Ubezpieczamy24.com

Transport HDS – co to jest i do czego służy?

Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób umieszcza się w różnych miejscach większe konstrukcje takie jak np. kontenery sanitarne lub biurowe? Wiedz zatem, że tego typu przewozy są realizowane za pomocą transportu HDS. Co to za skrót? Czym dokładnie jest transport HDS? Kiedy warto się na niego zdecydować? Dowiedz się!

HDS - co to znaczy?

HDS oznacza to “hydrauliczny dźwig samochodowy”. Jest to po prostu specjalne urządzenie z dźwigiem HDS, które montuje się na samochodzie ciężarowym. Umożliwia ono samodzielny załadunek i rozładunek pojazdu. Zastosowanie HDS ma wiele plusów, ale przede wszystkim najważniejsze jest to, że niepotrzebne są dodatkowe dźwigi, wózki widłowe, czy rampy rozładunkowe. Zbędna staje się też specjalna infrastruktura czy inny drogi sprzęt. Poza tym HDS zajmuje bardzo mało miejsca i jest praktycznym urządzeniem, zwłaszcza w sektorze budowlanym. Można śmiało powiedzieć, że HDS to wszechstronny i uniwersalny rodzaj transportu. 

transport hds obraz 1

Jakie istnieją rodzaje dźwigów HDS?

Dźwigi HDS mogą się różnić między sobą – każdy rodzaj ma bowiem konkretne zastosowanie i przeznaczenie podnośnika.
Jakie są podstawowe rodzaje HDS? Oto one:

Należy jednak podkreślić, że niezależnie od rodzaju HDS, ma spory maksymalny wysięg i możliwości podnoszenia nawet bardzo ciężkich towarów, zatem tego typu sprzęt jest bardzo pomocny w wielu branżach.

Transport HDS - co to?

Osobom, które na co dzień są związane z budownictwem, transport HDS jest bardzo dobrze znanym zagadnieniem, bowiem samochody ciężarowe z zamontowanym dźwigiem można zobaczyć na wielu placach budowy. Takie pojazdy umożliwiają łatwiejszy transport dużych ilości materiałów budowlanych i ich rozładunek. Osadzony na ciężarówce dźwig hydrauliczny ma możliwości zastosowania różnych uchwytów, dzięki czemu rozładunek różnych towarów nie stanowi żadnego problemu. 

Pojazdy, które są wykorzystywane przez transport HDS, mają ogromne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Czy wiesz, że jednorazowo mogą przewieźć mnóstwo ton ładunku? Nawet 16 ton! Zwykle wykorzystuje się je do przewozu materiałów budowlanych takich jak cegły, pustaki, czy bloczki. Wyobraź sobie, jak wyglądałby ręczny rozładunek takich materiałów. Z wykorzystaniem pojazdów z żurawiem przeładunkowym takie prace są o wiele prostsze. W dodatku pozwalają one nie tylko na dostarczenie materiałów na plac budowy, ale też ich szybkie wyładowanie. 

Bezdyskusyjnie transport HDS stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych samochodów ciężarowych, które wykorzystuje się do przewozu różnych materiałów. Do ich rozładowania najczęściej niezbędne są dodatkowe urządzenia i sprzęty, natomiast jeśli chodzi o ciężarówkę z zamontowanym dźwigiem hydraulicznym, to wszystkie etapy, czyli załadunek, transport i wyładowanie towaru ogranicza się jedynie do jednego pojazdu. Oznacza to, że nie ma potrzeby używania innych urządzeń, a to usprawnia pracę i obniża koszty transportu. 

Jakie zastosowanie ma transport HDS?

Pojazdy, które świadczą usługi HDS, mają bardzo szerokie zastosowanie. Oczywiście najczęściej wykorzystuje je się do przewożenia i rozładunku różnych materiałów – np. zapraw, cementu i innych towarów potrzebnych na każdej budowie.  Jednak to nie wszystkie ich zastosowania. Świetnie sprawdzają się też do usług stacjonarnych. Samochód z hydraulicznym dźwigiem można wykorzystać we wszystkich tych miejscach, do których nie może dotrzeć ciężki sprzęt lub dźwig samobieżny, zatem znajduje zastosowanie przy pracach montażowych. Ramię dźwigu jest wykonane bardzo solidnie i precyzyjnie, więc bez problemu radzi sobie też z przenoszeniem ciężkich elementów konstrukcyjnych, czy pracami na wysokości. 

Ciężarówki z hydraulicznym dźwigiem znajdują zastosowanie również w przemyśle leśnym. Na ramieniu dźwigu można montować różne akcesoria i uchwyty, co przekłada się na to, że można łatwo przenosić ścięte drzewa, a także organizować ich załadunek na naczepy. Co więcej, opisywane usługi transportowe HDS mogą mieć zastosowanie, jeśli chodzi o transport maszyn przemysłowych, kontenerów, rusztowań oraz innych ładunków wyróżniających się dużymi gabarytami, czy dużą masą. 

transport hds obraz 3

Transport HDS - cena

Koszt transportu HDS zależy od wielu czynników, takich jak odległość, waga i gabaryty ładunku, rodzaj pojazdu HDS, warunki drogowe, pora dnia czy ilość przewożonych towarów. Dlatego trudno podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

Jednakże, w przypadku transportu HDS można spodziewać się, że koszty będą wyższe niż w przypadku innych środków transportu, ze względu na specjalistyczną naturę tych usług. W związku z tym, ceny zwykle zaczynają się od kilkuset złotych za krótki odcinek, a za dalsze dystanse cena może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Koszt transportu HDS zazwyczaj jest ustalany indywidualnie z każdym klientem, w zależności od konkretnych potrzeb i wymagań, a także od konkurencji na rynku. Warto porównać oferty różnych przewoźników HDS, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Transport HDS od dłuższego już czasu cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Nie powinniśmy jednak się dziwić, ponieważ cena takiej kompleksowej usługi (w której skład wchodzi załadunek, transport i rozładunek towarów) jest naprawdę atrakcyjna w porównaniu do usługi wynajmu samochodu ciężarowego i dodatkowego specjalistycznego sprzętu, potrzebnego do jego rozładunku. Niestety to rozwiązanie ma wiele minusów – jest drogie i trudne logistycznie. Sprzęt, który wypożyczymy, trzeba bowiem dostarczyć we właściwe miejsce, a po zrealizowanej pracy zaholować do bazy – wszystkie tego typu problemy nie występują w przypadku usługi HDS.

Praktycznie przy każdej budowie niezbędne są co chwila różne materiały budowlane, a wiele z nich waży bardzo dużo. Ich bezpieczny przewóz i szybki rozładunek nie musi jednak sprawić większych problemów, jeśli zdecydujemy się na transport z HDS.

Kiedy należy stosować transport HDS?

Są branże i sytuacje, w których praca bez transportu HDS byłaby bardzo mocno utrudniona. Zatem można powiedzieć, że transport HDS jest dużym ułatwieniem, ale także zwiększa bezpieczeństwo transportu. Najczęściej transport HDS stosuje się do przewozu ładunków nietypowych, ponadgabarytowych i o większym ciężarze. Mowa tutaj o przewozie m.in.:

 • maszyn i urządzeń;
 • materiałów budowlanych; 
 • rusztowań;
 • konstrukcji stalowych i drewnianych;
 • szkła; 
 • stali długiej;
 • drewna;
 • kontenerów biurowych i innych;
 • płyt drogowych;
 • kamieni;
 • kiosków;
 • agregatów.

Oczywiście to jedynie kilka najczęstszych zastosowań transportu HDS. Decyduje się na niego mnóstwo gałęzi gospodarki – np. leśnictwo. Ono korzysta z pojazdów HDS do wycinki drzew. Obecnie w ofercie bardzo wielu firm transportowych można znaleźć transport HDS będący dopełnieniem oferowanych usług. Transport HDS rewelacyjnie sprawdza się też podczas realizacji prac wysokościowych w pionie i w poziomie. To rozwiązanie, z którego głównie korzystają firmy, ale czasem przydają się one także osobom prywatnym, które muszą przewieźć ciężkie i ponadwymiarowe ładunki na własne potrzeby. 

Sprawdź też:

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przewóz towarów na duże odległości związany jest z ryzykiem uszkodzenia towaru. Podczas transportu mogą zdarzyć się różne losowe sytuacje, które sprawią, że towar ulegnie uszkodzeniu. Może dojść do tego nawet wtedy, gdy podczas każdego etapu dochowano odpowiedniej staranności przy zabezpieczaniu i transportowaniu towaru. Całe szczęście zwykle uszkodzeniu ulega jedynie opakowanie, ale czasem zniszczenie może dotyczyć też samego towaru.

Warto zatem pamiętać o ubezpieczeniu. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych dla firm transportowych. Ubezpieczenie Cargo umożliwia uzyskanie odszkodowania z tytułu uszkodzeń na każdym etapie transportu. To propozycja, na którą warto się zdecydować, bowiem wystarczy opłacać niską składkę ubezpieczenia, aby móc odzyskać pieniądze, gdy dojdzie do utraty lub uszkodzenia towaru podczas transportu. 

Postaw na nasze wieloletnie doświadczenie. Obsługujemy firmy stacjonarnie i zdalnie na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu.

Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Sprawdź nasze produkty ubezpieczeniowe

Ubezpieczamy firmy transportowe od lat

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)