużo, a do tego w zasadzie każdą znalezioną powinno się dokładnie sprawdzić i upewnić się, że nie ma w niej żadnych kruczków. Z drugiej jednak strony zdecydowanie odradzamy unikania płacenia składki za polisę OC. Ubezpieczenie firmy budowlanej zapewnia spokój i bezpieczeństwo płynności finansowej biznesu. Nie ma tutaj znaczenia charakter działalności, wypadki i niespodziewane zdarzenia mogą przytrafić się zawsze.

Jeśli więc chcesz, aby Twoja firma była solidnie ubezpieczona, ale bez ponoszenia na ten cel ogromnych wydatków, skorzystaj już teraz z poniższego formularza. To proste narzędzie, dzięki któremu poświęcając zaledwie kilka minut otrzymasz zestawienie najlepszych ofert z rynku. Nie musisz nic robić. Zatrudniamy zespół specjalistów i współpracujemy z wszystkimi dużymi i cenionymi firmami ubezpieczeniowymi. Wypełniając poniższy formularz przesyłasz nam dane, które posłużą nam do tego, aby przygotować dla Ciebie odpowiednią ofertę.

Najlepsza polisa dla firmy

Znajdziemy dla Ciebie nie tylko najtańsze ubezpieczenie firmy budowlanej, ale także najlepsze, dosłownie skrojone pod potrzeby. Co bardzo istotne, zadbamy również o Twoje bezpieczeństwo. Możesz skorzystać z przesłanej przez nas propozycji bez obaw. Prześwietlamy wszystkie oferty bardzo dokładnie, sprawdzając wszelkie klauzule oraz zapisy OWU.

Nie czekaj więc dłużej i już teraz wypełnij poniższy formularz. W bardzo krótkim czasie otrzymasz od nas odpowiedź z zestawieniem ofert ubezpieczeniowych, które na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.