Ubezpieczamy24.com

Prawo jazdy kategorii B+E – co musisz wiedzieć?

Jeśli chcesz ciągnąć ciężkie przyczepy przy wykorzystaniu pojazdu o masie DMC poniżej 3500 kg, w wielu przypadkach będziesz musiał rozszerzyć posiadane przez siebie uprawienia kategorii B. Potrzebna Ci będzie jeszcze kategoria E i w artykule przedstawiamy najważniejsze, związane z nią informacje. Dowiesz się z niego m.in. jak uzyskać uprawnienia B+E, ile trzeba za to zapłacić oraz jak wygląda egzamin państwowy – zapraszamy do lektury!

Jakie uprawnienia uzyskuje kierowca z prawem jazdy B+E?

Zacznijmy od tego, że w wielu przypadkach do ciągnięcia przyczepy za samochodem o DMC poniżej 3500 kg wystarczy podstawowe prawo jazdy kategorii B. Przepisy dopuszczają jej podpięcie do auta, jeśli ma ona wagę do 750 kg. Co bardzo istotne, łączna masa DMC takiego zestawu nie może przekraczać limitu dla uprawnień kategorii B, a więc 3,5 tony. Dopuszczalne jest przekroczenie tego do 4250 kg, ale tylko pod warunkiem zaliczenia dodatkowego egzaminu, który kończy się stosownym wpisem w prawie jazdy.

Kierowca auta osobowego, który wyrobi sobie dodatkowo prawo jazdy kategorii E (a konkretniej B+E) uzyska dużo szersze możliwości w tym zakresie. Będzie mógł przede wszystkim:

Co bardzo istotne, 2 ostatnie z powyższych uprawnień obowiązują tylko i wyłącznie na terenie Polski.

Kiedy trzeba ubiegać się o uprawnienia B+E do prowadzenia pojazdów?

Podsumowując dotychczasowe informacje, prawo jazdy kategorii B+E będziesz potrzebować przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze gdy planujesz ciągnąć przyczepę o DMC powyżej 750 kg lub łączna masa DMC całego zestawu (auto + przyczepa) przekracza 3500 kg (ewentualnie 4250 kg jeśli masz na to odpowiednie uprawnienia potwierdzone wpisem w prawie jazdy).

prawo jazdy kategorii be

W przypadku kategorii B+E będziesz mógł kierować zespołem pojazdów o masie nawet do 7 ton. Jednak pamiętaj, że ogranicza Cię wartość RMC, czyli Rzeczywista Masa Całkowita. W praktyce jest to łączna waga np. samochodu osobowego. Jeśli pojazd ma DMC 1500 kg i załadujesz do niego tonę ładunku, to jego RMC wyniesie 2500 kg. Dla kategorii prawa jazdy B+E ważne jest to, że RMC przyczepy bądź naczepy musi być mniejsze niż Rzeczywista Masa Całkowita samochodu, który ją ciągnie.

Kurs na prawo jazdy B+E – jaki jest koszt?

Zanim w ogóle będziesz mógł starać się o uzyskanie uprawnień B+E poprzez wzięcie udziału w egzaminie państwowym, musisz wybrać się na kurs. Jego koszt jest uzależniony od regionu oraz wybranej szkoły – ceny nie są odgórnie regulowane przepisami. W połowie roku 2023 opłata ta wynosiła od około 1550 zł do nawet 2500 zł, a więc różnice są duże. Zgodnie z danymi z tego okresu, najniższa cena obowiązywała na terenie Łodzi, natomiast najwięcej trzeba było zapłacić w Gdańsku.

Jednocześnie pamiętaj, że nie ma możliwości uzyskania uprawnień B+E bez wcześniejszego posiadania prawa jazdy kategorii B. Jeśli go nie masz, do kosztów dojdzie Ci jeszcze związany z nim kurs – ceny wahają się granicach od około 2500 do 3300 zł.

Jakie są warunki ubiegania się o prawo jazdy B+E?

Jeden z tych warunków już wymieniliśmy – musisz mieć uprawnienia do kierowania pojazdami o masie DMC do 3500 kg, a więc prawo jazdy kategorii B. Oprócz tego, aby przystąpić do egzaminu państwowego, należy:

  • przejść kurs dla kategorii B+E,
  • mieć ukończone 18 lat (na wspomniany wcześniej kurs możesz udać się nieco wcześniej, maksymalnie 3 miesiące przed dniem urodzin),
  • zapisać się na egzamin i wnieść związaną z nim opłatę.

Oczywiście pamiętaj, że prawo jazdy kategorii B+E uzyskasz wyłącznie po zdaniu egzaminu państwowego z pozytywnym wynikiem.

Zapisując się na kurs, musisz mieć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) kategorii E

Prawo jazdy kategorii B+E – co musisz wiedzieć? 6

Od pewnego czasu każda osoba chcąca zapisać się na kurs do szkoły nauki jazdy, musi wcześniej załatwić pewną formalność. Należy założyć tzw. Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK. W tym przypadku chodzi o profil dotyczący prawa jazdy kategorii E. Aby to zrobić, musisz złożyć stosowny wniosek w lokalnym urzędzie, odpowiednio do miejsca Twojego zamieszkania. Może to być więc urząd starostwa powiatowego, miasta czy dzielnicy.

Stosowny wniosek pobierzesz ze strony swojego urzędu – wydrukuj go, a następnie wypełnij. Jednak złożenie go to za mało, aby otrzymać PKK. Musisz dołączyć do niego:

Co bardzo istotne, profile PKK są zakładane bezpłatnie i zazwyczaj dzieje się to natychmiast, a więc w momencie złożenia wniosku (maksymalnie trwa to do 2 dni). W skrajnych przypadkach procedura może wydłużyć się nawet do 1-2 miesięcy. Dotyczy to sytuacji, w których po złożeniu wniosku potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia.

Kurs na prawo jazdy B+E – co różni go od szkoleń na inne kategorie?

Ponieważ o prawo jazdy B+E mogą ubiegać się tylko osoby mające już uprawnienia kategorii B, podczas związanego z nim kursu pomija się konieczność zaliczania części teoretycznej. Nie ma także nauki prowadzenia samego samochodu. Szkolenie obejmuje łącznie 15 godzin jazd zestawem pojazdów, a więc autem z podpiętą do niego przyczepą. Realizowane jest ono zarówno na placu manewrowym, jak i w warunkach ruchu miejskiego.

Po zakończeniu takiego kursu musisz przejść egzamin wewnętrzny oraz zakończyć go pozytywnym wynikiem. Na tej podstawie wybrana szkoła nauki jazdy dokona aktualizacji Twojego profilu PPK i tym samym umożliwi Ci przystąpienie do egzaminu państwowego.

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B+E – jak wygląda?

Mając już możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B+E, musisz się na niego zapisać. Można to zrobić przez internet lub osobiście odwiedzając placówkę danego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Musisz mieć ze sobą dokumenty, o których wspominaliśmy wcześniej. Do tego niezbędne jest wniesienie opłaty – wynosi ona 250 zł. Na egzaminie nie ma części teoretycznej. Jest tylko praktyczna i obejmuje ona manewry na placu oraz jazdę samochodem z przyczepą w ruchu miejskim.

Biorąc pod uwagę placyk, egzaminowany musi potrafić:

Kolejnym etapem jest wyjazd na miasto i dojdzie do tego tylko w przypadku, gdy prawidłowo wykonasz wszystkie zadania na placyku manewrowym. Jazda po mieście trwa maksymalnie 40 minut i w jej trakcie egzaminator może wymagać wykonania wielu zadań. Są wśród nich takie, które każdy uczestnik egzaminu musi prawidłowo wykonać i zalicza się do nich:

ubezpieczenie przyczepki obraz 11

Czy jest obowiązek ubezpieczenia przyczepy?

Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd mechaniczny. Teoretycznie w ustawie prawo o ruchu drogowym przyczepę zalicza się do pojazdu bez silnika. Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami, jest ona przeznaczona wyłącznie do łączenia z innymi pojazdami. Jednak w praktyce ważniejsza jest tutaj ustawa dotycząca obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zgodnie z nią przyczepa jest zaliczana do pojazdów mechanicznych, a to oznacza, że jeśli jest zarejestrowana, musi posiadać ważne OC. Jeśli planujesz zakup takiej polisy, skontaktuj się z nami. Jako doświadczona multiagencja ubezpieczeniowa znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Sprawdź też:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post