Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego – co musisz wiedzieć?

Każdy właściciel warsztatu samochodowego musi liczyć się z ryzykiem uszkodzenia auta będącego własnością klienta. Chodzi tu nie tylko o błędy w naprawach, ale przede wszystkim zdarzenia przypadkowe, takie jak np. zarysowanie lakieru przez wyślizgujący się z ręki klucz. Na szczęście zarówno od tych, jak i wielu innych losowych zdarzeń, które mogą się przytrafiać w takich serwisach, można się zabezpieczać. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego i w artykule przedstawiamy najważniejsze, związane z nim informacje – poznaj je już teraz!

Czy ubezpieczenie warsztatu samochodowego jest obowiązkowe?

Prawdą jest, iż w polskich przepisach istnieją pewne zapisy zobowiązujące niektórych przedsiębiorców do ubezpieczania własnej działalności. Jednak warsztatów samochodowych one nie dotyczą a to oznacza, że przeznaczone dla ich właścicieli ubezpieczenia są nieobowiązkowe. Panuje więc tutaj zasada dobrowolności, dokładnie taka sama, jak chociażby w przypadku polis AC dla samochodów. Jednak pomimo tego zdecydowanie powinieneś traktować ubezpieczenie warsztatu samochodowego jako konieczność, a w zasadzie inwestycję w spokój oraz ochronę płynności finansowej przedsiębiorstwa. 

ubezpieczenie warsztatu samochodowego obraz 3-min

Błędy zdarzają się nawet najlepszym, a ubezpieczenie zwalnia z obowiązku likwidacji ich skutków

Każdy profesjonalny warsztat samochodowy z pewnością ma precyzyjnie opracowane procedury działania oraz regulaminy, do których muszą stosować się pracownicy. Wielu właścicieli takich firm bardzo rygorystycznie podchodzi do tej kwestii, wnikliwie kontrolując przestrzeganie wewnętrznych przepisów zakładowych. Do tego mechanicy zwykle mogą korzystać z bardzo nowoczesnego zaplecza warsztatowego – specjalistycznych narzędzi, których użytkowanie z założenia ma być bezpieczne.

Niestety nawet opisane powyżej idealne warunki panujące w serwisie samochodowym, nie dają gwarancji, że uda się uniknąć różnych błędów. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby mechanik zjeżdżając z podnośnika autem klienta o coś go zarysował. Do tego nierzadko pojazdy zostają w takich miejscach na noc, a przy skomplikowanych naprawach są pod opieką warsztatu przez wiele dni. Zawsze więc jest ryzyko kradzieży, wystąpienia aktu wandalizmu czy czynnika wyższego, a więc np. pożaru budynku firmy.

W każdym z takich zdarzeń odpowiedzialność za szkody ponosi właściciel serwisu i to on musi pokryć je z własnej kieszeni. Uniknie jednak tego, gdy wykupi ubezpieczenie dla warsztatu samochodowego – wtedy likwidacją szkód zajmie się firma ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego – co musisz wiedzieć? 11

O czym trzeba wiedzieć, szukając ubezpieczenia warsztatu samochodowego?

W przypadku większości polis ich zakres uzależniony jest od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Od tej reguły w żadnym stopniu nie odbiegają ubezpieczenia dla warsztatów samochodowych. Różnice dotyczą nie tylko zakresu odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej za różne zdarzenia, ale także wysokości składki. Z tego powodu unikaj korzystania z pierwszej oferty, jaka zostanie Ci zaproponowana przez agenta lub którą na własną rękę znajdziesz np. w internecie.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Jaki może być zakres ochrony w ubezpieczeniu warsztatu samochodowego?

Jeśli nigdy wcześniej nie kupowałeś takiej polisy, możesz nie wiedzieć, czego się po niej spodziewać. Tak jak wspominaliśmy, zakres ochrony będzie w tym przypadku bardzo zróżnicowany. Ubezpieczenie warsztatu samochodowego może obejmować m.in. takie kwestie, jak:

Dlaczego warto ubezpieczyć warsztat samochodowy?

Musisz mieć świadomość tego, że działając w branży serwisów samochodowych, będziesz czasem mieć do czynienia z pojazdami o bardzo dużej wartości. W ich przypadku nawet relatywnie niewielki błąd, który pojawi się podczas naprawy, może oznaczać potężne straty finansowe. Oczywiście będą one nieprzyjemne także w przypadku innych pojazdów, nawet gdy mają one relatywnie niewielką wartość.

Wyobraź sobie, że pracownik Twojego warsztatu nieumyślnie źle złożył silnik po przeprowadzeniu jego remontu. Błąd ten może wyjść dopiero po czasie, powodując potężne uszkodzenia jednostki napędowej, która będzie wymagała ponownego serwisu lub nawet wymiany na nową. Jeśli faktycznie dojdzie do tego z winy Twojego serwisu, klient (właściciel pojazdu), będzie miał pełne prawo do żądania wykonania bezkosztowej naprawy.

To chyba najlepszy przykład, który dobitnie pokazuje, jak duża odpowiedzialność spoczywa na właścicielu serwisu samochodowego. Nie musisz jednak brać jej na siebie – możesz zdecydować ją na ubezpieczyciela, wykupując odpowiednią polisę.

Co brać pod uwagę podczas ubezpieczania warsztatu samochodowego?

Pierwszą rzeczą, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie warsztatu samochodowego, jest zakres ochrony. Powinien obejmować m.in.:

Kolejna istotna kwestia do przeanalizowania to suma ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota odszkodowania, jaka może zostać wypłacona. Do jej oszacowania należy wziąć pod uwagę zarówno wartość firmy (nieruchomości, wyposażenie itp.), jak i mienia jej klientów, a więc naprawianych pojazdów. Pamiętaj także, aby ubezpieczając swój warsztat, zawsze spisywać protokół zdawczo-odbiorczy. Gdy klient zostawia Ci auto na serwis, wskaż w takim dokumencie wszelkie stwierdzone uszkodzenia pojazdu (można zrobić nawet dokumentację fotograficzną).

Szukając ubezpieczenia warsztatu samochodowego powinieneś przeanalizować wiele ofert dostępnych na rynku. Zrobienie tego samodzielnie wymaga doświadczenia i czasu, dlatego lepiej zostaw to w rękach specjalistów. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb polisy, prezentując ich zestawienie oraz zapewniając wsparcie w wyborze.

Z jakim rodzajem ryzyka mierzy się każdy warsztat samochodowy?

Niezależnie od tego, czy prowadząc warsztat samochodowy specjalizujesz się np. w mechanice, elektronice czy montażu instalacji LPG, zakres ryzyka, jakie ponosisz, będzie bardzo wysoki. Z tego powodu warto kupować ubezpieczenie, które obejmuje wszystkie możliwe do wystąpienia zdarzenia – zwykle określa się je mianem „all risk”.

Ochronę przy takich polisach zwykle należy poszerzyć o:

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Tak jak w przypadku wszystkich innych ubezpieczeń, tutaj również nie da się jednoznacznie określić, ile będzie kosztować polisa dla konkretnego warsztatu. Cena uzależniona jest w dużej mierze od ryzyka wystąpienia zdarzeń objętych ochroną, a jego poziom każda firma ubezpieczeniowa określa indywidualnie. Pod uwagę bierze się wiele różnych czynników, co w konsekwencji prowadzi do tego, że rozbieżności w wysokości składek pomiędzy poszczególnymi firmami potrafią być ogromne. Najtańsze ubezpieczenia dla warsztatów samochodowych zaczynają się już do kilkuset złotych rocznie. Jednak można spotkać i takie propozycje, gdzie cena opiewa nawet na kilkanaście tysięcy złotych!

ubezpieczenie warsztatu samochodowego obraz 2-min

Wniosek z tego jest jeden – warto prześledzić wiele ofert ubezpieczenia warsztatu, zanim zdecydujesz się na jedną z nich. Najlepiej w tym celu zdać się na wsparcie specjalistów, dlatego zapraszamy do kontaktu. Specjalista przeanalizuje Twoje potrzeby, a następnie wybierze najlepsze z rynku polisy ubezpieczeniowe, przedstawiając Ci je w formie przejrzystego zestawienia. Z naszą pomocą tanio i w szerokim zakresie ubezpieczysz swój warsztat!

Co wpływa na cenę ubezpieczenia warsztatu samochodowego?

Czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę wyliczając wysokość składki, jest wiele. Zalicza się do nich m.in.:

Co powinno zawierać ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Jeśli chcesz naprawdę czuć się bezpiecznie, prowadząc warsztat samochodowy, powinieneś bardzo skrupulatnie podejść do kwestii zakupu polisy. Musi obejmować wszystkie istotne ryzyka, z jakimi możesz się spotkać w przypadku tego typu działalności. Ubezpieczenie dla serwisu samochodowego powinno zawierać przede wszystkim:

Ewentualnie rozważ także grupowe ubezpieczenie na życie dla swoich pracowników. Najlepiej wypuść w firmie ankietę, w której osoby te będą mogły wskazać, czy byłyby zainteresowane taką polisę. Jeśli chętnych będzie sporo, warto zaoferować to rozwiązania, gdyż poprawi to wizerunek przedsiębiorstwa.

1

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego – pełna ochrona mienia

Upewnij się, że wybrane przez Ciebie ubezpieczenie warsztatu kompleksowo zabezpiecza mienie. Zwróć uwagę zarówno na to, czy wzięte są pod uwagę wszystkie rodzaje ryzyka oraz jakie konkretnie mienie jest chronione. Muszą się tam znaleźć wszelkie zdarzenia o charakterze losowym, w tym także kradzieże, akty wandalizmu czy przepięcia sieci energetycznej.

2

OC w ubezpieczeniu warsztatu samochodowego

To ubezpieczenie pozwoli Ci się chronić przed błędami, jakie popełnisz Ty lub Twoi pracownicy. W warsztacie samochodowym zawsze może dojść np. do nieumyślnego uszkodzenia samochodu klienta. Zdarzają się też przypadki, że poszkodowany zostaje sam klient, który znajdował się w środku i np. coś spadło mu na stopę. Sprawdzając zakres OC, zwróć szczególną uwagę na listę wyłączeń z odpowiedzialności. Są to zdarzenia, za których wystąpienie firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania.

3

Polisa EEI w ubezpieczeniu warsztatu samochodowego

EEI oznacza grupę ubezpieczeń związanych z ochroną sprzętu elektronicznego. Zabezpieczy ona całe cenne wyposażenie Twojego warsztatu, a więc m.in. różnego rodzaju elektryczne narzędzia, maszyny czy sprzęt do diagnostyki samochodowej. Pamiętaj, aby i w tym przypadku ochrona obejmowała wszystkie ryzyka. Chodzi nie tylko o te losowe, ale także wynikające np. z niedbalstwa pracowników czy kradzieży.

Ubezpieczenie warsztatu samochodowego – co musisz wiedzieć? 12

Kompleksowo i tanio ubezpiecz swój warsztat samochodowy

Jak widzisz, warto mieć ubezpieczenie warsztatu samochodowego, gdyż zapewni Ci ono bezpieczeństwo i pewność utrzymania płynności finansowej w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Polisa taka może być relatywnie tania i aby znaleźć właśnie taką, skorzystaj z naszego wsparcia. Prześwietlimy oferty wielu firm ubezpieczeniowych i znajdziemy ubezpieczenia niedrogie, które jednocześnie cechują się szerokim zakresem ochrony. Zapewnimy także wsparcie w wyborze i załatwieniu formalności – zgłoś się do nas wypełniając formularz na stronie!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post