Ubezpieczamy24.com

Broker ubezpieczeniowy – kim jest i jak może Ci pomóc?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia często sprawia niemałe problemy. Nic dziwnego: dostępnych jest mnóstwo ofert, które różnią się m.in. zakresem ochrony czy ceną. Każdemu jednak zależy na tym, aby znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego. Jest to wyspecjalizowany doradca z zakresu ubezpieczeń, który zawsze działa w interesie klienta. Decydując się na skorzystanie z jego usług, możesz liczyć na to, że znajdzie dla Ciebie najlepsze oferty, doradzi, na którą powinieneś się zdecydować. Do jego obowiązków należy także m.in. negocjacja najlepszych warunków. Jak działa broker ubezpieczeniowy? Dlaczego warto skorzystać z jego pomocy? Sprawdź to w naszym artykule!

Broker ubezpieczeniowy - kto to?

W kilku słowach zdążyliśmy już wspomnieć, kim jest broker ubezpieczeniowy. To pośrednik ubezpieczeniowy między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Wyspecjalizowany doradca działa na rzecz i w imieniu klienta. Pomoże Ci w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, przygotuje zestawienie najlepszych ofert z różnych towarzystw, wynegocjuje warunki umowy, czy sporządzi wszelką dokumentację.

broker ubezpieczeniowy obraz 3-min

Broker ubezpieczeniowy powinien znać dostępne na rynku produkty ubezpieczeniowe. Konieczna jest również znajomość prawa. Właściwie każdy może zostać takim doradcą, choć konieczne jest uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Niezbędne jest też wpisanie do rejestru brokerów. Jak więc zostać brokerem ubezpieczeniowym? Musisz zdać organizowany przez KNF Egzamin dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Aby zostać brokerem, musisz mieć także wykształcenie min. średnie, czy być niekaranym.

Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa sposoby wynagradzania brokerów. Jednym z nich jest kurtaż brokerski, zdecydowanie najczęściej stosowany na polskim rynku. To po prostu prowizja, którą wypłaca firma ubezpieczeniowa od każdego sprzedanego ubezpieczenia. Z kolei jeśli chodzi o ten drugi sposób, to jest on stosowany głównie w innych krajach. Jest to honorarium wypłacane brokerowi przez samego klienta. 

Jakie obowiązki ma broker ubezpieczeniowy?

Czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy? Co należy do jego obowiązków? Zajmuje się m.in.:

Warto dodać, że do obowiązków brokera ubezpieczeniowego należy także zarządzanie informacjami i danymi. I choć broker zwykle kojarzy się większości osób z ubezpieczeniami, to warto wiedzieć, że to specjaliści, którzy świadczą doradztwo różnego typu, nawet w zakresie benefitów pracowniczych. 

Jeśli prowadzisz własną firmę i chcesz zapewnić swoim pracownikom benefity, to możesz skontaktować się z brokerem ubezpieczeniowym, który pomoże znaleźć najlepsze opcje dostępne na rynku. Swoją pracę rozpocznie od analizy potrzeb firmy i pracowników, co umożliwi mu zaproponowanie najlepszych rozwiązań.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy brokera ubezpieczeniowego?

Z usług brokera może skorzystać właściwie każdy – instytucje, firmy, a także osoby fizyczne. Bardzo często decydują się na nie osoby, które zwyczajnie dużo pracują, brakuje im na wszystko czasu, a jednak chcą mieć najlepsze ubezpieczenie i potrzebują pomocy specjalisty.

broker ubezpieczeniowy obraz 1-min

Broker ubezpieczeniowy ma bogate doświadczenie i wiedzę, dzięki czemu każdemu może zagwarantować profesjonalną pomoc. Doradca pomoże Ci wybrać najlepszą firmę ubezpieczeniową z uwzględnieniem Twojej sytuacji życiowej. Zadba o to, abyś otrzymał odpowiednią ofertę ubezpieczenia. Na każdym kroku możesz liczyć także na cenne rady i wskazówki. Korzystając z jego usług, masz też zapewnione atrakcyjne ceny. Broker udzieli Ci wsparcia na każdym kroku – czy to podczas negocjacji, przy przygotowywaniu niezbędnych dokumentacji, a także oczywiście gdy wystąpi szkoda. Zazwyczaj wynagrodzeniem brokera jest kuraż – oznacza to, że płaci ubezpieczyciel, z którym podpiszesz umowę. Jest to jednoznaczne z tym, że nie musisz płacić za pracę brokera. Warto zaznaczyć, że broker ubezpieczeniowy pracuje z wieloma TU – nie ma w interesie promować żadnego bezpośrednio. 

Broker ubezpieczeniowy - kim jest i jak może Ci pomóc? 4

Skorzystaj z pomocy naszego brokera

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Na co zwrócić uwagę, wybierając brokera ubezpieczeniowego?

Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz profesjonalną pomoc i znajdziesz najlepsze rozwiązanie ubezpieczeniowe, musisz poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszego brokera ubezpieczeniowego. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: czego potrzebujesz i wybierz osoba, która spełni te oczekiwania. Co należy uwzględnić przy wyborze brokera ubezpieczeniowego. Ważne jest m.in.:

Na jakie zarobki może liczyć broker ubezpieczeniowy?

Zarobki brokera są niezwykle interesującym tematem dla osób, które planują spróbować swoich sił w tym zawodzie. Ile zarabia broker ubezpieczeniowy? Musisz wiedzieć, że średnia rynkowa to około 6 120 zł brutto. Jednak tak naprawdę wynagrodzenie brokerów bywa bardzo różne. Mniej-więcej 25% brokerów zarabia mniej niż 5850 zł brutto. To, ile zarabia się w tym zawodzie, jest zależne w głównej mierze od umiejętności sprzedażowych danego brokera ubezpieczeniowego. Rzecz jasna nie bez znaczenia jest też wartość sprzedawanych polis.

Agent a broker ubezpieczeniowy - jakie są różnice?

Czy agent i broker ubezpieczeniowy to jedno i to samo? Nie do końca. Broker to pośrednik pomiędzy towarzystwem ubezpieczeń a swoim klientem. Natomiast agent ubezpieczeniowy pełni rolę przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednakże zarówno agent, jak i broker ubezpieczeniowy doradza klientowi ocenić ryzyko i wybrać najlepszą ofertę. Warto też dodać, że broker ubezpieczeniowy zaliczany jest do zawodów regulowanych (ustawa o dystrybucji ubezpieczeń z 15.12.2017 r.) – wszyscy pracujący w tym zawodzie muszą mieć zezwolenie na działalność wydane przez KNF i ubezpieczenie OC zawodu o wartości m.in. 1 875 927 euro. Z kolei zawód agenta ubezpieczeniowego nie jest regulowany i za wszystkie szkody klienta odpowiada TU, w którym jest zatrudniony dany agent ubezpieczeniowy.

Sprawdź też naszą ofertę na:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post