Rozwój branży transportowej wciąż nabiera tempa. Podstawą jej funkcjonowania jest posiadanie przez przedsiębiorców floty pojazdów, dzięki których można pokonywać długie i wymagające trasy. Należą do nich nie tylko samochody ciężarowe, ale i ciągniki siodłowe, których nazwa wciąż jednak pozostaje zagadką dla wielu osób spoza branży. W niniejszym artykule poznasz przystępne definicje obydwu pojazdów oraz dowiesz się, czym dokładnie się od siebie różnią.
Sprawdź nasze produkty ubezpieczeniowe
Pomożemy Twojej firmie ubezpieczyć ciągniki siodłowe oraz samochody ciężarowe. Wypełnij nasz formularz i oblicz składkę online. Zapewniamy najlepszy zakres ochrony w najniższej cenie.
Samochód ciężarowy
Samochody ciężarowe zaliczają się do pojazdów przystosowanych do przewozu dużych ładunków, a niektóre z nich posiadają maksymalną masę całkowitą przekraczającą nawet 12 ton. Kabina, w której podczas jazdy przebywa kierowca, przymocowana jest do ramy znajdującej się nad przednią osią, zaś nadwozie, zależnie od przeznaczenia danego pojazdu, mieści się w dalszej konstrukcji podwozia. Warto jednak wiedzieć, że mimo przestrzeni pomiędzy kabiną kierowcy a skrzynią ładunkową, całość jest jednak nierozłączna. Samochody ciężarowe mogą mieć różne typy nadwozia, jednak wszystkie przystosowane są wyłącznie do transportu konkretnych ładunków. Do najpopularniejszych typów nadwozia należą zwłaszcza nadwozia skrzyniowe, które posiadają otwartą skrzynię ładunkową i furgony, których skrzynie są zamknięte. Do samochodów ciężarowych zaliczają się również pojazdy przeznaczone do transportu sypkich ładunków, określanych mianem wywrotek.
Ciągnik siodłowy
Ciągnikiem siodłowym jest natomiast pojazd, którego głównym przeznaczeniem jest ciągnięcie innych pojazdów, nieposiadających własnego napędu, do których zaliczają się między innymi naczepy. W przeciwieństwie do samochodów ciężarowych, elementy ciągników siodłowych nie są ze sobą trwale połączone, zaś siodło umożliwia zmianę pozycji kabiny względem naczepy. Stanowi to duże ułatwienie podczas pokonywania trasy oraz wykonywania manewrów na drodze, zwłaszcza w przypadku problematycznych zakrętów. Część naczepy umiejscowiona jest nad tylną, posiadającą napęd osią ciągnika – poprzez rozłożenie ciężaru możliwe jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas przewozu ładunków o nieprzeciętnych gabarytach.
Czym się różni ciągnik siodłowy od samochodu ciężarowego?
- Ciągnik siodłowy umożliwia przewożenie towarów o znacznie większym obciążeniu, gdyż jego ciężar rozłożony jest równomiernie na większą ilość osi.
- Ciągniki siodłowe zapewniają większy komfort zarówno pod względem prowadzenia pojazdu, jak i bezpieczeństwa kierowcy oraz pozostałych osób znajdujących się na drodze.
- Wykonywanie manewrów podczas prowadzenia ciągnika siodłowego jest prostsze, ze względu na brak trwałego połączenia poszczególnych elementów pojazdu.
- Możliwość zmiany naczepy ciągnika siodłowego sprawia, że z łatwością można dostosować jej wielkość do rodzaju ładunku, bez konieczności inwestycji w nowy pojazd. W zależności od potrzeb, do ciągnika można podłączyć między innymi naczepy chłodnicze lub przystosowane do przewozu zwierząt czy różnego rodzaju kruszyw. Zakup nowej naczepy wiąże się z dużo niższym kosztem, niż zakup samochodu ciężarowego, posiadającego takie same właściwości.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.