W branży transportowej auta dostawcze od lat cieszą się ogromną popularnością. Wynika to głównie z faktu, że pojazdy o masie do 3,5 tony może prowadzić każda osoba z prawem jazdy kategorii B. Samochody te świetnie sprawdzają się w małych firmach, stanowią podstawowe narzędzie pracy kurierów i idealnie nadają się do przewozu ludzi. Jeśli masz je w swojej flocie, musisz pamiętać o tym, że każdy z nich musi mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli tylko chcesz, możesz już teraz obliczyć składkę polisy za ubezpieczenie samochodu dostawczego – wypełnij dostępny na stronie formularz!
Które marki samochodów dostawczych były w Polsce najpopularniejsze w roku 2021?
Choć pojazdy dostawcze ma w swojej ofercie wiele producentów samochodów, tak w Polsce największą popularnością cieszy się tylko kilka z nich.
W roku 2021 największy udział na naszym rynku motoryzacyjnym miały marki:
- Renault (19,1%) – 14115 pojazdów, co oznaczało wzrost o ponad 58% rdr.,
- Ford (13,47%) – 9952 samochody, więcej o ponad 25% rdr. ,
- FIAT (12,16%) – 8989 wozów, wzrost o prawie 12% rdr.,
- Iveco (9,03%) – 6673 sztuki, wzrost aż o ponad 55% rdr.,
- Mercedes (8,63%) – 6375 sztuk, spadek o ponad 11% rdr.
Szybka matematyka pokazuje, że 5 powyższych marek kontroluje ponad 62% rynku pojazdów dostawczych w Polsce.
Pewne przetasowanie tego rankingu wprowadza lista najchętniej kupowanych w roku 2021 modeli aut dostawczych. Mamy tutaj odpowiednio:
- Renault Master – 10785 nowo zarejestrowanych pojazdów,
- Iveco Daily – 6673 sprzedane samochody,
- FIAT Ducato – 5252 sprzedane sztuki,
- Mercedes Sprinter – 5178 sprzedanych aut,
- Ford Tranzit – 3341 sztuk sprzedanych.
Jak ubezpieczyciele definiują samochód ciężarowy?
Biorąc pod uwagę ubezpieczenie OC, bardzo istotne jest rozgraniczenie pomiędzy pojazdami dostawczymi oraz ciężarowymi. Te pierwsze traktowane są bowiem na równi z „osobówkami”, a to oznacza dużo niższe składki za polisę niż w przypadku ciężarówek. Wynika to oczywiście z ryzyka ciążącego na ubezpieczycielu. Przyjmuje się, że pojazd ciężarowy jest bardzo narażony na wypadki – pokonuje długie trasy i przewozi ciężkie ładunki. Do tego, jeśli spowoduje kolizję, zwykle związane z tym straty są bardzo duże, co wynika z masy takiego auta.
Firmy ubezpieczeniowe rozgraniczają pojazdy dostawcze od ciężarowych na podstawie masy. „Dostawczakiem” jest po prostu każde auto, którego ciężar DMC nie przekracza 3500 kg. Wszystko powyżej traktowane jest już jak ciężarówka.
Ubezpieczenie samochodu dostawczego online
Jeśli posiadasz pojazd dostawczy o masie DMC do 3,5 tony, możesz w bardzo wygodny sposób ubezpieczyć go, a więc online. Bez wychodzenia z domu i nawet dzwonienia podpiszesz umowę oraz opłacisz składkę. Co bardzo istotne, przez internet możesz także porównać oferty ubezpieczeniowe. Warto to zrobić, gdyż dzięki temu znajdziesz polisę, która spełni Twoje oczekiwania i będzie niedroga. Pamiętaj, że w przypadku OC spokojnie możesz kierować się wyłącznie jego ceną – zakres ochrony ubezpieczeniowej jest regulowany prawnie.
Jeśli chcesz już teraz porównać ze sobą stawki ubezpieczeń komunikacyjnych dla auta dostawczego, wypełnij dostępny na stronie formularz. Uzyskasz zestawienie dowolnie wybranych polis, w tym OC, AC czy Assistance. Korzystając ze wsparcia specjalistów, wybierzesz najlepsze z nich i opłacisz wszystko online.
Jak działa kalkulator ubezpieczenia pojazdu dostawczego?
Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych to niezwykle proste narzędzie, którego obsługa jest wręcz intuicyjna. Aby z niego skorzystać, musisz zacząć od wypełnienia formularza na stronie i podania danych, które wymieniliśmy wyżej. Gdy to zrobisz, po prostu prześlij całość online. Pamiętaj, aby wcześniej przygotować sobie dowód rejestracyjny auta oraz prawo jazdy – oba te dokumenty będą Ci potrzebne.
Następnie przedstawimy Ci wiele propozycji polis od różnych firm ubezpieczeniowych. Możesz dowolnie wskazać, które Cię interesują, np. OC, AC czy Assistance. W zestawieniu znajdziesz nie tylko wysokość składek, ale także podstawowe warunki ubezpieczenia. Znajdziesz także linki do OWU, dzięki czemu w razie zainteresowania konkretną ofertą, będziesz mógł wnikliwie się z nią zapoznać.
Gdy zdecydujesz się na któreś ubezpieczenie, po prosty wybierasz je, potwierdzasz dane, a następnie przechodzisz do płatności. Po sfinalizowaniu przelewu wszystkie dokumenty otrzymasz na adres swojej poczty elektronicznej.
Pamiętaj, że wypełnienie formularza na naszej stronie do niczego nie zobowiązuje. Możesz przejrzeć oferty i zrezygnować z wyboru konkretnej z nich w każdym momencie. Co ważne, do zestawienia możesz wrócić w przyszłości, jeśli potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie się nad wyborem danej oferty.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia dostawczaka?
Każdy ubezpieczyciel stosuje własne standardy podczas wyliczania wysokości składki za daną polisę. Celem jest oczywiście oszacowanie ryzyka związanego z ewentualnym wystąpienie szkody. Kryteria są różne, ale zwykle na koszt ubezpieczenia największy wpływ mają 3 czynniki.
Informacje związane z pojazdem dostawczym
Marka, model oraz pojemność silnika auta mają duże znaczenie na cenę ubezpieczenia. Jednak istotne jest również to, w jaki sposób będzie on eksploatowany i co planujesz nim przewozić. Ubezpieczyciel może zwrócić również uwagę na miejsce parkowania, a więc np. w miejscu publicznym lub na ogrodzonym terenie. Ma to znaczenie w przypadku polis AC.
Oprócz tego ważny jest planowany przebieg. Do tego składka z pewnością będzie wyższa, jeśli zajmujesz się przewozem ładunków niebezpiecznych.
Osoba/y prowadząca/e samochód dostawczy
Informacje o kierowcy bądź kierowcach również mają istotne znaczenie. Co ciekawe, brane jest tutaj pod uwagę nie tylko doświadczenie takiej osoby, a więc to, od kiedy posiada prawo jazdy.
Ubezpieczyciele zwracają bowiem uwagę nawet na takie rzeczy, jak:
- stan cywilny – powszechnie uważa się, że osoby mające dzieci jeżdżą bezpieczniej,
- płeć,
- miejsce zamieszkania.
Jeśli kierowca jest niedoświadczony, składka za ubezpieczenie, szczególnie OC, może być wysoka. Jednym ze sposobów na jej obniżenie jest zarejestrowanie współwłaściciela auta. Gdy osoba ta ma zniżki za bezszkodową jazdę, ubezpieczyciel weźmie je pod uwagę.
Historia szkodowości
Niezależnie od tego, jakie ubezpieczenie będziesz kupować, ubezpieczyciel na pewno zapyta o historię szkodowości. Musisz wskazać, czy w okresie kilku ostatnich lat były zdarzenia, w związku z którymi zostały wypłacone odszkodowania. Im dłuższa historia bezszkodowa, tym oczywiście lepiej, gdyż oznacza zniżki.
Wypełniając formularz na stronie, pamiętaj, aby rzetelnie podawać informacje związane ze szkodami. Ubezpieczyciel ostatecznie zawsze to zweryfikuje i jeśli wprowadzisz go w błąd, możesz ponieść tego konsekwencje. Jeśli nie pamiętasz historii szkodowości, zawsze możesz poprosić obecnego ubezpieczyciela o jej przedstawienie. Informacje na ten temat udziela także UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Ubezpieczenie auta dostawczego – co warto dokupić do OC?
W porównaniu do aut osobowych pojazdy dostawcze są znacznie droższe, a to oznacza, że stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Do tego szkody będące konsekwencją np. wypadków drogowych, oznaczają dla właściciela ogromne wydatki z racji wysokich cen serwisowania tych pojazdów. Należy też pamiętać, że dostawczaki zwykle kupują przedsiębiorcy – stanowią ich podstawowe narzędzia pracy.
W efekcie zazwyczaj podczas zakupu OC zapada decyzja o dokupieniu dodatkowych polis ubezpieczeniowych. Najpopularniejsze z nich, które warto posiadać, to:
- Assistance
- Auto Casco
- NNW
Ubezpieczenie Assistance
Pojazdy dostawcze każdego tygodnia pokonują ogromne dystanse, przewożąc ludzi lub ciężkie ładunki. W takich warunkach ryzyko awarii w trasie jest bardzo wysokie. W razie dojścia do takiej sytuacji bardzo przydaje się polisa Assistance. W ogromnym skrócie jest to wsparcie serwisowe na drodze. Gdy kontynuacja jazdy będzie niemożliwa, na miejscu zjawi się pomoc drogowa. Auto zostanie usprawnione na drodze (jeśli to możliwe) lub odholowane np. do pobliskiego warsztatu.
Assistance zapewnia również wsparcie dla samego kierowcy. Otrzymuje on transport po awarii, jak i nawet m.in. darmowy nocleg w hotelu na czas oczekiwania, aż naprawa zostanie zakończona. Wykupując to ubezpieczenie, zwróć uwagę nie tylko na limity świadczeń, ale i zakres działania. Polisy te dzieli się bowiem na te, które obowiązują tylko w Polsce lub mają zasięg międzynarodowy (na całą Europę).
Ubezpieczenie Auto Casco dla auta dostawczego
Polisy AC chronią majątek, jakim jest samochód, gdy dojdzie do jego uszkodzenia z winy kierowcy lub zdarzeń losowych. Ubezpieczenia te mają różną formę, którą należy dopasować do potrzeb, i mogą zapewniać odszkodowanie m.in. w razie:
- zalania auta, spalenia lub jego uszkodzenia w wyniku działania innych żywiołów,
- kradzieży bądź włamania,
- uszkodzenia wyposażenia,
- szkód parkingowych.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na sumę ubezpieczeniową. Powinna być ona na tyle wysoka, aby w całości pokrywać aktualną wartość pojazdu dostawczego.
NNW dla dostawczaka
Polisy NNW, zależnie od wersji, zapewniają ochronę tylko kierowcy lub jemu wraz ze wszystkimi pasażerami. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli w wyniku jakiegoś zdarzenia osoba ubezpieczona:
- straciła życie – pieniądze otrzymują najbliżsi,
- doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- odniosła obrażenia uniemożliwiające jej pracę zawodową przez dłuższy czas.
Ubezpieczenia NNW dopasowuje się do potrzeb przede wszystkim pod kątem sumy ubezpieczeniowej, a więc maksymalnej kwoty odszkodowania.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dostawczego do 3,5T?
Koszt związany z ubezpieczeniem auta dostawczego zależy od wielu czynników. Ważne są m.in. miejsce rejestracji auta, typ przewożonych nim towarów, dane kierowcy oraz oczywiście rodzaj samych polis. Szczegółowe wyliczenia możesz poznać, decydując się na wypełnienie formularza dostępnego na naszej stronie. Otrzymasz zestawienie cen interesujących Cię polis, wraz z dokładnym opisem warunków dla każdej z nich.
W celu zaprezentowania przykładu przygotowaliśmy kalkulację dla osoby, która ma 50 lat, mieszka we Wrocławiu i posiada prawo jazdy od 30 lat. Do tego ma świetną historię szkodowości – ostatnia szkoda miała miejsce 13 lat temu. W przypadku takiego kierowcy ceny ubezpieczeń prezentują się następująco:
- 1423 zł – OC + NNW w Uniqa na Renault Master z 2010 roku z dieslem 2,3l,
- 1283 zł – OC + Assinstance w firmie Wiener, przy aucie Mercedes-Benz Sprinter, rocznik 2016, silnik 1,8l benzyna,
- 1018 zł – OC + Assistance od ubezpieczyciela Wiener, auto to FIAT Ducato z roku 2003 mający silnik benzynowy 2.0l z dodatkowym zasilaniem LPG.
Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu dostawczego OC?
Pamiętaj, że zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć aktualną polisę OC. Dotyczy to także aut dostawczych. W przypadku jego braku, jeśli spowodujesz wypadek, za likwidację szkód zapłacisz z własnej kieszeni (pokryje je UFG, ale później zwróci się do Ciebie o zwrot).
Do tego narażasz się na dotkliwą karę finansową, której wysokość zależy od tego, jak długo jeździsz bez OC:
– do 3 dni – 1680 zł,
-od 4 do 14 dni – 4200 zł,
– powyżej 2 tygodni – 8400zł.
Pamiętaj, że już 1 dzień braku OC może skończyć się nałożeniem dotkliwej kary finansowej. Choć w większości przypadków ubezpieczenie to przedłuża się automatycznie, tak są pewne wyjątki od tej reguły. Polisa nie zostanie przedłużona, jeśli:
– jesteś właścicielem nowo nabytego, używanego auta i masz ubezpieczenie poprzedniego właściciela,
– opłacasz OC na rat i zalegasz z płatnością,
– masz polisę krótkoterminową, zwykle wystawiają ją komisy sprzedające auta sprowadzane.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!