Ubezpieczamy24.com

Transport międzynarodowy – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Transport międzynarodowy - co to jest i jakie są jego rodzaje? 7

Postaw na odpowiednią ochronę

Ważne jest, by każda firma, która podejmuje się transportu międzynarodowego, zabezpieczyła swoją przesyłkę ubezpieczeniem transportowym. Dzięki temu można mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych okoliczności przesyłka jest chroniona, a ryzyko finansowe związane z jej transportem zostaje zminimalizowane. Zapraszamy do kontaktu.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co to jest transport międzynarodowy?

Jak brzmi definicja transportu międzynarodowego? Ta wywodzi się z z art. 83 ust.3 pkt. 1. Zgodnie z tym transportem międzynarodowym nazywamy transport ciężki, który umożliwia transport towarów z miejsca nadania na terenie kraju do miejsca przyjazdu znajdującego się poza Unią Europejską. Co natomiast oznacza transport wewnątrzwspólnotowy? Takim mianem zostaje określony przewóz towarów do kraju będącego na terenie UE. 

Kiedy przewóz towarów jest uznawany za międzynarodowy?

Transport międzynarodowy ma miejsce w następujących sytuacjach:

  • gdy towar jest nadawany na terytorium kraju, a jego miejsce docelowe znajduje się poza UE,
  • gdy towar jest nadawany spoza UE, a jego miejsce docelowe znajduje się na terytorium kraju,
  • gdy towar jest nadawany i odbierany poza UE, ale trasa jego przewozu przechodzi przez kraj,
  • gdy towar jest nadawany na terytorium państwa członkowskiego UE, a jego miejsce docelowe znajduje się poza UE, a przewóz odbywa się przez kraj,
  • gdy towar jest nadawany spoza UE, a jego miejsce docelowe znajduje się na terenie państwa członkowskiego UE, a przewóz odbywa się przez kraj.

W każdym z tych przypadków występuje transport międzynarodowy, ponieważ towar przekracza granice kraju lub Unii Europejskiej.

Czy transport międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy to jest to samo?

Należy koniecznie odróżniać od siebie wyżej wymienione pojęcia. Jeśli chodzi o transport wewnątrzwspólnotowy, to on dotyczy transportu towarów między państwami zrzeszonymi w UE. Zaś jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to ten dotyczy sytuacji, w których towar opuszcza UE lub trafia do niej z kraju, który nie jest członkiem Wspólnoty. 

W związku z tym, że kraje unijne mają taką samą politykę celną i zasady przyjęte w ramach traktatów europejskich, usługi transportowe rozlicza się tak samo jak usługi z innych branż. Po zapoznaniu się z art. 28B Ustawy o podatku od towarów i usług można dowiedzieć się, że miejscem opodatkowania transakcji związanej z transportem wewnątrzwspólnotowym jest kraj, który jest siedzibą przewoźnika lub spedytora. Jaka jest stawka VAT w przypadku takiego transportu? Wynosi ona 23%.

Co natomiast wyróżnia transport międzynarodowy? To na pewno stawka VAT, a ta wynosi 0%! To oczywiście ulga, ale należy podkreślić, że można z niej skorzystać jedynie wtedy, gdy przewoźnik udowodni, że towar przekracza granicę UE. Najczęściej dowód stanowi list przewozowy. 

Jakie wyróżnia się rodzaje transportu?

Aby możliwe było przemieszczanie towarów w przestrzeni, niezbędny jest dobór właściwego środka przewozu. Każdy transport – zarówno krajowy, jak i międzynarodowy – koniecznie musi spełniać konkretne warunki dostosowane do kilku czynników takich jak: rodzaj, waga i gabaryt załadunku. To bardzo ważne, ponieważ prawidłowy wybór umożliwia ograniczenie czasu, mniejsze koszty transportu, czy mniejsze ryzyko uszkodzenia przewożonych towarów. Branża transportowo-logistyczna może zaoferować kompleksowe usługi w tym zakresie i ma do zaproponowania transport drogowy, transport morski i transport lotniczy.

Transport międzynarodowy - co to jest i jakie są jego rodzaje? 8

W sektorze transportu trzeba ująć też transport kolejowy, ale co ważne – takie usługi przewozowe równają się niskiemu bezpieczeństwu dostarczanych towarów. Poza tym dodajmy fakt, iż większość udziałów w kolei ma państwo, dlatego rynek firm prywatnych w tym względzie jest mocno ograniczony. Jeśli chodzi o transport krajowy, to zwykle ma się do czynienia z transportem drogowym, zaś w przypadku transportu międzynarodowego – transport morski, lotniczy i kolejowy. 

Sprawdź też:

Jak odpowiednio dobrać rodzaj transportu?

Wybierając środek transportu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj towaru (jaki ma być dostarczony), warunki i dostępność przestrzenną, czas przewozu, bezpieczeństwo i koszty. Zawsze pamiętaj, aby typ usługi logistycznej był dostosowany do indywidualnych potrzeb, aby możliwa była terminowa, a przede wszystkim bezpieczna dostawa. To jeden z wielu sposobów na znaczne usprawnienie działania firmy zleceniodawcy. W wielu przypadkach procedura transportu drogowego może być szybsza od transportu lotniczego, ale może być też na odwrót – wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Kiedy zainwestować w transport drogowy?

Biorąc pod uwagę to, że sieć dróg i autostrad jest dobrze rozwinięta, to transport drogowy jest bardzo często wykorzystywany w operacjach logistycznych. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że jego udział w skali całej branży przewozowej w Polsce kształtuje się nawet na poziomie 80%! Jest to zdecydowanie najpopularniejszy środek przewozu, co wynika z tego, że zapewnia najwyższą dostępność przestrzenną, pozwala na dotarcie w wiele różnych miejsc.

Zainwestowanie w transport drogowy międzynarodowy może być opłacalne, gdy firma zaczyna działać na większą skalę lub planuje ekspansję na rynki zagraniczne. Transport drogowy jest wygodny, szybki i umożliwia dostarczenie towarów bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Jednakże, przed podjęciem decyzji o inwestycji w transport drogowy należy dokładnie przeanalizować koszty oraz korzyści związane z tym rodzajem transportu.

Transport morski i transport lotniczy - co umożliwia? 

Transport morski jest pewnego rodzaju szansą na globalny zasięg świadczonych usług. To doskonała koncepcja, kiedy trzeba dostarczać towary w bardzo odległe miejsca. Dużą zaletą takiego transportu jest na pewno koszt usługi – w przypadku transportu dużych gabarytów ceny są znacznie niż w przypadku środków droga lądową, czy lotniczą.

transport międzynarodowy obraz 1

 Stawki frachtowe mogą podlegać negocjacjom i są uzależnione od realizowanego wolumenu przesyłek. Jeśli zdecydujemy się na przesył drogą morską, możemy zdobyć możliwość dostawy ładunków pełnokontenerowych i niepełnokontenerowych, jest to przewóz masowy, drobnicowy, a także substancji w stanie lotnym, czy środków chemicznych. Transport ładunków ponadgabarytowych drogą morską pozwala na przewóz samolotów czy jachtów. Ważne jest, że transport w takim wydaniu jest szansą na konsolidację przesyłek drogą wodną i powietrzną, transport morski i lotniczy umożliwia optymalizację kosztów i skrócenie czasu dostawy.

Czy spedycja jest istotnym elementem?

W dzisiejszych czasach, rzetelne usługi transportowe są kluczowe dla każdej firmy zajmującej się organizacją transportu, biorąc pod uwagę złożoność przepisów obowiązujących w dziedzinie spedycji międzynarodowej.

W transporcie międzynarodowym niezwykle duże znaczenie ma też spedycja, czyli usługa, za pomocą której organizuje się transport towarów od nadawcy do odbiorcy, co odbywa się z wykorzystaniem różnych środków i sposobów transportu. Za wszelkie tego typu działania odpowiedzialny jest spedytor, który – co ważne – zawsze działa na korzyść swoich klientów, którzy darzą go zaufaniem i powierzają mu rozmaite towary. To właśnie ta osoba zajmuje się najwłaściwszym doborem usługi, odpowiadającej potrzebom danego klienta. Spedytor może to robić dzięki własnej sieci kontaktów i doskonałej znajomości rynku transportowego. Jest odpowiedzialny za prawidłowy i sprawny przewóz towarów. Spedytor może świadczyć usługi w swoim imieniu lub w imieniu osoby zlecającej. Oczywiście opisywane usługi są świadczone odpłatnie. 

Transport międzynarodowy a umowy i kontrakty

W transporcie międzynarodowym istotna jest również komunikacja między kontrahentami. To rodzaj transportu, który obejmuje usługodawców i usługobiorców z rozmaitych stron świata, zatem konieczne jest przygotowanie umów i kontraktów w różnych językach. Rzecz jasna nie jest to najprostsze zadanie i łatwo tutaj o błędy, więc jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty dotyczące przewozu towarów zostaną prawidłowo sporządzone, to skorzystaj z usług tłumaczy przysięgłych. To profesjonaliści, którzy na pewno pomogą Ci w tym temacie! Warto mieć zapisany kontakt do tego specjalisty, ponieważ jego obecność może być przydatna np. podczas negocjacji z kontrahentami, posługującymi się obcym językiem.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Niezależnie od formy i logistyki transportu najważniejsze jest bezpieczeństwo – stanowi ono podstawę transportu. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to ten wyróżnia się bardzo długimi dystansami, które kierowcy pokonują, aby móc dostarczyć konkretny towar do miejsca docelowego. To oznacza wielodniowe i męczące podróży. Zatem koniecznie trzeba zadbać o takie aspekty jak:

Sprawdź też:

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie mienia w transporcie międzynarodowym?

Transport międzynarodowy to dziedzina, która staje się coraz bardziej popularna w dzisiejszych czasach. Jednakże, zorganizowanie bezpiecznego transportu nie zawsze jest łatwe. Niezależnie od tego, czy przewozisz towary morskie, powietrzne czy lądowe, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia lub utraty mienia w trakcie przesyłki. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad ubezpieczeniem mienia w transporcie międzynarodowym. Bezpieczeństwo i ochrona Twojego mienia powinny być najważniejsze, a ubezpieczenie transportowe może pomóc w zapewnieniu spokoju i bezpieczeństwa Twojego biznesu.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie mienia w transporcie może zapewnić klientom kompleksową ochronę w przypadku wszelkich strat lub uszkodzeń towarów podczas transportu. Obejmuje to nie tylko zniszczenie, ale także kradzież, zaginięcie i inne nieprzewidziane zdarzenia.

Ponadto, ubezpieczenie transportowe pozwala na przestrzeganie przepisów obowiązujących w dziedzinie spedycji międzynarodowej, co może zminimalizować ryzyko problemów prawnych i innych kłopotów.

Warto również zwrócić uwagę, że ubezpieczenie mienia w transporcie międzynarodowym jest dobrym sposobem na zwiększenie zaufania klientów do Twojego biznesu. Gdy klienci wiedzą, że ich towary są ubezpieczone, czują się bardziej pewni i komfortowo korzystają z Twoich usług transportowych.

Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)